Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach

JarekPrzybyl 24 Sep 2013 20:11 6816 38
 • #1
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  kupiłem sobie na znanym portalu aukcyjnym drukarkę. Podobno prawie nową, przebieg wg licznika ~150 kopii, wg dołączonej karty gwarancyjnej drukarka ma rok.

  Drukarka nie podoba mi się jednak. Po pierwsze czasem zamiast wydruku wypluwa czystą kartkę i zaczyna migać diodą zakleszczenia. Naciśnięcie wtedy przycisku kasowania powoduje normalne wydrukowanie strony.

  Druga, bardziej martwiąca mnie sprawa to wygląd drukowanych stron. Kolorowe płaszczyzny nie są drukowane czysto, tylko w delikatne ciapki, dotyczy to wszystkich barw składowych, łącznie z czarnym. Załączam przykładowy "skan" (zrobiony komórką, ale widać o co chodzi):  Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach

  Co to może być? Brudny bęben? Oglądałem go przed chwilą i tak na oko laika nie wygląda. Jest gładki i czysty. Sama drukarka też wewnątrz wygląda na czystą, są jedynie jakieś delikatne ślady po tonerze na bokach kaset. Pojemnik na zużyty toner pusty, niemal czysty.

  Drugie pytanie, przy okazji: sprzedawca deklarował, że drukarka ma wgrany "wieczny chip". W statusie drukarki jednak normalnie widzę odliczane strony przy tonerach, nie jest to resetowane przy wyłączeniu drukarki, stopień zużycia tonerów również mam normalnie pokazywany i malejący w miarę używania. Tymczasem czytałem, że przy "wiecznym chipie" powinno być albo cały czas 100% albo powinno się to resetować przy każdym wyłączeniu. Oo co chodzi? Mam jakiś lepszy "wieczny chip", czy po prostu sprzedawca kłamał? Da się to jakoś zweryfikowac inaczej, niż czekając na zużycie tonerów do końca?

  J.
 • #2
  Imprimarex
  Level 24  
  Witam.
  Te nierówne wydruki (ciapki na wydrukach) są spowodowane problemem z pasem transmisyjnym. Widzę, że ciapki znajdują się zawsze w tym samym miejscu i stąd ta diagnoza.

  Po drugie po wgraniu wiecznego chipa po każdorazowym wyłączeniu i włączeniu drukarki ilość tonerów powinna się zerować - tzn pokazywać stan pełny (100%).

  Jeśli ten sprzedający informował Cię o tym "lepszym chipie" to domyślam się od kogo kupiłeś :)
  Aby sprawdzić poprawność działania chipa zrób tak:
  1. wydrukuj raport
  2. wydrukuj z 10 stron
  3. wyłącz i włącz drukarkę
  4. wydrukuj ten sam raport

  Sprawdź czy ilość stron wydrukowanych na raporcie z pkt 1 i 4 jest identyczna.
  Jeśli tak jest to masz wiecznego chipa. Jeśli jest inna ilość wydrukowanych stron - to ściemniał sprzedający.
 • #3
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Ten sprzedający to nie handlarz drukarkowy (a przynajmniej w okresie mojego zakupu nie handlował), ale mniejsza o niego.

  Z tego, co piszesz wynika, że "wiecznego chipa" nie mam. To zdaje się nie problem, nawet tu na elektrodzie widziałem przez kogoś wrzucony soft do wgrania przez USB, to wystarczy, prawda?

  Co z tym pasem? Oglądam go (znaczy tą jego część, którą widać po wyjęciu bębna - BTW czym kręcić, żeby go przewijać?) i nie widzę na jego powierzchni nic, jedynie na bokach delikatne smugi od tonera.

  J.
 • #4
  Imprimarex
  Level 24  
  Zrób wydruk całej czarnej strony i zeskanuj to w większej rozdzielczości to dokładnie powiem co jest winne.
 • #5
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Zrobiłem ten wydruk, skan wyślę jutro (w domu nie mam skanera), ale na gorąco mogę napisać, że na czarnej płaszczyźnie jest poziomy wzorek, powtarzający się rząd po rzędzie co ok 3cm.

  Wyślę Ci jutro i skan tych kolorowych, ale mam wrażenie, że na kolorach jest to o wiele wyraźniej widoczne.

  A i objaw dodatkowy wyszedł: pionowy słupek małych, całkowicie białych kropek (pół mm średnicy), również co 3cm ale w układzie (w słupku jedna pod drugą): dwie są, dwóch nie ma, dwie są, dwóch nie ma.

  J.
 • #6
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  OK, mam te skany. Kolejno załączam:
  - skan czarnej kartki w 600DPI, z zerowymi korekcjami
  - skan tej samej kartki, ale z jasnościa i kontrastem mocno podbitymi dla lepszego ukazania wzorków
  - skan kartki pokazywanej wczoraj, korekcje na zero, tu wzorki widać wyraźnie i bez tego.

  Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach

  Jedno pytanie dodatkowe mam: kiedy wyciągam kartridże z tonerami, ich wałki przenoszące toner są pokryte proszkiem. Ten proszek nie tworzy równej warstwy, tylko mam wrażenie, że nie jest jednolity, widać to na kolorowych tonerach. Może to, kurcze, z tymi tonerami jest coś nie tak? To są startowe tonery z zaślepkami zamiast chipów, nie były otwierane (o ile potrafię to rozpoznać, na YT obejrzałem jeden filmik, jak się je napełnia, tam gdzie na tym filmiku sugerowali wyciągnięcie korka, tam u mnie jest lity plastik), ale może one są po prostu wyeksploatowane w innej drukarce? Czy drukarka bez "wiecznego chipa" potrafi rozpoznać jakoś te startowe tonery, czy liczy ich zużycie na oślep?

  J.
 • #7
  Imprimarex
  Level 24  
  Widzę, że nie ma za bardzo systematyczności w tych "ciapkach" więc pas to nie będzie.

  Spróbuj jeszcze wyjąć tonery, potrząść nimi parę razy aby proszek się równomiernie rozprowadził.

  Zrób zdjęcie tego nierównomiernego rozprowadzenia proszku na wałku w tonerze.
 • #8
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Co do systematyczności - zwróć uwagę na to zdjęcie rozjaśniane, ten wzorek się dokładnie powtarza poziomymi pasami co ok. 3cm

  Do tego dochodzą jeszcze te białe kropki...

  Zdjęcie jednego z tonerów poniżej. Nie za dobrze widać, o czym mówię, ale da się wypatrzyć nierównomierności, mniej więcej w połowie na wałku widać ciemniejsze plamy.

  Samsung CLP-325 - Plamy na zadrukowanych obszarach

  J.
 • #9
  Imprimarex
  Level 24  
  Faktycznie na walku w tonerze widac te jasniejsze i ciemniejsze miejsca.

  Skoro mowisz ze powtarzaja sie na zdjeciu te znaczki co ok 3cm to wlasnie ten walek w tonerze tyle ma mniej wiecej.

  Możesz delikatnie poluzować śrubki w tonerach te, które trzymają górną listwę (2 srubki). Tylko przekręć powiedzmy o 1/4 obrotu i zobacz co się będzie działo.
  Aby nie przeginaj z odkręcaniem bo będziesz miał dużo sprzątania w drukarce!
 • #10
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  OK, spróbuję wieczorem.
  A powiedz mi, czy to może być objaw kończącego się tonera? Liczniki pokazują ponad 90%, ale to są tonery startowe, bez chipa, więc jak się domyślam, to zużycie jest liczone na oślep?

  J.
 • #11
  Imprimarex
  Level 24  
  Gdyby Ci się kończył toner to przestawałoby drukować w którymś miejscu. Tutaj masz w miarę systematycznie powtarzający się problem więc ja bym obstawiał że proszek jeszcze jest.
 • #12
  świnsky
  Level 14  
  Proponuje wyczyścić wybrany kartridż i jeśli to nie pomoże szukać problemu dalej. Kasety do tej maszyny mają dosyć skomplikowaną budowę ponieważ nie są tylko pudełkiem z tonerem lecz posiadają kilka istotnych elementów odpowiedzialnych za poprawne drukowanie takich jak : wałek magnetyczny, wałek gąbczasty, listwę podającą, szereg styków elektrycznych, zębatek i oczywiście chip zliczający.
  Proszek do kaset nieposiadających zrobionego zasypu, można uzupełnić poprzez rozbiórkę kasety. Jest to męczące ale niekiedy niezbędne jeżeli np. co jakiś czas zmieniamy dostawcę proszku. Zaleca się wręcz wtedy dokładne wyczyszczenie kasety ze starego proszku. Wymiana czipa i kaseta jak nowa.
  Służę pomocą, jeżeli kolega zdecyduje się na wykonanie tych operacji.
 • #13
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Tylko, kurczę, dziwne jest, że ten sam błąd występuje na wszystkich czterech kartridżach jednocześnie...

  Ponieważ mam na tą drukarkę jeszcze ważną gwarancję, zastanawiam się nad oddaniem jej do serwisu samsunga po prostu.
 • #14
  świnsky
  Level 14  
  Obawiam się, że serwis przyjmie takie stanowisko, że skoro są to materiały zużywalne to a drukarka ma rok to pewnie przyszła na nie pora ( zignorują stan licznika ). Proponuję ( o ile zostanie wybrana droga do serwisu ) dopytać co i jak by nie być zdziwionym.
 • #15
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Wiesz, dla mnie, jeśliby mi ktoś jednoznacznie potwierdził, że to wina kartridży (choćby wkładając inne i pokazując, że wtedy jest OK), to już by było dużo.

  Inaczej: czy jest jakakolwiek możliwość, że taki wzorek, powtarzalny co 3cm jest spowodowany przez coś innego, niż kartridże? Jest coś jeszcze w drukarce, co ma tak mały promień, a odpowiada za przenoszenie/tworzenie obrazu?

  J.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Acha...
  Ten wałek, jak rozumiem, jest w samej drukarce?
  Jak sądzisz, jak do tego podejdzie serwis? Drukarka ma plomby i nie chciałbym ich zrywać...

  J.
 • #18
  świnsky
  Level 14  
  Wałek jest częścią kartridża, tak więc, nie zrywasz plomb z maszyny.
 • #19
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Jasne, wyobrażałem sobie to jako część wspólną.

  Pozostaje pytanie: co z tym zrobi serwis? Wolałbym nie usłyszeć opcji: "gwarancja nieważna, należy się czysta za ekspertyzę."

  J.
 • #20
  świnsky
  Level 14  
  Stąd sugestia byś szczegółowo wypytał w serwisie ( pewnie najlepiej poprzez infolinie czy też rozmowę z konsultantem ). Przedstaw sytuację, wypytaj o dokumenty które są im potrzebne jeśli zdecydujesz się wysłać ( najczęściej oryginał karty gw. + ksero dokumentu zakupu ) i zapytaj o ewentualne koszty.
 • #21
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Poluzowanie wkrętów nic nie dało. Na czerwonym tonerze najwyraźniej widać te pokazywane wczoraj nierównomierności i na wydruku też czerwony najbardziej szwankuje.

  Głupie pytanie: czy w pełnym kartridżu powinno się dać jakoś wyczuwalnie "grzechotać" tonerem? Bo próbowałem nimi potrząsać i nic wyczuwalnego nie zauważam.
  Albo inaczej: ile ważą pełne kartridże?

  J.
 • #22
  świnsky
  Level 14  
  Poluzowanie wkrętów ( zapewne dr blade'a ) kończy się pogorszeniem wydruku z prostej przyczyny a mianowicie, listwa podająca nie zajmuje optymalnej pozycji i odpowiedniego kąta względem wałka ładującego.
  Co do grzechotania to toner ma konsystencje sadzy więc...
  Wagi brutto nie znam.
  I jedno malutkie przypomnienie : w kartridżu jest wałek ładujący i wałek gąbczasty.
  Wałek ładujący widzimy a gąbczasty jest schowany głebiej.
 • #23
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Konsystencję sadzy to on sobie może mieć, ale wagę też ma i w moim starym HP-ku, kiedy trząchałem kartridżem, wyczuwało się ilość tonera wyraźnie. Tyle, że tam kartridż mieścił tonera na parę tysięcy stron, nie na 1000.

  Co do wałków - który z nich jest tym wałkiem wywołującym? Bo zacząłem się gubić w nazewnictwie :)
  Czy samodzielne rozkręcanie kartridża (mam zdolności manualne), żeby ewentualnie zdiagnozować to głębiej ma sens? Myślę tu o zdjęciu tej metalowej listwy i zajrzeniu pod nią. Da się to zrobić bez wysypywania tonera?

  J.
 • #24
  świnsky
  Level 14  
  A kto wie co kupiłeś ? Może jest tam jakaś nędzna resztka? Skoro resztka to nie będzie 'hałasowała' :)
  Tzw. wałek wywołujący to wałek OPC który znajduje się w bębnie.
  Minimum które musisz zrobić to demontaż wałka ładującego i dr blade'a ( listwę podającą). Przy okazji zobaczysz ile masz proszku :) Wałek ładujący czyścimy 'kranówką' a bladego izopropanolem ( jeśli masz), spirytusem lub innym czystym alkoholem. Potrzeba go dosłownie parenaście kropli:)
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  świnsky
  Level 14  
  Sługa WSI wrote:
  Natomiast określenie wałek ładujący może wprowadzać zamieszanie - jest przecież elektroda ładująca (PCR) i ona jest nazywana właśnie wałkiem ładującym


  Dlatego używam jednolitego nazewnictwa...żadnych elektrod itd...same wałki :)
 • #27
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Ale czytający to laik, który w rozwoju odnośnie tej technologii zatrzymał się na zasadzie działania prostego ksero, głupieje :)
 • #28
  świnsky
  Level 14  
  No to ma pecha...dlatego staramy się tłumaczyć łopatologicznie :)
 • #29
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Odkręciłem tego blade'a, wałka póki co jeszcze nie wyciągałem (BTW - żeby go wyjąć, muszę odkręcić te boczne plastiki, tak?). Pod blachą mam szczelinę pełną po brzegi tonera, na laickie oko nie widzę tu nic złego. Pytanie przy okazji: czy fakt, że w tym miejscu tonera jest pełno oznacza, że kardridż jest wypełniony w całości? Czy też jakiś wcześniejszy wałek przepycha toner tutaj i w ten sposób tego tak nie stwierdzę? Usiłowałem stawiać kartridż tymi wałkami do góry, w nadziei, że toner się przesypie do wnętrza, ale jakoś nie chciał.

  J.

  Dodano po 10 [minuty]:

  I jeszcze jedno: porozmawiałem sobie przed chwilą z miłym panem z serwisu samsunga i dowiedziałem się od niego dwóch rzeczy:
  Po pierwsze, ta drukarka była już u nich w naprawie, były problemy z zespołem utrwalającym, zostały one usunięte.
  Po drugie - tonery mają okres "przydatności do spożycia" wynoszący miesięcy od daty zakupu i 18 miesięcy od daty produkcji, wg konsultanta w tym przypadku mamy ten czas już przekroczony i to jest najprawdopodobniejsza przyczyna, podobno toner traci swe własności i źle jest przenoszony. Na ile jest to realne, a na ile jest to marketingowy bełkot sprowadzajacy się do "kup pan nowe, koniecznie oryginalne materiały eksploatacyjne i podlajkuj nas na fejsbuku"?

  J.
 • #30
  świnsky
  Level 14  
  Masz do ściągnięcia obudowę kół zębatych oraz koła zębate.
  Do odkręcenia dwie śruby mocujące od styków elektrycznych.
  Zdejmujesz endcap ze stykami elektrycznymi.
  Wyjmujesz wałek magnetyczny.
  Staraj się nie sypać tonerem :)

  Toner to nie kaszanka...może poleżeć :) Niektórzy producenci stosują taki myk, że w chwili puszczania czegoś do wydruku sterownik 'sprawdza' datę przydatności kasety. Jeżeli kończy się tylko komunikatem bo wydruk wyszedł to ok. W innym przypadku należy cofnąć czas w kompie albo zerować materiały.