Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pieca CO Atmega168

SylwekK 30 Sty 2014 03:59 104040 236
 • #121
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  majkawlodek napisał:
  Witam ponownie. Proszę mi wyjaśnić bo nie wiem jak to mam wpisać na tej stronie, ''Pierwszy nas nie interesuje, ale kolejne już tak czyli D7, DC i F9.
  '' pewno to proste jak drut ale nie kapuje.

  Owszem :)

  dondu napisał:
  Wchodzisz na stronę: http://www.engbedded.com/fusecalc
  Wybierasz swój mikrokontroler i widzisz:

  Sterownik pieca CO Atmega168

  ...

  Pierwszy nas nie interesuje, ale kolejne już tak czyli D7, DC i F9.
  Wpisujesz je według kolejności w polach na dole strony i klikasz Apply values.

  Zobacz na dole tej strony - są tam pola na wpisanie tych trzech wartości.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #122
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Witam. Obiecałem się pochwalić jak uruchomię sterownik a więc to czynię. Zgodnie z instrukcjami jakie otrzymałem od kolegi dondu wpisałem na wyżej wymienionej stronie i wyglądało to tak:

  Sterownik pieca CO Atmega168

  Następnie wgrałem program do procesora, ustawiłem fusy jak na tej stronie i sterownik ożył :) .
  Dla pewności odczytałem zapisane fusy i tu proszę o potwierdzenie czy na pewno jest wszystko dobrze?

  Sterownik pieca CO Atmega168

  Sterownik działa dobrze i po próbach na na biurku nie stwierdzam żadnych błędów.
  Mam nadzieję że nic tu nie namieszałem, a gdyby coś się nie zgadzało to proszę mnie poprawić.
 • #123
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  majkawlodek napisał:
  Mam nadzieję że nic tu nie namieszałem, a gdyby coś się nie zgadzało to proszę mnie poprawić.

  Nie namieszałeś ... prawda, że to jest proste? :)
 • #124
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Witam. Prawda, przyznaje, sam się z tego śmiałem :). Może się komuś przyda taki opis. Poprosiłem o ,,rybę a dostałem i rybę i wędkę-super, dziękuje.
  Pozostaje mi zaadoptować inną dmuchawę do pieca bo ta którą mam obecnie jest na 12v DC.
  Jak wygospodaruje czas i dokonam przeróbek to się pochwale efektem końcowym.
 • #125
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Pewnie, że się przyda, a SylwekK nie będzie już musiał odpisywać:

  SylwekK napisał:
  Niestety nie znam tego softu.

  tylko poda link do postu :)
 • #126
  SylwekK
  Poziom 30  
  No tak ;)
  A przy okazji niedługo aktualizację softu wrzucę. Zrobiłem jeszcze parę drobnych szlifów, a obecnie "morduję" LCD buforowany i wreszcie coś zaczyna wychodzić - po prostu chcę jak najmniej modyfikacji wyświetlania (bez których się nie obejdzie) w głównym kodzie robić. W każdym razie jestem już na wylocie :)
 • #127
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Dobrze SylwekK że jeszcze pracujesz nad tym softem bo moja dmuchawa już przy 20% mocno dmucha a 30% to już chyba będzie za mocno i tu moja prośba o taką funkcję w ustawieniach żeby kolejne progi pracy były 10%, 15%, 20%, albo jakoś to inaczej rozwiązać żeby sterownik dopasować do posiadanej dmuchawy. Może znajdziesz na to jakiś sposób.
 • #128
  SylwekK
  Poziom 30  
  Hmmm, to właśnie ten problem z dmuchawami - co firma to inaczej działa. Ja ustawiałem parametry pod moją i jest idealnie dlatego też wspomniałem żeby najpierw sobie na stykówce zmontować i sprawdzić jak będzie się silnik zachowywał.
  Nie wykluczam dalszej obróbki programu. Przeszło mi już kiedyś przez myśl, żeby tablicę prędkości przenieść do eeprom i podać zakres wartości wtedy każdy by sobie mógł edytować w dowolnym hexedytorze tablicę prędkości wedle potrzeb - może wrócę do tematu... ;)
 • #129
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Każde rozwiązanie będzie dobre, nawet to z eepromem byle to się dało regulować. W Tobie nadzieja. Ukłony od mojej żony za ,,big_cyfry".
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #130
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Kolego juzek555 tak łatwo się nie poddajemy. SylwekK popracuje nad softem i będzie super. Dzięki za informacje.
 • #131
  SylwekK
  Poziom 30  
  juzek555 napisał:
  Ja znam gościa który robi regulatory samo uczące na M32. Masz wyświetlacz LCD do tego cyfry segmentowe (duże) by bardziej były widoczne z 15 metrów z regulowanym auto kontrastem.


  Zadziwiające... myślałem że PID to można i na Attiny 2313 zrobić. Dwa wyświetlacze - no, no, wypas na maksa. 15m widoczności - super! - muszę to zrobić u siebie i powiedzieć sąsiadowi to będzie oglądał przez okienko pracę sterownika na moim piecu jak mu się będzie nudziło w zimowe wieczory...
  A tak na serio kolego @juzek555 czy jakikolwiek Twój post w tym temacie wniósł chociaż raz coś merytorycznego do dyskusji? Nawet go nie zgłaszam do moderatora, bo pewnie sam zauważy. Pozdrawiam.
 • #132
  landy13
  Poziom 29  
  SylwekK napisał:
  myślałem że PID to można i na Attiny 2313 zrobić.
  SylwekK napisał:
  @juzek555 czy jakikolwiek Twój post w tym temacie wniósł chociaż raz coś merytorycznego do dyskusji?

  Kolega juzek555 i jego "znajomi goście" znają tylko Vamgrafa, a nim można programować tylko ATmega32. Zapewne w kolejnym wpisie zostałaby po raz kolejny wciśnięta reklama tegoż specyfiku.
 • #133
  SylwekK
  Poziom 30  
  Wstawiam dzisiaj nieco zaktualizowaną i przetestowaną przez kolejnych kilka tygodni wersję sterownika. W zasadzie soft zawiera kosmetyczne poprawki. Najważniejsze z nich to takie jak:

  - wyrównanie pikania przy wciskaniu klawisza (wcześniej dźwięk czasem przeciągał i mnie to drażniło);
  - dodanie napisu OK po prawidłowym zakończeniu i wygaszeniu pieca,
  - po osiągnięciu temperatury wyłączenia (kiedy piec już stygnie) ster przez 5s upewnia się czy to jest właściwa temperatura, a nie jakieś zakłócenie - dwa razy w ciągu dwóch miesięcy mi się właśnie tak wyłączył wieczorem i po tej poprawce spokój.
  - ponowny powrót do odliczania rozpalania kiedy ruszy pompa i wychłodzi piec poniżej 36 stopni. To najważniejsza poprawka i wbrew pozorom bardzo przydatna, bo wcześniej po uzyskaniu 36 stopni ster przechodził w rozpalanie do temperatury zadanej i nie badał już czasu ustawionego w menu więc jeśli w tym czasie jakimś cudem ogień by wygasł (co się raczej nie zdarza) to dmuchawa chodziłaby do momentu ręcznego wyłączenia sterownika. Sytuacja taka mi się nie zdarzyła nigdy, ale po głębszym zastanowieniu postanowiłem dodać tą opcję bo różnie może być, a to tylko parę linijek kodu do zmiany. Kiedy temperatura może opaść tak nisko przy normalnym rozpalaniu? - ano wtedy gdy ruszy już pompa, a woda w rurach była bardzo wychłodzona. U mnie spadała nawet do 25 stopni i wtedy właśnie się zamyśliłem - "jak by mi wygasł piec w tym momencie to dmuchawa kręciła by do upadłego, a ja bym miał zimno w domu i żadnego sygnału od pieca, że coś nie tak" - teraz po prostu włączy się alarm...

  Przypominam jednocześnie (o czym już pisałem wcześniej), że nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie programu.

  Ostrzegam również przed próbą podmiany mojego imienia i nazwiska przy stracie programu - tak jak i w poprzedniej wersji tak i tu jest proste zabezpieczenie, które spowoduje, że po zmianie tych danych sterownik zgłupieje w pewnym momencie ;)
  Oczywiście nie byłbym na tyle wredny, żeby komuś piec rozwalić, więc zabezpieczenie jest tylko bardzo irytujące (chyba, że ktoś lubi biegać do kotłowni :scatter: choć to i tak nie wiele pomoże...)
  Załączniki:
 • #134
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Witam. Kolego SylwekK dziękuje za aktualizację i ponawiam prośbę o rozwiązanie problemu z regulacją obrotów dmuchawy. Napisz proszę czy jest szansa że się tym zajmiesz?
  Pozdrawiam majkawlodek
 • #136
  SylwekK
  Poziom 30  
  majkawlodek napisał:
  ponawiam prośbę o rozwiązanie problemu z regulacją obrotów dmuchawy. Napisz proszę czy jest szansa że się tym zajmiesz?


  Zastanawiałem się czy robić tą przeróbkę programu. Problemem w zasadzie nie poprawki kodu kodu (chociaż z tym już jest nieco więcej roboty), a użytkownik... Otóż nie wystarczy wpisać w tabelkę malejące lub zwiększające się wartości (tak jak dla regulacji fazowej) tylko najpierw zaprojektować układ bitów na kartce - matrycę - przeliczyć ją i dopiero te wartość w postaci 2-bajtowej wstawić do tabeli. Póki co taka przeróbka potrzebuje nieco więcej czasu, a chwilowo mi go brakuje, bo jestem teraz w trakcie opracowywania nowego kilkukanałowego sterownika silników DC i to ma największy priorytet. Mam jeszcze wersję mojego sterownika z regulacją fazową (zrobiłem dla kolegi, bo jego dmuchawa szalała przy sterowaniu grupowym) i ten teoretycznie powinien pracować z każdą dmuchawą, ale też pod warunkiem, że ustali mu się odpowiednią tabelę prędkości (jego tabelę modyfikowałem kilka razy, bo też nie miałem bezpośredniego dostępu aby sprawdzić na bieżąco). Przykładowo tabela opracowana dla jego dmuchawy, z którą pracuje idealnie, kompletnie nie nadawała się do mojej dmuchawy (którą steruje grupowo) - moja już przy 30% uzyskiwała praktycznie pełne obroty(!).

  demsy napisał:
  czy sterownik będzie współpracował ze wszystkimi rodzajami dmuchaw?

  No niestety nie jest tak różowo. Jest bardzo wiele odmian dmuchaw i tu zależy przede wszystkim od ich bezwładności - te z dużą bezwładnością w większości bez problemu działają z wszelkimi regulatorami grupowymi, natomiast do wentylatora z małą bezwładnością lepiej użyć regulacji fazowej i na dodatek z indywidualnie dobranymi parametrami pod konkretny model. Pisałem gdzieś na początku, że przed złożeniem sterownika warto na szybko zrobić go na stykówce i sprawdzić jego współpracę na wszystkich prędkościach z posiadanym nadmuchem.
 • #137
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Witam.
  Kolego SylwekK napisałeś że masz wersie sterownika z regulacją fazową, czy możesz mi udostępnić program bo chętnie bym wypróbował jak będzie pracować moja dmuchawa z takim sterowaniem :D . Podejrzewam że część schematu ( ta wykonawcza z triakiem) troszkę się różni, czy tylko wystarczy wymienić optotriaka na takiego bez detekcji zera?
  Pozdrawiam majkawlodek
 • #138
  SylwekK
  Poziom 30  
  Schemat dla fazowego jest nieco inny i prawdę mówiąc nawet go nie rysowałem. Po prostu dorobiłem dodatkowy mały układzik detekcji zera na mostku dwóch rezystorach 100k i transoptorze, podłączyłem to do jednego z wolnych pinów i w programie badam przerwanie od PCINT (końcówki od INTO i INT1 mam już zajęte) z programowym podziałem przez 2 (PCINT reaguje na zmianę zbocza). Oczywiście optotriak od dmuchawy trzeba było zamienić na taki bez detekcji zera. W wolnej chwili uzupełnię schemat i zaktualizuję soft od fazowego na taki jak w grupowym, bo tam została jeszcze stara wersja programu - kumpel jest zadowolony (jak już pisałem to wersja specjalnie dla niego zrobiona) mówi, że teraz nie będzie go zdzierał ze ściany i przy jakiejś okazji po sezonie mi ster przywiezie do aktualizacji, bo i tak mu teraz wszystko bez problemu działa, a przede wszystkim wreszcie piec nie strzela ;) Może nawet od razu przeniosę tabelę prędkości do eeprom. Zobaczymy na ile mi czas pozwoli.
 • #139
  majkawlodek
  Poziom 11  
  Witam.
  SylwekK dzięki za informacje, pozostaje mi cierpliwie czekać. W każdym razie jestem chętny wypróbować to sterowanie fazowe (oczywiście jeśli udostępnisz program ):D .
 • #140
  SylwekK
  Poziom 30  
  Jak przerobię to udostępnię. Tak pomyślałem jeszcze, żeby może w menu serwisowym zrobić opcję kalibracji każdej prędkości wtedy bez programatora można by do każdej dmuchawy się dopasować :)

  Tak przy okazji - z kilkumiesięcznej obserwacji i oczywiście bezawaryjnego działania sterownika (odpukać ;) ) zauważyłem, że piec na pełnym załadunku spokojnie wytrzymuje mi 12h. Dla porównania z poprzednim kupnym sterownikiem - max 10h, a oryginalny, który dostałem z piecem ... ledwo 7-8h(!). Czyli jest dobrze jak mi się wydaje :)
 • #141
  majkawlodek
  Poziom 11  
  SylwekK napisał:
  Tak pomyślałem jeszcze, żeby może w menu serwisowym zrobić opcję kalibracji każdej prędkości wtedy bez programatora można by do każdej dmuchawy się dopasować


  Takie rozwiązanie było by idealne.

  Z moich doświadczeń wynika że od sterownika zależy nie tylko komfort cieplny domowników, ale ile opału spalimy i te różnice są naprawdę duże. Początkowo stosowałem miarkownik ciągu i gdy paliłem węglem i drewnem to się sprawdzał. Odkąd palę w piecu obrzynkami z tartaku i trocinami to musiałem stosować dmuchawę i sterownik. Na początku był to termostat i jedna stała prędkość dmuchawy, ale już po kilku dniach przerobiłem na dwie prędkości dobrane doświadczalnie, większa do rozpalania i mniejsza do podtrzymania palenia. Ciągle jednak brakowało mi płynnej regulacji obrotów przy zbliżaniu się do zadanej temperatury i to przesądziło o wykonaniu Twojego sterownika. Życzę powodzenia w pisaniu programu i czekam na efekty :D .
  Pozdrawiam wlodekmajka.
 • #142
  SylwekK
  Poziom 30  
  Dobre wieści :) Przysiadłem dzisiaj z wieczora i dorobiłem do wersji sterownika fazowego pełną edycję tabeli prędkości, a więc będzie można sobie ją dostosować w zasadzie do dowolnego silnika bez podłączania komputera! Niestety z publikacją muszę poczekać, bo nie mam chwilowo na czym sprawdzić czy wszystko działa zgodnie z założeniami :)
 • #144
  SylwekK
  Poziom 30  
  @demsy, tylko chciałem jeszcze zwrócić uwagę, że schemat jest nieco inny, tzn. pod wejście PC2 podłączyć będzie trzeba jakiś detektor zera - tu już bezwzględnie potrzebna jest synchronizacja z siecią. Można wykorzystać jeden z wielu dostępnych schematów. Ja zrobiłem na zwykłym transoptorze podłączonym przez dwa rezystory 100k do mostka prostowniczego.
 • #146
  SylwekK
  Poziom 30  
  W sumie wystarczy takie coś:

  Sterownik pieca CO Atmega168

  Chociaż ja nie miałem tego transoptora dlatego użyłem PC817 i mostek na wejściu przed rezystorami.

  EDIT:

  Zmieniłem schemat, a dokładniej wartość rezystora w kolektorze z 4,7k na 33k, z którym układ o wiele lepiej działa. Zupełnie nie wiem jakim cudem to przegapiłem wcześniej...
 • #147
  SylwekK
  Poziom 30  
  Oto zapowiadany firmware z regulacją fazową i edycją tabeli prędkości. Jeśli chodzi o główne bebechy programu to jest to dokładnie to samo co ostatnia wersja z regulacją grupową. Aha, jest tylko drobna zmiana z przywracaniem (RESET) ustawień. Teraz aby zresetować menu sterownika należy przy włączaniu trzymać klawisz START. Wcześniej były to "+" i "-", które obecnie przytrzymane razem z włączeniem sterownika służą do wejścia w tryb kalibracji obrotów. Ta kombinacja jest ciut trudniejsza, a do kalibracji wchodzi się w zasadzie tylko raz aby dopasować posiadaną dmuchawę. Dodam, że reset menu NIE RESETUJE tabeli obrotów.
  Słowo o obsłudze. Jak zwykle staram się aby obsługa była intuicyjna, wygodna i miała jak najwięcej opcji, a na 3-ech przyciskach to już chyba wyzwanie ;)
  Jeśli już wejdziemy do kalibracji na ekranie pokaże się w górnej linii napis "Predkosc :0", a w dolnej "STOP". Każde krótkie wciśnięcie (poniżej 400ms) klawisza START to przejście do kolejnej prędkości, aż do wartości 10 gdzie na ekranie pokaże się napis "MAX". Edytować oczywiście można tylko zakres 1-9 i robi się to klawiszami +,-. Uwaga: zmniejszenie wartości to zwiększenie obrotów - są to dane bezpośrednio wpisywane do timera stąd, niektórym może się to wydawać nielogiczne (nie będę tego tłumaczył, odsyłam do literatury na temat sterowania fazowego przez AVR). Przytrzymanie przycisków + lub - przez dłużej niż 4s zwiększa/zmniejsza wartość o 10. Zakres regulacji obejmuje zakres 200-1100. Aby przywrócić domyślną wartość aktualnie edytowanej prędkości (ustaloną na sztywno przeze mnie) wystarczy przycisnąć jednocześnie + i - wtedy zmiana wartości zostaje wstrzymana, na ekranie pokazuje się domyślna liczba i obok niej znak "<". Oczywiście może być też potrzebne (i na pewno będzie ;) ) przejście do ustawiania poprzedniej prędkości wtedy klawisz START wciskamy na około 0,5-1s i puszczamy - nr prędkości zostanie zmniejszony. I to w zasadzie wszystko. Teraz aby wyjść wystarczy przytrzymać klawisz START przez 2s aż pojawi się napis "Zapisano" i gotowe. Jeśli chcemy wyjść z kalibracji bez zapamiętywania zmian należy po prostu wyłączyć i włączyć sterownik. W kodzie jest zabezpieczenie - gdyby jakimś cudem zresetował się eeprom to zostaną przywrócone wartości defaultowe.

  Jako ciekawostkę podam, że dla mojej dmuchawy (czyli z dość dużą bezwładnością) zdecydowanie lepszą opcją jest jednak sterowanie grupowe, choćby przez pewniejszy start do pierwszego zakresu obrotów, bez charakterystycznego buczenia, itp. Mimo wszystko przy testach bez problemu udało mi się ustawić prędkości podobne jak dla sterowania grupowego.

  Fusebity dla procka bez zmian. Należy tylko bezwzględnie dorobić układ detekcji zera i podłączyć pod końcówkę PC.2 (PCINT10), bo inaczej program nie ruszy. Schemat już podawałem mimo to dodałem w załączniku.

  Na koniec ostrzeżenia jak zwykle :)

  Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa bo w układzie występuje niebezpieczne napięcie 230V.

  Przypominam, że nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie programu.

  Ostrzegam również przed próbą podmiany mojego imienia i nazwiska przy stracie programu - tak jak w każdej poprzedniej wersji tak i tu jest proste zabezpieczenie, które spowoduje, że po zmianie tych danych sterownik zgłupieje w pewnym momencie.

  UWAGA, zapomniałem dodać, że na schemacie w załączniku dla wersji fazowej optotriak OK2 to MOC3020 (lub podobny z serii MOC302x) czyli bez detekcji zera.
 • #148
  majkawlodek
  Poziom 11  
  SylwekK jesteś wielki :D , jak tylko wygospodaruje czas żeby dokonać przeróbek mechanicznych to napiszę kilka słów jak to się sprawuje u mnie. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
 • #149
  SylwekK
  Poziom 30  
  juzek555 napisał:
  Oj tam nie przesadzaj z tymi zabezpieczeniami. Ktoś kto się na tym zna zrobi swój własny program (niekoniecznie gorszy), bo nie będzie mu się chciało przerabiać twojego...


  Dlatego właśnie jest to zabezpieczenie. Zapewniam Cię, że żaden pierwszy lepszy amator (łącznie z Tobą) go nie złamie - możesz spróbować, a komuś kto się zna na programowaniu jego duma by nie pozwoliła się podpisać pod cudzą własnością i pewnie szybciej by napisał swój sterownik niż doszukał się zabezpieczeń w asemblerze :)

  Cytat:
  Powiadasz mostek ? (czasem mam ochotę coś powiedzieć, ale... lepiej nic nie mówić)
  Tak na marginesie, to fajnie żeś sobie wymyślił tą synchronizację z zerem. (obejdzie się bez zbędnych komentarzy.)


  Już bardziej zbędnych i niezrozumiałych komentarzy niż te powyższe nie widzę w tym temacie...
 • #150
  acho23
  Poziom 2  
  Witam. Co może być powodem że na wyświetlaczu pojawia się informacja o uszkodzonym termometrze? Czujnik podłączony prawidłowo, wszystkie przejścia prawidłowe.