Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie kolumny stereo do pokoju 18 m2 ?

hapr 25 Sep 2013 23:25 2922 13
    hapr
    Level 8  
    Mam amplituner 5.1 JVC RX-7022r (100 watów rms, 8 ohmów) . Był to zakup nieprzemyślany. Teraz już wiem, że chciałbym mieć zestaw stereo wzmacniacz + kolumny. No ale mleko się rozlało i teraz mogę na razie kupić tylko kolumny z perspektywą dokupienia później do nich wzmacniacza.

Mój budżet 500 zł. To niewiele, dlatego kolumny chciałbym używane. Będą grały w pokoju 18 m2, na planie prostokąta. Kolumny będą stały na dłuższej ścianie, dokładnie naprzeciwko słuchającego.Ze względu na powierzchnię pokoju, chciałbym kupić kolumny podłogowe.
    Słucham różnych gatunków, najczęściej spokojnego rocka (Pink Floyd), bluesa i jazzu, czasami elektroniki i poważnej. Na megabasie mi nie zależy, ale nie chciałbym, żeby zupełnie zanikał. Chciałbym, zeby grały ciepło i miały dobry "środek". Muzyki nie słucham głośno, raczej w tle, więc nie musi być megamoc.
    Źródła muzyki są cyfrowe, tzn. pliki flac/ mp3 wysyłane z PC przez DLNA do TV i dalej do wzmacniacza. KIedyś, w przypływie gotówki kupie DAC-a.

Słyszałem Altusy i mi się nie podobały. Więc odpadają.
    Na allegro licytowałem Scherzo, ale po lekturze forum już mi się odwidziały.
    Licytowałem też Paradigm monitor 5 podłogowe - nie osiągnąłem ceny minimalnej. Słyszałem, że stare Kenwoody są dobre i jest ich kilka na allegro.

Ale ogólnie po lekturze na forach mam mętlik w głowie. Bo niby dobre firmy mają też słabsze modele, a to już dla mnie wiedza tajemna.

Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
    zukzukzuk
    Level 20  
    Witaj!
    Polecam Tobie kolumienki Infinity Reference 30.
    Tyle, że w wystawianych teraz na allegro sprzedawca pojechał z ceną. Jeszcze jakiś czas temu można je było kupić w cenie 400-500 zł... Radzę poczekać!!!
    Pewno pojawią się za jakiś czas. Albo najlepiej dozbierać i kupić wyższy model Reference 50 ze wstęgowym wysokotonowcem, który nota bene bywa (nawet obecnie jest) w Niemczech za 150 -200 euro.
    WARTO!!!

Pozdrawiam!
    hapr
    Level 8  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Rzeczywiście, cena tych głośników na allegro obecnie jest nieosiągalna dla mnie.
    Ponownie zostały wystawione do licytacji Paradigmy, na które polowałem wcześniej. To licytacja, mogę dać maks 550, zobaczymy, czy się uda. Myślę, że odpowiedni wzmacniacz może z tymi kolumnami świetnie zagrać.

Zauważyłem, że Infinity impedancje mają 6 Ohmów. Mój wzmacniacz ma 8.
    szostekos
    Level 10  
    Za 500 zł to wydaje mi sie, że dobrego sprzętu ze świecą szukać.
    hapr
    Level 8  
    szostekos wrote:
    Za 500 zł to wydaje mi sie, że dobrego sprzętu ze świecą szukać.

Wyżej tyłka nie podskoczę. Nie szukam dobrego obiektywnie (o ile coś takiego istnieje), tylko najlepszego za 500 zł.
    zukzukzuk
    Level 20  
    hapr wrote:
    Dziękuję za odpowiedź.
    Rzeczywiście, cena tych głośników na allegro obecnie jest nieosiągalna dla mnie.
    Ponownie zostały wystawione do licytacji Paradigmy, na które polowałem wcześniej. To licytacja, mogę dać maks 550, zobaczymy, czy się uda. Myślę, że odpowiedni wzmacniacz może z tymi kolumnami świetnie zagrać.

Zauważyłem, że Infinity impedancje mają 6 Ohmów. Mój wzmacniacz ma 8.

Więc radzę poczekać, albo dozbierać kilka stów na Ref. 50. Jeśli słuchasz MUZYKI Paradigmy to gorszy wybór...
    Impedancją nie martw się...

Pzodr.
    hapr
    Level 8  
    Jak pisałem wyżej, już zacząłem licytować te Paradigmy, co nie znaczy, że wygram.
    O droższych kolumnach pomyślę, jak zdobędę chociaż troche doświadczenia, zobaczę, co mi się podoba, a co nie. Będę wiedział, co chcę. Ale od czegoś trzeba zacząć.

A jak źle dobiorę impedancję, to nie grozi mi spalenie końcówek we wzmacniaczu?

Pozdrawiam
    Pablo1964
    Moderator
    hapr wrote:
    A jak źle dobiorę impedancję, to nie grozi mi spalenie końcówek we wzmacniaczu?

Nikt tego nie zagwarantuje.
    hapr
    Level 8  
    No właśnie, a w łączenia szeregowe bawić się nie chcę, bo jestem zupełnym nowicjuszem. W przyszłości planuje wymianę amplitunera na wzmacniacz z jakimś spektrum "obsługiwanego" oporu (np 4-8 Ohm). Ale nie wiem, kiedy ta chwila nastąpi, a słuchać czegoś trzeba.

A jak podłączę szeregowo 2x 6 Ohmów, to łączna impedancja wyjdzie 12 Ohmów. Za dużo też chyba niezdrowo dla wzmacniacza?
    Pablo1964
    Moderator
    Nie kombinowałbym z łączeniem szeregowym. Trzeba pamiętać o różnicy impedancji i obchodzić się z głową regulatorem głośności.
    zukzukzuk
    Level 20  
    Nie demonizujmy. 99% wzmacniaczy czy amplitunerów, które mają w specyfikacji, że obsługują tylko kolumny 8 i więcej omowe, spokojnie poradzi sobie z tymi, które mają 6 i mniej...
    hapr
    Level 8  
    Skoro już jesteśmy przy temacie, czy impedancja w jakikolwiek sposób wpływa na jakość dźwięku albo ogranicza moc kolumny w znacznym stopniu?
    Bo jeśli nie, to dlaczego nie robi się po prostu standardu, np. wszystkie wzmacniacze mają 6 Ohmów?
    Pytanie laika, więc wybaczcie elementarną niewiedzę.
    Pozdrawiam
    hapr
    Level 8  
    Chciałbym wrócić do meritum dyskusji.

Zmieniam zamiary, wydam 1000 zł na kolumny i wzmacniacz, najlepiej jakby był z pilotem. Jeśli macie jakieś propozycje, będę wdzięczny. Biorę pod uwagę tylko sprzęt używany. W pierwszym poście pisałem, gdzie sprzęt ma grać i z jaką muzyką.
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie.