Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 5000 SU5000RMI5U - UPS APC jako przetwornica na 230V

23 Wrz 2013 13:53 5682 10
  • Poziom 12  
    APC SMART 5000 SU5000RMI5U AP9617

Panowie chciałbym aby ten UPS APC działał jako przetwornica, której to baterie są ładowanie regulatorem ładowania podłączonym do paneli fotowoltaicznych.
    Link
    Z tego co widać na zdjęciach w dwóch komorach jest po dwa złącza, i stąd moje pytania:
    1. Czy jeżeli chciałbym dać jeden zestaw akumulatorów żelowych (4x12V 100Ah) to mogę się podpiąć do przewodów z jednego złącza czy też wymagana jest inna konfiguracja?
    2. Czy należy w jakiś określony sposób skalibrować UPS?
    UPS APC Smart 5000 SU5000RMI5U - UPS APC jako przetwornica na 230VUPS APC Smart 5000 SU5000RMI5U - UPS APC jako przetwornica na 230V
    Poprawiłem TONI_2003.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    W tym modelu zasilacza w jednej "wnęce" akumulatorowej jest para złącz (2 szt.). Do jednego złącza dolączana jest bateria 24V/14Ah (4szt 12V/7Ah) odpowiednio połączone.

Przewód czerwony " +48V", przewód czarny " -48V", przewód zółty - połączenie szeregowe złączy. Przekrój przewodów to około 10mm². Przewody czarne za pośrednictwem bezpieczników dołączone są do masy płyty. Przewody czerwone połączone są równolegle poprzez radiatory invertera, obudowy "kluczy" MOS oraz ścieżki PCB.

Przekrój 10mm² jest zbyt mały dla możliwych wartości prądu (prąd może osiągać wartości bliskie 100A).
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Czyli mam rozumieć, że nie należy go kalibrować, a w takim razie jakie jest wpisane standardowe minimalne napięcie jego pracy z baterii? Czy do zmiany tych parametrów jest potrzebny płatny program?
  • Poziom 25  
    Osobiście "na początek" pozostawiłbym ustawienia "w spokoju". Można je zmienić za pomocą terminala. Niestety nie znam możliwości zakupu oprogramowania do "kalibracji" (autorstwa producenta). Przy standardowych ustawieniach fabrycznych nic złego nie powinno się przytrafić.

Problemem może być nieprawidłowa wartość rejestru "0" wynikająca ze stopnia zużycia "zdemontowanych" baterii, i tutaj proponuję wykonać kalibrację za pomocą zwykłego pwrchute. Rozumiem, że urządzenie nie będzie pracować "z sieci". Ładowarka jest "zewnętrzna" w związku z powyższym urządzenie nie będzie poprawnie identyfikować stanu naładowania baterii. Próg "odcięcia" zależy przynajmniej od kilku czynników min od obciążenia.

W przypadku UPS-ów APC ma wartość "rozsądną". Nie znam metody ustawienia tego progu programowo. Przed przeładowaniem baterie powinna chronić ładowarka. Na początek proponuję uruchomić i wykonać pomiary.

Wiem, że takie "przetwornice" pracują (wykonawców nie podejrzewam o posiadanie wiedzy o kalibracji). "Kontrolne rozładowanie" proponuję wykonać przy małym obciążeniu (najbardziej "brutalne" dla żywotności baterii). Jeżeli napięcie końca rozładowania będzie inne od "oczekiwanego" pozostaje próba "oszukania" urządzenia, które zostało zaprojektowane do innych celów.
  • Poziom 9  
    Witam mam pytanie do kolegi SLAL
    Czy w takim UPS-ie można skonfigurować omawiane przez Was parametry, nie tylko przy wykorzystaniu złącza RS232, ale i za pomocą przeglądarki www, jeżeli jest dostępna karta sieciowa. Jak to zrobić i jaki jest adres dla tego APC?
  • Poziom 25  
    ralphnowy napisał:
    Witam mam pytanie do kolegi SLAL
    Czy w takim UPS-ie można skonfigurować omawiane przez Was parametry, nie tylko przy wykorzystaniu złącza RS232, ale i za pomocą przeglądarki www, jeżeli jest dostępna karta sieciowa. Jak to zrobić i jaki jest adres dla tego APC?

Które parametry Kolega chce zmieniać ?

Jeżeli chodzi o komunikację za pomocą karty zarządzania odsyłam do instrukcji obsługi konkretnego typu karty (dokumenty dostępne na stronie www.apc.pl).
  • Poziom 9  
    Witam
    Dokładnie taka sytuacja jak przedstawił kolega Neeoo. Podłączyłem zewnętrzne akumulatory do ww opisanego $$UPS-a$$.
    Wentylator pracuje, a przyciskiem test załączam przetwornice. Drugim poniżej niego wyłączam ją. Napięcia na wyjściu AC przetwornicy równe 0V. $$UPS-a$$ nie podłączam do sieci miejskiej. Brak jakiejkolwiek sygnalizacji na panelu czołowym. Czyli, chciałbym zmienić parametr rejestru nadzorującego $$AKU$$ - chyba?

Tak wynika z waszej "rozmowy" i to z poziomu www. Zastanawiam się czy spadek napięcia na $$AKU$$ do 43V nie stwarza całej tej sytuacji. Choć na starcie było 48V i też nie było generowane napięcie na wyjściu AC.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 25  
    Przyczyna prawdopodobnie jest "trywialna".
    Przyciskamy przycisk "on" i trzymamy do chwili pojawienia się sygnału dźwiękowego (pisku), w tym momencie przycisk on "zwalniamy". UPS powinien "wystartować".
    Proszę o informację, czy problem został rozwiązany. Jeżeli napięcie na akumulatorach spada do 43V, to akumulatory nadają się do naładowania lub utylizacji.
  • Poziom 9  
    Dzięki bardzo za podpowiedź.
    Przetwornica reagowała dokładnie tak jak kolega pisze: wciskam ON, przytrzymuje i jest start. Dokładnie tak było. Lecz po takim uruchomieniu pracuje jedynie wentylator. Świecą diody LED od karty sieciowej, oczywiście był brak napięcia $$AC$$ na wyjściu, a więc tak jak kolega radzi, i zabieram się za solidniejsze naładowanie akumulatorów.

Przepraszam, że o skutkach działania napiszę dopiero za jakiś czas, gdyż akumulatory mam na strychu, $$UPS$$ - 70kg materii w garażu. Muszę z pomocą życzliwych mi osób wtaskać $$UPS-a$$ na strych. Ekipa umówiona w okolicach - po niedzieli.

Edit: 29 Wrz 2013 14:19

Niestety problemu nie rozwiązałem. Akumulatory są w pełni naładowane, pracują pod kontrolą regulatora. Po załączeniu przetwornicy pracuje wentylator, część elektroniki. Nadal brak napięcia na wyjściu $$AC$$ i żadnej sygnalizacji na panelu czołowym.
    Rozumiem, że zostaje dorobić kabelek $$RS232$$ i za pomocą PowerChute przestawić stan rejestru akumulatora. Nie jestem pewien, czy podczas instalacji PowerChute instalator prosił o połączenie PC z APC przez $$RS232$$, czy alternatywą może być też połaczenie przez kartę sieciową.

APC ze zdjęć kolegi neeoo i moich to ten sam model. Ktoś doradził mi aby na krótką chwilę podłączyć do przetwornicy napięcie sieciowe na jej wejście $$AC$$ - zastanawiam się, czy spróbować.

Więc spróbowałem i w zasadzie nic się nie zmieniło. Elektronika przetwornicy, słychać, przełącza przekaźnik z chwilą wyłączenia napięcia sieciowego. Akumulatory ładują się. Jednak mimo podania napięcia sieciowego na wejście $$UPS-a $$ nie ma napięcia na jej wyjściu (czyli z zasilaniem akumulatorowym czy sieciowym przetwornica nie generuje napięcia na wyjściu)...
    Odnośnie zdjęcia pierwszego to chciałem tylko pokazać, że $$UPS$$ żyje - diody LED przy złaczu $$RS232$$ i karcie sieciowej świecą.
    UPS APC Smart 5000 SU5000RMI5U - UPS APC jako przetwornica na 230VUPS APC Smart 5000 SU5000RMI5U - UPS APC jako przetwornica na 230V
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 25  
    Jeżeli po prawidłowym załączeniu na panelu jest "ciemno" UPS jest uszkodzony.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Bardzo dziękuję koledze SLAL za pomoc. Spróbuję jeszcze poświęcić trochę wolnego czasu na uruchomienie tej przetwornicy.
    Pozdrowienia.