Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migająca dioda ---> schemat + objaśnienie

15 Mar 2005 17:18 21449 18
  • Level 18  
    Witam,
    Moja osoba wiąże się z następującym problemem.

Chciałem sobie zrobić migacz na 1 diodę...
    Mam tak kondensatorek od serca jak mnie pamięć nie myli 3300 mF (zgubiłem go chwilowo, więc ta wartość podaje z pamięci)

Dioda zwykła, pięknie działa na 5 V
    Tranzystorek C548C

Sytuacja jest taka :) nie mam pojęcia jak odczytywać schemat, to powinno być karalne, ale jak ktoś mi tego nie wyjaśni, to nigdy w życiu nie zrozumie...
    Głównie chodzi o instalacje tranzystora i diody. Tranzystor, skąd mam wiedzieć gdzie ma iść środkowa nóżka, gdzie lewa i prawa ? Pomocy... niech mi ktoś narysuje jakiś schemat tego dotyczący i potem narysuje go w formie technicznej tranzystorek z widoku z boku i tak dalej, bo chcę się tego nauczyć... a podstaw nigdzie takich nie piszą...

błagam o pomoc...

PS: Ewentualnie jeśli dojdziesz do wniosku, że było to 1000 razy, to podaj linka do rozwiązania opisującego to :) a nie kończ na samej krytyce :)
  • User removed account  
  • Level 18  
    Cos Oj cos zatrudny ten shemat... jakis taki zagmatfany nic z niego nie kapuje naprawde zatrudny... poprosze wersje lite --> "for lamers and beginiers"
  • Level 18  
    Łatwiej narysowac a podlacz to potem :D

Shematy to ja setki widzialem w necie tylko zrobic nie umiem nawet na pajeczynie...
    Jak jakis schemat opiera sie na czyms cos zawiera wiecej niz 3 nozki to sie gubie !!!!

Co na to poradzic ?
  • Level 21  
    Kup lepiej diodę mrugająca.Będzie bez kombinowania i tranzystorów dodatkowych.
  • Level 18  
    Ale jak taka kupie to sie nigdy tego nie naucze... A chce...
  • Level 17  
    jak chcesz zeby Ci ta dioda migala, to sprobuj zbudowac ten uklad na ukladzie scalonym NE555, jest to naprawde nieskomplikowane, jest to uklad tani, bardzo popularny i wymaga kilku elementow zewnetrznych, tu jest dokumentacja tego ukladu http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/N/E/5/5/NE555.shtml ,znajdz tam schemat przerzutnika astabilnego z wykorzystaniem ne555 i nie pisz ze to za trudne, bo wcale takie nie jest, pozdrawiam:)
  • User removed account  
  • Level 13  
    tez jestem początkujący, ale "migające diody" mam już za soba :wink:

otoz odnośnie tego schematu który jest przedstawiony powyżej: zasada jego działania jest naprawdę prosta, o ile zna się zasady działania poszczególnych jego elementów tj tranzystorów (tu npn), kondensatorów (tu elektolityczne). Znamy to?

Jezeli nie to po krotce napisze łopatologicznie (mi tak było najłatwiej do zrozumienia): Trazystor ma 3 nóżki - Baze, Kolektor, Emiter. Napięcie na bazie (czyli środkowej nóżce) decyduje o tym czy przez kolektor płynie prad (czyli czy dioda świeci). Jak z pewnością zauważyłeś, do bazy tranzstorów podłączone są kondensatory, które po chwili przewodzenia ładują się i już przewodzić nie chcą :wink:, zatem rozładowują się. Dioda świeci - nie świeci. Dobierając pojemność kondensatora, ustalacz częstotliwość.
  • Level 18  
    Opis genialny :) Kumam wiec oco w tym biega Tylko poco az tyle w tym rezystorów ? nie mozna dac zwyklej diody na 4,5 V i podpiac 5V i bedzie dzialac az milo patrzec ? czy jest coś o czym nie wiem ?
  • Level 23  
    Quote:
    nie mozna dac zwyklej diody na 4,5 V ?

Nie można. Nie ma czegoś takiego jak zwykła dioda na 4,5V. Diody LED świecą po przyłożeniu napięcia, a gasną po jego zaniku. Przedstawiony przez PICIĘ układ służy właśnie do włączania i wyłączania diody w takt ładowania i rozładowania kondensatorów. Proponuję skompletować elementy i zrobić układ, bo oglądając schematy to niczego nigdy się nie nauczysz. Zmieniając pojemności kondensatorów zmienisz szybkość migania diody.

www.
    Marek Jaglarz
  • Level 18  
    Witam,

Zrobilem w programie tym co mi poleciliscie taki shemacik (ponizej fotka) no na komputerze dziala pieknie wiec go wykonalem (to przerobka jakiegos, czesci dostosowalem do tych co posiadam [na pale] ) wiec tak po zlozeniu dziala wrecz pieknie ;D tyle ze dioda czerwona w zeczywistosci rowniez jest zielona :D zazy sie slabiej niz czerwona ale za to prawie nie gasnie [na komputerze niby dziala pieknie i zgasnie tak jak trzeba] ...
    Widzi ktoś tu moze jakis blad ?

PS --> Jak dodac do tego shematu 3 diode ? (tak bebym potem sobie mogl wedlug tego shematu dodawac kolejne)
  • Level 21  
    Rezystory nietakiej samej rezystancji 9 i 10 kom - dlatego inne czasy świecenia
    Aby były 3 diody musisz dodać połowe tego schematu (tranzystor,led,kondensator i dwa rezystory) i pomyśleć jak to wpiąć ( przy problemie napisz)
  • Level 11  
    przecież to jest to samo co ten schemat powyżej tylko inaczej "namalowany" a tak to połączony i elementy takie same.
  • Level 9  
    Czy w schemacie od Brutus tranzystor może być zamieniony z BC108 na BC548? Akurat taki mam pod ręką