Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektron - Informacje na temat modelu/podpięcie video

Wężu 23 Sep 2013 15:01 5337 17
    Wężu
    Level 11  
    Witam, nabyłem dzisiaj radziecki telewizor marki Elektron (tak mi się przynajmniej wydaje), niestety nie znam rosyjskiego dlatego prosiłbym Was o pomoc w identyfikacji modelu oraz, w miarę możliwości, o podanie przybliżonej daty produkcji, chciałbym też wiedzieć czy jest on czarno-biały czy też kolorowy. Telewizor jest sprawny tzn. włącza się się i widać "śnieżynkę" niestety nie mam w chwili obecnej modulatora tv, a sygnał analogowy w moim rejonie jest już wyłączony. Kolejną ciekawą jak dla mnie rzeczą, jest fakt, że z tyłu oprócz napisów cyrylicą są takie napisy w j. angielskim. Mam trochę starego sprzętu RTV, ale z takim czymś spotkałem się jeszcze tylko na Hi-Fi Unitry z drugiej połowy lat 80.

Wężu
    Level 11  
    Ok, wielkie dzięki, tylko tak jak już pisałem, nie znam rosyjskiego, czy masz może gdzieś jego opis w j. polskim ew. angielskim?
  • Helpful post
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Oj, ciężko będzie. Jakieś linki do schematów może też bym znalazł, ale wszystko po rosyjsku.
    Tu masz wzmiankę po angielsku/niemiecku:
    http://www.radiomuseum.org/r/lvov_tv_elektron_216d_216.html
    Teraz dopatrzyłem, że bardzo podobny jest jeszcze model 215:
    http://www.radiomuseum.org/r/lvov_tv_elektron_transistor_215d_215.html
    Tu masz listę:
    http://www.radiomuseum.org/m/lvov-tv_su_en_1.html
    Wężu
    Level 11  
    Super! O coś takiego mi właśnie chodziło. Teraz pozostaje tylko kupić modulator i sprawdzić czy da się na nim cokolwiek oglądnąć.
    Wężu
    Level 11  
    W oczekiwaniu na modulator odgrzebałem na strychu stary odtwarzacz video Aiwa DK 925 z 1993 roku, który da się podpiąć kablem koncentrycznym, niestety za cholerę nie wiem jak zestroić jego częstotliwość z telewizorem. Telewizory tego typu były u mnie w domu gdy byłem kilkuletnim dzieckiem, więc nie znam się za bardzo na ich obsłudze. Ma ktoś jakieś pomysły?
  • Helpful post
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Sprawdź czy TV ma głowicę UHF. Jeżeli tak to wciśnij w TV klawisz UHF i przewodem koncentrycznym połącz video z gniazdem antenowym (UHF) telewizora, następnie tą małą gałką z przodu TV dostrój do częstotliwości video. Żeby było łatwiej to z tyłu video powinien być włącznik "test" po włączeniu którego i dostrojeniu TV powinny ukazać się pionowe pasy na ekranie.
    Wężu
    Level 11  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Teoretycznie udało mi się je zestroić, teoretycznie ponieważ video nie ma zamiaru odtwarzać kaset (także na innym tv). Potem przypomniałem sobie, że faktycznie kilka lat temu zaczęło odmawiać współpracy, inaczej nie wyniósłbym go na strych.

Dodano po 5 [godziny]:

Niestety drugie, tym razem sprawne video też nie dało pozytywnego rezultatu. Video jest podpięte kablem koncentrycznym, na video oraz na tv jest ustawiony ten sam kanał, test na video jest włączony ale obrazu niestety brak. Powoli kończą mi się pomysły.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    A sprawdziłeś czy w telewizorze masz głowicę UHF? Magnetowidy na ogół pracowały na 36-41 kanale. Oznaczenie kanałów na gałce strojenia tego telewizora jest bardzo orientacyjne a często zdarzało się ze z UHF była jedynie gałka.
    thereminator
    Conditionally unlocked
    A czy ten magnetowid nie ma wbudowanego generatora pasów? Wystarczyłoby podpiąć do TV, włączyć pasy i szukać strojeniem w TV. Po drugie z tego co pamietam radzieckie telewizory miały oddzielne wejścia antenowe na VHF i UHF - może podpinasz pod niewłaściwe.
    Wężu
    Level 11  
    Podpinam pod wejście UHF, VHF jest na inna wtyczkę,
    wejście jest sprawne ponieważ przed wyłączeniem telewizji analogowej telewizor był normalnie użytkowany. Próbowałem także na starym Sharpie, który ma generator, niestety także bezskutecznie.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Cudów nie ma. Jeżeli TV odbierał telewizje analogową to i musi odbierać sygnał z generatora pasów w magnetowidzie. Niektóre magnetowidy były przystosowane do pracy w paśmie VHF (2 kanał) sprawdź jak jest u Ciebie. Zakładam że wcisnąłeś przełącznik UHF/VHF w telewizorze?
    Wężu
    Level 11  
    Po całej nocy walki z telewizorem udało mi się:

a) nie doprowadzić do eksplozji
    b) pozbyć się głosu
    c) uzyskać potrójny, skaczący obraz w beznadziejnej jakości

Ma ktoś pomysły jak wyregulować ten obraz? Próbowałem kręcić następującymi gałkami: horizontal hold, vertical hold, vertical size, upper linearity oraz lower linearity. Niestety nie daje to zadowalających rezultatów.
    Błażej
    Oj oj oj oj... Rozregulujesz telewizor dokumentnie! I już nic nie obejrzysz. Mam nadzieję, że zaznaczyłeś sobie początkowe położenia tych regulacji.
    Przede wszystkim, sprawdź te magnetowidy na jakimś innym telewizorze. Może one wszystkie mają jakieś problemy. Potem upewnij się, czy twój telewizor faktycznie odbiera dany zakres. Może podłącz sygnał z kablówki i postaraj się znaleźć kilka programów.
    Wężu
    Level 11  
    Telewizor już niestety i tak był rozregulowany, zanim go wziąłem dziadek pozwolił "pobawić" się nim swoim wnukom. Udało mi się odzyskać głos, po zdjęciu obudowy okazało się, że kabelek nie stykał zbyt dobrze, jest w nim także kineskop Zelosa. Niestety w domu rodzinnym mam tylko satelitę, a nie chcę go na razie brać do mieszkania, bo i tak nie mam już w nim za wiele miejsca. Wieczorem najwyżej podjadę do znajomego, który ma kablówkę.
    Błażej
    Więc najpierw strojenie, a dopiero potem zabawa. W ciemno się nie da.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Wężu wrote:
    Telewizor już niestety i tak był rozregulowany
    Nawet gdyby nie był to po latach możesz mieć problemy. Te Elektrony miały dziadowskie potencjometry do tego jak w wiekszości radzieckiego sprzętu badziewiaste kondensatory elektrolityczne, głównie te niskonapięciowe. Może być tak że bez ich wymiany nie masz co regulować.
    Wężu
    Level 11  
    Pora podgrzać zimnego kotleta. Nabyłem na pchlim tragu stary magnetowid firmy YOKO. Użyłem go jako modulatora w celu podpięcia DVD. Po chwili strojenia udało się uzyskać w miarę stabilny obraz wraz z głosem. Niestety po kilku dniach postanowiłem delikatnie podkręcić strojenie ponieważ zaczęły pojawiać się lekkie szumy. Efekt? Całkowicie straciłem obraz. Jestem w stanie idealnie ustawić głos, natomiast za cholerę nie idzie złapać jakiegokolwiek obrazu. Próbowałem na całej częstotliwości. Ktoś domyśla się w czym tkwi problem?