Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook PTD-104 - Sterowanie silnika pralki

ALKAJDAs 26 Wrz 2013 08:34 1623 1
  • #1 26 Wrz 2013 08:34
    ALKAJDAs
    Poziom 9  

Witam,
    Posiadam pralkę Mastercook PTD-104. Problem jaki w niej mam to stykające przekaźniki w momencie załączenia kierunku obrotów silnika. W obu przypadkach (w lewo lub w prawo) "błyska się " odpowiedni do kierunku obrotów przekaźnik. Świadczy to o tym iż tracone jest sterowanie cewką przekaźnika. Powinno być 12V a jest czasem 9V, czasem 7,5V co powoduje załączanie i wyłączanie przekaźnika na module sterującym.
    Dobrze się składa iż w domu miałem jeszcze jedną uszkodzoną pralkę mastercook - nieszczelny bęben. Podmieniłem więc silnik, przypuszczając że jest on przyczyną moich problemów. Okazuje się że nie - szczotki na komutatorze są w porządku, tachoprądnica działa poprawnie. Po wymianie objaw pozostał.

Przypuszczam że teraz problem pozostał mi w module sterującym. Pomierzyłem napięcia. Na kondensatorach elektrolitycznych mam -5V oraz +20V czyli moduł zasilania wygląda poprawnie.
    Wymieniłem triak połączony z radiatorem.
    Wylutowałem pamięć zewnętrzną i uruchomiłem moduł tak by modył zainicjował się bez błędów.
    Dodatkowo W trakcie już obrotów silniak wyjąłem z programatora: wtyczki od pompek, grzałki, czujniki grzałki i obrotów.
    Po wszystkich próbach próbowałem uruchamiac moduł i problem istnieje dalej.
    Czy możecie mi coś z doświadczenia jeszcze podpowiedzieć?
    Pozdrawiam

0 1
  • Relpol
  • #2 26 Wrz 2013 12:34
    peter falk
    Specjalista AGD

ALKAJDAs napisał:
    Na kondensatorach elektrolitycznych mam -5V oraz +20V

Ten pomiar zrobiony jest w trakcie załączania się przekaźników :?:
    A może MKP <leży i kwiczy> ? I druciak obok niego też?

0