Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepoprawna praca ogrzewania podłogowego w salonie.

26 Wrz 2013 21:11 16596 28
 • Poziom 8  
  Witam!
  Zwracam się z prośbą do osób bardziej zorientowanych w temacie ogrzewania podłogowego o ocenę poprawności wykonania szafy mieszającej. Generalnie ogrzewanie podłogowe działa ok, choć odnoszę wrażenie, ze w salonie podłoga pomimo prób różnych ustawien na przepływometrze jest znacznie chlodniejsza od pozostałej części domu.w pozostałych pomieszczeniach wszystko jest ok i podłoga gorąca, a w salonie co najwyżej letnia, a miejscami w ogóle nie czuć, że coś pod nią grzeje. zaczyna się sezon grzewczy, więc przed zimą chcę żeby wszystko było ok.
  Trochę wiecej szczegółów:
  szafa mieszająca gorgiel ( jak na zdjęciu) pompa w szafie pracuje na 1 biegu
  dodatkowa pompa do CO i CWU- również pracują na 1 biegu.
  temp na piecu 50 stopni, temperatura na szafie( chyba to jest powrót) ok 35 stopni
  termostat na wejściu ustawiony na pozycji 7
  dodatkowy termostat założony na obieg w kuchni( działa bez zarzutu)
  obieg odpowiedzialny za nieszczęsny salon( najdłuższy w instalacji) to ten pierwszy z prawej strony szafy.
  Co dziwne czy zwiekszam bieg pompy czy nie wartosc na przyplywce nigdy nie jest wieksza niż 2.
  Instalator, który wykonywał instalacje zapadł się pod ziemię i zanim ściągnę kogoś innegom proszę o Wasze opinie, czy w ogóle mam się czym martwić:D

  z góry dziękuję za wszelkie porady:) Niepoprawna praca ogrzewania podłogowego w salonie. Niepoprawna praca ogrzewania podłogowego w salonie. Niepoprawna praca ogrzewania podłogowego w salonie.
 • Poziom 18  
  Piszę to z pozycji nie montera, ale użytkownika. Generalnie powinieneś mieć więcej obwodów i wszystkie powinny być mniej więcej równe, podejrzewam w tym przyczynę niedogrzania salonu. Spróbuj przełączyć pompy na dwójki, i przydławić pozostałe obwody.
 • Poziom 36  
  Czy od początku są takie problemy z tą pętlą? Ile ona ma metrów?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  [quote="gandalf115"]Witam!
  ................ choć odnoszę wrażenie, ze w salonie podłoga pomimo prób różnych ustawien na przepływometrze jest znacznie chlodniejsza od pozostałej części /quote]...............

  Zacznij od pożyczenia pirometru. Ponaklejaj na podłogę ponumerowane karteczki i regulując przepływy zrób porządną statystykę. Często nasze zmysły nas zawodzą.
  Pamiętaj o bardzo dużej bezwładności termicznej posadzki. Pomiarów dokonuj co najmniej 6-8 godzin po zmianie nastaw.
  pozdrawiam
 • Poziom 8  
  Generalnie to problemy z tą pętlą są od samego początku, tj. od stycznia tego roku, bo wtedy została uruchomiona instalacja. co do ilości pętli to chyba ich ilośc jest wystarczająca, osobna pętla na każde pomieszczenie( podłogówka jest tylko na parterze, góra grzejniki). Ciężko mi powiedzieć jakiej długości jest ta pętla, pomieszczenie ma ok 35m2. we wszystkich pomieszczeniach czuć wyraźne ciepło podłogi, w salonie nie. dziwi mnie również, ze na przepływometrze nie jestem w stanie uzyskać przepływu wiekszego niż 2l/min. jeszcze mam pytanie, czy przepływy powinno się regulować na dolnej belce( białe nakrętki) czy na górnej bezpośrednio odkręcając/ dokręcając przepływomierz? a czy jest możliwe, że np tylko ta pętla podłogówki jest w jakiś sposób zapowietrzona, czy raczej byłby zapowietrzony cały układ?
 • Poziom 18  
  35 m kw to około 170mb rury, ja mam obwody po około 40-50 mb rury
 • Poziom 36  
  Max długość pętli to 110 metrów rury.
 • Poziom 8  
  czyli mam za długa pętlę? jakie jest rozwiązanie?
 • Poziom 36  
  Jedyne jakie mi do łba przychodzi to skryzowanie pozostałych sekcji i montaż mocniejszej pompy rozdzielacza.
 • Poziom 8  
  "Skryzowanie" czyli? tak po polsku poproszę :) Obecnie zmniejszyłem przepływy do 1l/min na pozostalych pętlach i zwiekszyłem moc pompy na 2. na pętli, z którą są problemy obecnie na przepływce mam ok 2l/ min. wieczorem zobaczę czy coś się zmieniło.
 • Poziom 12  
  Moje uwagi:
  1. Kapilara zaworu termostatycznego powinna być na belce zasilającej obiegi ogrzewania podłogowego, a nie jak jest na rozdzielaczu powrotnym,
  2. Kryzowanie dławienie przepływu można osiągnąć obracając rotametrami, a odnoszę wrażenie, że Ty regulujesz tymi białymi nakrętkami na zaworach powrotnych (też dławisz przepływ ale od tego są rotametry). Musisz zdjąć tylko czerwone zabezpieczenie z rotametrów (to przy samej belce), które blokuje ich obrót.
 • Poziom 8  
  Czy w takim razie ktoś jest mi w stanie doradzić jakąs mocniejszą pompę do mojego układu mieszającego, konkretną markę, model. Tak zeby wreszcie ten salon grzal tak jak się należy. Rozumiem, że zalecacie wymianę pompy na mocniejszą a nie założenie dodatkowej?
 • Poziom 39  
  Musisz przydławić przepływ w pierwszej kolejności w pomieszczeniu, gdzie jest regulator pokojowy i proporcjonalnie w pozostałych pomieszczeniach i wtedy zwiększy sie przepływ w salonie, a co za tym idzie będzie cieplej+ ew. zmiana biegu pompy na wyższy w razie potrzeby.
  Na 35 metrów powinny być min. 3 obwody, a jeśli duże okna balkonowe to i dodatkowy obwód przyokienny.
 • Poziom 8  
  Czytając Wasze wpisy widzę, że "fachowiec" spartolil robote. na salon puszczona tylko jedna pętla. obwody skryzowane, pompa na max biegu, a podłoga tylko nieznacznie cieplejsza. co bedzie przy -20 stopniach??? czy ktos ma jakiś pomysł i rozwiazanie bez kucia wylewki i ciagnięcia na nowo petli? może jakieś rozwiązanie w samym układzie mieszającym? z góry dzieki za pomoc
 • Poziom 36  
  Teraz to musztarda po obiedzie, gorzej jak rura pex gdzieś jest zagięta, wtedy już lipa na maxa...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zagięta znaczy złamana.
 • Poziom 8  
  czyli co, zrywać podłogi i robić instalację na nowo? czy powiedzmy mocniejsza pompa nic nie pomoże? a może jakas dodatkowa pompa założona tylko na ta pętlę jest w stanie pomoc( jeżli takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe). Szczerze to nie oszczędzałem na fachowcach, gośc z polecenia kilku osób, rozmowa z nim jak dla laika wydawała się bardzo konkretna. a tu takie problemy :-/
 • Poziom 36  
  Możesz spróbować zamontować dodatkową pompę na tej pentli, może pomoże lecz głowy nie dam.
 • Poziom 39  
  Nie upadaj na duchu. Jak stwierdziłeś , że jeden obwód nie działa- po przepływomierzu?. Może jest zablokowany zawór/rotametr. Sprawdź czy jest na maxa otwarty rotametr i zaworek od niego, a w razie czego odepnij pexa od belki i przedmuchaj kompresorem.
 • Poziom 20  
  Kolego nie słuchaj tych lamentów, tu kazdy podaje Ci najczarniejszy scenariusz. Zadzwon po odpowiedniego człowieka od instalacji, zeby zobaczył co sie dzieje. Może poprostu na lini jest przytkana rurka np pakułą. Nic nie kuj ani nie wymieniaj.
 • Poziom 8  
  Zarówno rotametr i zawór na dolnej belce są odkręcone na maksa, pompa idzie na najwyższym biegu. To nie jest tak, że podłoga nie grzeje, bo w pomieszczeniu jest ciepło. chodzi o wrażenie, że podłoga jest chłodniejsza niż w pozostałych pomieszczeniach. A czy powodem może być np. zbyt mała ilośc wody w instalacji?

 • Poziom 24  
  Nie po to wszyscy producenci/projektanci w swoich materiałach technicznych podają max długość pętli 100-110mb żeby robić 200mb....
  Wychłodzenie długich pętli jest na tyle duże, że to nie ma prawa działać.
  Pomieszczenie o powierzchni 35m2 z jedną pętlą ogrzewania podłogowego choćby nie wiem co - nie będzie działać poprawnie. Dokładanie pomp, dławienie, cuda wianki - to tylko półśrodki.
  Kapilarę masz dobrze założoną. Kolega "darquu" nie wie jak to ma działać, a się udziela.......
  Zastanawiający natomiast jest dodatkowy zawór RTL na pętli "kuchnia". Czemu to ma służyć - nie mam zielonego pojęcia. Można to porównać do dwóch termostatów powieszonych obok siebie w jednym pokoju.
 • Poziom 12  
  Witam, kapilara powinna być na rozdzielaczu zasilającym ogrzewania podłogowego ponieważ ma chronić przed podaniem zbyt wysokiej temperatury na obiegi podłogówki. Obecnie jest na powrocie więc nie chroni... Czy się mylę??
 • Poziom 8  
  Ok, wiec ta pętla jest źle wykonana. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, żeby to uzdrowić? Przecież nie będę zrywał podłogi i skuwał wylewki w budynku, w którym mieszkam niecałe pól roku!

 • Poziom 24  
  darquu napisał:
  Witam, kapilara powinna być na rozdzielaczu zasilającym ogrzewania podłogowego ponieważ ma chronić przed podaniem zbyt wysokiej temperatury na obiegi podłogówki. Obecnie jest na powrocie więc nie chroni... Czy się mylę??

  OK. Po*ebało mi się. Przepraszam.
 • Poziom 12  
  Spróbuj zamknąć by-pass (żeby nie było przez niego przepływu), pompa mieszacza na maksymalny bieg i sprawdź czy przepływy wzrosły. Jak wzrosną to spróbuj wyregulować rotametrami przepływ, jak nie wzrosną to z tą pompą lepiej nie będzie...
 • Poziom 8  
  By-pass? Jestem trochę zielony, wiec prosze o wytlumaczenie co to jest i gdzie to znajde
 • Poziom 12  
  Pionowy odcinek łączący belkę zasilającą i powrotną zaraz przy pompie po jej prawej stronie. (u góry powinien być jakiś zawór regulacyjny).
 • Poziom 39  
  gandalf115 napisał:
  Ok, wiec ta pętla jest źle wykonana. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, żeby to uzdrowić? Przecież nie będę zrywał podłogi i skuwał wylewki w budynku, w którym mieszkam niecałe pól roku!

  Jeśłi pętla jest tak długa jak piszesz, to widze tu tylko jedno rozwiązanie: zasilić ten felerny obwód( 2 obwody) bezpośrednio sprzed mieszacza temp. 50st.C i na wszelki wypadek na powrocie zainstalować zawór RTL.
  Obwód jest na tyle długi, że dojdzie do powolnego schładzania na całej jego długości, a jeśli rury sa ułożone w ślimak na przeman zimna/ciepła , to temp. w pomieszczeniu powinna sie podnieść bez lokalnych przegrzań podłogi.
 • Poziom 18  
  a może spróbuj z innej beczki, i dołóż po porostu grzejnik w salonie