Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki - Przełączanie źródła (panele PV) 150V/2A

Herbatniczek 23 Wrz 2013 16:34 1113 3
  • #1 23 Wrz 2013 16:34
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Witam.

Chcę przełączać 10 stringów z panelami PV pomiędzy 2-ma odbiornikami. Każdy ze stringów daje napięcie około 140V (max 180 przy rozwarciu) oraz prąd około 1.4A (max 1.8 przy zwarciu). Wymyśliłem zatem układ jak na poniższym rysunku.
    Układ ten będzie sterowany z mikrokontrolera w ten sposób, że zanim zostanie przełączony przekaźnik to MOSFET-y "zewrą" jego końcówki aby nie wystąpiło iskrzenie. Po przełączeniu MOSFET-y zostaną wprowadzone w stan "rozwarcia". Jak pisałem wyżej układów takich będzie 10szt i będą połączone równolegle.
    Niestety na forum piaskownica powiedziano, że nie zadziała i już. Próbowałem się dowiedzieć dlaczego i co zmienić ale odpowiedzi nie otrzymałem. Nie widzę problemu...ale może jest ? Może ktoś tutaj mnie oświeci ?
    Dodatkowo chciałbym dobrać przekaźnik i oczywiście tak aby był jak najmniejszy. Ponieważ tak na prawdę to nie on przełącza ale MOSFET-y zatem chyba może być na dużo niższe napięcia i prądy ? Nie wiem jak go dobrać i bardzo prosiłbym o pomoc także i w tym problemie.

0 3
  • Relpol
  • #2 23 Wrz 2013 18:34
    Dar.El
    Poziom 40  

Nie masz pojęcia jak elementy półprzewodnikowe działają a bierzesz się za projektowanie. Co w ogóle chcesz osiągnąć?

0
  • Relpol
  • #3 23 Wrz 2013 20:03
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Osiągnąć chciałem przełączanie pomiędzy dwoma odbiornikami.
    Miło by było gdybyś napisał co źle działa albo czego nie zrozumiałeś.....nie rozumiem Twojego postu :(

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Poprawiłem schemat, ale jestem zdegustowany tym, że zamiast jakiejkolwiek informacji o błędzie dostaję tylko : obrażenie i przeniesienie tematu do piaskownica :(
    Cenię elektrodę ale dziś poczułem niesmak....aczkolwiek mam nadzieję , że inne dni pokryją go lukrem i zapomnę.

w każdym razie poprawka jest następująca...czy teraz ktoś może się wypowiedzieć bardziej rzeczowo ?

0
  • #4 24 Wrz 2013 11:36
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Poprzez mój błąd zrobiło się zamieszanie zatem dokładniej opisuję moje pytanie :

Czy w układzie jak poniżej mogę zastosować przekaźnik o mniejszej mocy niż przełączana moc ?
    Układ już poprawiłem.

0
  Szukaj w 5mln produktów