Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warszawa Żoliborz - dobór i ustawienie anteny

27 Wrz 2013 10:58 2361 4
  • Poziom 7  
    Witam,

potrzebuję pomocy przy wyborze najlepszej anteny dla następującej lokalizacji.

Warszawa, Żoliborz
    Plac Inwalidów
    4 piętro
    Okno od strony przeciwległej do PKiN

Najchętniej skorzystałbym z anteny pokojowej. Próbowałem ustawić antenę takiego rodzaju:

Warszawa Żoliborz - dobór i ustawienie anteny

Wspomagałem się aplikacją mobilną DVBTMap.eu kierując ją idealnie w stronę PKiN (przez ścianę). Niestety rezultat był słaby. Mux na kanale 27 odbierał przyzwoicie, (70 siła, 40 jakość) jednak reszta stroiła straszne fochy. (Siła skakała od 10 do 30, jakość od 5 do 25).

Czy w takiej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana anteny pokojowej, czy jednak konieczna będzie antena zewnętrzna? Wynajmuję mieszkanie i mam utrudnioną instalację. Odległość do PKiN nie jest duża, nieco dalej jest nadajnik w Raszynie, który nadaje mocny sygnał więc może jest jakaś szansa na stabilny sygnał z anteny pokojowej?

Obrazek poprawiłem. Proszę wklejać jako "miniaturkę" .
    Kosmetyka wpisu.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 37  

mux-3 (k27) odebrałeś, bo on jest nadawany do częściowego odbioru wewnątrz pomieszczeń - pozostałe dwa (mux-1,2) nadawane są do odbioru na antenach zewnętrznych, chyba, że ma się szczęście - to i na wewnętrznej w Warszawie odbierze.

Jak widać Ty nie masz szczęścia, bo masz ścianę zamiast okna na kierunku PKiN / Raszyn. Przez ścianę masz prawie zerowe szanse odbioru pozostałych mux-ów - musisz próbować z anteną wewnątrz przy oknie - może doleci coś z odbić. Tyle, że część szyb w nowoczesnych oknach jest napylana w celu polepszenia termiki okna i też potrafi zdrowo tłumić sygnał (napylane są związki metali).

Czyli - najlepszy, a może i jedyny sposób to antena za okno.

Z wewnętrznych dość dobrze spisują się anteny typu APOK, czasami rewelacyjne efekty można uzyskać robiąc najprostszą antenę samemu (Link).

Z normalnych anten zewnętrznych chyba najlepsza byłaby jakaś nie za duża logoperiodyczna albo klasyczna 'siatka'. Ale tu nie da się nic z góry na 100% powiedzieć.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    jurandinho napisał:
    Wspomagałem się aplikacją mobilną DVBTMap.eu kierując ją idealnie w stronę PKiN (przez ścianę).

To brzmi jak jakiś żarcik w tym dziale. :D

Co ma aplikacja z ustawieniem anteny i to przez ścianę. :?:

Cytat:
    Czy w takiej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana anteny pokojowej, czy jednak konieczna będzie antena zewnętrzna?

Tylko antena na zewnątrz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    jurandinho napisał:
    Witam,
    Warszawa, Żoliborz
    Plac Inwalidów
    4 piętro
    Okno od strony przeciwległej do PKiN

Witam sąsiada, Raszyn jest tutaj nieobecny, bo Babka Tower skutecznie zasłania, ale skoro to ostatnie piętro, to jak najmniejsza antena (samodzielny biquad lub 3 elementowa z dipola) 1 metr od ściany załatwi sprawę, ewentualnie coś lekkiego możesz wysunąć nad powierzchnię dachu.
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Wspomagałem się aplikacją mobilną DVBTMap.eu kierując ją [antenę] idealnie w stronę PKiN (przez ścianę).

Aplikacja na podstawie GPS i kompasu wskazuje kierunek nadajnika i ułatwia skierowanie anteny. Naprawdę ktoś mógł pomyśleć, że aplikację mobilną można skierować w jakąkolwiek stronę? :)