Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Formuła wyszukaj.pionowo

budzik_zielony 24 Wrz 2013 19:37 2601 4
 • #1 24 Wrz 2013 19:37
  budzik_zielony
  Poziom 8  

  Witam
  Mam problem z formułą wyszukaj.pionowo. Mianowicie chciałbym żeby po wpisaniu numeru w kolumnie I nazwa artykułu Opis automatycznie pojawiała się w kolumnie F.
  W kolumnach AU oraz AT są zawarte niezbędne informacje

  0 4
 • #2 24 Wrz 2013 21:45
  Maciej Gonet
  Poziom 32  

  Dobry wieczór,
  W tym przypadku nie da się zastosować bezpośrednio funkcji WYSZUKAJ.PONOWO, bo wymaga ona, by wartość szukana (indeksowa) była w pierwszej kolumnie tablicy, a wynik w kolumnie położonej na prawo. W tym przypadku należałoby zamienić miejscami kolumny Opis i nr Item i wtedy możliwe byłoby wykorzystanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO w zwykły sposób.
  Jeżeli zamiana miejscami tych kolumn nie jest możliwa są dwa wyjścia: albo użyć funkcji INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ albo użyć funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO w sposób niestandardowy. Aby ułatwić zrozumienie formuł nadamy nazwy kolumnom Opis i nr_Item (dodałem podkreślenie, bo nazwa nie może zawierać spacji). Komórce, do której wpisujemy szukany numer nadamy nazwę num. Oczywiście zamiast tych nazw w praktyce można używać adresów.
  Pierwszy wariant rozwiązania:
  =INDEKS(Opis;PODAJ.POZYCJĘ(num;nr_Item;0))
  Drugi wariant rozwiązania:
  =WYSZUKAJ.PIONOWO(num;WYBIERZ({2;1};Opis;nr_Item);2;FAŁSZ)
  Ten wariant wymaga krótkiego komentarza. Zastosowanie funkcji WYBIERZ ma na celu wirtualne przestawienie kolumn Opis i nr_Item. Cała formuła jest formułą zwykłą mimo, że w środku korzysta ze stałej tablicowej. Podany zapis stałej tablicowej {2;1} dotyczy wersji Excela do 2007 włącznie. W Excelu 2010 i 2013 należy wpisać w tym miejscu {2\1}.
  Powodzenia.

  0
 • #3 24 Wrz 2013 22:41
  budzik_zielony
  Poziom 8  

  Ogromne dzięki. Chyba jeszcze nigdy nie otrzymałem tak wyczerpującej odpowiedzi.
  Korzystając z pomocy kogoś, kto - sądząc po odpowiedzi - zna temat od "podszewki", chciałbym się dowiedzieć jak wyglądałaby formuła wyszukaj.pionowo gdybym zamienił miejscami kolumny Opis i Item?

  0
 • Pomocny post
  #4 25 Wrz 2013 00:09
  Maciej Gonet
  Poziom 32  

  Wtedy byłoby tak jak podają wszystkie podręczniki i fora, to znaczy:
  = WYSZUKAJ.PONOWO(num; nr_i_opis; 2; FAŁSZ)
  num oznacza komórkę z szukanym numerem, nr_i_opis stanowi teraz jedną tablicę złożoną z dwóch kolumn (adres lub nazwa tej tablicy), 2 oznacza, że wynik będzie z drugiej kolumny, a FAŁSZ (lub 0) oznacza, że funkcja ma znaleźć dokładnie to czego szuka tzn. wartość num.

  0
 • #5 25 Wrz 2013 07:51
  budzik_zielony
  Poziom 8  

  Bardzo Dziękuje. Dzisiaj po południu zmierzę się z tym.
  Jeszcze raz Wielkie Dzięki. Pozdrawiam

  0