Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

The t.amp TSA2200 - Identyfikacja spalonych elementów.

lukas090894 25 Sep 2013 13:16 2673 12
    lukas090894
    Level 10  
    Witam serdecznie,

przejdę od razu do sedna sprawy, w moim The t.amp'ie spalił się cały kanał (tj. wszystkie tranzystory mocy - 10 szt.) i również dwa elementy (prawdopodobnie tranzystory). Szukając po oznaczeniach nic nie znalazłem. Jeden to BNOP11, a drugi DA4793. Badając drugi sprawny kanał tych zwarć nie było.
    Nie istnieją jakieś ich zamienniki? Pytałem w sklepach, nie ma takich, a i Internet milczy.

Pozdrawiam.

P.S. Dodaje zdjęcia PCB spalonego kanału i samych elementów.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    DA4793 - to będzie raczej 2SC4793. Sprawdź sprawny czy jest NPN.

BNOP11 - pewnie klucz zasilacza (załączanie wyższego napięcia). Pokaż wyraźne i bliższe zdjęcia laminatu z nadrukami.
    Sam też zerknij (np. śledź ścieżki omomierzem) czy ten BNOP11 jest połączony pośrednio z komparatorem - małe płytki (zapewne z LM311) wlutowane w główną płytę stopnia mocy.
    lukas090894
    Level 10  
    Dokładniejszych zdjęć nie dam rady zrobić.

Tak, DA4793 w sprawnym kanale jest tranzystorem NPN.

Co do BNOP11:
    1. nóżka prowadzi do płytki wlutowanej w płyt główną.
    2. nóżka to zasilanie VH+
    3. nóżka jest połączona z kolektorami tranzystorów NPN mocy.

Odkryłem także, że odpowiednik komplementarny do BNOP11 czyli BNON11, również jest spalony.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Więc montuj 2SC4793, jak też do pary komplementarnej z nim; PNP.

Kwestia BNOP11 i BNON11; zobacz w sprawnym module czy faktycznie jeden jest tranzystorem mosfet z kanałem P, a drugi z kanałem N.

p.s. Sprawdź czy "drobnica" przy uszkodzonych elementach mocy jest sprawna.
    lukas090894
    Level 10  
    W sprawnym module jest trochę inaczej: w miejscu BNOP11 jest BNON11, a w miejscu BNON11 jest BNON15.

Mierząc miernikiem w sprawnym kanale, w BNON11 i BNON15 pomiędzy 2 i 3 nóżką jest zwarcie w obydwóch kierunkach, a pomiędzy 1 i 2, a także 1 i 3 jest 70-100mV w obydwóch kierunkach. Także raczej wyklucza to MOS-FETy.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Inne niemożliwe. To są klucze załączające wyższe napięcie podczas pojawiania się większego poziomu sygnału na wejściu.

Tak też wynika z tego, jak opisałeś dokąd prowadzą podłączenia elektrod.

Może 2 i 3 nóżka jest zwarta, bo otworzyłeś bramkę. Nie wiem jak mierzysz i czym, ale albo spróbuj rozładować bramkę i sprawdź jeszcze raz, albo też masz je uszkodzone w kanale "sprawnym".

Grać to mogło (i może wygląda na sprawny), ale był ciągle zasilany z drugiego (wyższego) napięcia.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Żaden tam triak czy tyrystor :)

Musisz pogłowić się nad sposobem pracy i załączania owego elementu.
    Poprzeglądaj parametry w katalogach mosfet. Przykładowo: FQP55N10, a do tego możliwe, że właśnie tylko z kanałem N ma pracować.
    Dodatnia linia zasilania (VH+) na dren. Ujemna (VH-) na źródło.

Sprawdź, czy tak właśnie jest na płycie.

p.s. Czy w tym egzemplarzu ktoś już majstrował..? Widać coś? Elementy BNOP/BNON widać, że były podstawiane? Pewnikiem namącone zbędnie.
    lukas090894
    Level 10  
    Próbowałem rozładować bramki według tej instrukcji (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1089656.html), ale nadal to samo, przewodzenie między drenem i źródłem.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Tak więc najwidoczniej jest ewidentnie uszkodzony.

Czytaj co Ci piszę i staraj się rozumieć. Bardzo dużo już podpowiedziałem.
    lukas090894
    Level 10  
    Na płycie napięcie VH+ idzie na dren, a VH- na żródło.

Wzmacniacz był kupiony nowy, także raczej nie było szans majstrowania, również nie widać żadnych śladów lutowania.

Dodano po 7 [minuty]:

Czyli to znaczy, że mam szukać tranzystorów z kanałem P na dodatnią szyne i kanałem N na ujemną?
  • Helpful post
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Ale jak? W jednym, całkowicie uszkodzonym module stopnia mocy masz powkładane tranzystory BNOP i BNON, a w drugim tylko BNON i nie wygląda to "dziwnie"?

Najprawdopodobniej masz zacząć szukać tranzystorów tylko z kanałem N i z parametrami podobnymi do FQP55N10 lub właśnie dosłownie te.

To standardowe klucze stosowane w różnych modelach t.amp z zasilaniem opartym o przetwornicę.
    lukas090894
    Level 10  
    No właśnie wygląda, ale tak było od nowości i już nie wiem co o tym myśleć. Kupie najwyżej te
    FQP55N10 lub IRF150 i spróbuje z dwoma tranzystorami N bez wlutowanych tranzystorów mocy.