Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp AVRDUDE - Avrdude i USBasp nie chcą współpracować

22 Wrz 2013 20:43 3531 5
  • Poziom 35  
    Witajcie.
    Niestety, muszę się do Was zwrócić z prośba o pomoc, nie radze sobie z pewnym problemem.

Mam programator USBasp, normalnie programuje nim w Bascomie, nie ma żadnego problemu. Ściągnąłem program MkAVRCalulator, zainstalowałem jakoś AVRdude i wszystko idzie w porządku.

Problem pojawił się, gdy zainstalowałem WinAVR. Przy próbie programowania wyskakuje znany już błąd "could not find usb device "USBasp" with (...)". W konsoli, gdy wpisuje "avrdude -p m8 -c usbasp" błąd ten sam. Więc ściągnąłem znowu AVRdude skompilowanego, i wchodząc do jego folderu przez terminal, bez problemu mogę połączyć się z Uc. To samo, gdy w MkAvrCalc wskaże folder do skompilowanego AVRdude. Natomiast podanie komendy avrdude w terminalu, poza folderem, powoduje uruchomienie AVRDUDE, który jakoś się zainstalował. Pytanie teraz, jak wpisać, że domyślnym programem ma być AVRdude skompilowany, a nie ten, którego wywołuje komendą "avrdude" w dowolnym miejscu w konsoli?

Dodatkowo, myślałem, że gdy wrzucę skompilowanego AVRdude do WinAVR/bin to on zacznie z niego korzystać, lecz znowu "could not find..."

Dodam, że zainstalowanie AVRDUDE z MkAvrCalculator powoduje, że nawet sam MkAvr nie może wykryć programatora.

Co ja mam z tym zrobić, żeby działało?

Proszę nie pisać, żebym zmienił WinAVR albo założył zworkę SCK, zarówno programator, jak i skompilowany avrdude funkcjonują poprawnie.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Przejrzyj zmienną systemową PATH. W terminalu uruchomisz avrdude pierwsze napotkane w kolejności przeszukiwania ścieżek.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Faktycznie, pierwszy napotkany AVRDUDE był w WinAVR/bin.
    Dało mi to trochę do myślenia, ale za wiele nie zmieniło..

Sprawa jest trochę dziwna. Kopiuje skompilowany folder z avrdude do folderu WinAVR (bez bin). W terminalu wchodzę do folder winAVR/avrdude i komenda avrdude -p m8 -c usbasp powoduje odczytanie procesora. Opuszczam katalog AVRDUDE, wchodze do katalogu bin, do którego wcześniej skopiowałem zawartość skompilowanego AVRdude, podnieniając pliki avrdude.exe i avrdude.conf. Tutaj, wykonując komendę avrdude -p m8 -c usbasp wyskakue błąd "cuold not find..." Jak ja mam to rozumieć?

Dodano po 3 [minuty]:

Poszedłem dalej, i wyciąłem wszystko z folderu BIN poza avrdude. Powoli dokładając kolejne elementy natrafiłem na plik libusb0.dll który powoduje pojawienie się błędu w avrdude. Co mam zrobić z tym plikiem? Czy WinAVR będzie bez niego pracował w pełni poprawnie?

Dodano po 1 [minuty]:

Trzeba przyznać, że po wycięciu tego pliku programowanie w WinAVR kończy się powodzeniem. Mogę ten plik usunąć?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    libusb0.dll to chyba część driverów USBAsp
    Ja to bym zrobił to tak (metoda brute force):
    Usuń wszystkie kopie AVRDude gdzie by nie występowały
    Usuń sterowniki USBAsp
    Usuń (odinstaluj ) WinAVR do zera
    Zainstaluj najnowsze sterowniki USBAsp
    Zainstaluj od nowa WinAVR
    Użyj MkAVRCalculator do zainstalowania AVRDude w miejscu gdzie go trzyma WinAVR
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    ... i do tego oryginalne IDE:
    - AVR Studio 4.xx: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html
    - lub Atmel Studio: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/atmel-studio-spis-tresci.html
    byś nie męczył się w WinAVR z plikami makefile i narażał się na frustracje i stratę czasu :)
  • Poziom 35  
    Witajcie.
    Dziękuję za rady.
    Niedługo pewnie czeka mnie reinstalacja systemu, więc wszystkie problemy rozwiążą się od ręki.
    Tymczasem jednak używam WinAVR bez pilku libusb0.dll i bez problemu działa kompilacja jak i programowanie, żadnych błędów, żadnych problemów, programy działają na procesorze.

Co do środowiska, na pewno zainteresuje się innym, ale wszystko powoli. Języka C dopiero się uczę, poza tym zmiana środowiska byłaby dla mnie półśrodkiem rozwiązania problemu z niewykrywanym programatorem (przepraszam, ale to mnie strasznie drażni :-) )

Na moment obecny zamykam temat.

Pozdrawiam.