Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AX1000 pasywna i rozg. aktywny - Czy taka instalacja jest poprawna?

yarecki16 26 Wrz 2013 00:43 3576 20
  • #1 26 Wrz 2013 00:43
    yarecki16
    Poziom 17  

Witam.
    Odbieram DVB-T ze RTCN Ślęża k/Wrocławia. Moja lokalizacja to Oława, do nadajnika mam jakieś 40-50 km.
    Posiadam antenę Opticum AX1000 bez wzmacniacza, kabel triset 113. Sygnał chcę rozdzielić na 2 ( w przyszłości na 3) telewizory. Z czasów używania siatki został mi rozgałęźnik aktywny ART/4 http://www.eltrox.pl/aktywny-rozga%C3%82%C5%8...82%C5%B9nik-telewizyjny-dvbt-art4-p-6030.html
    Rozgałęźnik pasywny nie daje rady.

Dodatkowo mam zasilacz antenowy 12v z wtykiem antenowym.
    Rozumiem że ten zasilacz służy do zasilenia wzmacniacza w antenie, oraz do zasilenia tego rozgałęźnika.
    Do jednego z wyjść rozgałęźnika podłączyłbym zasilacz, i jego wtyk do telewizora.
    Drugie wyjście rozgałęźnika będzie zakończone F-ką i pójdzie do drugiego TV.
    I teraz mam pytania:
    1. Czy podłączenie zasilacza 12 v do tego rozgałęźnika nie spowoduje uszkodzenia symetryzatora w puszce anteny? Gdzieś czytałem że trzeba jakąś zworkę przecinać ale nie wiem jak i gdzie, czy w symetryzatorze czy w tym rozgałęźniku coś?
    2. Czy podłączenie zasilacza do telewizora nie spowoduje uszkodzenia głowicy w tv? Bo gdzieś widziałem jakiś temat że ktoś miał coś źle podłączone i na gniazdo antenowe tv cały czas było podawane napięcie.
    3. Co sądzicie o rozgałęźniku aktywnym WRS/2010? On podobno wykrywa czy w puszce jest wzmacniacz czy symetryzator i w zależności od tego podaje lub nie podaje napięcia do puszki.

0 20
  • #2 26 Wrz 2013 08:57
    ArtMedia
    Poziom 26  

Będzie dobrze. Jedyna wątpliwość to wspólna regulacja wzmocnienia w tym rozgałęźniku. Jeśli długości kabli będą diametralnie zróżnicowane, może być tak, że w najbliższym TV sygnał może być zbyt silny albo w najdalszym zbyt słaby.
    Skoro jednak już masz ten rozgałęźnik, to sprawdzenie nic nie kosztuje.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #3 26 Wrz 2013 09:18
    _cheetah_
    Poziom 37  

yarecki16 napisał:
    Rozgałęźnik pasywny nie daje rady.
    A gdzie masz tę antenę zamontowaną, jakiej średnicy (~5mm czy ~7mm) i jak długi (mniej więcej od anteny do odbiornika) jest kabel antenowy, jakieś przeszkody przed anteną?

I co za rozgałęźnik pasywny próbowałeś?

Bo przy Ślęży, tej odległości, dobrym profilu terenu i dobrej antenie powinieneś mieć dobry sygnał, przynajmniej do podziału na dwa.

Możesz podać poziomy i jakości odbieranych mux-ów, które pokazuje odbiornik przy bezpośrednim podłączeniu do anteny?

yarecki16 napisał:
    Dodatkowo mam zasilacz antenowy 12v z wtykiem antenowym.
    Rozumiem że ten zasilacz służy do zasilenia wzmacniacza w antenie, oraz do zasilenia tego rozgałęźnika.
    Tak było w przypadku anteny analogowej i rozgałęźnika 1/4. Teraz ewentualnie tylko zasilanie rozgałęźnika.

yarecki16 napisał:
    Do jednego z wyjść rozgałęźnika podłączyłbym zasilacz, i jego wtyk do telewizora.
    Drugie wyjście rozgałęźnika będzie zakończone F-ką i pójdzie do drugiego TV.
    Pozostałe niewykorzystane wyjścia powinny być zakręcone dopasowanymi obciążeniami (rezystorami zakończeniowymi).

yarecki16 napisał:
    1. Czy podłączenie zasilacza 12 v do tego rozgałęźnika nie spowoduje uszkodzenia symetryzatora w puszce anteny? Gdzieś czytałem że trzeba jakąś zworkę przecinać ale nie wiem jak i gdzie, czy w symetryzatorze czy w tym rozgałęźniku coś?
    Symetryzatora nie, ale zrobi się zwarcie na symetryzatorze i zasilacz się wyłączy (a przynajmniej powinien). Trzeba przeciąć ścieżkę w rozgałęźniku (były fotki na forum którą) albo dać na wejściu rozgałęźnika separator napięcia (bez podłączania go pod żaden zasilacz!!!), np. AZS-03.

yarecki16 napisał:
    2. Czy podłączenie zasilacza do telewizora nie spowoduje uszkodzenia głowicy w tv? Bo gdzieś widziałem jakiś temat że ktoś miał coś źle podłączone i na gniazdo antenowe tv cały czas było podawane napięcie.
    Nie, bo na wejściu typowego odbiornika TV jest separacja dla napięć stałych. Wyjątkiem są odbiorniki telewizyjne i dekodery DVB-T, które mogą podawać zasilanie na wzmacniacz antenowy.
    Ale i tak zasilacz antenowy podłącza się zawsze do instalacji antenowej poprzez separator napięcia, więc ogólnie problem jest teoretyczny.

0
  • #4 26 Wrz 2013 20:36
    yarecki16
    Poziom 17  

Antenę mam zamontowaną na balkonie, na maszcie który jest powyżej poziomu dachu, nie ma żadnych przeszkód w postaci innych budynków, drzew itp.
    Kabel to triset 113 pe ( z anteny do rozgałęźnika ok 6-8 m, i z rozgałęźnika do drugiego TV około 12-15 metrów), do pierwszego TV mam 3 metry kabla od rozgałęźnika, jest to jakiś tańszy kabel, ale na wszystkich kablach mam złączki F kompresyjne.
    Niewykorzystane wyjścia zaślepiłem rezystorami.

Podłączyłem wszystko. Lampka w zasilaczu się świeci a mówiłeś że powinna zgasnąć gdy w puszce jest symetryzator. Obraz jest na obu telewizorach. Zauważyłem że kręcąc regulacją tłumika w rozgałęźniku nic się nie zmienia tzn w telewizorze na 3 metrowym kablu jakość i siła wszystkich muxów jest cały czas 100/100. Na dole siła sygnału jest słabsza jakieś 60-80 % ale jakość 95-100 %.
    Próbowałem pasywnego rozgałęźnika ale wtedy na dole był słaby sygnał. Nie pamiętam co to był za rozgałęźnik, pożyczony od kolegi.

Układ działa nic się nie spaliło.

0
  • #5 26 Wrz 2013 21:03
    wow
    Poziom 27  

Dobrze, że działa, ale dziwi mnie fakt, ze Ci pasywny rozgałęźnik nie rozdzielił sygnału.

Ostatnio na antenie Televes V HD w Oławie rozgałęziłem sygnał na 4 telewizory zwykłym rozgałęźnikiem pasywnym :)

0
  • #6 26 Wrz 2013 22:19
    yarecki16
    Poziom 17  

A czy ten Televes V HD był z symetryzatorem czy może miała wzmacniacz?

0
  • #7 27 Wrz 2013 07:52
    wow
    Poziom 27  

Zwykły pasywny (z symetryzatorem).

Ale jak Ci już wszystko działa to nie ma co kombinować.

0
  • #8 27 Wrz 2013 08:24
    LeDy
    Poziom 43  

yarecki16 napisał:
    tzn w telewizorze na 3 metrowym kablu jakość i siła wszystkich muxów jest cały czas 100/100. Na dole siła sygnału jest słabsza jakieś 60-80 % ale jakość 95-100 %.
    Próbowałem pasywnego rozgałęźnika ale wtedy na dole był słaby sygnał .

To i tak ciekawy ten spadek siły. Jaki kabel tam masz no i wtyczka?

0
  • #9 29 Wrz 2013 18:20
    yarecki16
    Poziom 17  

Kabel to Triset 113 PE, a natomiast złączki F zaciskane platinum

0
  • #10 25 Paź 2013 14:42
    yarecki16
    Poziom 17  

Sprawdziłem jeszcze raz poziomy sygnałów.
    Przy pierwszym telewizorze, który jest 3 metry od rozgałęźnika siła i jakość sygnału jest 100/100 niezależnie od tego czy jest on podłączony pod tamten rozgałęźnik aktywny, czy bezpośrednio pod antene. Przy rozgałęźniku pasywnym RSI-03 http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_r55202.htm również siła i jakość sygnału jest 100/100.

Natomiast w telewizorze na dole - tzn dekoderze satelitarnym ''N" (posiada on tuner DVB-T i sat) siła i jakość sygnału przy podłączeniu bezpośrednim pod antene ( kabel jakieś 15 może 20 metrów) wynosi 50-56% siła, a jakość 100%. Przy rozgałęźniku pasywnym RSI-03 sytuacja wygląda podobnie jak przy bezpośrednim podłączeniu pod antenę. Natomiast przy rozgałęźniku aktywnym siła sygnału jest dla mux 3 (kan. 25) jakieś 50-60% a dla mux 1 i mux 2 ( k. 55 i 58) siła sygnału jest 80%. Jakość 100%.

1. Co sądzicie o takich poziomach siły sygnału?
    2.Narazie kanały dobrze odbierają tylko czy przy gorszej pogodzie nie będzie problemów?
    3. Co zrobić żeby zwiększyć siłę sygnału, która obecnie jest najniższa dla mux3? 4. Dlaczego niezależnie od podłączenia TV znajdującego się bliżej sygnał przez niego odbierany ma cały czas 100/100 dla każdego muxu?
    5. Czy jest jakiś rozgałęźnik 2-drożny pasywny ( może być bez przesyłu napięcia) który będzie miał mniejsze tłumienie od RSI-03?

0
  • #11 22 Gru 2013 23:04
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam ponownie.

yarecki16 napisał:
    ...
    1. Co sądzicie o takich poziomach siły sygnału?

Spore tłumienie jak na 15-20m kabla.

Cytat:
    2.Narazie kanały dobrze odbierają tylko czy przy gorszej pogodzie nie będzie problemów?

To się okaże. Może być tez tak, że ten odbiornik ma tak wyskalowany wskaźnik poziomu? Co pokazuje na tym dłuższym kablu inny dekoder?

Cytat:
    3. Co zrobić żeby zwiększyć siłę sygnału, która obecnie jest najniższa dla mux3?

Możesz mieć coś niestarannie zmontowane. To wygląda jakby sygnał przechodził przez małą pojemność. To mogłoby tłumaczyć największe tłumienie dla najniższej częstotliwości. Nie masz tam przerwy żyły środkowej w tym kablu? Zdarzają się też wadliwe wtyki i przejściówki, które mają słaby styk...

Cytat:
    4. Dlaczego niezależnie od podłączenia TV znajdującego się bliżej sygnał przez niego odbierany ma cały czas 100/100 dla każdego muxu?

Zapewne na krótkiej gałęzi jest wszystko OK i poziom sygnału zawsze ma zapas?

Cytat:
    5. Czy jest jakiś rozgałęźnik 2-drożny pasywny ( może być bez przesyłu napięcia) który będzie miał mniejsze tłumienie od RSI-03?

Być może jest ale o różnicy bez znaczenia praktycznego.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #12 22 Gru 2013 23:16
    yarecki16
    Poziom 17  

2. Nie mam innego dekodera. Nie mogę go tez przenieść w drugie miejsce bo dekoder adb nki potrzebuje do działania sygnału sat. Spróbuję pożyczyć od kogoś tuner dvb-t.
    Możliwe ze ten tuner ma słabsza głowicę i tak może pokazuje.
    Jakość cały czas jest prawie 100% a ona jest najważniejsza. BER również wynosi 0.

3. Kabel jest nowy, montaż porządny, zlączki kompresyjne.

Na próbę podłączyłem rozgałęźnik signal r3 ( planuje zakup 3 tv) i poziomy sygnałów się nie zmieniły.

Chyba nie ma się czym przejmować skoro tyle czasu wszystko działa. Poza tym, w tym dekoderze naziemna to tylko dodatek aby mieć lokalny program tvp.

Teraz mam takie pytanie otóż planuję rozbudowę instalacji do 3 lub 4 TV.
    Kupiłem signal R-3 i teraz mam pytanie. Czy podłączenie 2 tv do 3 drożnego rozgałęźnika osłabia sygnał w takim samym stopniu co podłączenie 3 TV?
    Chodzi mi o to czy jak podłącze trzeci tv do tego rozgałęźnika to czy siła sygnału spadnie?

0
  • #13 23 Gru 2013 09:12
    ArtMedia
    Poziom 26  

yarecki16 napisał:
    ...Czy podłączenie 2 tv do 3 drożnego rozgałęźnika osłabia sygnał w takim samym stopniu co podłączenie 3 TV?
    Chodzi mi o to czy jak podłącze trzeci tv do tego rozgałęźnika to czy siła sygnału spadnie?

Nie powinna jeśli rozgałęźnik ma prawidłową konstrukcję.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #14 23 Gru 2013 10:25
    Fotodetektor

Poziom 30  

Przy antenie jaką masz ja bym zastosował wzmacniacz antenowy rozgałęźny 5523 TELEVES i ważne, że ma regulację wzmocnienia.

Wzmacniacz antenowy rozgałęźny; 1 we; 4 wy + TV; zakres 47 - 862MHz; wzmocnienie wy - 16dB, TV - 13dB; regulacja wzmocnienia 12dB; poziom wy 102dBuV; współczynnik szumów poniżej 5dB; złącza F; temperatura pracy do +45st.C; zasilanie 230Vac

Jak masz problemy z sygnałem to daj to i nie kombinuj w wynalazkami. Później możesz rozbudować o kolejne TV.

Rozgałęźnik nie jest tani, ale dobry i sprawdzony. KROPKA.

AX1000 pasywna i rozg. aktywny - Czy taka instalacja jest poprawna?

0
  • #15 23 Gru 2013 14:39
    yarecki16
    Poziom 17  

ArtMedia napisał:
    yarecki16 napisał:
    ...Czy podłączenie 2 tv do 3 drożnego rozgałęźnika osłabia sygnał w takim samym stopniu co podłączenie 3 TV?

Nie powinna jeśli rozgałęźnik ma prawidłową konstrukcję.
    Pozdrawiam.

Sebastian

Rozgałęźniki Signal np. r3 chyba maja prawidlowa konstrukcje?

Co do wzmacniacza televes ciekawe urzadzenie jednak kiedys myslalem nad ams
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w...ine_1-wejscie_4_wyjscia_regulowane_B11587.htm

Przemawia za nim osobna regulacja kazdego z wyjsc co byloby dobre przy zroznicowanej dlugosci kabli.

Teraz mam jeszcze pytanie. Mux 1,2,3 odbieram ze Slezy. Dodatkowo mux 3 jest nadawany z Zorawiny.
    Czy ten fakt moze powodowac ze sila sygnalu dla tego multipleksu jest nizsza?

0
  • #16 24 Gru 2013 11:19
    Fotodetektor

Poziom 30  

yarecki16 napisał:
    Teraz mam jeszcze pytanie. Mux 1,2,3 odbieram ze Slezy. Dodatkowo mux 3 jest nadawany z Zorawiny.
    Czy ten fakt moze powodowac ze sila sygnalu dla tego multipleksu jest nizsza?

Nie tyle siła co jakość na tym muxie. Jeśli nadajniki pokrywając się w linii prostej to może być problem z jakością.
    Wiem bo koledzy z rejonu Wrocławia narzekają na takie właśnie sytuacje.

Co do AMS-a to nie wydaje mi się abyś potrzebował osobno regulację każdego z wyjść.
    Masz prostą instalację i po co ją sobie komplikować dodatkowo.
    Ja nie używam produktów tej firmy i nie do końca wypowiadam się o jakości ich produktów.
    Oczywiście nie twierdzę, że są złe ;)

0
  • #17 28 Gru 2013 15:46
    yarecki16
    Poziom 17  

Przeniosłem TV który znajdował się 3 metry od rozgałęźnika do pokoju w którym kabel ma 15-20 metrów - tam gdzie stoi dekoder nki na którym miałem siłę sygnału 50-60%.

Po podłączeniu TV siła i jakość sygnału na mux1, mux2, mu3 wynosi 100/100%.
    Tak więc okazało się że tuner nki ma inaczej wyskalowany pomiar siły sygnału niż telewizor i/lub mniej czułą głowicę.

Z tego powodu w instalacji nic nie muszę zmieniać - sygnału na pasywnej antenie wystarcza na 3 TV a może nawet na 4 by wystarczyło chociaż nie mam takiej potrzeby.

Dodatkowo odczytałem wskazania odbioru czeskich kanałów:
    k. 36 - 45 siła, jakość 90-96
    k. 38 - 70/70
    k. 40 - 67/100
    k. 60 - 60/100
    Co to są za multipleksy i z jakich nadajników są nadawane, chciałbym sprawdzić z ciekawości z jak dalekiej odległości mam odbiór.
    Oprócz tego łapię TVP Opole ( chyba Chrzelice) z parametrami siły 60% i jakości 70% mimo iż ten nadajnik jest w całkowicie innym kierunku niż Ślęża.

0
  • #19 28 Gru 2013 22:31
    yarecki16
    Poziom 17  

Znalazłem informacje iż odbieram sygnał z Cernej Hory ( Trutnov) i z Pradziada ( Jesenika).
    Do pierwszego mam 113 km a do drugiego 96 km. Jestem zdumiony faktem że na pasywnej antenie z symetryzatorem odbieram sygnał z tak dużej odległości i to jeszcze przez góry.

Temat uważam za zamknięty. Podsumowując
    - Opticum AX1000 zapewnia odbiór bez wzmacniacza z odległości nawet 113 km ( ciekaw jestem tylko jej żywotności i wytrzymałości w dłuższym okresie czasu)
    - przy dobrym kablu, rozgałęźnikach i starannym montażu ( w moim przypadku Triset 113 i złączki kompresyjne platinum) sygnał jest stabilny i można go pasywnie rozdzielić na 3 TV ( wydaje mi się że można by spróbować na więcej)
    - zawsze trzeba próbować antenę bez wzmacniacza, a rozgałęźniki pasywne dzięki czemu instalacja może być jak najprostsza co skutkuje większą niezawodnością

Dobrym krokiem było usunięcie aktywnego rozgałęźnika i zastąpienie go RSI-03 a potem na próbę Signalem R-3. Na kiepskiej jakości rozgałęźniku który kosztował podobnie sygnału brakowało dla 2 TV.

Dziękuję wszystkim za dobre rady i gorąco pozdrawiam.

0
  • #20 28 Gru 2013 22:36
    Fotodetektor

Poziom 30  

Suma wszystkich dobrych elementów (złącza, przewód, rozgałęźniki) daje w 100% dobry efekt.
    Diabeł tkwi w szczegółach. Super, że jest wszystko poprawnie ;D

0
  • #21 28 Gru 2013 23:08
    yarecki16
    Poziom 17  

Właśnie tego określenia mi brakowało - suma wszystkich elementów, bo każdy nieznacznie polepsza parametry sygnału, ale wszystkie razem już dają duży efekt.

Zamykam

0