Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przyłączenie do sieci mikroelektrowni po wejści "małego trójpaku"

24 Wrz 2013 14:12 10605 40
  • Poziom 9  
    Szanowni Koledzy,
    Czy już ktoś coś wie jak ma wyglądać przyłączanie się do sieci swoimi mikro elektrowniami on grid? Jakby nie było ustawa już obowiązuje, podpis prezydenta już się uprawomocnił i nabrał mocy wykonawczej a tu nic się nie dzieje. Ze swojej strony kontaktowałem się z Tauronem w celu wymiany licznika na dwukierunkowy który liczyłby to co pobieram i to co wysyłam (obecny, cyfrowy licznik zarówno wysłaną w sieć energię jak i pobraną ...liczy jak pobraną). Wcześniej na to nie pozwalał im brak ustawy i reklamowali mi się że takie liczniki na magazynie mają i jak tylko ustawa wejdzie...to ho,ho! No ale ustawa już weszła a po telefonie i mojej rozmowie wnioskuję że są w lesie i nikt nic nie wie. Zgłoszenie o wymianę przyjęli (po pięciokrotnej weryfikacji i pięciokrotnych odpowiedziach z mojej strony co to za licznik i dlaczego taki, i co on robi, jaka jest różnica w stosunku do tego co mam, a może obecny się zepsuł? - paranoja). Po czym dowiedziałem się że do 2 tygodni będę wiedział co i jak. Zobaczymy. Może przełamuję lody a może Wy koledzy już coś wiecie? Jeżeli tak podzielcie się informacjami. Z góry dziękuję.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 31  
    Jaką max moc planujesz uruchomić?? Ile masz kasy?? Wymiana licznika nie wymaga i nie wymagała Ustawy.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Kolego virus3 poczytaj sąsiednie wątki. Tam jest od dawna o tym dyskusja, z konkretami.
    Link
    Link
    Link
  • Poziom 9  
    Szanowni Koledzy,
    Ja chcę działać zgodnie z nową ustawą. Wiem że wcześniej też mogłem wnioskować o licznik dwukierunkowy, ale wiązało by się to z zupełnie innymi uregulowaniami prawnymi (założenie działalności, opłata ZUS, itd, itp.) Nowa ustawa pozwala na zwolnienie takiego mikro producenta z całego w/w galimatiasu. Kasa nic do tego nie ma, co więcej moc o ile jest to poniżej 40kW. Co do kolegi Putasa, posprawdzałem linki i nic w sensie konkretów z tego nie wynika. Jest tam trochę narzekań, trochę wątpliwości i mnóstwo zapytań. Żaden z nich to nie jest algorytm typu: zgłaszasz tu , czekasz tyle, podpisujesz taki kwit, naliczają - odliczają. Moje zapytanie miało na celu dowiedzieć się czy ktoś już legalizował swoją mikro elektrownie na nowych prawnych zasadach jakie gwarantuje "mały trójpak", i jak to przebiegało.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 31  
    Złóż wniosek. A co w nim wpiszesz to tylko ty wiesz............... Dlatego dopytywałem o moc i kasę. We wniosku musisz podać pierwsze, a drugie jest potrzebne, bo wniosek nie jest gratis.
    virus3 napisał:
    Co do kolegi Putasa, posprawdzałem linki i nic w sensie konkretów z tego nie wynika. Jest tam trochę narzekań, trochę wątpliwości i mnóstwo zapytań. Żaden z nich to nie jest algorytm typu: zgłaszasz tu , czekasz tyle, podpisujesz taki kwit, naliczają - odliczają.
    Masz rację, bo konkretów poza treścią ustawy chyba nikt nie zna. Jak czytałeś tamte posty, to pewnie przeczytałeś, że nawet w poszczególnych ZE nie mają pojęcia co i jak zrobić. Wszyscy działamy na "Macajewa", czyli macamy co zrobią ZE jak wyślemy jeden czy drugi druczek. Urzędy będące ponad ZE też nie wiedzą nic więcej, niż cytowanie Ustawy, a to możemy sami poczytać.
    Ot i taka polska rzeczywistość...
  • Poziom 24  
    telbod napisał:
    Złóż wniosek. A co w nim wpiszesz to tylko ty wiesz............... Dlatego dopytywałem o moc i kasę. We wniosku musisz podać pierwsze, a drugie jest potrzebne, bo wniosek nie jest gratis.

skąd ten wniosek, że nie jest gratis? Na koszt operatora powinien licznik zostać wymieniony w ciągu 30 dni od daty przyjęcia zgłoszenia.

Nawet wnioski o warunki przyłączenia są bezpłatne - po niskim napięciu.
  • Poziom 31  
    Kolega virus3 chce wprowadzić do sieci ZE napięcie. Nie może tego robić bez zgody ZE. Pomijamy czy to będzie odpowiedni falownik, czy UPS. Bo na forum czytam że są tacy co UPSy wpinają. Jeżeli kolega wydzieli sobie obwody zasilane z własnego źródła wówczas ani licznik, ani zgoda ZE nie jest potrzebna. A wniosek o podłączenie do sieci był i jest płatny. A zgoda wcale nie musi zostać udzielona. Mniej rozgarnięci niech pomyślą co się będzie działo gdy będzie awaria na sieci. Od strony ZE napięcia nie będzie.... a od strony odbiorcy?? Wypadało by żeby ZE wiedział że od strony odbiorcy może być w sieci napięcie. Bo w razie porażenia pracownika ZE, Prokurator zapyta odbiorcę o nr kołnierzyka......
    Kolego telbod co Ty za przeproszeniem pieprz....
    Podłączenie mikroinstalacji nie jest na wniosek, tylko na zgłoszenie. Koszt licznika i odpowiednich zabezpieczeń pokrywa ZE. Jeśli instalacja jest prawidłowa to ZE nie ma nic do gadania, bo nie piszesz wniosku o zgodę podłączenia tylko zgłaszasz fakt podłączenia.
    Teraz jeśli chodzi o wpinanie UPS'a do sieci ZE (nie do sieci wydzielonej) to nie będzie żadnego problemu, bo UPS od razu pójdzie z dymem a w domu wywali zabezpieczenia. Po ponownym włączeniu nic się nie stanie złego, bo UPS będzie już na łonie Abrahama...

telbod napisał:
    Mniej rozgarnięci niech pomyślą co się będzie działo gdy będzie awaria na sieci. Od strony ZE napięcia nie będzie.... a od strony odbiorcy?? Wypadało by żeby ZE wiedział że od strony odbiorcy może być w sieci napięcie. Bo w razie porażenia pracownika ZE, Prokurator zapyta odbiorcę o nr kołnierzyka......

A co się niby stanie jak ZE będzie miało wyłączenie prądu???
    Wiesz w ogóle jak działa i kiedy daje napięcie falownik on grid???
    Nic się nie stanie, bo falownik musi mieć napięcie odniesienia podane przez ZE. Bez tego się wyłączy.
  • Poziom 31  
    O falownikach nie musisz mi opowiadać :D .....a o podłączonych UPS możesz poczytać i na tym forum. No niestety nie poszły z dymem... :cry: Może oddajesz nadwyżkę do ZE w celach hobbystycznych. Pozostali (i Ty też) inwestując mogą na tym zarobić. Mogą też otrzymać z BOŚ dofinansowanie (wniosek do BOŚ) ... :D Przy odpowiednim finansowaniu inwestycja może się dość szybko zwrócić. Nie zabraniaj innym i nie wprowadzaj ich w błąd. Ty już nawet zainwestowałeś. Więc czemu nie masz na tym nie zarabiać... :D Ale żeby mikroelektrownia zarabiała....musisz najpierw złożyć wniosek do ZE. Ważna kolejność ich składania.....
    Ale Ty piszesz o zgłoszeni mikroinstalacji jako prosunemnt (w myśl nowej ustawy "mały trójpak"), czy o podłączeniu jako podmiot gospodarczy?
  • Poziom 16  
    To spróbuję trochę usystematyzować temat podłączenia mikroinstalacji do sieci ZE zgodnie z „małym trójpakiem”. Z ustawy wiemy, że podłączenie mikroinstalacji do sieci o mocy do 40kW odbywa się na zgłoszenie. Treść takiego zgłoszenia opublikowali niektórzy operatorzy jak np. ENEA, ja napisałem wniosek na komputerze który zawierał następujące dane:
    - ubiegający się o przyłączenie,
    - adres przyłączanego obiektu (dane ułatwiające zlokalizowanie budynku lub słupa czy złącza kablowego)
    - dane techniczne inwertera (ważne oby spełniał odpowiednie normy w przypadku mikroźródeł to EN50438:2010 jak się mylę to proszę kolegów o poprawienie bo nie jestem specjalistą w normach)
    - ja dołączyłem jeszcze schemat podłączenia inwertera (na schemacie za wyjściem inwertera jest wyłącznik różnicowo prądowy z członem nad prądowym a następnie rozłącznik który w przypadku wyłączenia robi wyraźną przerwę w obwodzie)
    - oświadczenie którego treść jest w ustawie.
    Kolega putas taki wniosek opublikował wystarczy poszukać.
    Temat podłączenia jest tematem nowym dla ZE i dlatego sami nie wiedzą jak podejść do tematu podłączenia mikroinstalacji. Wszystko z czasem powinno się wyklarować.
    Zgłoszenie takie składamy na dziennik podawczy i czekamy. Tyle wiadomo.
    Teoretycznie jak wniosek spełnia wymogi ustawowe a urządzenia posiadają odpowiednie zabezpieczenia powinno nastąpić ze strony ZE dostosowanie układu pomiarowego i montaż ewentualnych zabezpieczeń na koszt ZE (czy instalację po złożeniu wniosku można legalnie włączyć nie wiem, w moim przypadku nastąpiło by naliczanie energii oddanej jako zużytej przez obecny układ pomiarowy).
    Dostosowanie układu pomiarowego ma polegać na wymianie licznika na dwukierunkowy który ma zliczać energię pobraną i oddaną (oczywiście czynną), podobno ma być montowany jeszcze jeden licznik zaraz za inwerterem który ma zliczać całą produkcję zielonej energii do celów sprawozdawczych (bo ten główny zliczy energię oddana ale pomniejszoną o to co gospodarstwo domowe skonsumuje)
    Kolejna niewiadomą jest odebranie instalacji przez certyfikowanego instalatora, (wyjdzie w praniu) oraz sposób rozliczenia tej energii na fakturze z ZE. Póki co czekamy.
  • Poziom 24  
    telbod napisał:
    A wniosek o podłączenie do sieci był i jest płatny. A zgoda wcale nie musi zostać udzielona.

Kolego skąd Ty bierzesz to info? Po wprowadzeniu małego trójpaku zgłoszenie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej jest bezpłatne, co więcej za darmo musi zostać też wymieniony licznik - na koszt ZE.

Wnioski o przyłączenie źródeł wytwórczych(NIE ODBIORCY) dla napięcia do 1 kV też od zawsze były bezpłatne. Jedynie za co była pobierana opłata to za modyfikacje w sieci niezbędne do przyłączenia. Wraz z wejściem małego trójpaku to też się zmieniło i teraz ZE musi na swój koszt zmodernizować sieć i przyłączyć.

Przy wnioskowaniu o przyłączenia źródeł do SN (powyżej 1 kV) podczas składania wniosku (po kompletacji) była i jest pobierana opłata 30 pln za 1 kW mocy wnioskowanej.

No i od zawsze opłata około 150 pln za każdy kW wnioskowany ale jako ODBIORCA.
  • Poziom 20  
    Dzisiaj złożyłem zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji 500 wat w budynku jednorodzinnym Ifo dla osób które są zainteresowane : Adres złożenia zgłoszenia RWE Warszawa ul. Rudzka 18 pierwsze piętro

Problemów nie było, druk jest do ściągnięcia ze strony ww RWE, poproszono mnie abym schemat instalacji narysował długopisem (żadnych projektów przez osoby z uprawnieniami ) żadnych pytań o certyfikat falownika i to wszystko czas oczekiwania na decyzję jeden miesiąc
    Wiadomości ze strony RWE skromnie a raczej żadne nie wiadomo po jakiej cenie będzie odsprzedaż energii nie wiadomo czy docelowo będzie jeden licznik czy dwa, logicznie powinny być dwa ceny zakupu i sprzedaży energii się różnią nie wiadomo nic o dotacji do ceny sprzedanej prze ze mnie energii

Moja instalacja 6 paneli 100 wat po 70 wolt każdy, falownik Steca on Gird 500 wat
    kriss032 napisał:

Problemów nie było...

Wiesz, przyjąć to oni mogą wszystko. Zapewne sami nie wiedzieli co potrzeba. Kwestia czy nie będą teraz kilka razy wołać uzupełnień.
    Ale bądźmy dobrej myśli...
  • Poziom 9  
    Witam Koledzy,
    No tak jak się spodziewałem, jak to w naszym cudownym kraju nad Wisłą. Wypełniłem zgłoszenie o przyłączenie mojej "aż" 2.5kW mikroelektrowni i zaczęły się schody. Chcę się podłączyć pod Tauron. Formularz zgłoszeniowy ściągnąłem z ich strony i zawiozłem na dziennik podawczy. Szanowni koledzy wypełnienie tego kwita a także innych których dostarczenia żądają to jest masakra. Sam mam świadectwo kwalifikacji a okazało się że źle wypełniłem. Mam wielu kolegów elektryków, elektroników, więc będąc głupem - dałem do wypełnienia im. No i koła im się rozjechały. Poprostu pewnych danych nie da się podać jeżeli nie jest się już podpiętym poprzez licznik dwukierunkowy ... a tego nie podepną jak nie dostaną zgłoszenia. Kłania się Kafka. Dla przykładu: "stopień skompensowanej mocy biernej związanej z wprowadzeniem energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej (tg "fi")" - a skąd to wiedzieć? Wiecie? Ja nie. Wypełnienie wartości wielkości i mocy na rok bieżący i przyszły - a skąd wiadomo jakie Słońce będzie w przyszłym roku? No cóż tego to podobnie jak ja napewno nie wiecie. Reasumując. Mam ich w nosie. Nadwyżkę walę w akumulatory i pcham w nocy na dom. Tyle. Może Wy Koledzy macie inne doświadczenia ale ze mną to jest tak jak z definicją wojskową horyzontu : "to jest takie miejsce że im bliżej się go jest tym dalej do niego"
    A ja kolego akurat mam w tej kwestii dobre doświadczenia z Eneą. Zgłoszenie logiczne, dane oczywiste i raczej żadnych problemów z wypełnieniem (a nie jestem elektrykiem i sam wypełniłem). Problem tylko z podpisem elektryka z certyfikatem, których jeszcze nikt nie wydaje. Ale i to chyba też to odpuszczą, będę wiedział za kilka dni.
  • Poziom 24  
    virus3 napisał:
    Witam Koledzy,
    No tak jak się spodziewałem, jak to w naszym cudownym kraju nad Wisłą. Wypełniłem zgłoszenie o przyłączenie mojej "aż" 2.5kW mikroelektrowni i zaczęły się schody. Chcę się podłączyć pod Tauron. Formularz zgłoszeniowy ściągnąłem z ich strony i zawiozłem na dziennik podawczy. Szanowni koledzy wypełnienie tego kwita a także innych których dostarczenia żądają to jest masakra. Sam mam świadectwo kwalifikacji a okazało się że źle wypełniłem. Mam wielu kolegów elektryków, elektroników, więc będąc głupem - dałem do wypełnienia im. No i koła im się rozjechały. Poprostu pewnych danych nie da się podać jeżeli nie jest się już podpiętym poprzez licznik dwukierunkowy ... a tego nie podepną jak nie dostaną zgłoszenia. Kłania się Kafka. Dla przykładu: "stopień skompensowanej mocy biernej związanej z wprowadzeniem energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej (tg "fi")" - a skąd to wiedzieć? Wiecie? Ja nie. Wypełnienie wartości wielkości i mocy na rok bieżący i przyszły - a skąd wiadomo jakie Słońce będzie w przyszłym roku? No cóż tego to podobnie jak ja napewno nie wiecie. Reasumując. Mam ich w nosie. Nadwyżkę walę w akumulatory i pcham w nocy na dom. Tyle. Może Wy Koledzy macie inne doświadczenia ale ze mną to jest tak jak z definicją wojskową horyzontu : "to jest takie miejsce że im bliżej się go jest tym dalej do niego"

Kolego to tgfi możesz przeliczyć i wpisać zakresy regulacji falownika - 0,8 niedowzbud - 0,8 przewzbud

Energię przelicz sobie mniej więcej - 1000 kWh z 1 kWp.
  • Poziom 22  
    CzystyZYSK napisał:
    tgfi możesz przeliczyć i wpisać zakresy regulacji falownika - 0,8 niedowzbud - 0,8 przewzbud

Niedługo pewnie będę składał papiery w tym samym Tauronie i mam prośbę, mógłbyś przybliżyć, co tam konkretnie wpisać ?
    Tauron wymaga jeszcze "Znamionowa moc pozorna pojedynczej jedn. [kVA]", będzie ona pewnie równa znamionowej mocy inwertera w kW. Wielkości przewidywanej maksymalnej produkcji na rok bieżący i przyszły oraz docelowo, to akurat nie problem - tam można w zasadzie wpisać prawie cokolwiek np. 1000 kWh z 1kWp razy jakiś tam współczynnik, np. 1.2. W końcu to przewidywania, które nie muszą się sprawdzić.
  • Poziom 9  
    Moi mili, ja naprawdę się starałem ale no nie da się. Schody, schody i jeszcze raz schody. Ja wychodzę z założenia nic na siłę , nie chcą prądu prawie za darmo, nie będą mieć. W razie nadmiaru podłączę do fontanny i nawet niech w zimie tryska petrygiem. Ja nie mam zamiaru użerać się z urzędasami. Wpisywać można cokolwiek ale mnie nie o to chodzi. Kwit można stworzyć modelowy. Nie w tym rzecz, mnie chodzi o normalność. W końcu razem tu żyjemy i można jakoś tak razem, po ludzku, uczciwie. A u nas to zawsze pod górkę i wieczny problem.Wiecie co, w wielu krajach byłem ale nigdzie nie było tak jak u nas - przerost formy nad treścią. Może jakiś dziwny jestem, ale odpowiedzcie mi sami, skoro działa ponad rok, nic się nie dzieje, żadnych problemów,facet (czyt.ja) zna się na tym to po co robić mu problem. W cywilizowanym kraju wysyłam technika, sprawdza jak tam u niego (czyt.u mnie) jeżeli jest coś nie tak, poprawiam (facet-ja) płaci i go przyłączam. Tyle. Tak jest w Niemczech, Holandii, Austrii - tam byłem to wiem, nie wiem jak gdzie indziej. Koledzy ja już robię bokami, na każdym kroku nie tak, nawet jak masz kwity to nie takie, bo wzór się zmienił (legitymacji) - kpina. Co do kolegi RWXW - bracie nie cokolwiek bo Ci zakwestionują, pkt.5 ( tak jak u mnie, myślałem tak jak Ty). U mnie elektrownia chodziła pół roku więc wpisałem wartość razy dwa. Powiedzieli że to dane błędne bo z ich doświadczenia wynika że dla takich mocy musiałbym mieć hektar fotowoltaiki.
  • Poziom 22  
    virus3 napisał:
    więc wpisałem wartość razy dwa. Powiedzieli że to dane błędne

Warto wiedzieć, zastosuję mój "bezpieczniejszy" współczynnik i zobaczę co z tego wyniknie :-). Niestety masz rację, że u nas wiele spraw jest pod górkę. Cóż zrobić, takie życie...
  • Poziom 20  
    Jakie schody ? u mnie poszło jak po maśle przecież można wybrać sobie odbiorce energii który nie będzie rzucał kłód pod nogi. Polacy to typ który lubi wszystko zrobić sam w przeciwieństwie do amerykanów tamci nie obsłużą głupiej pralki bez instrukcji obsługi, W naszych tematach wynajmują za kasę doradców by się nie dotykać do tematu. jak chcesz załatwić wszystko sam musisz trochę pogłówkować lub wybierz doradcę
  • Poziom 17  
    kriss032 napisał:
    Polacy to typ który lubi wszystko zrobić sam w przeciwieństwie do amerykanów tamci nie obsłużą głupiej pralki bez instrukcji obsługi, W naszych tematach wynajmują za kasę doradców by się nie dotykać do tematu

Oczywiście i właśnie w tym różnimy się od amerykanów.
    Oni nawet nie zdają sobie sprawy ile w tym właśnie jest frajdy :)

kriss032 napisał:
    jak chcesz załatwić wszystko sam musisz trochę pogłówkować lub wybierz doradcę

Przecież jest forum i jakiś znajomy elektryk też się znajdzie
  • Poziom 9  
    Witam Kolegów,
    Posłuchałem kolegi Putasa, który już nie raz mi pomógł, co do przejścia do Enea. Kurcze tu też schody. Enea ma północny wschód kraju, a tu gdzie ja jestem (Kraków) tylko Tauron. A teraz do brzegu, kupować i sprzedawać prąd mogę u nich ...natomiast ogół spraw technicznych dotyczących mikroelektrowni, jej pracy, odbioru, itd. Załatwiam w Tauronie. Do Enea zgłaszam elektrownię i o ile Tauron nie będzie chciał "mojego" prądu (wątpliwe jak powiedział konsultant) to dopiero oni mogą go kupować. Enea, mimo że im zgłoszę mikroelektrownię nie robi nic w zakresie odbioru, absolutnie nic. Nie prowadzi w tym względzie żadnych działań z Tauronem. To ja mam załątwić sprawę z Tauronem i dopiero Enea spija śmietankę a więc kupuje i sprzedaje mi prąd. Za opłatę jakościową, przesył, itd. - kasuje mnie Tauron.Pytanie więc do kolegi RWXW który prawdopodobnie jest w moim rejonie pochwal się jak Ci poszło , liczę na jakiś kontakt lub pomoc :)
    Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 22  
    virus3 napisał:
    pochwal się jak Ci poszło

To jeszcze trochę potrwa bo na razie jestem na etapie budowy "elektrowni", ale mam nadzieję, że w tym roku wyślę jakieś papiery.
  • Poziom 9  
    W każdym razie liczę na kontakt i wymianę papierzyskami, ja swoimi służę. Mogę zrobić skana i wysłać na e-mail. Zawsze będę też wdzięczny za wszelkie sugestie co może w nich być nie tak i jak powinno kolegi zdaniem być aby przeszło.
  • Poziom 20  
    Wreszcie koniec tej układanki dokumenty zaakceptowane podpisana umowa z RWE na sprzedaż prądu W dniu dzisiejszym monterzy z RWE wymienili mi licznik na dwukierunkowy prąd popłynął do ZE
  • Poziom 33  
    Za tą kasę można kupić 500 W. i podłączyć do on grid.