Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można zrobić jonizator z pastucha?

studiodruk 25 Sep 2013 20:43 2109 3
lampy.pl
    studiodruk
    Level 9  
    Na początek nie znam się zupełnie na elektryce :)
    Potrzebuję jonizatora powietrza ponieważ drukuję bezpośrednio na różnego rodzaju płytach z tworzyw sztucznych. Materiały te są bardzo naelektryzowane i farba podczas zrzutu (wysokość ok. 1,3mm wielkość kropli 14pl) nie zawsze ląduje tam gdzie ma i wychodzą wszelkiego rodzaju rozmazy. Dowiedziałem się że potrzebuję jonizatora powietrza, który rozładuje te napięcia które występują na materiałach.
    Kupiłem taki jonizator tj. listwę i zasilacz.
    listwa jest plastikowa co ok. 15mm wychodzi taka ostra igiełka która jest połączona z rdzeniem a na obudowie listwy znajduje się drut masowy.
    Zasilacz to skrzyneczka z takim opisem Voltage 7000V inpu Currentt 29mA, output Current 4,5mA. Te jony pewnie powstają na wskutek tego ze kabel główny (rdzeń z tymi igiełkami) jest blisko ale nie dotyka się z kablem masowym i na końcach tych igiełek powstają upragnione ładunki.
    Pan od którego to kupiłem powiedział mi żebym uważał bo jak dotknę tej igiełki kopnie mnie prąd podobny do pastuchowego. Otworzyłem stronę z pastuchami i parametry są podobne bardzo wysoki prąd nawet 10000V tylko nie wiem co znaczą te kolejne wartości bo w pastuchu jest mowa o energii w jednostkach mJ a w tym wzmacniaczy od jonizatora o natężeniu w mA i jak to się ma do siebie?
    Całej sprawy by nie było gdyby nie cena ten zasilacz od jonizatora 1100zł a pastuch 260zł więc jest o co walczyć.
  • lampy.pl
  • Helpful post
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przecież bez problemu znajdziesz schematy lamp plazmowych i opartych o te same układy jonizatorów powietrza. Pewnie kwestia dobrania elektrody.
    Pastuchy elektryczne generują niepomiernie większy ładunek i do tego czynią to impulsowo, co określony czas.
    Na myśl przychodzą mi jeszcze drukarki laserowe i znajdujące się w nich zasilacze wn.
  • lampy.pl
    studiodruk
    Level 9  
    No tak ale ja nie mam pojęcia co to są te lampy czy elektrody, chciałem tak po prostu podłączyć ten pastuch do listwy i żeby działało. Dlatego pytałem czy jest to możliwe.
  • Helpful post
    ronwald
    Level 27  
    Zabrać się trzeba za czytanie literatury technicznej prościej pisząc za edukację.

Pastuch to zły pomysł. Przetwornica (w układzie zaporowym zazwyczaj) pracuje do czasu naładowania kondensatora potem jest blokowana. Wyzwalanie zgromadzonej energii w obwód "pastucha" około raz na 1 ÷ 1,5 s.