Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury - Samsung - W jaki sposób dokonać kalibracji

26 Wrz 2013 09:01 2529 8
  • Poziom 9  
    Cześć
    Posiadamy na zakładzie w kanałach wentylacyjnych rezystancyjne czujniki temperatury, a jeden jest temperaturowo - wilgotnościowy. Czujniki firmy Samsung, modele: DTE-PT, DAT-PT, DTH-PT. Od zamontowania, czyli od 6 lat nie były kalibrowane i wiem na pewno, że jeden z czujników wskazuje błąd ok. 4*C. Pytanie w jaki sposób można dokonać kalibracji owych czujników, nie mogę nigdzie znaleźć dokumentacji do tych czujników na temat rezystancji np. przy 20*C. Czy potrzebny jest do tego jakiś konkretny osprzęt?

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 21  
    Omomierz do czujnika i termometr wsadzony w pobliże tegoż czujnika.
    Albo wyjmij czujnik i sprawdź go mierząc jednocześnie termometrem temperaturę. Jak możesz czujnik zanurzyć w wodzie albo w oleju, to go podgrzewaj razem z termometrem w zakresie temperatur przewidzianych dla czujnika - będziesz miał od razu cała krzywą. A wtedy masz wszystko.
  • Poziom 9  
    a jak ma się do tego długość przewodów od czujnika do regulatora?

I jeszcze jedno, posiadam regulator cyfrowy DX-9100 firmy Johnson Controls, a podłączyć do komputera można za pomocą magistrali N2? (podobne do wejścia COM w PC). Jest ktoś w stanie powiedzieć w jaki sposób mam się podłączyć pod regulator?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Wartość odczytu temperatury można skorygować w kontrolerze DX9100 podłączając się do kontrolera poprzez wejście szeregowe RS-232, które ten kontroler posiada.
    Do komunikacji bezpośredniej z kontrolerem potrzebne jest oprogramowanie GX9100. Mając ten program + kabel RS232 Null Modem można skorygować tzw. tabelę konfiguracji dla wejść kontrolera - w praktyce jest możliwa korekcja odczytu wartości temperatury. Choć przy różnicy 4 stopni Celsjusza nie rokuje to za dobrze, jeśli mówimy o stanie czujnika.

Nie jest możliwe skorygowanie odczytu kontrolera poprzez magistralę N2, choć jest to możliwe dla innych urządzeń Johnson Controls np. moduły XTM, zakładając, że masz program XTM Configurator.

Na koniec, w kontrolerze masz 3 porty komunikacyjne. Na płycie bazowej (pod kontrolerem) od lewej magistrala XT (moduły rozszerzenia), następnie N2 (system nadzorujący np. Metasys) i RS232 (programowanie kontrolera i/lub wyświetlacz LCD).

szelton napisał:
    Przy 0 stop.C ma pokazywać 100 lub 1000om.

W przypadku DX9100 powyższe stwierdzenie nie jest prawdziwe. Ten kontroler używa standard PT1000. W praktyce oznacza to, że przy wartości 1000 ohm kontroler powinien wskazać 21°C (lub 70°F w moim przypadku). Także sugerowałbym kupno rezystora 1000 ohm o wysokiej dokładności - min. 0.1% . Przy pomocy tego rezystora możesz sprawdzić, gdzie następuje przekłamanie.
    Mam tu na myśli podłączenie bezpośrednio do wejścia kontrolera, a później na końcu linii przy czujniku temperatury. Przy okazji będziesz mógł porównać, jaki błąd dodawany jest przez kable połączeniowe.

Powodzenia :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Muszę zwrócić honor koledze szelton.
    Sprawdziłem dokumentacje kontrolera DX9100. Obsługuje on zarówno czujniki PT1000 i Ni1000 (niklowe). W przypadku PT1000 faktycznie, przy 0C rezystancja czujnika powinna wynieść 1000 ohm. W przypadku niklowego czujnika, rezystancja czujnika wynosi 1000 ohm przy 21C.

Zawsze używam niklowych czujników i trochę się rozpędziłem w moim poprzednim wpisie. Zapomniałem o możliwości podłączenia platynowego czujnika. Mea culpa :(

Załączam fragment instrukcji czujników JCI zawierający charakterystykę czujnika temperatury.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Temat został zamknięty, ponieważ automatyka została podłączona do bms i wskazanie czujnika jest prawidłowe.