Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elpigaz zamiana przełączników - Zamiana przełączników AEB w instalacji Elpigaz

23 Wrz 2013 12:09 7311 9
  • Poziom 12  
    Witam!
    Czy możliwa jest zamiana przełączników w instalacji Elpigaz bez ingerencji w instalację -po prostu odłączyć jeden i podłączyć drugi:
    W tej chwili posiadam:
    - AEB725 (z jednym przyciskiem i linijką diodową wskaźnika poziomu gazu)
    Chciałbym zamontować:
    - AEB w wersji z przełącznikiem trzypozycyjnym (benzyna / awaryjne odpalanie na gazie / AUTO -odpalanie na benzynie i automatyczne przejście na gaz)
    Ilość podłączanych kabli i wtyczka są identyczne, ale... nie chciałbym uszkodzić instalacji eksperymentując.
    Poniżej zdjęcia posiadanego przełącznika i tego który chciałbym podłączyć.
  • Poziom 14  
    Witam jeśli się zgadzają kolory przewodów to można zamienić kiedyś tez zamieniłem i wszystko było ok.
  • Poziom 9  
    Ale po co to zmieniać Ten pierwszy też posiada funkcje awaryjnego oddalania ??? i jeśli zapalisz silnik to gaz przełączy się automatycznie albo po osiągnieciu zadanej temperatury albo obrotów w jakim samochodzie masz to zainstalowane ?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Przełącznik AEB 725 :

Brązowy - Obroty ( najlepiej z cewki )
    czarny - masa
    czerwony - plus 12 V pojawiający sie po włączeniu stacyjki ( ważne by podczas
    kręcenia rozrusznikiem nie zanikał )
    niebieski - zawory gazowe ( przy reduktorze i przy butli )
    żółty - tu pojawia sie plus 12v przy pracy na gazie ( np do zaworu
    benzynowego np. w gaznikowych instalkach )
    zielony i biały - do rezerwy w zaleznosci jaka jest na butli podłączamy
    tylko biały lub skręcamy razem biały z zielonym.

Dodano po 11 [minuty]:

Elpigas wnioskujac ze zdjęcia to
    AE 652 ( gaznik) lub AE 674 (wtrysk)

brazowy - obroty
    czarny - masa
    czerwony - +12v po stacyjce
    niebieski - zawory gazowe
    bialy - rezerwa
    zółty :
    AE 652 - zawor benzyny
    AE 674 - nie podłączasz

I z tyłu przełącznika jest potencjometr :
    AE 652 - regulacja czasu otwarcia zaworu benzynowego ( 0 - 4,5 sek )
    AE 674 - regulacja obrotów przy których ma przejść na gas.
  • Poziom 12  
    Przełącznik już zamieniony -ze względu na kabelki zleciłem w serwisie.
    Koszt całkowity czyli nowy przełącznik z gwarancją + wymiana w tym wymiana wtyczki bo nowa miała 1 pin więcej czyli odcięcie starej wtyczki z wiązki i dolutowanie nowej (inna kolejność przewodów) to 70zł -czyli raptem 15zł więcej niż bym zapłacił za sam przełącznik na allegro w dodatku bez wtyczki od wiązki i gwarancji.

Cytat:
    muminek99 Ale po co to zmieniać Ten pierwszy też posiada funkcje awaryjnego oddalania ??? i

Zgadza się miał, ale dość "upierdliwą" -trzeba było trzymać wciśnięty przycisk ~8sekund.
    A mój samochód to Passat 1.8i z instalacją Elpigaz która podczas przełączania z benzyny na gaz w czasie jazdy powoduje wystąpienie szarpnięcia -jest to standard w tej instalacji i nic się na to nie poradzi.
    A mam pracę w której często korzystam z samochodu w ten sposób, że jadę 2-3 minuty, gaszę na 1-2min i tak w kółko, kilkanaście/kilkadziesiąt razy. Natomiast denerwujące było po uruchomieniu w czasie postoju "wkręcanie" na obroty ~2300obr/min, aby się przełączył automatycznie, a jak zapomniałem przygazować i ruszyłem to znów było szarpnięcie które na pewno dużo bardziej szkodzi silnikowi i całemu układowi przeniesieniu napędu niż samo uruchomienie ciepłego silnika na LPG.
  • Poziom 9  
    Oki teraz rozumiem jeśli taka praca , szkoda tak za każdym razem wyłańczać silnik chyba ,że należy opuscić pojazd :) Zwracam honor :)
  • Poziom 15  
    W tej instalacji można ustawić, żeby przy rozgrzanym silniku od razu startował na gazie

• Poziom 12  
    Cytat:
    buncza
    W tej instalacji można ustawić, żeby przy rozgrzanym silniku od razu startował na gazie

No to:
    - albo serwisant u którego byłem nie wiedział o takiej funkcji tej instalacji
    - albo ta instalacja faktycznie nie ma takiej funkcji
    - albo chciał na mnie zarobić wymieniając mi przełącznik
    Ale jak byłem pierwszy raz w warsztacie to mówiłem o co mi chodzi to powiedziano mi że nie ma takiej możliwości przy moim poprzednim przełączniku.

No cóż sprawa już załatwiona i "po ptakach". Następnym razem się bardziej wgłębię w temat zanim coś będę zmieniał.

Cytat:

muminek99
    szkoda tak za każdym razem wyłańczać silnik chyba ,że należy opuscić pojazd

Tak muszę opuścić pojazd, jak nie oddalam się więcej niż 5-10m to go nie gaszę tylko zamykam drzwi z centralnego, ale jak muszę oddalić się dalej to wolę wyłączyć silnik i zabrać kluczyki -no cóż taki kraj, że się trzeba bać o takie stare auto
  • Poziom 9  
    O toż to w tych warsztatach to wszystko na ,, szybcika" żeby w głowie zamieszać no i kase zedrzeć , lepiej poczytać popytać się po forach i samemu zrobić :) Też się przejechałem ;( u mechanika .
  • Poziom 12  
    Sprawa zakończona.
    Po wymianie przełącznika wszystko działa w najlepszym porządku.
    Zamykam temat.