Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja anteny UKF-FM w dolinie pośród drzew (łódzkie)

26 Wrz 2013 21:44 5643 7
 • Poziom 12  
  Witam,

  zwracam się o pomoc w doborze anteny do odbioru fal radiowych UKF-FM.

  Mieszkam w miejscowości Gałkówek, mój dom położony jest w najniższej części wsi. Na domiar złego, otoczony jestem drzewami, a dom jest parterowy z niskim strychem. Chciałbym zamontować na dachu antenę do odbioru radia, jednakże nie mogę zdecydować się na konkretny model. Poprosiłem o przyjazd montera instalacji antenowych, ale stwierdził, że dla samego FM to mu się nie opłaca. W związku z tym, postanowiłem samodzielnie zbudować odpowiednią instalację.

  Położenie geograficzne mojego domu to N: 52°10'26", E: 18°51'9". Położenie głównego nadajnika radiowego w Łodzi na Elektrociepłowni EC-4 to N: 51°44'44", E: 19°32'16". Wysokość posadowienia podpory anteny: 223 m n.p.m., polaryzacja pozioma i pionowa w zależności od stacji, moc od 0,5kW do 30kW (średnio 10kW) w zależności od stacji.

  Szczerze mówiąc, nie pamiętam, ile mój dom ma wysokości, ale nie więcej niż 4,5m bez komina. Do tego komin wysoki na metr i maszt. Prawo zezwala na instalację masztów do 3m bez pozwoleń.

  Dom nie ma jeszcze zbudowanego piorunochronu, otoczony jest bardzo wysokimi drzewami.

  W linii prostej od domu do nadajnika jest 12,47km, tyle że do pokonania jest bardzo gęsty las, wojskowy magazyn broni (w którym zainstalowane są urządzenia zagłuszające sygnał - w lesie nie działa żaden telefon komórkowy) i całe osiedle wieżowców w Łodzi. W załączeniu pokazuję zdjęcie z google maps:
  Instalacja anteny UKF-FM w dolinie pośród drzew (łódzkie)

  Kiedyś odbierałem na antenie ATX-91 telewizję analogową, ale antena się zniszczyła i od siedmiu lat nie korzystam z żadnej - telewizję mam satelitarną. Za to wszyscy moi sąsiedzi mają problem z odbiorem telewizji DVB-T, działają tylko dwa z trzech multipleksów, więc problemy związane z lasem i ukształtowaniem terenu dają się we znaki i są nie do pokonania. Dodam, że pół kilometra dalej jest wzgórze, gdzie wszyscy bez problemu nawet na zwykłej antenie siatkowej odbierają wszystkie kanały telewizji cyfrowej. Mi na chwilę obecną zależy wyłącznie na poprawnym odbiorze kanałów radiowych.

  Myślałem o zakupie anteny radiowej profesjonalnej AR9/CCIR/UKF-FM firmy Dipol. Jednakże, mało jest o niej opinii, a te które znalazłem nie są najlepsze. Podobno jest bardzo kierunkowa, przeznaczona jest do łapania sygnału z większych odległości niż 12,50km, jej wykonanie jest bardzo delikatne. Na domiar złego, ta antena została wycofana z produkcji przez Dipol i trzeba szukać jej w Internecie. Znalazłem sklep w Łodzi, który niby ma taką na stanie, ale na chwilę obecną panowie nie mogą jej znaleźć. Wyczytałem, że lepszym pomysłem byłby zakup anteny radiowej profesjonalnej AR3/CCIR/UKF-FM firmy Dipol, ale patrząc na wykres charakterystyki, ma znacznie niższy zysk. Z tych anten profesjonalnych nie znalazłem pośredniej, pięcioelementowej. Z pięcioelementowych anten firmy Dipol znalazłem jedną... na dolne pasmo OIRT!

  Rozmawiając z monterem instalacji antenowych, zgromił mnie za chęć zakupu tak dużej anteny, twierdząc, że rozmiar nie oznacza jakości, oferował wtedy, że zobaczy jak u mnie wyglądają warunki i sam coś zbuduje i dopasuje do moich potrzeb. Jednakże, rozmyślił się.

  Pytanie: czy zakup anteny kierunkowej dziewięcio-elementowej to dobry pomysł? Odległość co prawda nie jest duża, ale ogromną przeszkodą jest las, niskie położenie domu, urządzenia zagłuszające i ściana wieżowców. Dodam, że na chwilę obecną słucham radia podłączając drut do gniazdka antenowego i jestem w stanie odebrać w zadowalającej jakości jedynie Program Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia.

  U mnie w domu mieszka sporo osób, każdy słucha czego innego. Moja mama jest wielką fanką Radia Złote Przeboje, ale nadajnik jest kompletnie gdzie indziej, bo w Pabianicach. Do pokonania jest 26km w linii prostej, dwa gęste lasy, masę małych miejscowości i całe Pabianice (po drodze są trzy duże osiedla wieżowców). Zdjęcie w załączeniu. Pewnie do odbioru tej stacji będę potrzebował kolejną antenę?
  Dane nadajnika w Pabianicach: N: 51°40'40", E 19°19'54", wysokość posadowienia podpory anteny: 183 m n.p.m., polaryzacja pionowa, moc 10kW

  Zdjęcie pokazujące okolicę:
  Instalacja anteny UKF-FM w dolinie pośród drzew (łódzkie)

  Czy będę w stanie tą jedną anteną odebrać sygnał także z Pabianic? Co z polaryzacją? W Pabianicach jest ona pionowa, a w Łodzi pozioma i pionowa.

  Za to tata słucha głównie radia innych stacji które nadawane są w innych częściach Łodzi i mają słabej mocy nadajniki: Żak (0,1 kW, pionowa) Parada (6kW, pionowa), Eska Rock (0,5kW, pionowa). Stacje nadawcze rozsiane są po centrum Łodzi, w kierunku mniej więcej zbieżnym co komin EC-4. Problemem jest to, że są to małe stacje lokalne i da się je odbierać wyłącznie w centrum Łodzi, a chciałbym je łapać również w domu.

  Odbiorniki radiowe w domu to:
  1) Diora AS-506
  2) Diora AS-502
  3) Radmor 5100
  4) Radmor T-5522
  5) Pioneer VSX-609
  6) Noxon A540+ (planowany zakup jak za rok jak wejdzie DAB+ do Łodzi)

  Pytania:
  1) Czy do odbioru wszystkich stacji starczy jedna antena? Jeśli tak, to jaka?
  2) Co z polaryzacją? 2/3 stacji nadawanych są w polaryzacji pionowej, 1/3 w poziomej. Jako że są różne gusta domowników, nie da się wyznaczyć jednej polaryzacji by słuchać określonej grupy stacji radiowych. Czy będę musiał kupić dwie anteny, ustawić w odpowiedniej polaryzacji i spiąć sumatorem?
  3) Jaki sumator antenowy będzie najlepszy?
  4) Czy instalacja anteny profesjonalnej to faktycznie taka trudność (jak można odczytać w opisach firmy Dipol), że trzeba wspomagać się fachowcem?
  5) Czy do zbudowania instalacji będzie mi potrzebny miernik sygnału? Na Allegro widziałem różne w cenach 40-80zł. Co wybrać?
  6) Czy na maszcie może być zainstalowana antena do odbioru szerokopasmowego Internetu bezprzewodowego?
  7) Jaki masz powinienem wybrać? Aluminiowy, czy stalowy? O jakiej grubości?
  8) Jaki kabel koncentryczny powinienem wybrać? Długość kabla do każdego odbiornika będzie wahać się od 5 do 10 metrów
  9) Czy założenie na dachu anteny UKF będzie wiązać się z koniecznością zbudowania piorunochronu? Dom na razie nie ma takiej instalacji. A może jest jakaś możliwość odgromienia samej anteny?

  Planuję w tym roku zrobić niezbędny remont dachu i jak będę po nim chodzić, to chciałbym założyć instalację antenową (by później naprawionej papy przypadkiem nie zniszczyć). Będzie ona obejmować instalację UKF, UHF i VHF (na przyszłość do odbioru radia DAB). Na razie skupiam się na UKF, ponieważ w domu nie ma warunków do słuchania audycji radiowych, a telewizję mam z satelity, więc UHF może poczekać, a DAB będzie dopiero za rok.

  Za jakieś 5 lat planowane będzie podwyższenie domu i dobudowanie piętra, jako że będzie się to wiązać ze wzmocnieniem fundamentów, będzie wtedy zrobiona potężna instalacja piorunochronna. Na ten moment podwyższenie domu jest niemożliwe, gdyż na działce sąsiada znajduje się spora liczba ogromnych sosen, które zagrażają mojemu domowi i dopóki nie zostaną one ścięte, to nie będę podwyższać domu i kłaść nowego dachu. Ale już teraz chciałbym wiedzieć, czy postawienie anteny na dachu będzie wiązać się z większym zagrożeniem ze strony piorunów?

  Proszę o pomoc i z góry dziękuję już za okazaną.

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  B-U-C napisał:
  1) Czy do odbioru wszystkich stacji starczy jedna antena? Jeśli tak, to jaka?

  Wszystko zależy od warunków odbiorczych (czyli poziomów sygnałów oraz stosunku sygnał/szum dla odbieranych sygnałów) w danym miejscu. Jeśli są dobre (wysokie) wystarczy jedna antena zespolona (zakładając odbiór z obu polaryzacji). Jeśli zaś sygnały są kiepskie - wtedy trzeba kombinować z antenami kierunkowymi i ich łączeniem.

  Sprawę może oczywiście dodatkowo komplikować fakt odbioru stacji z różnych kierunków.

  B-U-C napisał:
  2) Co z polaryzacją? 2/3 stacji nadawanych są w polaryzacji pionowej, 1/3 w poziomej. Jako że są różne gusta domowników, nie da się wyznaczyć jednej polaryzacji by słuchać określonej grupy stacji radiowych. Czy będę musiał kupić dwie anteny, ustawić w odpowiedniej polaryzacji i spiąć sumatorem?

  A to jak wyżej. Na początek trzeba by spróbować odbioru na jakiejś uniwersalnej antenie do okólnej z dwoma polaryzacji, czyli np. 1RUZ PM B / 1RZ PM B czy choćby SV Total. Masz dużo odbiorników - może przydałby się też wzmacniacz.

  Tak, czy inaczej - trzeba zacząć od prób.

  B-U-C napisał:
  3) Jaki sumator antenowy będzie najlepszy?

  Odwrotnie podłączany rozgałęźnik na dwa - np. R-2 Signala.

  B-U-C napisał:
  5) Czy do zbudowania instalacji będzie mi potrzebny miernik sygnału? Na Allegro widziałem różne w cenach 40-80zł. Co wybrać?

  To są wskaźniki. Odpuść sobie. Lepsze wskaźniki powinieneś mieć w tunerach. Tyle, że trzeba wtedy w dwie osoby ustawiać anteny kierunkowe.

  B-U-C napisał:
  6) Czy na maszcie może być zainstalowana antena do odbioru szerokopasmowego Internetu bezprzewodowego?

  Może, tylko wypada, żeby była przynajmniej z 1,5 metra od anteny FM dookólnej.

  Pamiętaj, że antena kierunkowa lub element pionowy anteny dwupolaryzacyjnej powinien być znacznie oddalony od masztu. W Poradniku znajdziesz o ile: Link

  B-U-C napisał:
  7) Jaki masz powinienem wybrać? Aluminiowy, czy stalowy? O jakiej grubości?

  Jaki chcesz. Ważne, aby jego średnica nie była większa od średnic cybantów przy antenach, ale raczej nie mniej niż 30mm.

  Czym większe i masywniejsze anteny - tym masywniejszy musi być maszt oraz mocniejsze mocowanie masztu do ściany. Do komina nie powinno się montować masztu, a jeśli już to specjalną opaską montażową.

  B-U-C napisał:
  8) Jaki kabel koncentryczny powinienem wybrać? Długość kabla do każdego odbiornika będzie wahać się od 5 do 10 metrów

  W zasadzie dowolny, z żyłą środkową o średnicy 0,8...1,13mm, dobrze, aby miał wysoki współczynnik ekranowania (min 90dB), na zewnątrz powinien być w kolorze czarnym.

  B-U-C napisał:
  9) Czy założenie na dachu anteny UKF będzie wiązać się z koniecznością zbudowania piorunochronu? Dom na razie nie ma takiej instalacji. A może jest jakaś możliwość odgromienia samej anteny?

  Odnośnie instalacji odgromowej nie polecam samodzielnych prac, zbyt dużo potrafi od takiej instalacji zależeć. Jeśli już, to specjalistyczna firma.

  Co do podstaw, możesz zacząć od zerknięcia tam: Link

  B-U-C napisał:
  Rozmawiając z monterem instalacji antenowych, zgromił mnie za chęć zakupu tak dużej anteny, twierdząc, że rozmiar nie oznacza jakości,

  I lepiej żebyś już więcej tej osoby nie spotykał...
 • Poziom 12  
  Mój sąsiad (mieszka za mną) ma dookólną antenę UKF firmy Dipol, byłem u niego, podłączyłem tuner i jakość nie była lepsza od mojego drutu wywieszonego na komin. Tak więc, wydaje mi się że ratuje mnie wyłącznie antena kierunkowa. Pytanie tylko - jaki model? Wydaje się, że ta dziewięcio-elementowa byłaby najlepszym wyborem, ale czy 12,5km do głównego nadajnika dla niej to nie jest zbyt mało? Rozumiem, że antena ,,zespolona" to właśnie taka dookólna (np. okrągła)?

  Załączam wydruk z FMscan, który pokazuje jakie stacje mam szansę odbierać w swojej lokalizacji:
  Instalacja anteny UKF-FM w dolinie pośród drzew (łódzkie)

  Wychodzi na to, że w polaryzacji poziomej jest: Jedynka (nawet bez anteny mam odbiór bez zarzutu), Czwórka (w mono jest dobra jakość bez anteny) i RMF FM (w mono jest dobra jakość bez anteny)). Jest szansa, że nawet jeśli zostanie powieszona antena tylko na polaryzację pionową, to będzie odbierać te trzy stacje w dobrej jakości. Horyzontalnie nadaje Radio Maryja i Niepokalanów, ale one mnie nie interesują. Jest błąd na tej stronie - Żak nadaje w pionowej, nie w poziomej. Patrząc na wykres tego serwisu, zarówno Eska Rock i Żak powinny łapać - myślę, że antena kierunkowa załatwi sprawę. Na kawałku drutu odbieram także nadajnik z Pabianic, ale z dużą ilością szumów. Jedyna stacja, której nie ma to wspomniany Żak i chyba do odbioru tej stacji będę potrzebować dobrą antenę. Kierunek właściwie bardziej na południe od EC-4.

  Mam pytanie jeszcze o Pabianice: czy faktycznie to jest już inny kierunek? Jeśli chodzi o współrzędne geograficzne, to różnica jest o parę minut, nie ma nawet stopnia różnicy. Wychodzi na to, że bardziej na północ jest EC-4, potem Żak, następnie Pabianice. Przy pionowym ustawieniu anteny jaki jest kąt odbierania?

  Pytanie tylko czy kupować antenę 9-elementów, czy może mniejszą? Mniejsze to koszt 50zł, 9-elementowa to ponad 150, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na maszt, kabel i inne. Chciałbym poznać Wasze opinie na temat anteny AR9/CCIR/UKF-FM

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
   
  Na dalekim i trudnym odbiorze zawsze lepiej mieć antenę o większym zysku - to żelazna zasada. Ale, bez pomiarów nie sposób jest powiedzieć, czy u ciebie wystarczyłaby mniejsza, cy większa.

  Wiesz, to że sąsiad ma antenę na dachu wcale nie musi oznaczać, że instalacja antenowa jako całość jest OK. A twój kawałek drutu to tzw. antena KDWSPO ;) i wbrew pozorom wcale nie musi (w przypadkach szczególnych i w zależności od ułożenia) dać dużo gorszego sygnału niż np. dipol dookólny, który może dawać tyle pary co kot napłakał w stosunku do normalnego dipola.

  Możesz zrobić sobie na szybko dipol testowy - dwa odcinki jakiejkolwiek rurki Φ 5...10mm (a w ostateczności nawet jakiegokolwiek drutu) umocowane do deseczki (coby trzymały się w kupie) z odstępem pojedynczych centymetrów; do końca jednej rurki dołączasz przewód środkowy kabla antenowego, do końca drugiej oplot - i już masz zupełnie przyzwoitą antenę do prób - czyli dipol prosty. Antena taka ma impedancję 75Ω, więc symetryzator nie jest potrzebny.

  Ramiona anteny powinny mieć po około 1/4λ (długości fali), można zrobić na środek pasma albo ją sobie zrobić na dolny zakres pasma i potem przycinać, patrząc, jak poprawia się odbiór na górze pasma. Czym większa średnica rurek, tym bardziej płaska charakterystyka zysku takiej anteny.

  Długości ramion (1/4λ) możesz znaleźć w Poradniku ustawiania anten: Link - tabele na końcu.

  Tak, antena ustawiona do odbioru w polaryzacji pionowej odbierze też co nieco z polaryzacji poziomej.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Proszę skontaktować się z TELKOM TELMOR -oni produkują anteny i mogą
  -w oparciu o to co jest tu napisane- pomóc . Tej instalacji nie powinno się robić na dachu -bo wtedy całość będzie instalacją odgromową .
  Pasmo jakie powinna odebrać taka antena wyniesie ok.20MHz.
  Powinna to być jakaś specjalizowana antena -bez symetryzatorów -"wchodzaca" od razu w kabel o impedancji 75 Ohmów -Wzmacniacze sygnału o takiej opornośći wejściowej i wyjściowej są na rynku dostępne.

  *-obejrzałem te rysunki i fotografie dotyczące ochrony instalacji antenowej przed wyładowaniami .Te domy -z kablami prowadzonymi środkiem domu -przy kominie- nie wyglądają na przemyślana instalację .I do zamieszkania raczej nie będą się nadawać .
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Mam nadzieję, że nie dostanę bana za wiekowe wykopalisko, ale jestem ciekaw czy autor tematu rozwiązał swój problem instalacyjny.
  Ja ze swojej strony dodam, że mam antenę AR9/CCIR/UKF-FM. Mieszkam dużo dalej od Łodzi niż autor tematu, bo w okolicach Kutna i muszę stwierdzić, że ta antena powinna w 100% zadowolić każdego.
  Jeśli chodzi o sam odbiór to Radio Złote przeboje odbiera w czystym stereo nawet jak leży płasko na dachu skierowana w przypadkowym kierunku. Radio Paradę i Eska Rock (z tej częstotliwości obecnie VOX) też idealnie.
  Daje radę również z Zet Gold itp. dość słabymi stacjami.
  Jedynie radio Żak szumi, ale przyznam szczerze że nie ustawiałem anteny specjalnie pod tę stację, bo mi nie zależało. Samej anteny również szczególnie kierunkowo na EC4 nie ustawiałem - tak na oko.
  Sama budowa anteny wydaje się filigranowa i mało zachęcająca. Obawiałem się że przy silniejszym wietrze będzie po antenie. Na szczęście po ostatnim huraganie Ksawery nic się nie stało. Antena wytrzymała bez strat (maszt za to się obluzował tak że 2 śruby mocujące wypadły z muru, a antena wytrzymała)
  Antenę mam podłączoną do starej wieży philipsa, więc pewnie na dedykowanych odbiornikach FM o odpowiedniej czułości odbiór będzie jeszcze lepszy.
 • Poziom 12  
  Witam, dzięki za odpowiedź. Jeszcze nie zbudowałem instalacji, zamierzam zacząć stawiać instalację po Nowym Roku.

  Dziękuję za polecenie anteny, zdecydowałem się na ten model. Problem z Eską Rock właściwie odpadł, ponieważ zaprzestano nadawania tej stacji. Mam nadzieję, że najpóźniej w lutym już wszystko będzie gotowe.

  Pozdrawiam