Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik zgrzewarki punktowej

Bobo[PL] 22 Wrz 2013 15:46 12858 6
 • Witam,
  postanowiłem zaprezentować tutaj konstrukcję, do której dokumentację z Nowego Elektronika można znaleźć w sieci. Zastosowałem układ 89S2051, który można programować przez ISP, "wklepałem" program i skompilowałem. Czas ustawiany za pomocą przycisku (u mnie zielonego) w zakresie 0,1...1s z krokiem co 0,1s. Wyświetlacz wskazuje cyfry, które pokazują odpowiednio: 1=100ms...9=900ms, 0=1s. Projekt wykonałem na dwóch płytkach i upakowałem do obudowy na szynę DIN (taką akurat miałem pod ręką). W roli wyłącznika bezpiecznik typu "S".
  Sterownik zgrzewarki punktowejSterownik zgrzewarki punktowejSterownik zgrzewarki punktowejSterownik zgrzewarki punktowej

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Bobo[PL]
  Poziom 13  
  Offline 
  Bobo[PL] napisał 133 postów o ocenie 253, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Zabrze. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  pawlik722
  Poziom 22  
  Dlaczego tylko do 1s? teoretycznie to wystarcza w praktyce przy łączeniu grubszych blach nieraz i 2s trzymam, chociaż przy tym czasie elektrody miedziane 5mm robią się plastyczne jak plastelina ale coś za coś, jest to na tyle rzadko używany czas że można to pominąć ale jednak powinien być na wszelki wypadek zawarty w programie, tak samo praca ciągła ale to można uzyskać już przy sterowaniu zewnętrznie. ja tego trybu znowu używam przy pracy z elektrodami węglowymi gdy lutuje przewody miedziane np w agregatach chłodniczych (wiem) Poza tym przydało by się napisać jaką zgrzewarką to steruje, jakieś zdjęcia, opis budowy, tak dla rozwinięcia tematu.
  Tak z ciekawości na jakim trans. zrobioną masz zgrzewarkę? ja zaprzągłem do tego trafo chyba z TV rubina ale nie dam sobie paznokcia za to uciąć:)
 • #3
  Bobo[PL]
  Poziom 13  
  Już odpowiadam:
  nawinąłem trafo od mikrofalówki przewodem 50mm2. Próby robiłem na blachach 0,8mm i efekty były zadowalające (w zasadzie nie planuję używać grubszych, no ale kto wie). Elektrody używam od migomatu. Wykonałem ten sterownik dokładnie tak, jak opisany jest w artykule. Nie znam się zbyt na pisaniu programów dla mikrokontrolerów, więc jest tylko do 1s.
 • #4
  pawlik722
  Poziom 22  
  Witam ponownie, ja również zazwyczaj zgrzewam takie blaszki ale zdarza się nieraz zgrzewać obudowę w której trzeba zamocować np nakrętkę lub wspornik, i wtedy trzeba już zwiększyć odrobinę czas, ja teraz będę budować kolejną zgrzewarkę właśnie na transformatorach z mikrofal i kto wie możliwe że wykorzystam twój układ, chociaż jakiś prosty timer pewnie i tak w niej wyląduje. mam zamiar użyć 3 traf z możliwością ich odłączania.
  oraz możliwie jak największym i szybko wymiennym oprzyrządowaniem, typu ramie stacjonarne do zgrzewania, ramie ręczne, do tego przystawka do zgrzewania ogniw, no i oczywiście na elektrody węglowe do lutowania.
 • #5
  deksta84
  Poziom 24  
  Jak wypada próba rozerwania zgrzeiny?
 • #7
  deksta84
  Poziom 24  
  Ciężko będzie Tobie pomierzyć te prądy. Raczej użyj przekładnika prądowego i oscyloskopu w początkowej fazie zgrzewania następuje oczyszczanie miejsca zgrzewania (wyiskrzanie). Dopiero po tym prąd zgrzewania w miarę się stabilizuje.