Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumienie głośnika wysokotonowego - GDW 9/15

James596 22 Wrz 2013 19:10 1812 1
  • #1 22 Wrz 2013 19:10
    James596
    Poziom 20  

Witam.
    Temat dotyczy zestawu Zg-15, w którym siedzą głośniki GDN 16/30 8Ω oraz GDW 9/15/2 8Ω. Zestaw gra bardzo przestrzennie i szczegółowo, jednak często słychać że tony wysokie wybijają się ponad resztę pasma, zagłuszając średnie pasmo GDN'a, który jest dość cichy, 87dB/1W. Próbowałem stłumić głośnik wysokotonowy (który ma około 92dB/1W), wstawiając w szereg pomiędzy GDW a kondensatorem rezystor 5,6Ω, co teoretycznie dałoby tłumienie około 4,5dB. Po takim zabiegu zestaw gra - jak na moje ucho - tragicznie. Zginęły szczegóły w dźwięku, w ogóle nie słychać najwyższych tonów, efekt tak jakby głośnik wysokotonowy był zbyt wysoko cięty. Próbowałem także połączyć równolegle oba rezystory 5,6Ω i 10Ω, co daje rezystancję zastępczą 3,5Ω a co za tym idzie mniejsze tłumienie, jednak GDW wciąż gra tępo. Czy szeregowa rezystancja wpływa na miejsce cięcia pasma przez kondensator? Aktualnie wróciłem do oryginalnej wersji, czyli zupełny brak rezystora w szeregu z GDW, i nadmiar tonów wysokich koryguję sprzętowo przy pomocy korektora graficznego, obniżając regulatory 3,5kHz, 8kHz i 14kHz o 3dB w dół, co daje najlepszy efekt dźwiękowy. Czy jest jednak możliwość dokonać takiej ingerencji w samą kolumnę, by to grało w satysfakcjonujący sposób?

PS. Posiadam również kolumnę ZG15C11, w której siedzi zwrotnica. W tejże zwrotnicy w szereg z GDW włączony jest rezystor - jeśli dobrze pamiętam - 8Ω, i ta kolumna gra tak samo tępo, o dwie klasy gorzej niż seryjne zwykłe ZG15C. O co tu chodzi?

PS 2. Dawno nie słyszałem niskobudżetowych kolumn, które by tak fajnie budowały scenę stereo, przy ustawieniu blisko uszu.

• #2 22 Wrz 2013 23:12
    paw89
    Poziom 10  

Tak szeregowa rezystancja wpływa na przesuniecie się "cięcia" dla głośnika. Proponuję abyś zbudował tłumik z dwóch rezystorów jednego równoległego z głośnikiem wysokotonowym a drugiego szeregowo z nim. Tłumik taki zachowuje "rezystancje" głośnika dzięki czemu filtr (kondensator) "widzi" 8 Ohm. Na początek poszukaj w sieci wzorów obliczeniowych tłumika 3dB podłącz i sprawdź co się dzieje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME