Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harfa laserowa. Co wybrać?

26 Wrz 2013 21:17 2283 16
  • Poziom 6  
    Witam!
    Jestem nowy na forum, ale trafiłem tu ze względu na nurtujące mnie pytanie, oraz chęć zrealizowania marzenia.
    Głównym pytaniem jest to że nie wiem, czy kupić harfę czy ją zrobić. Nie sugerujmy się tym że nie mam doświadczenia w elektronice. Zawsze można komuś zlecić.
    Jednak nie wiem czy samoróbka będzie dzialala tak jak chcę. Zastanawiam się też jak wygląda połączenie wszystkich części harfy.
    Do harfy oryginalnej, chyba wystarczy ona sama i kontroler, a do samoróbki potrzebny jest komputer albo syntezator z tego co wiem.
    Wcale mi nie przeszkadza to że potrzebny jest komputer. Ba nawet pomaga, bo chyba będę miał więcej brzmień.
    Wiem że do harfy potrzebna jest wytwornica dymu. Pytanie jak droga jest ona w eksploatacji... Bardzo chciałbym zostać Jarre'm :D jak to ktoś napisał w temacie ale mało się orientuję w tym wszystkim+tutaj dorzucam jeszcze kilka pytań
    Pozdrawiam Krzysztof
  • Moderator Projektowanie
    Wytwornica dymu służy tutaj jako bajer podkreślający widoczność laserowych wiązek.
    Zwróć uwagę na jeden drobny, ale jakże istotny fakt, który diametralnie podnosi trudność konstrukcji...

http://www.youtube.com/watch?v=0l7IGOE5tIM

... promienie tej harfy nie są od góry niczym ograniczone, więc nie masz jak wykryć przerwania promienia. Musisz to robić inaczej. Jak ? Nie wiem, ale wiem, że to nie będzie proste.
  • Poziom 27  
    Kuniarz napisał:
    ... promienie tej harfy nie są od góry niczym ograniczone, więc nie masz jak wykryć przerwania promienia. Musisz to robić inaczej. Jak ? Nie wiem, ale wiem, że to nie będzie proste.
    A kto powiedział że harfa laserowa nie może mieć pełnej ramy? Kiedyś w jakimś "techno-parku" widziałem taką która miała pełną ramę, z jednej strony pojedyncze źródła światła (zapewne coś w rodzaju diód LED które są montowane we wskaźnikach laserowych), a z drugiej czujniki. Przecięcie wiązki powoduje "interakcję" z generatorem akustycznym który odpowiednio symuluje barwę dźwięku i jego obwiednię.

PS na angielskiej wiki jest trochę opisane o działaniu takich bez ramy.
    Harfa z ramą to już lipa nie na miarę prawdziwego Jarre ;-)

Myślę, że te kilka punktów :

Using an infrared or ultrasonic rangefinder attached to the instrument, such that the position of the hand "plucking the string" is determined.
    Using a laser-based rangefinder to determine the distance from the hand to the laser's starting or ending point (and possibly using this laser itself as the string), a variation on this is using the intensity of the sensor signal itself.
    Using a camera to track the position and motion of the laser dot on the hand, or the length of the exposed beam if visible, then calculating a continuous value based upon a reference.

określają poziom trudności na "bardzo zaawansowany".
  • Poziom 27  
    Kuniarz napisał:
    określają poziom trudności na "bardzo zaawansowany".
    Jakbyś miał to "wymyślać" od początku to może być zaawansowane. Ale szukając w googlach widziałem parę stron gdzie za parę dolców były gotowe projekty, przypuszczam że włącznie z wsadem i projektem pcb.
    Szymon Tarnowski napisał:
    Ale szukając w googlach widziałem parę stron gdzie za parę dolców były gotowe projekty, przypuszczam że włącznie z wsadem i projektem pcb.

Może link ? Przy czym, chyba oczywistym jest, że nie interesują mnie rozwiązania "z ramką".
  • Poziom 39  
    Witam, skoro w tym urządzeniu poszczególne wiązki są wytwarzane poprzez skaner (lustro napędzane galwanometrem), to w zupełności wystarczy pojedynczy detektor światła odbitego od ręki. Aby ułatwić detekcję i zmniejszyć podatność na zakłócenia można wprowadzić modulację wiązki wytwarzanej przez laser.
    Kuniarz napisał:
    Może link ? Przy czym, chyba oczywistym jest, że nie interesują mnie rozwiązania "z ramką".
    Tutaj facet oferował, ale już nie sprzedaje http://www.stephenhobley.com/blog/laser-harp-2009/laser-harp-plans-for-sale/
    W sieci wyczytałem że chciał 19$ i konstrukcja była oparta od Arduino. Ile w tym prawdy i jak to działa nie wczytywałem się.

...prosiłem o projekt BEZ ramki, czyli promienie mają być niczym nie ograniczone od góry. Panie Szymonie, zbagatelizowałeś problem, napisałeś co myślałeś, nie poparłeś tego żadnym faktem.
    Projekt harfy laserowej jest bardzo interesujący, ale konstrukcyjnie wcale nie taki prosty jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.
  • Poziom 27  
    Kuniarz napisał:
    ...prosiłem o projekt BEZ ramki, czyli promienie mają być niczym nie ograniczone od góry. Panie Szymonie, zbagatelizowałeś problem, napisałeś co myślałeś, nie poparłeś tego żadnym faktem.
    Czy tylko ja mam patent na uzywanie google?
    Stare ogłoszenie, sprzedaż płytek pcb, http://laserpointerforums.com/f39/laser-harp-kits-batch-2-finished-64719.html

Kuniarz napisał:
    Projekt harfy laserowej jest bardzo interesujący, ale konstrukcyjnie wcale nie taki prosty jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.
    Zobacz ten projekt, wydaje się conajmniej prosty. http://hackedgadgets.com/2010/05/04/laser-harp-project-build/
  • Poziom 39  
    Witam ponownie, w uzupełnieniu do tego co napisałem wcześniej - można zamiast kłopotliwego skanera użyć kilku tanich laserków (wskaźników) załączanych sekwencyjnie lub modulowanych różną częstotliwością. Niemniej bez mikrokontrolera raczej się nie obejdzie, jest on niezbędny chociażby do wygenerowania sygnału MIDI.

Kuniarz napisał:
    Czy tylko ja mam patent na uzywanie google?
    Stare ogłoszenie, sprzedaż płytek pcb, http://laserpointerforums.com/f39/laser-harp-kits-batch-2-finished-64719.html

Mam cracka do Google, spokojnie, nie denerwuj się pan ;-).
    Póki co to jedyny dobry trop, przyznam, że nie mam czasu i chęci brnąć przez 10 stron tematu, ale wygląda to fajnie. Detekcje zrobił koleś na trzech fotodiodach, ciekawe jak uzyskał rozdzielczość.

Kuniarz napisał:
    Zobacz ten projekt, wydaje się conajmniej prosty. http://hackedgadgets.com/2010/05/04/laser-harp-project-build/

...to tylko napęd do wytworzenia promieni, do grania na tym bardzo daleka droga ;-)
  • Poziom 6  
    Witam ponownie.
    Nie wiem czy mówiłem ale powiem. Drodzy Panowie. Nie wiem zbytnio o czym mówicie, jednakże chcę bardzo zbudować tą garfę, więc wkońcu nie wiem, jak to zrobić. Znalezc projekt? + mnie także nie interesują projekty z ramką :)
    Woffi napisał:
    Nie wiem zbytnio o czym mówicie (...)

Mówimy mniej więcej o tym, że to nie jest projekt dla początkującego elektronika, którym jak mi się wydaje jesteś Kolego ;-)
    Rozwiązania są dwa:

- mieć spoooorą dawkę samozaparcia i próbować to zbudować samemu. Może być to ciekawe wydarzenie, jeśli założysz temat w stylu "buduję laserową harfę, proszę o pomoc" to chętnie pomogę na forum
    - mieć spoooorą dawkę pieniędzy (myślę że co najmniej cztery cyfry, nie koniecznie z jedynką z przodu ;-) ) i zlecić projekt.
  • Poziom 27  
    Kuniarz napisał:

Kuniarz napisał:

...to tylko napęd do wytworzenia promieni, do grania na tym bardzo daleka droga ;-)
    W takim razie zmyliły mnie te fototranzystory i wzmacniacze operacyjne na schemacie i filmik gdzie autor pogrywa na tej harfie.
    Kuniarz napisał:

Kuniarz napisał:

W takim razie zmyliły mnie te fototranzystory i wzmacniacze operacyjne na schemacie i filmik gdzie autor pogrywa na tej harfie.

Na stronie z linku to nie pogrywa, ale faktycznie jak się wczytać w projekt na którym to bazowało, to faktycznie wygląda na działające. Widać przy tym, że nie jest to dzieło na dwa wieczorki ;-)
  • Poziom 9  
    To nie takie trudne do zrobienia...
    Czujnik czy to na fotodiodzie czy inny ma jedno zadanie on/off nutkę i tyle.. rozpoznawanie którą "dotykasz strunę" i generowanie odpowiedniej nuty robi program w Uc który steruje skanerem i oblicza położenie lustra. Jeśli harfa ma 7 strun, lustro ustawia się w 7 pozycjach a każda pozycja ma przypisaną nutę, jeśli pojawia się impuls w tym momencie z sensora po prostu wyzwala nutkę stosowną/przypisaną do położenia lustra. Zbudowałem kilka harf ramkowych i bez ramkowych i to nie jest takie straszne jak już to bardzo kosztowne. Laser min. 500mW no i skaner. Moja obecna harfa ma 1000mW zieleni a efekt tak średni.. bez maszyny do dymu się nie obejdzie... Harfa czeka na 4000mW zieleni może wtedy będzie show..