Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie tyrystorów C106D

PrzemekWrota 25 Wrz 2013 19:36 1473 9
  • #1 25 Wrz 2013 19:36
    PrzemekWrota
    Poziom 8  

Mam problem z tyrystorami C106D. W układzie jest podawany wolno narastający impuls na bramki tyrystora. Mimo że tyrystor jeszcze jest w stanie blokowania zaczyna płynąć prąd między anodą a katodą o wartości 0.09mA. Po ok 1 sekundzie tyrystor przechodzi w stan przewodzenia. I teraz moje pytanie czym jest to spowodowane że tyrystor przed załączeniem zaczyna w przewodzić prąd. Układ jest zasilany z 12V akumulatora.

0 9
  • #3 25 Wrz 2013 20:07
    PrzemekWrota
    Poziom 8  

Wisi w powietrzu.

0
  • #4 25 Wrz 2013 20:17
    fotonn
    Poziom 28  

No to zdecyduj się: wisi, czy jest na nią podawane narastające napięcie?
    A - i gdzie mierzysz ten prąd? Na anodzie, czy katodzie?

0
  • #6 25 Wrz 2013 21:22
    PrzemekWrota
    Poziom 8  

Oczywiście prąd mierzę od strony anody. Układ mniej więcej tak wygląda, przepraszam za jakość zdjęcia. Jest takich 10 segmentów każdy kolejny ma 1 diode więcej w obwodzie bramki tyrystora. Jest to przebudowa sterownika z radzieckiej reklamy z lat 80. Zmiany jakie dokonałem to wymieniłem elektrolity z 10 po 1mF na 1 o pojemności 10mF, tyrystorki zostały wymienione na mniejszej mocy, i zamiast żarówek dałem diody led. Mniej więcej działa to tak że kolejno zapalają się segmenty po włączeniu zasilania, pierwszy po ok 2 sekundach kolejne co sekunde. O tyle problem jest że układ działa, ale jak pisałem wcześniej te kilkadziesiąd mikro amperów przpływając przez diody led powoduję że słabo świecą i chcę zniwelować ten efekt. Pokombinuję z tymi rezystorkami między bramką a katodą.

1
  • #7 25 Wrz 2013 22:02
    PrzemekWrota
    Poziom 8  

Dałem 20 kiloomów prąd spadł do 0.07mA ale czas włączenia się wydłużył do 3 sekund. Mam 25 sztuk tych tyrystorów i wszystkie wykazują te dziwne zjawisko.

0
  • #8 25 Wrz 2013 23:04
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

PrzemekWrota napisał:
    Dałem 20 kiloomów prąd spadł do 0.07mA ale czas włączenia się wydłużył do 3 sekund.

Daj większe rezystory lub wstaw wtórnik emiterowy między kondensator a początek łańcucha diod.

0
  • Pomocny post
    #9 25 Wrz 2013 23:43
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Pomijając to, że zastosowałeś tyrystory przy zasilaniu prądem stałym (jak to wyłączasz?), że te tyrystory to tutaj armata na wróbla, oraz że nie rozumiem, w jaki sposób kolejne tyrystory zapalają się co 1 sek. (bo powinny wszystkie równocześnie mniej więcej), to prawdopodobnie przyczyną jest parametr podany w datasheet: http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet2/b/0d2cd59th6iu145htfp6pk1jdlcy.pdf str. 3 - "Off-state leakage current"=0,1mA. Wiem, że dla Tj=125 stC, ale dla 25 stC nie podano i nic o tym nie wiadomo. Być może przy Vgt zbliżonym do progowego (a to tyrystory o bardzo niskim Vgt i małym prądzie Igt) ten prąd upływu rośnie?

0
  • #10 26 Wrz 2013 00:41
    PrzemekWrota
    Poziom 8  

Dzięki trymer1 przestudiowałem parametry i rzeczywiście, rozwiazałem ten problem wstawiając diodę zenera na 6.8V równolegle do kondensatora. Prąd upływu spadł ponad 40 razy w piewszym segmencie a w ostatnim wynosi teraz tylko 500nA

0