Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żelazko Tefal Program 8 400 - świeci kontrolka "strażak", nie grzeje

23 Wrz 2013 18:42 6306 9
  • Poziom 9  
    Witam i proszę o pomoc ...

W trakcie prasowania żelazko po prostu się wyłączyło, możliwe że zostało na chwilę zostawione i zabezpieczenie zadziałało. Teraz świeci się kontrolka zabezpieczenia "strażak", nie świeci się kontrolka grzania i nie grzeje. Po wystudzeniu stopy spróbowaliśmy włączać i wyłączać z sieci, oraz przełącznikiem programów i bez rezultatu. Nie mam instrukcji i nie wiem czy jest to awaria ?
    Problem dotyczy kilkuletniego żelazka Tefal Program 8 400.

Z góry dziękuję za podpowiedzi, na razie prasowanie odbywa się baaardzo starym aczkolwiek niepsującym się żelazkiem z lat 80-tych, jak nie przywrócimy Tefala do życia to znowu czeka nas trudny wybór przy zakupie nowego....
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    mojo9_65 napisał:
    ...nie świeci się kontrolka grzania i nie grzeje. (...) Nie mam instrukcji i nie wiem czy jest to awaria ?

Szczerze mówiąc , pomimo iż także nie mam instrukcji obsługi - Według mnie to awaria ;)

Ale tak na poważnie.. Trudno stwierdzić co jest bez rozbiórki..
    Posiadasz multimetr ? Jeżeli tak to nalezy sprawdzić przejście stopy
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 23  
    W jednej z instrukcji wyczytałem że zadziałało zabezpieczenie i żeby ponownie korzystać z żelazka, należy nim potrząsnąć. Choć to chyba mija się z celem jak już próbowałeś wyłączać z sieci. Ale spróbować nie zaszkodzi.
  • Poziom 24  
    Może najzwyczajniej w świecie upalił się bezpiecznik termiczny. Koszt 2zł. Jedynie może być problemem rozbiórka, Czytam Tefal, widzę trójkątne łby śrub, lub torx z wypustem po środku.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    deksta84 napisał:
    Może najzwyczajniej w świecie upalił się bezpiecznik termiczny. Koszt 2zł. Jedynie może być problemem rozbiórka, Czytam Tefal, widzę trójkątne łby śrub, lub torx z wypustem po środku.

Bzdury, bzury, bzdury...
    W Tefalu uszkodzenie bezpiecznika termicznego jest równoznaczne z wymianą stopy , gdyż jest to element niewymienny niestety..
    Do rozbiórki Tefala potrzebny jest śrubokręt torx BEZ DZIURKI NA WYPUSTKI o oznaczeniu/rozmiarze T20
    W powyższym przypadku po opisie może być wiele usterek.. Może coś
    "siedzi" między stykami termostatu , może faktycznie bezpiecznik termiczny.. Czy też uszkodzenie samego strażaka, którego naprawić się juz nie da..
  • Poziom 9  
    Dziękuję za podpowiedzi Panowie, i tak po kolei :

@nioop - rozkręcenie to : torx "normalny" dwie dolne śruby i chyba nie 20 ale 15, i jeszcze "torx" z dziurką" na środku - jedna górna śrubka, z braku odpowiednich kluczy w domu rozkręcę i sprawdzę dopiero dzisiaj, jak przyniosę klucze z garażu. Tak jest w moim żelazku.
    Oczywiście posiadam podstawowy sprzęt, nie jestem wprawdzie serwisantem, ale podstawy elektroniki i elektrotechniki mam opanowane, nie brałbym się za coś o czym nie mam pojęcia. Po prostu brak praktyki i znajomości współczesnego sprzętu agd.

@szczurek_1990 - też dotarłem do anglojęzycznego opisu o wstrząsnięciu żelazka, a nawet o kilkunastokrotnym przełączaniu programów, aby znów zaczęło działać, jeszcze przed rozkręceniem spróbuję,

I znowu zapytam, jeśli uszkodził sie tylko strażak, to czy można go obejść? Ze zdjęc na jakie trafiłem w sieci wygląda że moduł strażaka podłączony jest ze stopą/elektroniką stopy trzema przewodami z wtyczką i pewnie można go obejść - czy dobrze myślę?
    I jeszcze jedno - nie znalazłem w sieci - czy w tym żelazku jest w ogóle mechaniczny termostat czy tylko elektronika?
  • Poziom 24  
    Kolego Nioop naprawiałem 2 stare Tefale. W obydwu przypadkach bezpiecznik termiczny był dokręcany do stopy. Może w nowszych już tak jest. Nie wiem, na razie nikomu z sąsiadów żelazko Tefal się nie popsuło. Osobiście odradzam sprzęty, które producent zabezpiecza na siłę. Jeżeli jest tak jak twierdzisz, to już wiem czego nie kupować :)

• Specjalista AGD
    W zelażku jest zwykły mechaniczny termostat..
    Strażaka owszem, mozna bez problemu obejść łacząc ze sobą tylko dwa przewody..
    Strażak jest rzokamym zabezpieczeniem - Choć w praktyce nie chroni przed niczym.. Zbędny bajer podnoszący cene urządzenia..
    Co do torx-a , na 100% jest to rozmiar T20 . Natomiast co do "dziurki" w torxie , to faktycznie mogłem się mylić.. Aczkolwiek wiem ze rozmiar T20 umożliwia całkowity demontaż zelażka.
    Przydatny bywa też preparat WD40 przy próbie ruszenia śrub stopy - Uwaga, nie nalezy ich odkręcać na siłe tylko z wyczuciem jeżeli stawiają opór uzywając w/w preparatu..

Tefale z lat '90 wszystkie posiadają niewymienny bezpiecznik termiczny..
    Edit:
    Dzisiaj sprawdziłem osobiście - W zadnym zelażku firmy Tefal nigdy nie występował bezpiecznik termiczny typu "rezystor" - Także proszę nie wprowadzać w błąd.
  • Poziom 24  
    No to musiały być całkiem dobre podróbki.
    Człowiek się uczy całe życie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Panowie, dzięki za wszelkie rady. Problem rozwiązany przez odłączenie "strażaka", poza tym układem rzeczywiście sama mechanika bez elektroniki. Prosta w sumie konstrukcja, chociaż trzeba było nieco pomyśleć przy rozbiórce, bo przy okazji wyczyściłem wszystko w środku. Żelazko działa!

@nioop - rzeczywiście wszystkie wkręty to torx 20, nie wiem jak w innych modelach ale u mnie 3 sztuki do klucza "z dziurką" a pozostałe zwykłe torxy. Odkręcenie bezproblemowe, były raczej lekko dokręcone, nawet te do stopy. Bezpiecznika termicznego brak, chyba że gdzieś w środku w stopie, niedostępny.

Jeśli jest ktoś jest zainteresowany to zrobiłem małe fotostory z rozbiórki/składania żelazka i mogę podesłać na pw.

Marcin