Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opel corsa c - diesel czy benzyna

becy6 22 Wrz 2013 17:38 11607 31
  • #1 22 Wrz 2013 17:38
    becy6
    Poziom 14  

Witam mam problem z zakupem samochodu opla corsy rok 2003 do 2005
    nie wiem jakie brać czy diesel 1.3 lub benzyna 1.2 .Chodzi mi do pracy ok 5 km dziennie i na miasto .

0 29
  • #2 22 Wrz 2013 17:46
    my41s
    Poziom 32  

Brałbym benzynę na Twoim miejscu.

0
  • #3 22 Wrz 2013 17:51
    becy6
    Poziom 14  

a czemu

Dodano po 1 [minuty]:

a gdzie można kupic te auto gdzieś w okolicach slaska racibórz

1
  • #4 22 Wrz 2013 17:57
    my41s
    Poziom 32  

Czemu? Niestety używane diesle mogą być wyeksploatowane (nikt nie kupuje nowego diesla by jeździć po 3-4km), są również bardziej wrażliwe na nieprawidłową obsługę i wreszcie koszty ewentualnych napraw są wyższe niż w jednostkach benzynowych a wiele dość drogich elementów jest elementami eksploatacyjnymi. Sam się o tym przekonałem (całe szczęście na gwarancji).
    Diesel jest dobrym wyborem na trasy, ale jeśli jeździsz sporo ale na krótkich dystansach to i tak lepsza będzie benzyna.

A taka Corsa C 1.8 GSi :) Fajne autko, ale do miasta 1.2 spokojnie starczy.

0
  • #5 22 Wrz 2013 18:03
    becy6
    Poziom 14  

a jeszcze jedno pytanie czy 1000 siniki warto bo tez mialem zamian bo znajomi mowiom ze sa bardzo awaryjne

Moderowany przez Błażej:

To ja też mam pytanie - W JAKIM TO JEST JĘZYKU??? Kolejny taki post i całość leci w kosz ze stosowną adnotacją.

1
  • #6 22 Wrz 2013 18:09
    MoniTOX
    Poziom 24  

my41s napisał:
    są również bardziej wrażliwe na nieprawidłową obsługę i wreszcie koszty ewentualnych napraw są wyższe niż w jednostkach benzynowych a wiele dość drogich elementów jest elementami eksploatacyjnymi.

Jeden bamber kiedyś wymyślił twierdzenie o dieslu teraz każdy powtarza.

0
  • #7 22 Wrz 2013 18:16
    my41s
    Poziom 32  

MoniTOX napisał:

Też tak myślałem - dopóki sam nie kupiłem diesla. Co prawda nowego, więc jednak bardziej skomplikowanego niż ten w ww. corsie, ale diesla. Na rok robię ok. 20tys km, więc niewiele. I to nie chodzi o to, że diesel jest do luftu, ale nie został stworzony po to by jeździć po 3km.
    Chociaż nie przeczę, że jazda turbo dieslem jest dość przyjemna jeśli chodzi o niskie obroty i wysoki moment obr.

1
  • #8 23 Wrz 2013 11:09
    Alfred_92
    Poziom 32  

my41s napisał:
    MoniTOX napisał:

Też tak myślałem - dopóki sam nie kupiłem diesla. Co prawda nowego, więc jednak bardziej skomplikowanego niż ten w ww. corsie, ale diesla. Na rok robię ok. 20tys km, więc niewiele. I to nie chodzi o to, że diesel jest do luftu, ale nie został stworzony po to by jeździć po 3km.
    Chociaż nie przeczę, że jazda turbo dieslem jest dość przyjemna jeśli chodzi o niskie obroty i wysoki moment obr.

Ten 1.3 CDTI to już też nie jest zwykłe TD tylko C-R. A co do takich przebiegów to faktycznie nie warto przepłacać i brać diesla. Ten benzyniak będzie tańszy w serwisowaniu, od tego CDTI (pomimo że to bardzo udany silnik).

0
  • #9 23 Wrz 2013 12:39
    my41s
    Poziom 32  

Alfred_92 napisał:
    Ten 1.3 CDTI to już też nie jest zwykłe TD tylko C-R.

Pomyliłem go z 1.7 DI/DTI - 1.7CDTI też jest. Nie wiem, czemu, ale cały czas myślałem o 1.7.
    A ten 1.3CDTI (fiatowski 1.3 multijet) to bardzo udana, wytrzymała konstrukcja. Jednak i tak lepiej brać benzyniaka do takiej jazdy.

0
  • #10 23 Wrz 2013 14:12
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Kiedyś mówiłem na diesla tfu, niedobry itp, też jak wielu, że drogie naprawy. Kupiłem diesla i jest ok, wysoki moment, czy z klimą czy bez to nie ma różnicy w jeździe, benzyna już muliła. Trasa - 170 km/h 3000 obr silnika i w środku cisza, radyjko w tle. Benzyna 5000 obr, silnik wyje jak baba w okresie. Fakt faktem przez 3 miesiące zrobiłem już 6500 km ale chyba już nie będę chciał benzyny. W benzyniaku może paść UPG, w nowszym nawet ERG za 1000 zł tak jak w dieslu pompa czy wtryski. Ale to tak od siebie. Nie bierz takiego czegoś jak 1.2 i podobne, w trasie wyprzedzasz tyle co TIR, w mieście z pod świateł rower Cię wyprzedzi, spali też nie mało, bo żeby poruszać się jak inni to ten gaz w podłodze będzie dość często. Ot to moje zdanie na ten temat.

1
  • #11 23 Wrz 2013 14:21
    wedsew
    Poziom 15  

Sołtys_Elbląga napisał:
    Nie bierz takiego czegoś jak 1.2 i podobne, w trasie wyprzedzasz tyle co TIR, w mieście z pod świateł rower Cię wyprzedzi,

Mając 1.2 przynajmniej coś wyprzedzi. Z dieslem 1.3 to nie wyprzedzi nawet pieszego na poboczu.

0
  • #13 23 Wrz 2013 16:11
    my41s
    Poziom 32  

wedsew napisał:
    Mając 1.2 przynajmniej coś wyprzedzi. Z dieslem 1.3 to nie wyprzedzi nawet pieszego na poboczu.

Jak ktoś umie, to i tym 1.3 też wyprzedzi :P
    Ostatnio jak jechałem widziałem jak wyprzedza Fabia 1.2 HTP. No może nie był to do końca bezpieczny manewr, ale dał rade.

Jednakże do miasta brałbym 1.2 lub 1.4 benzynę. 1.0 to dla kogoś bardzo spokojnego. Jak ktoś chce przycisnąć, to 1.8 - ale może być ciężko trafić na dobry egzemplarz - jednak polecam - jeździ się fajnie.

0
  • #14 23 Wrz 2013 16:24
    Alfred_92
    Poziom 32  

my41s napisał:
    wedsew napisał:

Jak ktoś umie, to i tym 1.3 też wyprzedzi :P
    Ostatnio jak jechałem widziałem jak wyprzedza Fabia 1.2 HTP. No może nie był to do końca bezpieczny manewr, ale dał rade.

Jednakże do miasta brałbym 1.2 lub 1.4 benzynę. 1.0 to dla kogoś bardzo spokojnego. Jak ktoś chce przycisnąć, to 1.8 - ale może być ciężko trafić na dobry egzemplarz - jednak polecam - jeździ się fajnie.
    Wyprzedzać to i trabantem się da, ale jak wspomniał kolega nie jest to bezpieczne. Ale biorąc pod uwagę że Kolega szuka auta do miasta czy na krótkie trasy to kupno samochodu z dużym silnikiem na krótkie trasy jest bezsensowne. A ten raz do roku można przejechać jakąś trasę spokojniej ( z wyprzedzaniem poczekać na długą czystą prostą).

0
  • #15 23 Wrz 2013 19:17
    MoniTOX
    Poziom 24  

wedsew napisał:
    Sołtys_Elbląga napisał:
    Nie bierz takiego czegoś jak 1.2 i podobne, w trasie wyprzedzasz tyle co TIR, w mieście z pod świateł rower Cię wyprzedzi,

Jak się ma 110Nm do 170? Jeszcze w szkole nie doszliście do tego?

0
  • #16 24 Wrz 2013 17:23
    wedsew
    Poziom 15  

MoniTOX napisał:
    wedsew napisał:
    Sołtys_Elbląga napisał:

Jak się ma 110Nm do 170? Jeszcze w szkole nie doszliście do tego?

Stoją koło siebie dwa identyczne samochody. Silnik jednego generuje 310 Nm, drugiego 280 Nm. Który będzie miał lepsze osiągi?

0
  • #17 25 Wrz 2013 00:56
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Ten z większym momentem. Zdałem proszę pani?

2
  • #18 25 Wrz 2013 10:45
    wedsew
    Poziom 15  

Sołtys_Elbląga napisał:

Seat Leon 1.9 TDI, 130KM/310Nm
    kontra
    Seat Leon 1.8T 225KM/280NM.

Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy zdałeś.

1
  • #19 25 Wrz 2013 17:00
    MoniTOX
    Poziom 24  

wedsew napisał:
    Sołtys_Elbląga napisał:

Seat Leon 1.9 TDI, 130KM/310Nm
    kontra
    Seat Leon 1.8T 225KM/280NM.

Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy zdałeś.

Człowieku nie odwracaj kota ogonem.
    Mowa o corsie gdzie w 1 przypadku moment większy o 35 %.

wedsew napisał:
    Stoją koło siebie dwa identyczne samochody.

Co tu dużo pisać, logika cierpi, dedukcja tego co się pisze jeszcze bardziej.
    Jak się czyta każdy twuj post to widać zapędy młodego kierowcy bmw zsz.

0
  • #20 25 Wrz 2013 17:49
    wedsew
    Poziom 15  

MoniTOX napisał:

Człowieku nie odwracaj kota ogonem.
    Mowa o corsie gdzie w 1 przypadku moment większy o 35 %.

Benzyniak 1.2 ma 80KM, diesel 1.3 ma 70KM. Trzeba być naprawdę laikiem, żeby uważać, że diesel ma jakiekolwiek szanse na drodze z Corsą benzynową.

MoniTOX napisał:

Co tu dużo pisać, logika cierpi, dedukcja tego co się pisze jeszcze bardziej.
    Jak się czyta każdy twuj post to widać zapędy młodego kierowcy bmw zsz.

Powinieneś w końcu zrozumieć, że jeśli nie masz kompletnie pojęcia o czym mowa, to lepiej nie zabieraj głosu. Stosując się do mojej rady może nie zostaniesz uznany za eksperta, ale również nie wyjdziesz na idiotę.

0
  • #21 25 Wrz 2013 18:25
    Alfred_92
    Poziom 32  

W tym wypadku akurat 1.3 CDTI wypada bardzo pozytywnie ponieważ te 170 Nm jest dostępne przy zaledwie 1750 obr/min i silniczek zbiera się bardzo fajnie, a przy okazji nie rwie tak portfela jak benzyniak. Niemniej w jeździe miejskiej wolałbym nawet nieco słabszą jednostkę ale benzyniaka którego mogę trochę przeciągnąć po obrotach i nie będę musiał przy tym wachlować biegami ruszając z pod świateł (bo to na tym wg mnie tracą diesle w jeździe miejskiej).

0
  • #22 28 Wrz 2013 08:34
    my41s
    Poziom 32  

wedsew napisał:

Zatem stoją koło sienie dwa identyczne samochody. Konkretniej Toyota RAV4 IV generacji z silnikami: 2.0 Valvematic 152KM i 2.0 D-4D 150KM, mające odpowiednio 195Nm i 340Nm. Który z nich ma lepsze osiągi? Diesel 9,6s, a benzyna 9,9s do setki. Różnica niewielka, ale zauważ, że porównujemy silniki o praktycznie tej samej mocy (111 vs 110 kW).

Zresztą do bezpiecznego wyprzedzania nie trzeba mieć samochodu, który przyśpiesza od 0-100 w 5s. Czasem i to nic nie da. Do wyprzedzania trzeba mieć rozum. Wiadomo, że jak jedzie się z kompletem pasażerów + bagażem, to wówczas czasem lepiej się wstrzymać. Zresztą to miał być samochód do miasta. Przepraszam za OT.

0
  • #23 28 Wrz 2013 12:50
    wedsew
    Poziom 15  

my41s napisał:
    wedsew napisał:

Zatem stoją koło sienie dwa identyczne samochody. Konkretniej Toyota RAV4 IV generacji z silnikami: 2.0 Valvematic 152KM i 2.0 D-4D 150KM, mające odpowiednio 195Nm i 340Nm. Który z nich ma lepsze osiągi? Diesel 9,6s, a benzyna 9,9s do setki. Różnica niewielka, ale zauważ, że porównujemy silniki o praktycznie tej samej mocy (111 vs 110 kW).

Oczywiście masz rację - mają podobne osiągi, bo mają zbliżoną moc. Gdyby to moment wpływał znacząco na osiągi, to Rav4 z dieslem powinna być znacznie szybsza, bo różnica w wartościach momentu jest prawie dwukrotna.

To jest właśnie to, czego kompletnie nie są w stanie zrozumieć wyznawcy momentu i diesli.

0
  • #24 29 Wrz 2013 07:10
    lopr_pol
    Poziom 22  

Jeździmy służbowym combo 1.3cdti (w osobówce powinien lepiej się zbierać), do miasta na krótkie przeloty cienko będzie. W zimę jak nie obciążysz porządnie silnika brak ogrzewania, "ciągnie" tylko w zakresie obrotów 2200-3000, w trasie spokojnie się wyprzedza tiry z 5 osobami na pokładzie - nie jest źle. Z awarii ~150kkm: 2xegr, świece żarowe, sprzęgło, brak większych wycieków oleju.

0
  • #25 29 Wrz 2013 10:02
    manta
    Poziom 39  

Ciekawa dyskusja... Troszkę namieszaliście, popatrzcie na wykresy z hamowni, jak wyglądają krzywe momentu i mocy. Moment obrotowy, wpływa bezpośrednio na przyspieszenie auta, moc silnika wpływa na maksymalne prędkości osiągane przez to auto. Dlatego auta seryjne stroi się pod moment obrotowy, z dwóch powodów. Auto porusza się w cyklu mieszanym, często tylko w mieście, więc potrzebny jest duży moment obrotowy występujący przy maksymalnie niskich obrotach silnika. Taki pojazd jest oszczędny i wygodny w eksploatacji. Jako drugi przykład podam auto może egzotyczne, ale z silnikiem benzynowym o poj. 1,8 l strojonym typowo pod moc i do tego o bardzo niewielkiej masie, Lotus elise. Pojeździłem tym i auto ma problem z ruszeniem z miejsca na szutrowej nawierzchni, dlaczego? Sensowny moment obrotowy występuje powyżej 4000 rpm i niżej praktycznie zadławimy silnik a nie ruszymy z miejsca. Jazda od świateł do świateł jest równie ciekawa, nie ma problemu jak stoimy jako pierwsi, jak stoimy za kimś, musimy odczekać 3-4 s aż auto przed nami odjedzie i dopiero ruszamy, czyli istna męczarnia. Za to na krętych drogach i przy odpowiednich obrotach silnika (6-8000 rpm) autko staje się idealne. Jako przykład, weźcie pod uwagę silniki wysoko obrotowe motocykli, niby wiele koni, ale przy jakich obrotach?

0
  • #26 29 Wrz 2013 12:15
    tzok
    Moderator Samochody

Alfred_92 napisał:
    W tym wypadku akurat 1.3 CDTI wypada bardzo pozytywnie ponieważ te 170 Nm jest dostępne przy zaledwie 1750 obr/min i silniczek zbiera się bardzo fajnie
    Jechałeś tym czy tylko patrzysz na parametry, bo ja jechałem 1.3MJ 70KM, 74KM i 90KM - z dołu to w ogóle nie jedzie, turbo dziura przy ruszaniu kończy się na 3 biegu... nie da się tym dynamicznie jeździć po mieście, a wersja 70/74KM będzie wymagała non-stop trzymania gazu w podłodze i będzie przy tym paliła koło 7l/100km. Silnik bardzo fajny ale nie do miasta i tylko wersje 90/95KM z turbiną o zmiennej geometrii. Moment przy 1750rpm to życzenie producenta, na wykresach z hamowni widać coś zupełnie innego - 2300-2500rpm.

0
  • #28 29 Wrz 2013 14:19
    Alfred_92
    Poziom 32  

tzok napisał:
    Alfred_92 napisał:
    W tym wypadku akurat 1.3 CDTI wypada bardzo pozytywnie ponieważ te 170 Nm jest dostępne przy zaledwie 1750 obr/min i silniczek zbiera się bardzo fajnie
    Jechałeś tym czy tylko patrzysz na parametry, bo ja jechałem 1.3MJ 70KM, 74KM i 90KM - z dołu to w ogóle nie jedzie, turbo dziura przy ruszaniu kończy się na 3 biegu... nie da się tym dynamicznie jeździć po mieście, a wersja 70/74KM będzie wymagała non-stop trzymania gazu w podłodze i będzie przy tym paliła koło 7l/100km. Silnik bardzo fajny ale nie do miasta i tylko wersje 90/95KM z turbiną o zmiennej geometrii. Moment przy 1750rpm to życzenie producenta, na wykresach z hamowni widać coś zupełnie innego - 2300-2500rpm.

Czytaj do końca to co napisałem:
    Cytat:
    . Niemniej w jeździe miejskiej wolałbym nawet nieco słabszą jednostkę ale benzyniaka którego mogę trochę przeciągnąć po obrotach i nie będę musiał przy tym wachlować biegami ruszając z pod świateł (bo to na tym wg mnie tracą diesle w jeździe miejskiej).

0
  • #29 29 Wrz 2013 17:35
    tzok
    Moderator Samochody

Czytając do końca tym bardziej jestem zdania, że nigdy nie jechałeś autem z tym silnikiem, bo on się w ogóle nie zbiera, a co dopiero bardzo fajnie. Można go za to dość wysoko (jak na diesla) kręcić, tyle że w wersji 70KM nie daje to wyraźnego efektu. Jeździłem Punto IIFL i Grande Punto z takim silnikiem - tragedia, teraz mam Grande Punto z wersją 90KM i jest lepiej ale jazda w mieście do przyjemności nie należy, a potrafi w takich warunkach spalić grubo ponad 6l/100km.

0
  • #30 21 Lut 2014 03:18
    zbyszek_k007
    Poziom 11  

@wedsew @my41s Po prostu musiałem się wtrącić do dyskusji. Tutaj widzę klasyczną wojnę diesel vs benzyna. Nikogo nie da się przekonać i taka jest prawda, ale wkurza mnie podawanie przykładów typu podobna moc, diesel ma większy moment a jednak benzyna szybsza, bo tak jest akurat w tym modelu... Nie wiem, czy to wina skrzyni, czy większej masy diesla, ale moja matka jeździ służbowo Toyotą Yaris od 1 generacji do 3 i wymieniają jej auto co 100 tys km lub co 3 lata. Miała Toyote yaris 2 1.4 d-4d i teraz ma III 1.4 d-4d, oba te same silniki 90 KM i 205 Nm 8-zaworowe i miała również przez pewien czas po stłuczce 1.3 Dual VVT-i 16V 99 KM i 125 Nm. Osiągi? Dla mnie szybszy był diesel choć miał 90 KM, sprawdziłem dane techniczne na stronie toyoty
    http://www.toyota.pl/cars/new_cars/yaris/index.tmex#compareEngines
    Osiągi:
    V-max taki sam 175 km/h (ale idzie szybciej)
    Przyspieszenie:benzyna 11.7s /diesel 10.8s
    10 koni przy takim aucie i przy mocach poniżej 100 koni robi różnice, a jednak słabszy wygrywa. Dlaczego? Przez moment? W Toyocie Yaris III oba silniki są sprzężone z 6-biegowymi skrzyniami manualnymi, do benzyny można dokupić 7-biegowy automat który pogarsza osiągi...

0