Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe na grawitacji

24 Wrz 2013 23:04 3558 10
  • Poziom 8  
    Witam
    Otrzymaliśmy od rodziców dom, gdzie od 18 lat świetnie działa ogrzewanie grawitacyjne. Schemat wygląda tak, że od pieca w piwnicy idzie rura, która na strychu rozgałęzia się i przechodzi przez wszystkie grzejniki na dół prosto do pieca.
    Postanowiliśmy dołożyć do dwóch grzejników pętle ogrzewania podłogowego z powrotów grzejnika.
    Woda z zasilenia idzie przez grzejnik a nastepnie z powrotu jest podłączona podłogówka, która wraca prosto do pieca. Zawory są założone zwykłe bez regulacji. Przy piecu jest pompka która chodzi na 1 biegu aby wspomóc ogrzewanie.
    Przy próbie grzania grzejniki są letnie a podłoga zimna. Czy jest szansa aby wogóle ten układ ruszył. Może puścić zasilenie bezpośrednio przez pompkę przy piecu na najwyższy bieg. Proszę o pomoc.
    Na zdjęciu jest pokazany sposób wpięcia podłogówki. Przypominam że obieg jest grawitacyjny zasilany od góry. Pozostałe grzejniki grzeją bez zmian.
  • Poziom 36  
    Ja kiepsko widzę te pracę, bo ten 1 bieg pompy nie przegoni podłogówki, w dodatku przed dodaniem podłogówki czyściliście instalacje CO ze szlamu i kamienia? Jest tam wgl, jakieś urządzenie w stylu zawór 3 drogowy? Ja super specem od podłogówki nie jestem ale na moje oko to działać będzie marnie.
  • Poziom 39  
    Woda głupia nie jest i krążyła sobie przez duże przekroje z zachowanymi spadkami. Teraz musi pokonać 5x miejszy przekrój i kilkadziesiąt mb w poziomie . Woli iść na łatwiznę i płynąc przez inne grzejniki.
    Trzeba było pytać przed robieniem takich wynalazków, a teraz jest po ptokach...
  • Poziom 8  
    Zaworu takiego nie ma temperatura ns pozostałych powrotach jest wysoka więc kocioł ma dobra temperaturę na piwrocie. Insralacja jak i grzejniki orsz kocioł były przeplukiwane.
  • Poziom 36  
    Skoro nie masz zaworu mieszającego a przykryzujesz grzejniki by ruszyła podłogówka to wysoka temperatura poradzi Ci narobić wiele szkód z posadzką jak i rurami pex, czy rura ta jest firmowa czy z marketu typy praktiker?
  • Poziom 8  
    Zabezpieczeniem sa rtl na powrotach zreszta powroty z grzejnikow nie maja az tak duzej temperatury. Rura jest dobrej jakości nie pamiętam nazwy ale firmowa nie z marketu. Czy jest szansa aby ta podłoga grzala. Może jeszcze założyć pompke na strychu dla zwiększenia przepływu.
  • Poziom 36  
    Pompkę musisz założyć tuż przed samą pętla podłogówki, RTL jest zabezpieczeniem tak więc jest dobrze, jest szansa by to grzało, musisz mieć do tego wyżej wymienioną pompkę bądź wykryzować pozostałe grzejniki instalacji lecz po kryzowaniu nie będzie pewności czy grawitacja zadziała..
  • Poziom 39  
    Trzeba przywrócić stare podejścia do grzejników, a podłogówkę wpiąc równolegle do tych podejść i niestety tam trzeba zainstalować mała pompę +(np nastawny termostat z kapilara mierzący temp powrotu) i sterujący jej pracą.
    Przydałby sie jeszcze jeden termostat uruchamiający pompę, gdy temp czynnika grzewczego osiągnie np 40stlub wiecej, by pompa nie działała , gdy kocioł nie grzeje.
    Ogólnie jak widac temat nie jest taki łatwy, jak by sie wydawało i czasem warto zapłacić kumatemu fachowcowi, niż teraz to wypruwać...
  • Poziom 11  
    Witam
    mam ten sam radzaj ogrzewania "odgórny" i ta sama sytuacja i próbowałem wszystkiego przykręzanie zaworów itd ale nie wszędze je małem wic odpadło i poradziłem sobie z tym tak że dołożyłem najsłabszą pompkę w szereg z podłogówką tzn. zasilanie>pompka>podłogówka>grzejnik w pompce na centralnym mam II bieg a na podłogówce I bieg żeby nie przechwytywało ciepłej wody i czujniki temperatury pompa w centralnym od 30*C a w podłogówce od 40*C pompkę z podłogówki można zasilić jakimiś cyklami żeby tylko co jakiś czas "przegoniła" wodę
  • Poziom 38  
    Jesli pompka tylko co jakis czas przegoni wode w podlogowce, to podlogowka nie da zadnego efektu.
    Glownym problemem przy mieszaniu grzejnikow z podlogowka jest czas rozgrzewania podlogowki w stosunku do czasu rozgrzewania grzejnikow, oraz dlugosc cykli grzania.

Gdy grzeja jednoczesnie grzejniki i podlogowka w tym samym pomieszczeniu, to grzejnik szybko podniesie temperature pomieszczenia, a podlogowka bedzie jeszcze nierozgrzana, praktycznie zimna.
    Poza tym, jesli grzejnik jest typowej wydajnosci do danego pomieszczenia, to tylko on bedzie nagrzewal to pomieszczenie, a podlogowka bedzie jedynie wystudzala niepotrzebnie wode powrotna do kotla.
    Glowna kozysc z podlogowki, to wyzsza temperatura przy podlodze, a nizsza pod sufitem, co pozwala na utrzymywanie nizszej temperatury pomieszczenia nie tracac na komforcie odczuwania ciepla. Przy samej podlogowce cieplo utrzymuje sie w dolnej (uzytkowanej) przestrzeni pomieszczenia. Grzejnik po prostu niszczy ten efekt, wywolujac ruch grawitacyjny powietrza w pomieszczeniu przenoszac cieplejsza strefe pod sufit, co daje przy tym samym zuzyciu energii cieplnej o ok. dwa stopnie nizsza temp. pomieszczenia w uzytkowanej dolnej strefie, niz przy samej podlogowce.

Jesli masz te koncowki petli podlogowych wyprowadzone i podlaczone w jednym miejscu, to aby nie demolowac pomieszczen podlacz wszystkie powroty z ptych petli na jednym rozdzielaczu i podlacz do niego pompe z zaworem termostatycznym, aby wysysala wode z tych petli zwiekszajac przeplyw i tloczyla ja do kotla.
    Taki rozdzielacz na powrocie z tych petli da ci mozliwosc uzycia jednej pompy do wszystkich petli (oczywiscie jesli sa w jednym miejscu).
    Nie chce ci psuc wiecej humoru, ale musisz sobie uswiadomic ze chcac poprawic i ulepszyc, zepsules sprawny uklad dzialajacy bezawaryjnie przez 18 lat.
  • Poziom 8  
    Witam
    Podsumowując temat. Ogrzewanie podłogowe jak i grzejniki działa pompka chodzi na piecu na drugim biegu (obieg tylko przez pompkę) zabezpieczenie zawór różnicowy. Dziękuję za porady i pozdrawiam.