Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośny wentylator procesora.

filip6464 23 Wrz 2013 23:49 3465 11
  • #1 23 Wrz 2013 23:49
    filip6464
    Poziom 11  

Mam problem z głośnym działaniem mojego wentylatora. Jestem zielony w tych sprawach, ale podejrzewam, że coś jest nie tak. W stanie spoczynku jest wszystko ok. Problemy zaczynają się przy włączeniu jakiejś gry (nie są to jakieś wymagające gry). Wentylator chodzi wtedy ewidentnie szybciej, a temperatury podskakują. Komputer kupiony przed 9 miesiącami, czyszczony niedawno (ogólne odkurzanie, powierzchowne czyszczenie karty graficznej, przedmuchanie powietrzem zasilacza, odkurzenie wentylatorów, czyszczenie radiatora bez zdejmowania). Mam w komputerze dwa wentylatory (pomijając zasilacz), jeden obowiązkowy dmucha na radiator, drugi wpompowuje powietrze do obudowy (z tyłu obudowy pod zasilaczem). Obudowa jest dziurkowana na wysokości procesora. Zrobiłem zrzuty temp. podzespołów. W stanie spoczynku, i podczas włączenia jednej gry.

Specyfikacja:
    Phenom II x4 965
    Nvidia GTX 650
    Wentylator wypompowujący Zefir

Jak jest ktoś spostrzegawczy to zobaczy, że zmienia się też prędkość wentylatora od CPU :)

0 11
  • Pomocny post
    #2 23 Wrz 2013 23:59
    Robert B
    Poziom 43  

filip6464 napisał:
    drugi wpompowuje powietrze do obudowy (z tyłu obudowy pod zasilaczem).

Bez sensu. Kto go tak założył? Pomysłowy Dobromir czy jak? Odwróć albo jeszcze lepiej przenieś na przód. Wentylator wtłaczający do obudowy powinien być z przodu, jeżeli zasilacz jest z tyłu.

0
  • Pomocny post
    #3 24 Wrz 2013 11:04
    safbot1st
    Poziom 43  

3971rpm - to prawie helikopter.
    Z temperaturami na poziomie 50st C w stresie można sobie pozwolić na zmniejszenie tych troszkę za wysokich obrotów (dla ucha i spokoju)

W BIOSie w zakładce Power Menu -> HW Monitor Configuration ->

Pobaw się ustawieniami:

CPU/ Chasis FAN speed

oraz

Spróbuj włączyć funkcję CPU Q-FAN function = Enabled.

ps.Przeczytaj w końcu manual od swojej płyty gł.!

Dodano po 1 [minuty]:

Po zapisaniu biosu wykonaj ponownie screeny w spoczynku i stresie i wklej tutaj ku potomności.

0
  • #4 24 Wrz 2013 16:10
    filip6464
    Poziom 11  

Robert B napisał:

Bez sensu. Kto go tak założył? Pomysłowy Dobromir czy jak? Odwróć albo jeszcze lepiej przenieś na przód. Wentylator wtłaczający do obudowy powinien być z przodu, jeżeli zasilacz jest z tyłu.

Niestety nie mam jak zamontować wentylatora z przodu, lecz odwróciłem go z tyłu, żeby wypompowywał powietrze i widać efekty. Dzięki :)

safbot1st napisał:

W BIOSie w zakładce Power Menu -> HW Monitor Configuration ->

Pobaw się ustawieniami:

CPU/ Chasis FAN speed

oraz

Spróbuj włączyć funkcję CPU Q-FAN function = Enabled.

Wchodziłem już wcześniej sam w tamtą zakładkę i faktycznie jest tam coś takiego jak CPU Q-FAN function ale już miałem ją włączoną. Co do manualnych ustawień CPU/ Chasis FAN speed to nie było możliwości, ale odwróciłem wentylator w obudowie i widać efekty. Dzięki za pomoc :D

Mam pytanie, czy aktualne temperatury nie są za wysokie? (tak przy okazji pytam)

0
  • #5 24 Wrz 2013 16:17
    safbot1st
    Poziom 43  

filip6464 napisał:
    jest tam coś takiego jak CPU Q-FAN function ale już miałem ją włączoną.

To wyłączyć i sprawdzić obroty - z tego co widzę pod stresem są już o 1000rpm niższe, więc poprawny montaż wentylatora w obudowie pomógł.
    Temperatury jak najbardziej ok.

0
  • #6 01 Paź 2013 16:58
    LeCezar
    Poziom 10  

Pozwolę się podpiąć pod ten temat, ponieważ mam podobny problem. Jakiś czas temu zaczął mi buczeć wentylator od procesora, więc rozkręciłem wszystko, przedmuchałem sprężonym powietrzem i zmontowałem od nowa. Wszystko było ładnie pięknie, ale ostatnio znowu zaczął buczeć i tutaj już mu nic nie pomaga. Pasta termoprzewodząca wymieniona dzisiaj (firma. Revoltec - Thermal Grease Diamond).
    Zauważyłem, że wentylator ma cały czas takie same obroty, niezależnie od obciążenia procesora oraz, że gdy wentylator jest wyjęty z radiatora, to nie hałasuje (więc dziwnym trafem obwiniam radiator) oraz wskakuje na wyższe obroty. Po powrocie do radiatora jakby mu siły odjęto.
    Parę zrzutów z temperatur:
    Bez obciążenia:

W grze:

Czasami temperatura dochodziła do 50 stopni, ale obroty pozostały te same.
    Sprawdziłem również w biosie to co poradziliście, ale nie znalazłem opcji takiej jak
    CPU Q-FAN function = Enabled.

Coś radzicie ?

0
  • #7 01 Paź 2013 17:08
    Robert B
    Poziom 43  

LeCezar napisał:
    Coś radzicie ?

Tak. Podać model płyty głównej.

0
  • #8 01 Paź 2013 17:33
    LeCezar
    Poziom 10  

MSI MS-7528 ver. 1.0, Procesor: Intel Core 2 Duo E7200.

0
  • #9 01 Paź 2013 17:36
    safbot1st
    Poziom 43  

LeCezar napisał:
    Coś radzicie ?

Zakładać swoje tematy bo potem jadę odruchowo na góre i nie wiem, o co kaman, poza tym w tabelce z tematem nie pokazuje się Twój nick.

Twój wentylator wchodzi w rezonans z innymi elementami lub o nie ociera/opiera się.
    Sprawdź to.

0
  • #10 01 Paź 2013 17:45
    LeCezar
    Poziom 10  

Na pewno nie ociera/opiera się o żadne inne elementy, nie dotyka też radiatora w żaden sposób podczas obrotów.

0
  • #11 01 Paź 2013 18:07
    safbot1st
    Poziom 43  

Więc przekazuje drgania albo coś luźno lata i wpada w rezonans - kabelki, mocowanie wentylatora - ten stelaż plastikowy itp.
    Wiesz co to jest rezonans?
    Jak w samochodzie - czasem coś jest niedomknięte, poluzowane i hałasuje.
    Łożysko i środek wentylatora czyszczone/ smarowane?
    Albo jest już tak stary, że będzię hałasować ze starości - i trzeba go wymienić.

0
  • #12 01 Paź 2013 18:07
    Robert B
    Poziom 43  

LeCezar napisał:
    Zauważyłem, że wentylator ma cały czas takie same obroty, niezależnie od obciążenia procesora

LeCezar napisał:
    Sprawdziłem również w biosie to co poradziliście, ale nie znalazłem opcji takiej jak
    CPU Q-FAN function = Enabled.
    Coś radzicie ?

Oczywiście. Wystarczy przeczytać co jest na ten temat w instrukcji do płyty, na stronach 3-16 oraz A-3.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RTFM

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo