Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcia wywołane kartą grafiki, komputer odmawia posłuszeństwa.

22 Wrz 2013 13:28 2079 14
  • Poziom 7  
    Witam!

Mam problem z moim komputerem. Podczas normalnego użytkowania po prostu się wyłączył. Było to wieczorem, więc zostawiłem go na noc odłączonego od prądu, gdyż myślałem, że wystarczy reset BIOSu. Następnego dnia komputer nie reagował na włącznik, więc przetestowałem każdy komponent. Okazało się, że bez podłączenia karty graficznej do zasilacza
    (6-pinowym kablem z zasilacza) komputer uruchamiał się (karta wciąż była w slocie, świeciła się na niej mała czerwona dioda), głośniczek systemowy wydał z siebie 1 sygnał długi i 2 krótkie, co oznacza błąd karty graficznej. Kartę wyjąłem, przeczyściłem i włożyłem ponownie do slotu. Wtedy komputer całkowicie odmówił posłuszeństwa, w ogóle nie reaguje na wciśnięcie włącznika, bez względu na podpięte do płyty głównej podzespoły. Dotychczas nawet z kartą grafiki podłączoną do zasilacza wiatraki ruszały się (o jakieś pół obrotu), a oświetlenie obudowy zapalało się, a po momencie gasło i komputer wyłączał się. Podejrzewam, że karta graficzna (jakaś jej awaria) wywołała zwarcie, które poskutkowało uszkodzeniem płyty głównej. Zasilacz wciąż działa, gdyż sprawdziłem go miernikiem.

Jestem w 99% pewien, że problemem jest karta graficzna, lecz dziwi mnie fakt, że świeciła się na niej czerwona dioda, podczas gdy karta była połączona z resztą komputera tylko i wyłącznie w slocie PCI-E, gdyż to oznacza, że prąd normalnie przez kartę grafiki przepływa, na moją logikę. Czy to oznacza, że zasilacz również szwankuje? Sprawdziłem te 6-pinowe kable zasilające kartę miernikiem, wszystko jest z nimi OK. Na moje oko płyta główna i karta grafiki (ich kondensatory) są w porządku, jednakże mogę zrobić kilka zdjęć i wrzucić je tutaj, aby ktoś bardziej doświadczony mógł to ocenić. Co mogę zrobić, żeby naprawić tę awarię?

Sprawdzałem już podłączenie panelu przedniego (włącznik) do płyty głównej, po raz kolejny testowałem działanie komputera bez podłączonych podzespołów, próbowałem inny kabel zasilający i inne źródło prądu (inne gniazdko).

Specyfikacja mojego peceta:
    Płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3
    CPU: Intel Pentium DualCore E5200 @ 3.0 GHz
    GPU: Sapphire Radeon 4850HD
    Zasilacz: Chieftec 500W
    RAM: OCZ 2x2GB
  • Spec od komputerów
    Sprawdź zasilacz i kartę graficzną w innym komputerze.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Quarillo napisał:
    karta wciąż była w slocie, świeciła się na niej mała czerwona dioda

Która oznacza błąd zasilania - notabene.
    Quarillo napisał:
    Zasilacz wciąż działa, gdyż sprawdziłem go miernikiem.

Podaj tutaj napięcia zasilacza.

Dodano po 50 [sekundy]:

Quarillo napisał:
    Okazało się, że bez podłączenia karty graficznej do zasilacza
    (6-pinowym kablem z zasilacza) komputer uruchamiał się (karta wciąż była w slocie, świeciła się na niej mała czerwona dioda)

Czy po zamocowaniu 6pin w karcie dioda gaśnie?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    A bez karty startuje płyta?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    tronic1 napisał:
    Sprawdź zasilacz i kartę graficzną w innym komputerze.

Nie radzę, bo:
    Quarillo napisał:
    Wtedy komputer całkowicie odmówił posłuszeństwa, w ogóle nie reaguje na wciśnięcie włącznika, bez względu na podpięte do płyty głównej podzespoły.

Można komuś sprzęt uwalić.
  • Poziom 7  
    safbot1st napisał:
    Quarillo napisał:
    karta wciąż była w slocie, świeciła się na niej mała czerwona dioda

Która oznacza błąd zasilania - notabene.
    Quarillo napisał:
    Zasilacz wciąż działa, gdyż sprawdziłem go miernikiem.

Podaj tutaj napięcia zasilacza.

Dziwne, ale jest 0 V, gdziekolwiek nie sprawdzam. Po mierzeniu podłączałem też telefon pod USB, gdyż tak go zwykle ładowałem w nocy (komputer był zawsze wyłączony, aczkolwiek do prądu był podłączony) i po 2 próbach (z przodu, by sprawdzić przedni panel i z tyłu), które trwały około 5-10 sekund, telefon nie ładował się po podłączeniu.
    Cytat:
    Dodano po 50 [sekundy]:

Quarillo napisał:
    Okazało się, że bez podłączenia karty graficznej do zasilacza
    (6-pinowym kablem z zasilacza) komputer uruchamiał się (karta wciąż była w slocie, świeciła się na niej mała czerwona dioda)

Po zamocowaniu komputer nie uruchamiał się.

Cytat:
    A bez karty startuje płyta?

Bez karty komputer normalnie startował, teraz już niestety nie reaguje na nic.
  • Poziom 43  
    Quarillo napisał:
    Dziwne, ale jest 0 V, gdziekolwiek nie sprawdzam.

Uszkodzony zasilacz :D

Quarillo napisał:

Po zamocowaniu komputer nie uruchamiał się.

Nie o to pytałem, przeczytaj jeszcze raz i odpowiedz.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zmień zasilacz na inny i wtedy sprawdź(prawdopodobna przyczyna problemów).
  • Poziom 7  
    Cytat:

Dioda zapalała się tylko, gdy komputer był włączony (po włączeniu go przyciskiem zasilania z panelu przedniego), a do karty nie był podłączony 6pin; przy wyłączonym (ale podpiętym do prądu) komputerze dioda się nie świeciła, nawet jak podłączyłem 6pin.
    Cytat:
    Zmień zasilacz na inny

Jaki zasilacz starczy do sprawdzenia działania płyty głównej i procesora (jaka moc)?
  • Poziom 31  
    Quarillo napisał:
    Jaki zasilacz starczy do sprawdzenia działania płyty głównej i procesora (jaka moc)?
    Nawet 250W by starczyło. To niezbyt prądożerna konfiguracja. Oczywiście musi to być sprawny zasilacz. ;)
  • Poziom 7  
    Zasilacz jednak działa, gdyż nie zmierzyłem sumiennie wszystkich pinów, albo przedtem coś źle robiłem z multimetrem. Działają piny fioletowy - 5,1V i zielony - 1,9V (czyli VSB i jakiś drugi) z kabla 24pin. Reszta wskazuje 0V. To chyba normalne, gdyż te pomarańczowe, żółte i czerwone kabelki dają komputerowi prąd gdy jest włączony, a ja nie mam możliwości włączenia komputera.
  • Poziom 7  
    Jest +5,1V (chyba w mieści się w granicach poprawności), ten myślnik nie oznacza minusa, jeśli tak go odczytałeś.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jednak napisałeś że masz 1,9V a na fioletowym 5,1V. Jeżeli na zielonym masz tylko 1,9V to raczej zasilacza nawet nie uruchomi się. Podstaw inny, sprawny i sprawdź jak pisałeś.
  • Poziom 7  
    Udało mi się uruchomić zasilacz, obciążyłem go HDD i napędem DVD. Napięcia wszystkie były w normie (±0,1V różniło się od normy), na żółtym pinie było +12,35V, to chyba troszkę za dużo. Na zielonym teraz znowu sprawdziłem, jest +1,96V. Sprawdzę jeszcze inny zasilacz i obudowę (może rzeczywiście włącznik szwankuje), gdyż teraz mam możliwość.

EDIT: Wszystko sprawdzone. Zasilacz działa dobrze, coś stało się z kartą, gdyż teraz mam w pececie GeForce'a 8500GT i wszystko działa.