Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- System się zawiesza po czyszczeniu

27 Wrz 2013 11:04 3054 27
  • #1 27 Wrz 2013 11:04
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 27 Wrz 2013 11:27
    subtronic
    Poziom 20  

Sprawdź na początek pobieżnie czy wszystkie wiatraki się kręcą, łącznie z tym w zasilaczu. Być może wypiął Ci się jakiś przewód. Sprawdź też czy karty zainstalowane na płycie nie mają jakichś luzów, najlepiej wymontuj każdą po kolei i zamontuj ponownie.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 27 Wrz 2013 11:32
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Wrz 2013 11:39
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Pokaż screen z CrystalDiskInfo, jak dasz radę, jak nie to SMART z MHDD, sprawdź zasilanie dysku czy dobrze podłączone, czy taśma dobrze zainstalowana.

0
  • #7 27 Wrz 2013 11:55
    mati211p

11 niestabilnych sektorów, może to mieć bardzo duży związek z problemem, jak najszybciej zgrać dane na sprawny nośnik i wykonać za pomocą MHDD już po zgraniu danych na inny nośnik procedurę remapu i zerowania. Zerowanie całkowicie kasuje dane z dysku.

0
  • #8 27 Wrz 2013 11:57
    Testerrr
    Poziom 25  

Prócz tego o czym wspominał Mati - wygodnie by było jakas OS Live przetestowac. Ja rekomendowałbym Xp PE, który jest w pakiecie Hiren's Boot. Tam też od razu są programy do analizy, pobrania SMART dysku, wiec moglbys upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jeśli system life chodziłby poprawnie - to też dostarczyłoby to nowych informacji, a i byc moze okaze sie, ze i RAM bedzie trzeba testowac.

Pisałem wiadomość jak jeszcze nie było screena ze SMARTem, wiec moja sugestia juz troche nieaktualna :P.

Ale swoja droga - nie powinno to dawac takich objawów, zwłaszcza, ze w awaryjnym sie nie wiesza. Mało tego - jakby niestabilne sektory powodowały wieszanie sie systemu - to teoretycznie przed odpaleniem go powinien sie zalaczyc checkdisk. Chociaz poki co to i tak najmocniejsza poszlaka...

0
  • #9 27 Wrz 2013 12:01
    mati211p

Najlepiej rzeczywiście mieć pewność, że RAM jest sprawny i że w trakcie wykonywania procedur o których wspomniałem powyżej nie nastąpi zawieszenie się komputera, stąd też dobrze wykonać test programem MEMTEST. Obowiązkowo też podać pełną konfigurację PC.

0
  • #10 27 Wrz 2013 17:49
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 27 Wrz 2013 18:00
    swiercm
    Moderator na urlopie...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Należy przyjrzeć się zasilaniu. Dysk ma kłopoty z 11 sektorami. Przyczyną może być - albo niestabile zasilanie, albo podczas czyszczenia dysk został "puknięty".
    Najlepiej przeskanować powierzchnię przy pomocy MHDD.
    http://nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/

To jednak możesz wykonać przy 100% pewności co do zasilacza i przy 100% pewności, że temperatury podzespołów są w normie.

Wejdź do BIOS i podaj temperatury CPU, NB.

Jeśli Ci się uda - podaj temperaturę GPU z GPU-Z->zakładka sensors.

P.S. Nie wykonujemy czyszczenia sprężonym powietrzem - można urwać drobne elementy smsd z podzespołów.

0
  • #12 27 Wrz 2013 19:32
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 27 Wrz 2013 19:38
    swiercm
    Moderator na urlopie...

rafalmragowo napisał:
    Wcześniej sprawdzałem w jakimś programie temperaturę to pokazało w cpu +90 C ale mam nadzieję że te programy nie pokazują dobrej temperatury

Większość programów w miarę dokładnie pokazuje temperatury. Warto się przyjrzeć temu bliżej. 90stC to za wysoko.

0
  • #14 27 Wrz 2013 19:42
    Testerrr
    Poziom 25  

Sprawdź w stresie temperatury.

Na moje doświadczenie warto dywersyfikować odczyty, bo błędne wskaźniki nie są rzadkością. Zresztą empiryczne dotknięcie radiatora pozwala przynajmniej "rząd" błędu wskazać.

Pokaż ostatnie błędy w dzienniku zdarzeń. Jeśli to coś z dyskiem to błędów jak podałeś wyżej powinno być tyle ile razy się zawiesił.

0
  • #15 27 Wrz 2013 20:08
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 28 Wrz 2013 07:46
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 28 Wrz 2013 08:11
    kokapetyl
    Poziom 43  

Testerrr napisał:
    Na moje doświadczenie warto dywersyfikować odczyty, bo błędne wskaźniki nie są rzadkością. Zresztą empiryczne dotknięcie radiatora pozwala przynajmniej "rząd" błędu wskazać

A co będzie, jak radiator nie dolega dokładnie do układu, lub brak pasty itp.?
    Takim badaniem możemy oszacować temperaturę, tylko radiatora.

0
  • #19 28 Wrz 2013 19:50
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 28 Wrz 2013 20:03
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Daj SMART tego "nowego" dysku z CDI.

Dodano po 3 [minuty]:

kokapetyl napisał:
    Testerrr napisał:
    Na moje doświadczenie warto dywersyfikować odczyty, bo błędne wskaźniki nie są rzadkością. Zresztą empiryczne dotknięcie radiatora pozwala przynajmniej "rząd" błędu wskazać

A co będzie, jak radiator nie dolega dokładnie do układu, lub brak pasty itp.?
    Takim badaniem możemy oszacować temperaturę, tylko radiatora.

Mam dylemat właśnie, bo jestem pewny że BOX jest dobrze zamocowany, a radiator na Celereonie D jest chłodny, a sam czujnik CPU pokazuje w BIOS 57-60stC przy rozruchu. Więc organoleptycznie sprawdzając, można stwierdzić tylko fakt, że coś jest nie tak zamontowane. Powinien lekko parzyć, a tak nie jest. To tak przy okazji.

0
  • #21 28 Wrz 2013 20:06
    mati211p

I jeszcze może napisze że jeżeli zależy Ci na danych z tamtego dysku należy zrobić kopie danych z tamtego dysku na sprawny dysk, następnie procedura zerowania i remapu tego uszkodzonego dysku, być może uda się go przywrócić i ten dysk do działania, choć na 01 i 03 nie pomoże.

0
  • #22 28 Wrz 2013 22:48
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 14 Paź 2013 11:05
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 14 Paź 2013 13:49
    subtronic
    Poziom 20  

Witam.
    Kolego, przede wszystkim nie tłumacz się w serwisach i nie chwal się, że cokolwiek sprawdzałeś a już nie daj Bóg próbowałeś sam naprawiać. Serwisy wbrew pozorom mają płacone za naprawę sprzętu, który jest na gwarancji. Do nich należy też diagnostyka i określenie przyczyny, mówię tu rzecz jasna o autoryzowanych serwisach a nie "punktach u Rysia w garażu".
    Twoim obowiązkiem jest jedynie dostarczenie i odbiór sprzętu - ich obowiązkiem - diagnostyka, naprawa, wymiana na nowy bądź anulowanie gwarancji jeżeli stwierdzą, że to Ty ponosisz winę za uszkodzenie sprzętu i tyle w temacie.
    Twój dysk jest było nie było uszkodzony i powoduje poważny jak widać problem w użytkowaniu całego komputera więc powinien zostać naprawiony lub wymieniony na nowy przez Twój serwis, ale jak widać po ostatnim Twoim poście ów serwis zaczyna Cię "ściemniać" wchodząc z Tobą w niepotrzebną dyskusję.
    I jeszcze jedna uwaga na przyszłość - sprzętu na gwarancji nie naprawia się na elektrodzie.
    Pozdrawiam.

0
  • #25 14 Paź 2013 14:27
    2221728
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 14 Paź 2013 14:52
    mati211p

Niestabilne sektory niekonieczne, realokowane już tak. Pokaż jeszcze raz SMART z CDI.

0
  • #28 14 Paź 2013 15:26
    mati211p

Oczywiście sektory w C5 są i mogą powodować zacinanie się systemu dalej. Bardziej także dodatkowo niepokoi mnie parametr 01.

0