Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[bojler podłącz. do kotła CO] - projekt sterownika pompy bojlera

GanzConrad 25 Wrz 2013 10:27 2316 2
  • #1 25 Wrz 2013 10:27
    GanzConrad
    Poziom 22  

Witam,
    Podłączam bojler do kotła na drewno (równolegle do układu, czyli tak jak każdy grzejnik). Bojler będzie tylko dodatkiem, aby podgrzać wodę c.c.w. podawaną potem na wejście innego pieca (olejowego) z zasobnikiem, podgrzewającego c.c.w. założenie jest takie, aby mieć dwa pełne zasobniki wody c.c.w. , ale zminimalizować załączanie się pieca c.c.w.
    Pompa będzie podłączona do wężownicy, za nią zawór zwrotny, aby przy wyłączonej pompie, całkiem zamknąć przepływ wody i nie korzystać z elektrozaworu.
    Sterownik będzie mierzył 3 temperatury:
    - kocioł CO na drewno,
    - woda w bojlerze
    - temp wewnętrzna w domu.
    Pompa załączać będzie się na zasadzie sterownika różnicowego :
    temp kotła > (temp bojlera +5st)
    aby wyższym priorytetem było nagrzanie domu, przed bojlerem, powyższy warunek będzie spełniony tylko dla przypadku gdy :
    temp wewnątrz domu > temp zadana (np.19st)
    - oczywiście inne bajery typu: wyświetlacz: trend temperatury kotła, powiadomienie dźwiękowe o wygasaniu, alarm przekroczenia 90st.C itp

Czy zawór zwrotny jest konieczny? (tzn czy wyłączona pompa może przepuszczać wodę?)
    Będzie to działać? Może jakieś inne pomysły?

0 2
  • Pomocny post
    #2 25 Wrz 2013 13:15
    cinas
    Poziom 12  

Zadziała bez problemu z zaworem zwrotnym, zawór będzie konieczny ze względu na obieg ciepłej wody ( wężownica będzie wystudzała bojler )
    Ja zrobiłem tak iż zastosowałem zawór zwrotny ale z mosiężnym środkiem ustawiony w pionie dlatego aby grawitacyjnie klapka opadała i zamykała przepływ , wyrwałem sprężynkę ze środka by pompa miała lżej ( chodzi o otwieranie zaworu )

1
  • #3 25 Wrz 2013 14:56
    GanzConrad
    Poziom 22  

dobry pomysł z tym zaworem, dzięki!

0