Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł CO + przepływowy podgrzewacz CWU, potrzebna porada

-Krys- 26 Sep 2013 21:09 3045 18
    -Krys-
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Potrzebowałbym porady,a mianowicie wskazówek jak powinna wyglądać instalacja C.O. i C.W.U.
    Ale do rzeczy...
    W moim mieszkaniu będzie kocioł do C.O. i dodatkowo bojler dla C.W.U. i o ile w sezonie grzewczym będzie się palić w kotle i będę miał dzięki temu ciepłą wodę w kranie to poza sezonem grzewczym palić bym nie chciał tylko po to aby nagrzać wodę w bojlerze i dlatego chciałbym dodatkowo do C.W.U. mieć zainstalowany przepływowy podgrzewacz wody (gazowy,gaz ziemny) z którego bym wtedy korzystał. Jest też takie prawdopodobieństwo że ciepłej wody z bojlera może zabraknąć dla innego domownika i czy jest możliwość aby po spadku temperatury wody do ustalonego poziomu, pobór C.W.U. samoczynnie przełączył się z bojlera na podgrzewacz?
    Proszę o pomoc
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    W0jtek92
    Level 37  
    A może poprostu zamontować kocioł C.O 2 funkcyjny z wymiennikiem płytkowym wbudowanym i nie kombinować z wynalazkami?
    -Krys-
    Level 11  
    Wolałbym aby tylko C.W.U. i tylko poza sezonem grzewczym była grzana z gazu, dlatego założyłem jednofunkcyjny do C.W.U.
    W0jtek92
    Level 37  
    No nie wiem czy da się to wykonać by było to bezpieczne i technicznie działało..
    -Krys-
    Level 11  
    Tak sobie myślałem że można by było użyć do tego celu może zawór 3D lub 4D + sterownik do tych zaworów z czujnikiem na baniaku CWU. Jak myślisz?
    lyyrek
    Level 10  
    Za dużo kombinacji. Wzrastają koszty skomlikujesz układ. Do samoczynnego podgrzania najlepszy byłby przepływowy podgrzewacz ale elektryczny. Nie podam Ci charakterystyki bo tylko widziałem taki układ u kogoś. Ciepła woda z bojlera przechodzi przez podgrzewać, który zalącza sie dopiero wtedy jak temperatura wody spada. Koszt zbliżony do gazowego i nie trzeba kombinować. Oczywiście na gazie oszczędzisz trochę grosza ale wygodniejszy i mniej skomplikowany układ z elektrycznym. Masz jeszcze jedną alternatywę: ogrzewanie przerobić na gazowe i piec dwufunkcyjny (koszt gazu porównywalny z węglem, drewnem).

Tutaj trochę możliwości elektrycznym
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2656321.html
    -Krys-
    Level 11  
    Tak szczerze to wolałbym jednak pozostać przy ewentualnej opcji zaworu 3D lub 4D. A może ma ktoś jeszcze jakiś inny/lepszy pomysł?
    robert45
    Level 21  
    -Krys- wrote:
    Witam wszystkich.
    Potrzebowałbym porady,a mianowicie wskazówek jak powinna wyglądać instalacja C.O. i C.W.U.
    Ale do rzeczy...
    W moim mieszkaniu będzie kocioł do C.O. i dodatkowo bojler dla C.W.U. i o ile w sezonie grzewczym będzie się palić w kotle i będę miał dzięki temu ciepłą wodę w kranie to poza sezonem grzewczym palić bym nie chciał tylko po to aby nagrzać wodę w bojlerze i dlatego chciałbym dodatkowo do C.W.U. mieć zainstalowany przepływowy podgrzewacz wody (gazowy,gaz ziemny) z którego bym wtedy korzystał. Jest też takie prawdopodobieństwo że ciepłej wody z bojlera może zabraknąć dla innego domownika i czy jest możliwość aby po spadku temperatury wody do ustalonego poziomu, pobór C.W.U. samoczynnie przełączył się z bojlera na podgrzewacz?
    Proszę o pomoc

Są w sprzedaży bojlery gazowe z wężownicą. W lecie c.w.u. podgrzewasz bezpośrednio gazem. A zimową porą korzystasz z dobrodziejstwa podgrzewania c.w.u. przez kocioł c.o.
    pawel14011
    Level 11  
    -Krys- wrote:
    Witam wszystkich.
    Ale do rzeczy...
    Proszę o pomoc

Może wstawić podgrzewacz gazowy na wyjściu ciepłej wody z bojlera (zasilanie ciepłą wodą z bojlera), a wtyczkę elektryczną przez termostat? Gdy zabraknie ciepłej wody załączy się termostat i uruchomi piec gazowy. Pełna automatyka. Nie wiem tylko czy przepisy tego nie zabraniają (dopuszczalna temperatura wejściowa wody).
    -Krys-
    Level 11  
    Robert45 : Tylko, że ja w lecie chciałbym używać podgrzewacza gazowego w ten sposób, że ciepła woda uzyskana z niego wędrowałaby bezpośrednio do kranu, pomijając bojler (tak chyba jest taniej,takie przynajmniej mam wrażenie), a zimą ciepła woda najpierw z bojlera ogrzewanego przez kocioł c.o., a ewentualnie gdy zabraknie ciepłej wody z bojlera to wtedy włącza się podgrzewacz gazowy i zasila w ciepłą wodę bezpośrednio krany tak jak latem

paweł14011 : przyznam szczerze, że "nie głupie" rozwiązanie :)
    AnTech
    Level 31  
    Sam sobie rzucasz kłody pod nogi. Możesz logicznie uzasadnić dlaczego zimą chcesz grzać wodę użytkową poprzez bojler, a latem przepływowo?
    Zwykły kocioł gazowy dwufunkcyjny załatwia sprawę. Są nawet modele z możliwością cyrkulacji c.w.u. Więc po co utrudniasz sobie życie?
    pawel14011
    Level 11  
    Lub takie rozwiązanie http://www.primadom.eu/pl/p/WR-3-Zawor-KULOWY...gowy-elektrozawor-1-cal-sterowanie-2-zyly/173
    Podłączasz wyjścia z bojlera i podgrzewacza równolegle a zasilania przez taki elektrozawór.(lub odwrotnie montujesz na wyjściu a zasilania razem)
    Tylko nie chciałbym używać na jesieni bojlera w którym przez całe lato stała woda.
    AnTech - Kolega ma zapewne kocioł na paliwo stałe np węgiel lub drewno. Palenie latem na samą ciepłą wodę trochę nie opłacalne w takim kotle. Zimą zaś boi się o wysokie rachunki za gaz.
    -Krys-
    Level 11  
    Zimą bojler będzie grzany przy okazji palenia w kotle c.o. Pieniądze,moim zdaniem wyniesie drożej jeśli chodzi o gaz

Dodano po 5 [minuty]:

pawel14011 wrote:
    Tylko nie chciałbym używać na jesieni bojlera w którym przez całe lato stała woda.

Aż tak tragicznie może być?
    idepopizze
    Level 33  
    Zaznaczam sobie temat żeby mi nie zginał, bo też jestem zainteresowany takim rozwiązaniem.
    Znajomy ma osobny piec (+zbiornik) w którym pali wiórami z małej stolarni którą prowadzi. Kosztowo wygląda to tak, że w zeszłym roku miał same nadpłaty, bo gaz idzie tylko do gotowania.
    pawel14011
    Level 11  
    Chodzi mi o bakterie. Musiałbyś przepłukać nieużywany zbiornik. A w połączeniu szeregowym woda by się cały czas wymieniała. poza tym latem woda w bojlerze byłaby trochę cieplejsza od tej prosto z przyłącza miejskiego lub studni.
    AnTech
    Level 31  
    pawel14011 wrote:
    AnTech - Kolega ma zapewne kocioł na paliwo stałe np węgiel lub drewno. Palenie latem na samą ciepłą wodę trochę nie opłacalne w takim kotle. Zimą zaś boi się o wysokie rachunki za gaz.

Tak wiem, że autor ogrzewa dom kotłem na paliwo stałe. Ale ma też dostęp do sieci gazu ziemnego. Koszt ogrzewania gazem nieco większy ale za to jaka wygoda i prostota instalacji. Ja bym zrezygnował z paliwa stałego.
    pawel14011
    Level 11  
    Tak dostęp do sieci gazu ziemnego - wygodne. Nie wiemy jednak ile autor spodziewa się zaoszczędzić (nawet kosztem wygody) może mieć np tanio odpady z tartaku. W dzisiejszych czasach nie wszystkich stać na wygodę.
    -Krys-
    Level 11  
    pawel14011 wrote:
    Tak dostęp do sieci gazu ziemnego - wygodne. Nie wiemy jednak ile autor spodziewa się zaoszczędzić (nawet kosztem wygody) może mieć np tanio odpady z tartaku. W dzisiejszych czasach nie wszystkich stać na wygodę.

Zgadza się koledzy (jeśli tak mogę napisać :) ) ,fakt jest taki,że gaz daję tą wygodę,ale też wolałbym raczej "iść" w stronę kotła na paliwo stałe, gdyż daję to oszczędności z uwagi na (niskie) koszty opału
    Łukasz2407
    Level 17  
    Montuj zawór strefowy na zasileniu zimnej wody. Do tego termostat z kapilarą w bojler. Jedno wyjściez zaworu na bojler, drugie na podgrzewacz gazowy. Jeśli temperatura wody w bojlerze jest niższa niż nastawiona na termostacie to strefówka puszcza na ogrzewacz jeśli wyższa to na bojler.