Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Którą kartę GTX780 wybrać?

est_ars 26 Wrz 2013 15:53 5910 42
  • Którą kartę GTX780 wybrać?

Poziom 18  

Pojawiło się sporo kart z gtx780 w nazwie. Niektóre to konstrukcje referencyjne, w innych wprowadzono modyfikacje, podkręcono zegary etc. W związku z tym, że zależy mi jak niższych temperaturach, planuję zakup karty posiadającej zmodyfikowane chłodzenie. Do wyboru mam między innymi:
    1) MSI GTX780 Lightning
    Aktualnie używam MSI GTX680 Lightning i jestem z niej bardzo zadowolony. Z informacji opublikowanych w sieci wynika, że GTX780 Lightning słabo się podkręca przez pamięci (zamontowano w nim Elpidy).
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_msi_geforce_gtx_780_lightning_i_msi_gtx_780_gaming
    2) ASUS GTX 780 DirectCU II OC
    Delikatnie podkręcona przez producenta, odstaje trochę w testach od swoich rywali. Sytuacja jednak zmienia się, gdy podkręci się ją samodzielnie. Z opublikowanych w sieci testów wynika, że karta jest bardziej podatna na OC od konkurencji. Na minus można podobno zaliczyć hałas generowany w spoczynku.
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_asu...ctcu_ii_oc_najlepsza_z_najlepszych?page=0%2C0
    3) Zotac Geforce GTX 780 AMP!
    Bardzo dobra karta z niezłym chłodzeniem, mocno podkręcona przez producenta, zajmująca wysoką pozycję we wszystkich rankingach. Cicha, relatywnie chłodna, 5 lat gwarancji i pakiet gier splinter cell. Prawie idealna, niestety "tylko" prawie.
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_zot...780_amp_fabryczne_1_ghz_na_rdzeniu?page=0%2C0
    "Zotac GeForce GTX 780 AMP! wypadł w naszych testach bardzo pozytywnie, ale przecież GK110 to układ pozwalający na spokojne granie nawet w rozdzielczości 2560x1440 i maksymalnych ustawieniach, więc chyba nie mogło być inaczej. Pod względem wydajności jest naprawdę imponująco, ale pozostaje pewien niedosyt. Chodzi mianowicie o ustawiony na sztywno GPU Boost 2.0 (1058 MHz), ponieważ gdyby producent pozwolił karcie rozwinąć skrzydła, najpewniej pokonałaby Palit GTX 780 Super JetStream. Tymczasem zwykle musi zadowolić się drugim miejscem na podium, chociaż żaden to powód do wstydu, skoro niejednokrotnie wyprzedza znacznie droższego GTX Titan." (cytat pochodzi z ostatniej strony)
    4) Palit GTX 780 Super JetStream
    Zajmie pierwsze miejsce we wszystkich rankingach testujących wydajność. Ale to Palit...
    5) Gigabyte GTX 780 WindForce 3X
    http://pclab.pl/news54333.html
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_gigabyte_gtx_780_windforce_3x_oc_szybki_jak_huragan

Wybrałbym MSI GTX780 Lightning, gdyby nie te problemy z podkręcaniem.
    Najprawdopodobniej wybiorę kartę ASUS GTX 780 DirectCU II OC.
    Zamierzam kupić płytę główną ASUS X79 Deluxe, niedawno kupiłem monitor ASUS VG248QE, więc darzę tę firmę zaufaniem.

0 29
    Poziom 25  

Tak, Asus będzie raczej najrozsądniejszym wyborem.

0
    Poziom 28  

Najlepszym wyborem jest Palit Jeatstream. Fantastyczne chłodzenie.

0
    Poziom 20  

Jak wyżej. Co to znaczy: "...ale to Palit" ? Po co wogóle się zastanawiasz skoro gtx780 od Palita w testach bije na głowe wszystkie 780ki od konkurencji (czy chociażby Titana od Gigaszita) ??? Po drugie wystarczy zobaczyć radiatory tej karty pod obudową i wentylatorami (są na necie setki zdjęć) - mówią same za siebie ;) A to czy to jest Palit, czy Asus czy Gigaszit to co to za różnica jak to składają te same Tajwańskie ręce, z tego samego plastiku, ważne żeby było jak najlepsze chłodzenie, jak największa wydajność, jak najniższa cena, gwarancja producenta na 24msc. i żeby producentem nie był Vertex :P

0
    Poziom 28  

Powiem jeszcze tak: zastanów się czy potrzeba Ci 780ki. Wydajność jest trochę lepsza niż 770, ale IMO nie warta tych ponad 800zł dopłaty.

780 nie jest kartą opłacalną.

Dodano po 2 [minuty]:

Wydajniej i TANIEJ byłoby kupić dwie 760 i spiąć w SLI.

0
    Poziom 43  

Albo czekaj na Radeona R9 290X. Teoretycznie ma mieć wydajność GTX Titan lub coś pomiędzy GTX780 a Titanem, w cenie obecnej 780.

0
    Poziom 18  

SLI zwykle bywa bardzo kłopotliwe. Miałem jakiś czas temu dwuprocesorową kartę graficzną. Od tamtej pory unikam tego rodzaju rozwiązań.

0
    Poziom 38  

Atari65XE napisał:
    żeby producentem nie był Vertex :P

Dokładnie ;)

0
    Poziom 34  

Witam
    Zależy pod jaką grę chcesz tą kartę- Zastanowiłbym się nad kupnem HD 7970 lub 7990 maja na pokładzie 3GB Pamieci Video

0
    Poziom 18  

Pod Battlefield 4.
    Radeona nie kupię, religia mi zabrania. ;]
    Jednak czekanie na premierę Radeona R9 290X może się okazać całkiem dobrym pomysłem, gdyż być może przy tej okazji spadną ceny GTX780.

Dodano po 6 [minuty]:

wariato napisał:
    Albo czekaj na Radeona R9 290X. Teoretycznie ma mieć wydajność GTX Titan lub coś pomiędzy GTX780 a Titanem, w cenie obecnej 780.

Na podkręconym GTX780 przy 1920x1080 często uzyskuje się lepsze wyniki niż na tytanie. Tytan jest ostro przereklamowany. Kupowanie go ma sens jeśli chce się połączyć ze sobą 4 karty, tylko na tych kartach można mieć pewność, że taka konfiguracja będzie działać poprawnie. Pytanie: po co komukolwiek coś takiego. Czysty "jutuberski" snobizm.

0
    Poziom 43  

est_ars napisał:

Radeona nie kupię, religia mi zabrania.

Więc zmień religię skoro głosi herezje :lol: pewnie jakaś sekta.
    est_ars napisał:
    Jednak czekanie na premierę Radeona R9 290X może się okazać całkiem dobrym pomysłem, gdyż być może przy tej okazji spadną ceny GTX780.

To swoją drogą, okaże się po testach i osiągach tej karty. W sumie w produkcję BF4 palce macza AMD (konsole next gen itd) więc to pod ich karciochy będzie optymalizacja.

0
    Poziom 18  

Zastanawiam się czy skok wydajności między moim MSI GTX680 LIGHTNING a ASUS GTX 780 DirectCU II OC będzie wystarczająco odczuwalny.

0
    Poziom 38  

Na pewno nie będzie opłacalny finansowo ... - ale kto bogatemu zabroni ;)

0
    Poziom 18  

Nie jestem bogaty. Po prostu mam świra...
    Poza tym przekonał mnie argument, że gdybym miał sprzedawać tego lightninga to najlepiej teraz, póki można za niego dostać przyzwoitą cenę. To najładniejszy i najbardziej satysfakcjonujący zakup jakiego dotąd dokonałem (jeśli chodzi o sprzęt komputerowy). Nie żałuję ani złotówki jaką na niego wydałem. Wiem, to brzmi jak reklama ale piszę to zupełnie szczerze.

Chyba potrzebuję silniejszej motywacji, żeby podjąć ostateczną decyzję:
    1) Grać na MSI GTX680 LIGHTNING w nadchodzącego bf4 i zaczekać z wymianą karty na premierę kart z rodziny 800,
    2) Czy sprzedać tego Lightninga (z łezką w oku) licząc na odczuwalny skok wydajności w battlefieldzie (twórcy gry rekomendują karty z 3 GB pamięci).

0
    Poziom 38  

Zobacz, ja posiadam HD7850, karta budżetowa, mam ją od prawie roku, rok temu dałem za nią ok 550zł, co prawda z tym producentem miałem problemy, ale co chodzi o samą wydajność zawsze wolałem obniżyć jakieś detale bo dla mnie najważniejsza jest rozdzielczość reszta jakoś niespecjalnie jest widoczna w większości tytułów. Ja proponowałbym sprzedać tej karty i zakup GTX 770 (o ile tą starą sprzedaż drożej) albo pozostawić bez zmian, ile musiałbyś dopłacić. ?

0
    Poziom 43  

Jaki sens kupować 5% szybszą GTX770 ? GTX780 z kolei jest szybszy 10-12% od 770.

0
    Poziom 38  

Taki sam jak wymiana GTX 680 na 780.

0
    Poziom 28  

Każdy ma prawo do władnej religii. Ja bym jeszcze poczekał bo to strasznie nieopłacalny zakup. Ale jeśli już to z tych które podałeś wybrałbym MSI albo GIGABYTE i to najlepiej w wersji zwykłej a nie OC. Asus głośny i OC czyli szybciej padnie, Zotac - OC, palit bo palit :]

0
    Poziom 18  

Asus ma bardzo rozsądne firmowe OC dlatego nie padnie za szybko. MSI ma bardzo skrupulatnie przemyślaną konstrukcję i dobrane parametry pracy (widzę po swoim GTX680), więc również nie padnie. Zotac ma przykręcony Boost, własnie dlatego żeby nie paść za szybko. Ale gdybym miał się zakładac to bym obstawił, że i tak w końcu zdechnie. A palit zrobi doskonałe wyniki w benchmarkach, więc można się jarać kilka pierwszych tygodni a potem zdechnie.

Asus jest ledwo, ledwo podkręcony. Do tego producent nie pożałował mu obrotów nawet w idle. Podczas gdy inni maksymalnie przykręcają wiatraki, żeby tylko w testach na poziom hałasu wypaść jak najlepiej. Trzyma nieskie temperatury i ma doskonałe warunki do samodzielnego kręcenia. Do takich wniosków doszedłem po dwóch nieprzespanych nocach i przewaleniu wszystkich znalezionych w sieci materiałów/testów na ten temat.

I wreszcie na koniec pasuje do płyty głównej, którą zamierzam kupić. Coś mnie ostatnio wzięło na Asusa. A Gigabytem już wymiotuję. Wszyscy się rzucają na te ich karty jak szczerbaty na suchary. Ani to ładne ani jakoś szczególnie wydajne. Gigabyte to przeciętna karta przeciętnego producenta. Kiedy kupowałem MSI GTX680 LIGHTNING tez wszyscy mnie namawiali na Gigabyte, łącznie z kolegą sprzedawcą, który sobie kupił ten model z trzema wiatrakami. Potem miałem okazję porównać i ten Lightning okazał się lepszy: cichszy, chłodniejszy i wydajniejszy. Owszem był droższy o jakieś 200 zł. i trudno go było znaleźć objętego jakąkolwiek przeceną ale co z tego. Kiedy się kupuje kartę za 2000 zł. i oczekuje jakości to chyba można trochę dopłacić.

Dodano po 5 [minuty]:

A tak przy okazji. To OC w tych wszystkich nowych kartach jest niewielkie, wręcz symboliczne. Pamiętam mojego EVGA GTX295. Przy standardowym taktowaniu 576MHz poszedł bez problemu na 710 MHz bez podnoszenia napięć. Dalej nie kręciłem, wolałem się nie bawić napięciami.

0
    Poziom 38  

Nie oceniaj kart po ich OC pod względem tego czy padnie czy nie, mój Vertex na co dzień pracuje na swoich maksymalnych osiągach czyli 1100MHz na rdzeniu, pamięci nie kręcę bo to bez sensu. OC nie szkodzi karcie robione z głową. Asus to dobra firma i co prawda to prawda ale inne firmy mogą tylko pozazdrościć jakości wykonania grafik. MSI - tutaj bywa różnie. Gigabyte Gigszit też raz lepiej, raz gorzej. Testy chłodzeń to dla mnie fikcja - oszukaństwo i tyle... Ja mam swojego Vertexa przykręconego w stresie do ok 30% wentylatora, jest niesłyszalny, natomiast w testach wychodzą im jakieś cuda...

0
    Poziom 18  

Jeśli o mnie chodzi to wszystkie moje rozważania na temat tego zakupu można sprowadzić do jednego prostego pytania: ile zyskam na wydajności w Battlefield 4?

0
    Poziom 28  

Podaj resztę swojego PC

wariato napisał:
    Jaki sens kupować 5% szybszą GTX770 ? GTX780 z kolei jest szybszy 10-12% od 770.

0
    Poziom 43  

To raczej zaczekasz, bo BF4 jeszcze nie wyszedł. 770 to podkręcony 680, a 780 jakoś dramatycznie od niej wydajniejszy nie jest. Różnica będzie znikoma, poza tą w portfelu. Szczególnie, jeśli myślisz o graniu na 144Hz monitorze.
    Szczerze, to bym podłączył tego 680 na jakimś sprzęcie z i5 sandy, ivy etc. i zobaczył różnicę między nimi a twoim nehalemem.

0
    Poziom 38  

wariato napisał:

zieloczek100 napisał:
    Taki sam jak wymiana GTX 680 na 780.

Jego i7 podkręcony nie jest w testach jakoś wolniejszy od niepodkręconego i5, ale gdybyś wymienił to już na LGA1150 + dobre chłodzenie i OC lub chociaż na IV - trafić dobrą sztukę i wysokie OC to tutaj poczułbyś różnicę z tą grafiką którą masz, pytanie czy jest sens wymieniać dla kliku klatek?

0
    Poziom 18  

Po modernizacji, którą przeprowadzę w najbliższym czasie:
    Cooler Master Cosmos S
    Intel Core i7-4820K
    Noctua NH-D14 - LGA2011
    Asus X79 Deluxe
    Corsair Vengeance Low Profile 4x4GB 1600MHz DDR3 CL9
    MSI GTX680 2048MB DDR5 256bit pci-e Lightning
    Samsung 128GB SSD840 SATAIII MZ-7PD128BW 7mm PRO 2.5
    Samsung 128gb SSD830 MZ-7PC128D
    WD Caviar Blue WD5000AAKX 500GB SATAIII 16MB
    Seagate 500GB Barracuda 720.11 32MB SATAII
    Asus Xonar DX/XD
    LG Combo GGC-H20L RBB
    Enermax Modu87+ EMG900EWT 80Plus Gold 900W
    Windows 8 Professional PL OEM 64-bit

Dodano po 2 [minuty]:

(tak przy okazji. mam nadzieję, że pod ten krowiasty cooler zmieści się moja karta graficzna z dopiętym gpu reactorem)

0
    Poziom 38  

Nie lepiej iść w podstawkę LGA1150/1155 ?

0
    Poziom 18  

Nie, dziękuję.
    Haswell...zintegrowany układ graficzny...już mi się nóż w kieszeni otwiera.
    a do tego: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-cor...ocesor-haswell-testy-temperatury-ihs-tim.html
    Dodano po 4 [minuty]:

Jeśli macie gdzieś pod ręką jakieś ciekawe publikacje na temat: gtx680 vs gtx780 to prosiłbym o linki. Może dzięki temu uda mi się przekonać samego siebie, że nie warto kupować gtxa780. Chyba najrozsądniej byłoby poczekać na osiemsetki.

Oglądam własnie błyskawicę od MSI:
    http://youtu.be/9jcCuREk5dY

Dodano po 42 [minuty]:

Już wiem co zrobię. Zamiast nowej karty graficznej kupię nową obudowę http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3071
    A grafikę wymienię kiedy uda mi się sprzedać wszystkie podzespoły, które mi zostaną po wspomnianej modernizacji. Do tego czasu ceny GTX780 spadną i pojawią się pierwsze konkretne doniesienia na temat osiemsetek).

Dodano po 3 [minuty]:

Mam nadzieję, że wszystko się zmieści do tej budy. Oczywiście teoretycznie powinno wejść z dużym zapasem. Ale gdy oglądam jej zdjęcia na screenach, widzę że wnętrze jest specyficznie zabudowane, więc jeśli posiadacie jakieś informacje, czy trafiliście na jakieś negatywne opinie na jej temat to proszę się nimi ze mną podzielić. Będę bardzo wdzięczny.

0
    Poziom 18  

Na jednym monitorze (asus vg248qe) w rozdzielczości 1920x1080 i odświeżaniu 144 Hz.
    Zauważyłem, że zmiana rozdzielczości niewiele zmienia jeśli chodzi o ilość klatek na sekundę. W multi gram na najniższych, żeby miec jak najwięcej fps. Biegając po mapie bez przeciwników w zasięgu wzroku mam 180+. Kiedy robi się gorącą i zaczyna ostra wymiana ognia ilośc klatek spada do 80 (zanotowane przeze mnie minimum to 60). By wymianie CPU dolna granica z całą pewnością przesunie się w górę. Przypuszczam również, że skoki i spadki przestaną być tak gwałtowne.
    Do wtorku będę miał nowy modem i 60 Mb/s. W tej chwili używam Scientific Atlanta EPC 2203, więc najwyższy czas staruszkowi podziękować.

Dodano po 2 [minuty]:

Dziękuję za link. Wynika wskazują na całkiem spory wzrost wydajności, co przy moim monitorze 144Hz miałoby dość istotne znaczenie.

0