Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ogrzewanie Pod這gowe - Umiejscowienie skrzynki z rozdzielaczem do pod這g闚ki

JohnCTN 22 Wrz 2013 12:14 5328 17
  • #1 22 Wrz 2013 12:14
    JohnCTN
    Poziom 17  

Witam.

Mam problem ze znalezieniem miejsca dla skrzynki z rozdzielaczem do instalacji ogrzewania pod這gowego. Mieszkam w bloku i chce podpi望 instalacje do pionu, problem w tym, ze pion mie軼i si przy 軼ianie w kt鏎ej s kominy wentylacyjne i z tego powodu nie mog zamontowa skrzynki podtynkowej. Skrzynka nad tynkowa odpada gdy jej monta uniemo磧iwi豚y mi otwieranie okna.
    Pomy郵a貫m wi璚 sobie, 瞠 zamontuje skrzynie z rozdzielaczem w przedpokoju, kt鏎y jest 5 metr闚 od pionu. Moje pytanie jest takie, czy mog rury od pionu do skrzyni po這篡 na pod這dze przy samej 軼ianie i czy takie rozwi您anie nie b璠zie kolidowa z p騧niejsz instalacja pod這g闚ki, pytam gdy si zastanawiam czy r騜nica temperatur pod這g闚ki oko這 35C a temperatur rur od pionu 85C nie spowoduj p瘯ni耩 p造tek kt鏎e b璠 po這穎ne na ca貫j pod這dze. Czy musia豚ym zrobi jak捷 dylatacj pomi璠zy tymi rurami a pod這g闚k?

Jak to rozwi您a aby by這 prawid這wo i nie by這 problemu , ze pop瘯aj mi p造tki?
    (je瞠li w og鏊e istnieje ryzyko, ze mog p瘯a)

Na zdj璚iach pokazuje gdzie jest pion i dlaczego nie mog zastosowa skrzynki nad tynkowej.

0 17
  • #2 22 Wrz 2013 13:29
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, mo瞠sz pu軼i rury w pod這dze ale musz by w ociepleniu, je郵i nagwintujesz je przy pod這dze to odpowietrzniki wystarcz w skrzynce, je郵i chcesz zostawi piony tak jak s teraz musisz na ich szycie zamontowa odpowietrzniki przynajmniej r璚zne.

0
  • #3 22 Wrz 2013 17:17
    JohnCTN
    Poziom 17  

w takim razie rury doprowadz w pod這dze, i odpowietrzniki dam w skrzyni. Mam tylko pytanie czy rury musz by pod jakim k徠em (tzn. kieruj帷 si do skrzyni to od pionu ma by ni瞠j w a skrzyni wy瞠j) ?

Znalaz貫m w necie rysunek instalacji pod這gowej i przerobi貫m go na swoje potrzeby, czy mog tak to zrobi ?

-1
  • #4 22 Wrz 2013 17:19
    W0jtek92
    Poziom 36  

Oczywi軼ie 瞠 mo瞠sz to tak wykona;)

0
  • #5 22 Wrz 2013 19:07
    JohnCTN
    Poziom 17  

a Czy musze zachowa jaki spadek ? tak aby w skrzyni z rozdzielaczem rura od pionu by豉 wy瞠j ni przy 陰czeniu przy moim pionie w pod這dze ?

0
  • #6 22 Wrz 2013 19:46
    W0jtek92
    Poziom 36  

Wystarczy 瞠 rur b璠zie w poziomie, pompy kot這we wypchn powietrze w rozdzielacz.

0
  • #7 22 Wrz 2013 20:25
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Mam niedyskretne pytanie ;) Mieszkasz na ostatnim pi皻rze?

0
  • #8 22 Wrz 2013 20:35
    JohnCTN
    Poziom 17  

mieszkam na 4 ostatnim pi皻rze :)

0
  • #9 22 Wrz 2013 22:07
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Piony nie by造 przypadkiem po陰czone rurkami na g鏎ze? Mia貫 odpowietrznik na ka盥ym?

0
  • #10 22 Wrz 2013 22:22
    JohnCTN
    Poziom 17  

wcze郾iej mia貫m podpi皻y pod te rury grzejnik 瞠liwny 21 瞠berkowy i drugi ma造 grzejnik w kuchni 4 瞠berkowy (ten ma造 4 瞠berkowy grzejnik jest w kuchni mojej s御iadki) , wygl康a這 to tak jak na zdj璚iu.

0
  • #11 23 Wrz 2013 08:01
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Czyli odci掖e zasilanie grzejnika s御iadki? W tym przypadku konieczne b璠zie zamontowanie odpowietrznika u niej i kombinacja z pod陰czeniem.

0
  • #12 23 Wrz 2013 18:13
    JohnCTN
    Poziom 17  

odci掖em, ale okaza這 si, ze s御iadka mia豉 zdemontowany grzejnik gdy grzejnik w malej kuchni uwa瘸豉 za zb璠ny a i po zdemontowaniu zyska豉 miejsce do zabudowy meblowej pod wymiar.

Mam pytanie odno郾ie zastosowania odpowiednich rur do przeniesienia skrzynki z rozdzielaczem. Po dok豉dnym zmierzeniu okaza這 si ze rury musz by d逝gie na 4400mm. teraz si zastanawiam jakiego systemu rur zastosowa (miedz, pcv, stalowe) ?

Je瞠li wybior rury stalowe to musia豚ym zrobi polaczenie w jednym kawa趾u aby nie robi skr璚anego leczenia gdzie pod wylewk, je瞠li u篡je rur PCV to pod wylewka b璠zie 陰czenie zgrzewane a je瞠li u篡je miedzi to b璠zie musia這 by 陰czenie lutowane, kt鏎y system jest najpewniejszy ?

0
  • #13 23 Wrz 2013 19:10
    piotr_boncza
    Poziom 29  

PEX*Al*PEX Nie mylic z PERT, ta雟zym ale s豉bszym. Najlepiej PEX C. Po陰czenia z陰czkami prasowanymi. Alternatyw jest spawanie ca貫go odcinka ze stali, i ja bym tak robi, ale koszty i problemy technologiczne wymuszaj kompromisy. Przy odrobinie ch璚i mo積a u這篡 rury alupexowe bez po陰cze, w jednym odcinku. Z陰czki b璠 tylko na ko鎍ach.

0
  • #14 23 Wrz 2013 21:00
    JohnCTN
    Poziom 17  

dzi瘯i za szybka odpowiedz , zastosuje wiec stalowe rury, kt鏎e b璠 pospawane.
    Poniewa temat odnosi si do skrzynki do rozdzielacza, wiec mam pytanie odno郾ie samej skrzynki.

Jak wiadomo skrzynie s ro積ej szeroko軼i i w豉郾ie nie wiem jakiej szeroko軼i powinienem kupi skrzynie, w skrzyni musze zmie軼i:

1) rozdzielacz na 3 p皻le,
    2) pomp
    3) bypass
    4) ciep這mierz
    5) g這wic z si這wnikami na p皻le, rotametry, odpowietrzniki
    6) listwa centralna ogrzewania pod這gowego
    7) zaw鏎 mieszaj帷y (jeszcze nie wiem jaki czy 3-drozny czy 4-drozny) :(
    8) filtr wody (kt鏎y b璠zie zamontowany przed ciep這mierzem.
    9) zawory, termometry, i tr鎩nik do czujnika temperatury (czujnik czynnika grzewczego)

No i pytanie w jakiej skrzynce to wszystko zmieszcz bez problemu ?

0
  • #15 23 Wrz 2013 23:37
    W0jtek92
    Poziom 36  

To zale篡 jak grup mieszaj帷 kupisz, w sklepie sprzedawca dobierze Ci skrzynk do Twojej grupy, pompy itd, Dla Ciebie wystarczy zaw鏎 3 drogowy dla grupy mieszaj帷ej.

0
  • #16 24 Wrz 2013 02:58
    piotr_boncza
    Poziom 29  

W du瞠j :D Zawor 3d. Najlepiej, gdyby ca造 zestaw op. czyli rozdzielacz, mieszacz i pomp kupil w komplecie. Przy czym istotne jest, abys wzi掖 taki, w kt鏎ym jest zaw鏎 3d do si這wnika, a nie ze sta造m ustawianiem temperatury. Ogrzewanie w budynku jest, z du篡m prawdopodobie雟twem regulowane pogodowo, wi璚 ustawisz tylko stopie zmieszania i reszta bedzie si sama dostosowywala do temperatury zewn皻rznej. Na koniec, gdy wst瘼nie na le膨co, zmontujesz ca這嗆, b璠ziesz m鏬 bezpiecznie dobrac szafk.

0
  • #17 24 Wrz 2013 03:26
    JohnCTN
    Poziom 17  

Cytat:
    Ogrzewanie w budynku jest, z du篡m prawdopodobie雟twem regulowane pogodowo

Dok豉dnie tak jest w moim budynku temperatura czynnika grzewczego jest uzale積iona od temp zewn. W豉郾ie si zastanawia貫m jak taki zaw鏎 3-dro積y by dzia豉 ze zmienna temperatur czynnika, dlatego te si zastanawia貫m nad zaworem 3 drogowym z si這wnikiem, jak ten si這wnik dzia豉 ? ma podpi皻y jaki dodatkowy czujnik temperatury i si sam reguluje ? ten czujnik ma w sobie czy trzeba go gdzie podpi望 ?

Mam pytanie odno郾ie dzia豉nia zaworu 3-droznego... czy zaw鏎 ten zamyka si ca趾owicie gdy temp czynnika w obiegu instalacji pod這g闚ki ma wysoka temperatur ? W takim wypadku moja instalacja pod這g闚ki nie pobiera豉 by czynnika z instalacji bloku a tym samym ciep這mierz by nie zlicza energii cieplnej co oczywi軼ie wp造wa na oszcz璠no軼i. Je瞠li temperatura czynnika spadnie to zaw鏎 b璠zie si otwiera doprowadzaj帷 gor帷y czynnik z instalacji bloku .... natomiast nie rozumiem jak ma si sprawa powrotu w takim rozwi您aniu ... na powrocie przecie nie ma 瘸dnego zaworu/rozdzielacza, wiec jak to dzia豉 ?

A jak to dzia豉 w zaworze 4-droznym ? taki zaw鏎 w momencie wysokiej temperatury czynnika grzewczego w obiegu pod這g闚ki odcina dop造w czynnika z instalacji bloku ale kieruje ten czynnik do powrotu instalacji w bloku - czy dobrze rozumiem ? wiec ciep這mierz ci庵le zlicza przep造waj帷y czynnik a ze jego temperatura najprawdopodobniej na powrocie nie ulegnie obni瞠niu wiec taki ciep這mierz nie b璠zie wykazywa zu篡cia energii cieplnej ? (a je瞠li ju to bardzo minimalnie ze wzgl璠u na znikome obni瞠nie temperatury na zaworze 4-droznym) czy dobrze kombinuje ?

0
  • #18 24 Wrz 2013 12:58
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Czterodrogowy ma inne zastosowanie. Ty potrzebujesz 3d ustawiony do鈍iadczalnie na sta貫. Ma這 prawdopodobne, 瞠by potrzebowa osobnej pogodowki i si這wnika. Zabezpieczenie przed przegrzaniem pod這gi jest najcz窷ciej realizowane przez termostat przylgowy wy陰czaj帷y pomp.

0