Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki samochod dla młodego kierowcy do 13 tyś. zł ?

piwosg 24 Wrz 2013 16:33 5136 14
  • #1 24 Wrz 2013 16:33
    piwosg
    Poziom 6  

Tak jak w temacie. Jestem młodym studentem, który potrzebuje auta na powroty do domu i jazde ze znajomymi( nie mam tu namyśli jakichś dalekich podróży). Wybór aut jest tak duży, że nie potrafię się sam zdecydować na coś konkretnego, ponieważ moja wiedza na temat motoryzacji jest bardzo uboga. Chciałbym aby ktoś kto zna się i wie, które auta są mniej więcej mało paliwo żerne oraz bezawaryjne. Doradził mi w zakupie na co zwracać uwagę oraz napisał jakieś konkretne modele w których warto się rozglądać. Na razie byłem zainteresowany Mercedesem A klasa 140, VW Golf 4, VW Polo, Seat Leon. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam Tomasz

1 14
  • #2 24 Wrz 2013 17:00
    pawel-jwe
    Poziom 30  

piwosg napisał:
    VW Golf 4, VW Polo, Seat Leon

Jeśli chodzi o te autka to radzę koledze być bardzo ostrożnym przy kupnie, w naszym kraju większość tych aut jest strasznie dojechana (często wypucowana tylko na pokaz do sprzedaży) - zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkie TDI/SDI ;)
    Najszybciej z tych trzech to coś sensownego i zadbanego znajdziesz z VW Polo w benzynie (ewentualnie szukaj benzyna + gaz).
    Tak w ogóle ile km rocznie będziesz robić?
    piwosg napisał:
    Mercedesem A klasa 140

Chyba to autko dostaniesz w najbardziej pewnym stanie - wartym uwagi, minusem jak dla mnie jest tu wygląd - paskudne autko.

0
  • #3 24 Wrz 2013 17:15
    Mechaniorek
    Poziom 9  

Opinii o markach samochodów jest tyle ile kierowców, dla jednego dany model samochodu jeździ w miarę poprawnie, a drugi na tym samym modelu będzie wieszał psy. Jeśli chcesz w miarę ekonomiczne spalanie to nie szukaj pojemności powyżej 2.0 . I jak upatrzysz sobie jakiś model auta to sprawdzaj go pod kątem ceny za części które ulegają normalnej eksploatacji tj. tarcze hamulcowe, wahacze, amortyzatory, rozrząd, bo te wydatki czekają cię na pewno. W internecie można znaleźć masę opinii na temat różnych aut. Ja zawsze przy kupnie kolejnego sprawdzam je pod kątem czy dany model posiada usterki które się powtarzają w innych,np:renault laguna 2: wybijające się gumy stabilizatora.

0
  • #4 24 Wrz 2013 21:02
    my41s
    Poziom 32  

Jeszcze napisz, jakie przebiegi będziesz robił oraz czy trasy krótkie/długie, więcej miasta/trasy.

piwosg napisał:
    bezawaryjne

Takich nie ma :( Niestety...

Ja ze swojej strony zaproponowałbym, abyś spojrzał na Toyotę Corollę, Renault Megane. A może by starczyło na Scenica II. A może Ford Focus Ci się spodoba?

0
  • #5 25 Wrz 2013 10:50
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Nawiązując jeszcze do tego co napisali koledzy wyżej, faktycznie najważniejsze to znaleźć auto ZADBANE, takie które ktoś normalnie i standardowo serwisował i naprawiał w razie potrzeby (nawet samemu w domu ale robił to solidnie). Jeśli oglądając autko cokolwiek będzie podejrzane, np. świeżo dolewany i porozlewany olej, brakujące plastiki, inne śruby (nieoryginalne), podejrzane "modyfikacje instalacji elektrycznej/paliwowej, mokre plamy pod autkiem itp. to pomimo "zapewnień" sprzedawcy lepiej odpuścić sobie takie autko.
    Jako przykład to mogę podać nawet siebie, ponad 2 lata temu kupiłem wspomniane przez użytkownika @ my41s Renault Megane II 1.9dci 120KM, które wszędzie i przez niemal wszystkim jest opluwane i karcone ze całe mnóstwo kosztownych awarii. Nie planowałem kupna tego autka, ale trafiłem na zadbany egzemplarz, fakt że cena była raczej z górnego przedziału (jak na to auto). Zrobiłem ok 25tyś km. i jedyne koszty to wymiana rozrządu oraz filtrów i płynów no i sprężyn z tyłu. Autko spisuje się rewelacyjnie i jestem bardzo zadowolony

0
  • #6 25 Wrz 2013 12:43
    my41s
    Poziom 32  

pawel-jwe napisał:
    ponad 2 lata temu kupiłem wspomniane przez użytkownika @ my41s Renault Megane II 1.9dci 120KM, które wszędzie i przez niemal wszystkim jest opluwane i karcone ze całe mnóstwo kosztownych awarii(...) Autko spisuje się rewelacyjnie i jestem bardzo zadowolony

Kto jak dba, tak ma. Dlatego nie ma sensu ulegać powszechnym opiniom. Dobrze, że wspomniałeś, że przede wszystkim należy szukać auta zadbanego.

0
  • #7 29 Wrz 2013 12:20
    tzok
    Moderator Samochody

Za 13 tys. zł można kupić w dobrym stanie Corsę C, Punto IIFL albo Grande Punto, Polo IV, Fabię i raczej w takie auta z benzynowymi silnikami o mocy 70-80KM bym celował, czyli możliwe młode auto segmentu B z silnikiem benzynowym 1.2 - 1.4.

0
  • #9 03 Lis 2013 13:37
    tzok
    Moderator Samochody

Ciekawy egzemplarz ale wskazana jest ostrożność, to popularny model. Lakier wygląda jak nowy być może został tylko odnowiony (polerka+wosk), ale nie można wykluczyć, że nie auto było lakierowane - to trzeba sprawdzić. Wnętrze wygląda na dobry stan. Nie podają przebiegu, więc jest szansa na realny przebieg 250-300 tys. km. We wnętrzu brakuje zaślepki gniazda diagnostycznego i nie podoba mi się spasowanie poduszki powietrznej w kierownicy.
    No i silnik - jeśli nie masz 25 lat i pełnych zniżek to OC za 1.9 będzie raczej zaporowe.

0
  • #10 03 Lis 2013 20:14
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Auto wygląda bardzo dobrze, aż za dobrze ;) tak jak pisze @tzok - trzeba by dokładnie go obejrzeć.
    Jeśli będziesz mieć okazję sprawdzić auto to zerknij też na brzeg podsufitki nad zagłówkami tylnej kanapy - widać jakieś dziwne plamy, może to zacieki... po zalaniu?!
    W nadwoziu obejrzyj dokładnie przednie nadkola (z obu stron) - wyglądają jak by "nierówno" schodziły się z drzwiami, chyba są też pod innym (niewłaściwym) kątem.
    Druga sprawa to komora silnika, która jest wypucowana jak w nowym aucie - nikt bez powodów tego nie robi, wysoce prawdopodobne, że było tam coś robione. Zbiorniczki od płynów wyglądają na nowe (zwłaszcza ten od płynu chłodniczego - w aucie z tego roku na 100% wyglądał by inaczej - pożółkły). Nawet opaski na wężach wyglądają na nowe - a to już całkiem podejrzane.
    No i osłono samego silnika, w napisie "TDI" literka "I" w wersji 110KM powinna być czerwona, więc raczej nie jest oryginalna

0
  • #11 04 Lis 2013 09:26
    cefaloid
    Poziom 30  

pawel-jwe napisał:
    No i osłono samego silnika, w napisie "TDI" literka "I" w wersji 110KM powinna być czerwona, więc raczej nie jest oryginalna

Albo osłona oryginalna ale wersja silnika z opisu to zwykła ściema mająca na celu uatrakcyjnienie oferty. Mało to razy człowiek jedzie i tam właściciel auta zasłania się niewiedzą, próbując klientowi wcisnąć słabszy silnik tak jakby klient był idiotą?

Jesli sprzedawca to handlarz to trzeba założyć że jedynym faktem o którym nie kłamie jest ten, że chce to auto sprzedać.

0
  • #12 05 Lis 2013 21:09
    chojinka
    Poziom 27  

Jako pierwsze auto dla studenta proponował bym coś naprawdę taniego, gdyż kiepy tak samo wypalają dziury w każdej tapicerce a "paw" usuwa się tak samo ciężko. Wiadomo że każdy student chce lekko przy szpanować. Lepiej zaoszczędź kasę i za jakiś czas kup auto które bedzie spełniało twoje oczekiwania, czyli wyposażenie, wielkość, silnik itd. Forum jest zbyt ogólne aby sie oprzeć...

0
  • #13 08 Lis 2013 10:02
    beerman
    Poziom 16  

Coś małego i taniego - szukaj np. Renault Clio III, będziesz miał kilkuletnie, wygodne auto, które potem łatwo sprzedasz.
    Cokolwiek kupisz pamiętaj o tym, że po zakupie jakaś kasa idzie na drobne naprawy od razu po zakupie. Najlepsze źródło - znajomi. Może rodzice twoich kolegów / koleżanek, coś sprzedają po kilku latach?

0
  • #14 09 Lis 2013 17:45
    rafal93
    Poziom 2  

Ja na pierwsze auto kupiłem Lagune II 1.9 dci i jestem z Niej bardzo zadowolony. Auto swietnie wyposażone (max wersja wyposażenia) bardzo komfortowe, rocznie robie ok 12 kkm

0
  • #15 09 Lis 2013 20:57
    zed71
    Poziom 22  

jak na pierwsze auto to poszukaj coś z małym silnikiem - tak do 1,4 ccm- chodzi o ubezpieczenie. tym bardziej że nie masz na pewno dość dużo kasy w zanadrzu i każda złotówka się przyda ;-) poszukaj coć z fiatów punto lub wspomnianych clio lub standart: opel corsa lub Vw polo 1,4 i bedzie ok.

0