Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem

cyborg126 24 Wrz 2013 01:00 2934 2
  • #1 24 Wrz 2013 01:00
    cyborg126
    Poziom 10  

Witam
    Krótko:
    Rok temu pralka przestała kręcić silnikiem. Okazało się, że skończyły się szczotki. Wymienili mi je fachowcy ale co jakiś czas przestawał kręcić bo szczotki się zawieszały. Radziłem sobie z tą usterka aż do ostatniego razu.
    Po poprawieniu szczotek, plecionki które do nich prowadzą dotknęły obudowy od wewnątrz silnika i 2 albo 3 razy zrobiło się zwarcie. Poprawiłem to ale pralka już nie ruszyła. Po przeszukaniu forum doszedłem do wniosku, że może strzelił triak w sterowniku. Wymieniłem, nie pomogło. Czyściłem także styki przekaźnika pokazanego na jednym ze zdjęć, nie pomogło.
    Wodę grzeje, wlewa, wylewa, program idzie a silnik nie kręci.

Proszę o jakieś dobre rady

Najchętniej jeszcze sprawdził bym sam silnik poza pralką ale nie wiem do których wejść w silniku się podłączyć (pokazane są na zdjęciu).

Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem
    Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem
    Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem

Moderowany przez movzx:

Tytuł poprawiłem. Proszę pamiętać o punkcie 3.1.15 regulaminu, bo przytrafi się Kosz.

0 2
  • #2 25 Wrz 2013 16:52
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozbierałeś silnik? Jeśli tak , to mogłeś źle słożyć stojan , bo mechanicznie pasuje w obie strony , ale elektrycznie tylko w jedną . Jeśli jest to silnik Siemens 1BA 6755-08A to kostka silnika wygląda następująco - 1 2 3 uzwojenia stojana , 4 5 szczotki , 6 7 8 wyprowadzenia hallotronowego czujnika obrotów wirnika .

0
  • #3 28 Wrz 2013 14:25
    cyborg126
    Poziom 10  

Problem rozwiązany. Okazało się, że uszkodzony był taki malutki metalowy prostokącik, chyba bezpiecznik termiczny. Nie wiem czy mógł się uszkodzić od zwarć.
    Drugą rzeczą jaką zrobiłem było wkręcenie nowej śrubki która trzyma plastikową ramkę ze szczotkami i w niej też lecą przewody. Jak na początku rozbierałem silnik musiałem jedną śrubkę uciąć bo jej łeb się wyrobił ( w sumie są 4). Znalazłem w końcu odpowiednią i ją przykręciłem. Wcześniej tego nie robiłem bo uznałem, że 3 wystarczą. Być może miała ona jakiś wpływ, może coś się docisnęło, chociaż bardzo wątpię.
    A dla kolegi powyżej to wyjścia które mi podał zgadzały się. Ale okazało się również, że były one opisane na tym plastikowym stelażu tylko od drugiej strony.
    Dzięki i pozdrawiam. Pralka Bosch WFV2830/04 - Nie kręci silnikiem

0