Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodatkowy kontroler PWM do interfejsu PCI, USB.

aso824 25 Sep 2013 01:05 1431 2
    aso824
    Level 13  
    Poszukuję jakiegoś kontrolera PWM pod dowolny interfejs (PCI, USB) który będzie widziany tak samo jak PWM na płycie. Posiadam tylko jeden kanał PWM (CPU fan), a chce sterować innymi wiatrakami z poziomu systemu - nie chcę przedniego panelu do tego. Odpada split tego jednego kanału bo chce niezależne sterowanie.

Jeżeli to coś zmienia (być może inne rozwiązanie) to systemem jest Linuks. Może jakieś obejście? Układ który będzie pod USB słuchał poleceń to nie problem (chyba)..
    Ture11
    Level 38  
    Skoro pod dowolny interfejs, to najłatwiej pewnie będzie zaprogramować mikroprocsor, by czytał wartość z portu LPT, jeśli takowy posiadasz (wartość 0-255 portu LPT idealnie pasuje do generatora PWM w mikroprocesorze, np. atmega8 (przy rozdzielczości 8bit przyjmuje wartość 0-255). Być może, jeśli lpt wchodzi w grę, dałoby się to nawet zrobić za pomocą przetwornika C/A i NE555.

Jeśli brak LPT to pozostaje jeszcze prosty RS232, nawet z konwerterem na USB. Wtedy mikroprocesor wymagany...

Tak czy inaczej trzeba będzie napisać program na komputer, obsługujący albo LPT albo RS232 (via USB). Bo jakoś wątpie, by kolega miał ochotę pisać sterownik do urządzenia mikroprocesorowego z biblioteką V-USB...

Dodano po 2 [minuty]:

Choć, jeśli kolega jest bardzo główkujący, to można dołożyć do komputera drugą kartę dźwiękową (tanią jakąś) i wygenerować sygnał za pomocą programu (myślę, że linuksiarz wiedziałby jak to zrobić szybko w konsoli).
    aso824
    Level 13  
    Ale problemem nie jest zrobienie układu na jakimś AVR który steruje mi wentylatorem i zwraca prędkość obrotową przez LPT. Chodzi mi o to, że wszystkie programy do obsługi wentylatorów wykrywają tylko te z obudowy i karty graficznej. A nie uśmiecha mi się pisanie i posiadanie osobnego programu do tego - głównie chodzi o wygodę :)