Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Zafira OPC - Optymalny wybór

Reginald 25 Wrz 2013 17:03 23625 25
  • #1 25 Wrz 2013 17:03
    Reginald
    Poziom 6  

Witam forumowiczów.Mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto miał styczność Zafirą Opc bądź taki samochód posiada,mianowicie zamierzam się z zakupem tego samochodu i szukam wszelakich porad na temat modelu,na co zwracać uwagę,czego się wystrzegać i jak wygląda eskploatacja na lpg

0 25
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 25 Wrz 2013 19:22
    my41s
    Poziom 32  

Przychylę się do tej opinii:

Ireneo napisał:
    Gaz do OPC?Profanacja.

Jeśli stać Cię na OPC, a nie stać na paliwo, to raczej sobie tą zafirę daruj.

Dam wskazówkę: silnik 2.0 Turbo ECOTEC 240KM w zafirze, to silnik (jeśli się nie mylę) z Astry OPC.

0
  • #4 25 Wrz 2013 20:46
    Reginald
    Poziom 6  

Zapomniałem dodać że to Zafira A,a co do samej ceny samochodu to nie jest to wydatek rzędu 100tys zł tylko niecałych 20tys

0
  • #5 26 Wrz 2013 08:50
    manta
    Poziom 39  

Upierasz się przy swoim projekcie, to napiszę tak, znajdź najpierw gazownika który podejmie się tego i zrobi to na odpowiednim poziomie. Następnie podliczcie koszty instalacji gazowej i przekalkuluj czy to się opłaca. Mówię o instalacji złożonej na keichinach, zasilanie parowników przewodem 8mm, itp.

1
  • Deimic One - Szkolenia
  • #6 26 Wrz 2013 14:25
    Reginald
    Poziom 6  

@up kolego powyżej i cała reszta ma troche racji co do lpg,aczkolwiek zapytałem "czy miał ktoś styczność z tym modelem" a wypowiadają się osoby które widziały Zafire chyba tylko na allegro i wylewają swoje obiekcje wg poglądów o mechanice i wytrzymałości nowych samochodów w których zastosowano planowane zużycie się..Wygląda to trochę tak jakby człowiek znający się na elektryce poloneza wypowiadał się na temat elektryki nowej renówki

3
  • #7 26 Wrz 2013 18:52
    wedsew
    Poziom 15  

Panowie, z całym szacunkiem - ale nie kitujcie. Silnik tej Zafiry to dobrze znany Z20LET. Nie jest najłatwiejszym silnikiem do gazowania, trzeba ogarniętego gaziarza, który będzie w stanie poradzić sobie z saabowskim trionicem, ale nie jest to problem nie do przeskoczenia. Sam silnik z gazem działa znakomicie i bezproblemowo - jedyny minus o którym TRZEBA wiedzieć jest taki, że na wysokich obrotach przełącza się na benzynę i nie da się tego ominąć. Nie będzie więc aż takiej oszczędności jakby się chciało. Poza tym, zero problemów.

3
  • #8 26 Wrz 2013 22:27
    manta
    Poziom 39  

No to policz koszt sensownej instalacji gazowej, do tego pękające kolektory, elektronika która średnio nadaje się na polskie drogi, awaria układu śledzenia toru jazdy (lampa do wymiany), uszkodzenia instalacji elektrycznej, zawieszenie przednie od auta, o 100 koni słabszego i 300 kg lżejszego. Z letem ma wspólną bazę mechaniczną, ale nie materiałową. Osprzęt to już całkiem inna bajka... Reasumując, to są usterki z 5 miesięcy eksploatacji zafiry i to w kraju gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Druga w pl. została sprzedana po awarii kasety zapłonowej przy 140 tys. km. Więc autko trochę znam, niestety...

0
  • #9 26 Wrz 2013 22:55
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Chcesz szybkiego i prawdziwego vana ( a nie jego namiastkę) i LPG to kup sobie hondę odyssey z wolnossącym 3,5L V6 240KM.

1
  • #10 28 Wrz 2013 07:50
    Reginald
    Poziom 6  

@manta co do użytkowania samochodu,raczej będzie jeżdżony głównie po Holandii

1
  • #11 03 Lut 2014 19:27
    pejko
    Poziom 12  

nie zgadzam się z przedmówcami sam mam Zafire A OPC z LPG i nie narzekam. LPG spisuje się bardzo dobrze. miałem okazję oglądać wnętrze swojego silnika /przy okazji kapitalki/ po przejechaniu z LPG 60tys km i nie było tam żadnych oznak zużycia silnika związanego z LPG. z czystym sumieniem mogę polecić zestaw
    z20let + LPG

3
  • #12 03 Lut 2014 21:20
    Ireneo
    Poziom 40  

pejko napisał:
    nie zgadzam się z przedmówcami sam mam Zafire A OPC z LPG i nie narzekam. LPG spisuje się bardzo dobrze. miałem okazję oglądać wnętrze swojego silnika /przy okazji kapitalki/

Kapitalka to jednak powód do narzekania,napisz więc co doprowadziło do tego.
    Wnętrze silnika czyli co dokładnie?

0
  • #13 03 Lut 2014 22:32
    pejko
    Poziom 12  

Ireneo napisał:
    pejko napisał:
    nie zgadzam się z przedmówcami sam mam Zafire A OPC z LPG i nie narzekam. LPG spisuje się bardzo dobrze. miałem okazję oglądać wnętrze swojego silnika /przy okazji kapitalki/

Kapitalka to jednak powód do narzekania,napisz więc co doprowadziło do tego.
    Wnętrze silnika czyli co dokładnie?
    .
    zużycie oleju ok 0,5-0,7l/1000km i podjecie decyzji o wymianie pierścieni tłokowych.
    po rozebraniu silnika okazało się, że to może być tylko półśrodek. ostatecznie zdecydowałem się na kapitałkę. gdyby nie moja nadgorliwość i ignorowanie oplowskich norm zużycia oleju pewnie do dzisiaj bym jeździł i był bogatszy o parę zł. .przy okazji remontu nie był żadnych uszkodzeń wynikających z LPG / wtedy było już przejechane 60tys km na LPG/: brak wypalenia zaworów/tłoków zużycia turbiny etc.

1
  • #14 09 Maj 2014 23:47
    OKI
    Poziom 18  

Też posiadam ZA od czterech lat w gazie. Auto dość szybkie, do normalnego poruszania się po mieście wystarcza.
    Tutaj mogę się zgodzić z przedmówcą że faktycznie LPG przełącza się na PB ale dopiero przy 180-190Km/h gdzie taką prędkość to auto osiąga bez problemu.
    W mieście nie zauważyłem tej opcji przełączenia.
    Co do oleju, faktycznie i mój silnik gubi, przepala itp i muszę dolewać go ciągle ale jeszcze nic z tym nie robiłem.

Części,
    tutaj są dwie strony medalu po pierwsze sporo pasuje gratów z astry, ale nie które elementy są typowe dla tego auta.
    Np tarcze które są większe czy przeguby typowe dla Z20LET.
    Felgi tylko minimum 16" (zwykła ZA ma 15" nie pasują nie wejdą na zaciski)
    Ceny typowe dla tej klasy, czasami te trzy literki OPC podbijają jednak cenę wielokrotnie np tłumik końcowy tylko oryginał 1200PLN
    Można oczywiście zamontować od wersji 2,2 za 250zł lub inny na zamówienie, lub jakiś tuning itp.
    Przeguby wewnętrzne ok 1600 chodź pojawiły się ostatnio zamienniki za 250zł ciekawe jak z ich trwałością.
    Co do spalania przy dość ciężkiej nodze spalanie wychodzi ok 13-14L LPG głównie miasto więc nie ma tragedii.

Awaryjność:
    jak do tej pory wymieniłem sprężyny z tyłu (pękły ostatnie zwoje) norma w oplu (teraz mam wzmocnione z racji LPG), gumy drążka stabilizatora, chłodnicę klimatyzacji z przodu i klocki.
    Myślę że to typowe materiały eksploatacyjne i nie ma co się czepiać w końcu auto też nie jest nowe.
    Z elektryką jak do tej pory nie miałem problemów, ale to proste auto i elektroniki za specjalnie tutaj nie ma więc też nie ma co się specjalnie psuć.

Komfort jazdy hmm, zależy kto co lubi nie jest to limuzyna i na pewno zwykłe koła o normalnym profilu dają same z siebie już lepszy komfort jazdy niż te seryjne 17"/45/225 ale wygląd robi swoje :)
    Dość niski przód trzeba uwazać gdzie się parkuje, przesuwany drugi rząd siedzeń i chowany trzeci w podłodze dają dość spory bagażnik.
    To co mi się w Zafirze podoba to że przy dość krótkiej długości całkowitej jest sporo miejsca w środku i bagażniku. DO tego silnik który daje radę w każdych warunkach zarówno przy spokojnej jeździe jak i przy wyprzedzaniu mając spory zapas mocy.

3
  • #15 28 Lip 2014 15:55
    diyManiek
    Poziom 29  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Chcesz szybkiego i prawdziwego vana ( a nie jego namiastkę) i LPG to kup sobie hondę odyssey z wolnossącym 3,5L V6 240KM.

Mam Odyssey (2006r 3.5 V6 255KM i-vtec VCM) i bardzo sobie cenię 2lata minęły zero problemów spalanie 14litrów LPG w cyklu mieszanym.
    Jak ktoś potrzebuje mniejsze szybkie auto to Zafirka wydaje się OK, ale szkoda ze wywala na Pb u mnie nie wywala...

2
  • #16 10 Lut 2015 22:43
    tomzary
    Poziom 10  

Rozważam zakup VC lub Zafiry z 2,0T, Odysseya rozważałem, ale jakos trochę strachu - niby niezawodnosc i Japonia, ale co sie dziwić, jak człowiek śmiga Oplami 16 lat :D pozdr.

0
  • #17 10 Lut 2015 22:49
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Odyssey to jeden z najlepszych vanów na rynku, a o oplu w żadnej kategorii nie da sie tego powiedzieć. Opel to tania masówka jak i wiele marek.

0
  • #18 10 Lut 2015 23:21
    strucel
    Poziom 28  

Wg mnie oddysey w Polsce jest irracjonalnie przewartościowany. Jak miałbym brać jakiegoś vana amerykano japończyka to wolałbym nissana questa - przy założeniu że kupujemy kilkulatka to nissan za te same pieniądze byłby młodszy i dużo lepiej wyposażony a wg mnie przynajmniej wewnątrz nissan wygląda dużo lepiej. Ciekawostką jest to że jak były nowe to nissan był sporo droższy od hondy.

1
  • #19 11 Lut 2015 08:44
    tomzary
    Poziom 10  

Cytat:
    Odyssey to jeden z najlepszych vanów na rynku, a o oplu w żadnej kategorii nie da sie tego powiedzieć. Opel to tania masówka jak i wiele marek.

O tym mówię, do krezusów biznesu nie należę,niestety (bo kupił bym nowe). Zakładają, że niepsujący sie japoniec, konkretnie pada i leżę, a taka masówka (choćby ostatnio moja vectra, umarł silnik - 500zł i jeżdżę), w takich kategoriach patrzę. Sądzę, ze nawet remont Niemca a Japońca to inna bajka.

Szczerze to nie kojarze takiego Nissana :P musze kuknąć.

0
  • #20 11 Lut 2015 10:01
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Tylko quest jest równie drogi... I porównaj wnętrze w 10-latku odyssey'u i quest'cie. Wzornictwo nissana z "kubłem " na śmieci w konsoli robi swoje.
    Z bardzo rozsądne pieniadze mozna kupic montanę/trans sport/venture. Bardzo trwałe auta z nieco archaicznym wyglądem.
    To samo ford freestar. Dużo lepsze wozy niż popularny voyager.

1
  • #21 15 Lut 2015 11:33
    tomzary
    Poziom 10  

Szczerze, to wolę masówkę, niż (przyznam) nieznane mi "wynalazki" o których piszesz i sam musiałbym poszukać jak te cudeńka wyglądają :) Co do zakupu, to liczyłem się z opiniami jak wyżej, dlatego nie zakładałem innego tematu. Każdy chwali/krytykuje swoje, poczytałem i coś wiem, więc pomocna dyskusja. Wszędzie odstraszają kosztami paliwa, eksploatacji i instalacji LPG - to może by tak poszukać 2,2 w pakiecie OPC :) małe oszustwo, ale ....zawsze coś :) pozdr.

0
  • #22 18 Lut 2015 21:33
    krzysiek_82
    Poziom 13  

Reginald napisał:
    czego się wystrzegać i jak wygląda eskploatacja na lpg

silnik bardzo dobrze się gazuje (tylko instalator musi używać mózgu) wystrzegać się trzeba dojechanych egzemplarzy zauważyłem, że sporo jest w ogłoszeniach trupów z przebiegami skręconymi i silnik do remontu (szukałem opc jakiś czas temu)

Dodano po 1 [minuty]:

OKI napisał:
    Tutaj mogę się zgodzić z przedmówcą że faktycznie LPG przełącza się na PB ale dopiero przy 180-190Km/h gdzie taką prędkość to auto osiąga bez problemu.

spaprana instalacja po prostu, przy sensownym montażu i strojeniu silnik idzie do końca na gazie.

1
  • #23 12 Kwi 2015 21:22
    OKI
    Poziom 18  

Może i spaprana, swoją drogą to ktoś zamontował wtryskiwacze pomarańczowe BRC a one są za słabe aby wykarmić ten silnik na pełnym bucie.
    Ciśnienie na listwie spada prawie do 0, przy normalnej miejskiej jeździe bez szaleństw wszystko działa poprawnie.

0
  • #24 12 Cze 2015 18:38
    aliass
    Poziom 9  

Witam. Znalazłem ten temat szukajac zafiry OPC w wersji 1,8 ecotek 125km. Pytanie brzmi czy taka istnieje i czym sie rozni od normalnej zafirki oraz jak to wyglada z podlaczeniem instalacji lpg(koszt + problemy)

0
  • #25 14 Cze 2015 10:27
    danielzy
    Poziom 11  

To nie jest prawdziwe OPC tylko OPC line,czyli stylistyka fabryczna jak OPC. Podobnie jest np. w Audi. Są Audi A4 S line, i prawdziwe S4. S line to pakiet stylistyczny,wyglądem podobny do prawdziwego S4 czy S6

0
  • #26 14 Cze 2015 22:34
    aliass
    Poziom 9  

Dzieki za info.. czyli jesli dobrze rozumiem to wyglad jest jak OPC ale podzespoly zostają z normalnej wersji. Gdzies wyczytałem ze w Opc zawieszenie jest juz regulowane elektronicznie a w tej powinno nie byc. Opłaca sie brac taka zafirke?

3