Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokumentacja do AT24C02, AT89C4051, 74LS164, CD4541 i DS1820.

Gusia 15 Mar 2005 19:51 3434 23
  • #1 15 Mar 2005 19:51
    Gusia
    Poziom 9  

Potrzebuję chociaż częściową polską dokumentację do:
    AT24C02
    AT89C4051
    74LS164
    CD4541
    DS1820
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]

• Pomocny post
    #2 15 Mar 2005 22:27
    RSP
    Poziom 27  

Takiej typowej dokumentacji po polsku to raczej brakuje. Mogę koledze polecić stronę gazety w której były artykuły na temat niektórych z tych układów. Z tej strony można trafić na ich inne czasopisma i tam też poszukać.

www.edw.com.pl

• #3 18 Mar 2005 23:19
    Gusia
    Poziom 9  

Dziękuję poczytam.
    Ale koleżanką jestem.
    Pozdrawiam

• #4 18 Mar 2005 23:34
    RSP
    Poziom 27  

Teraz jestem świadom. Tak się właśnie zastanawiałem koleżanka czy kolega i nie byłem pewien.

• #6 19 Mar 2005 20:26
    Gusia
    Poziom 9  

Dziękuję za te stronki.
    Choć za dużo po polsku nie znalazłam.
    Mój ćwiczeniowiec uparł się głównie na 74LS164, jak on działa.
    Gdy mu tłumaczyłam na przerzutnikach , to kazał tłumaczyć bez przerzutników tak jakbym dla biologa wykładała.
    Więc jeśli ktoś może mi to wyjaśnić. Przystępnie i szybko.

• #7 19 Mar 2005 20:41
    RSP
    Poziom 27  

Czy to ma być coś w rodzaju „czarnej skrzyni” do której coś w chodzi i coś wychodzi.

• #8 19 Mar 2005 21:07
    Gusia
    Poziom 9  

Chyba lepiej jak wyjaśnię co robiłam.
    Mam schemat i opis budowy, działania, wycenę.
    Nie mam tego budować.
    Wiem jak działa raczej cały schemat, ale opiekun zaczyna się zagłębiać w to co jest w tych konkretnych mikrokontrolerach i innych częściach. Tu pojawiają się problemy.
    Niestety wyszło na to że jestem dziewczyną i trzeba jej pokazać że mam zmienić kierunek. Kolegów w ogóle nie pytał.

• #9 19 Mar 2005 21:24
    wzagra
    Poziom 32  

a 164 to nie jest aby jakiś rejestr przesuwny? tak pytasm, bo nie wiem, ale tak mi wygląda ze schiemki.. ;)).. wytłumacz mu na wiadrach i krasnoludkach - na sygnał clock krasnoludki biorą wiaderka (nie ważne puste czy pełne) i przelewają do wiaderka sąsiada... a na początku krasnolud 4051 wlewa do wiaderka krasnoludka QA wodę (albo nie - w zależności od kaprysu ;))

a znasz kawał - jak krasnoludki popdglądały królewnę Śnieżkę w łazience? - Śnieżka weszła do łazienki, a krasnale postanowiły ją podglądnąć przez dziurkę od klucza.. ustawiły się jeden na drugim i ten na dole zaczynał: co robi? - wyżej: co robi?, - wyżej: co robi?... co robi? co robi?.. i w dół: zdejmuje spódniczkę.. zdejmuje spódniczkę.. zdejmuje spódniczkę.. zdejmuje spódniczkę.. w góre: co robi? co robi? co robi? ... w dół: zdejmuje staniczek..zdejmuje staniczek..zdejmuje staniczek... co robi? co robi? co robi? ...zdejmuje majteczki..zdejmuje majteczki.. zdejmuje majteczki..zdejmuje majteczki... co robi? co robi? co robi? stoi.. mnie też.. mnie też.. mnie też..

to bardziej do 'na wesoło' ale tak to mniej więcej działa...

• Pomocny post
    #11 19 Mar 2005 21:30
    RSP
    Poziom 27  

Czy taki opis wystarczy.

Układ scalony 74LS164 zawiera osiem elementów pamiętających , połączonych w taki sposób że wyjście pierwszego połączone jest z wejściem drugiego wyjście drugiego z wejściem trzeciego itd. Każde wyjście pojedynczego elementu pamiętającego wyprowadzone jest na zewnątrz. Elementy pamiętające zbudowane są w taki sposób że narastające zbocze sygnału zegarowego powoduje pobranie informacji z wejścia tego elementu i przepisanie jej na jego wyjście. Dzięki takiemu rozwiązaniu informacja występująca na wejściach „serial inputs” po każdym narastającym zboczu zegara na wejściu „clock” przesuwana jest w głąb łańcuszka elementów pamiętających , o jeden element na każde zbocze zegara. Żeby proces przesuwania informacji mógł następować na wejściu „clear” musi występować stan wysoki. Element może być wykorzystywany do zamiany szeregowej informacji binarnej na równoległą.

• #12 19 Mar 2005 21:36
    wzagra
    Poziom 32  

czyli o krasnoludkach.. i królewnie Śnieżce.. ;))

• #13 19 Mar 2005 23:16
    RSP
    Poziom 27  

Koleżanka się odezwie bo nie wiem czy mam się dalej produkować czy nie.

• Pomocny post
    #14 19 Mar 2005 23:35
    _jta_
    Specjalista elektronik

UCY74164 (bardziej prymitywna wersja 74LS164) jest wymieniony w katalogu CEMI,
    ale praktycznie są tam tylko parametry elektryczne (które i tak dla LS są inne, i wynikają
    z samego standardu serii), i układ wyprowadzeń, z którego widać, że jest to rejestr
    przesuwny 8-bitowy z szeregowym wejściem, i równoległym wyjściem; ale nie ma
    informacji, na jakim zboczu zegara rejestr zmienia stan, ani czy wejścia są "I", czy "LUB".

Katalogi CEMI są dostępne na Elenocie.

Układy produkowane przez CEMI były omawiane w książkach, ale nie pamiętam, w jakiej
    był ten, i w zeszytach Przemysłowego Instytutu Elektroniki (PIE) - i tam było dość porządnie.

Działanie 74LS164 można opisać tak: ma wejścia -CLEAR, SI1, SI2, CP,
    i wyjścia QA,QB,QC,QD,QE,QF,QG,QH; jeśli na wejściu -CLEAR jest 0,
    to na wszystkich wyjściach robi się 0, i nie zależy to od innych wejść;
    jeśli na -CLEAR jest 1, na wyjściach QA..QH są odpowiednio stany a..h,
    a na wejściach SI1 i SI2 stan i, to po zboczu (według RSP narastającym,
    czyli po tym, jak z 0 zrobi się 1) na CP na wyjściach QA..QH zrobią się
    stany i,a,b,c,d,e,f,g; zbocze w drugą stronę (1->0) nic nie zmieni; każde
    kolejne zbocze 0->1 sygnału na CP spowoduje kolejne przesunięcie
    stanów na wyjściach QA..QH - czyli po drugim będą tam stany
    i,i,a,b,c,d,e,f, po trzecim i,i,i,a,b,c,d,e, i tak dalej; jeśli stan i będzie się
    zmieniał, będzie to najpierw i0, potem kolejno i1, i2, i3, to powiedzmy
    po czwartym zboczu CP na QA..QH będą stany i3,i2,i1,i0,a,b,c,d.

Jeszcze żeby to prawidłowo działało, nie wolno dawać zbocza CP zaraz
    po zmianie innych wejść, ani zmieniać stanu na wejściu tuż po zboczu CP
    (odpowiednie czasy, przez które "nie wolno", są podane w katalogu, jeśli
    zmiany nastąpią szybciej, to nie jest określone, jak układ zadziała - np.
    jeśli zmieni się stan I1/I2 tuż przez CP, to nie wiadomo, czy do QA wpisze
    się stan przed zmianą, czy po niej, czas przez który nie wolno zmieniać
    nazywa się czasem SETUP; te czasy są rzędu kilkunastu nanosekund
    (zależą od wersji układu), czas przez który stan na SI1/SI2 nie ma się
    zmieniać po zboczu CP nazywa się czasem HOLD, może być tak, że jest
    on ujemny - co oznacza, że np. na 2ns przez zboczem CP wolno zmienić
    stan SI1/SI2, i to już nic nie zmieni, na QA przepisze się stary stan SI1/SI2;
    dla każdego z czasów HOLD i SETUP podany jest zakres, lub minimalna
    wartość, w sumie te dwa czasy wyznaczają odcinek czasu, w którym nie
    wolno zmieniać stanu na wejściach. Dotyczy to nie tylko 74164.

• #15 19 Mar 2005 23:36
    Gusia
    Poziom 9  

To są pytania które jeszcze pamiętam:

1.pani nie wykorzystuje wejścia clear, jeśli podłączymy do niego sygnał to co się stanie na wyjściu?

2.jeśli pani nie wykorzytuje tego wejścia to na pierwszy rzut oka to jest błąd , bo kiedy sie resetuje?

3.jak to się dzieje że mamy 3 we i sygnał pojawia sie na 8 wy

5.dlaczego wejścia są sprzęgane bo tak być powinno ale dalczego

6.jak to się stało ze ten sygnał się pojawił na wyświetlaczu

7. jak pani to wyjaśni nie używając przerzutników

na wyświetlaczu zapali mi sie segment gdy będę mieć 0

• #16 20 Mar 2005 00:17
    RSP
    Poziom 27  

Czy raczej chodzi ci o opis typu.
    1. Wejście clear nie musi być wykorzystywane ponieważ mikroprocesor za każdym razem przygotowuje całą informację która musi się znaleźć na poszczególnych wyjściach układów 74ls164 i musi ją w całości do tych układów przesłać . Taki sposób przekazywania informacji powoduje że poprzednia informacja zostaje nadpisana nową i nie ma konieczności kasowania poprzedniej.

• #17 20 Mar 2005 00:39
    Gusia
    Poziom 9  

musze znać odp na te pyt.
    A jak inne wymyślicie to słucham.
    Na moje to on już wymyśla.

• Pomocny post
    #18 20 Mar 2005 09:58
    RSP
    Poziom 27  

1.Wejście clear jest do takiej pracy układu niepotrzebne . Połączenie tego wejścia z mikroprocesorem byłoby niepotrzebną komplikacją układu , ponieważ procesor i tak nadpisuje poprzednie dane nowymi.
    Gdyby czas między pojawieniem się sygnału clear a wprowadzeniem kolejnych danych był zbyt długi to zauważalne byłoby świecenie segmentów wyświetlacza i było by słuchać sygnał dźwiękowy.

2. Można by było wykorzystać to wejście , ale to czy rejestr zostanie skasowany bezpośrednio przed nadpisaniem czy nie jest dla efektu końcowego bez znaczenia.

3. Mikroprocesor odpowiednio zmieniając sygnały na wejściach serial inputs w tak generowanego przez siebie sygnału zegarowego na wejściu clock powoduje że na poszczególnych wyjściach pojawiają się właściwe stany logiczne. Informacja o stanach logicznych poszczególnych wyjść zostaje jakby wsunięta w te rejestry przez procesor.

5. Czy chodzi o wejścia serial inputs czy o wejścia wewnątrz rejestru?.

6. Odpowiednio przygotowana przez program sterujący procesorem informacja binarna zostaje przez procesor wsunięta do rejestrów i dzięki temu na odpowiednich wyjściach rejestrów pojawiają się logiczne zera powodując świecenie odpowiadających im segmentów wyświetlacza.

7. Myślę że tu wystarczy mój opis działania 74LS164.

Czy ten schemat był projektowany przez „ciebie” czy dostałaś gotowca od wykładowcy i na bazie tego gotowca musisz się przygotować.

• #19 20 Mar 2005 13:14
    Gusia
    Poziom 9  

Dziękuję wam bardzo.Powinno wystarczyć.
    Jutro się okaże.

5. Chodziło mu o wejścia serial inputs.

• Pomocny post
    #20 20 Mar 2005 14:29
    RSP
    Poziom 27  

5. Wejścia serial inputs zbudowane są z dwuwejściowej bramki NAND. Żeby stany logiczne z któregokolwiek wejścia serial inputs mogły być zapisywane do dalszych elementów rejestru na nieużywanym wejściu serial inputs musi panować wysoki stan logiczny. W przypadku zwarcia tych wejść bramka NAND zachowuje się jak inwerter i nie wymaga dodatkowego sterowania.

• #21 20 Mar 2005 17:48
    Gusia
    Poziom 9  

A czy mogłabym prosić jeszcze o jakiś zarys pracy CD4541.

• #23 21 Mar 2005 14:48
    Gusia
    Poziom 9  

Dzi ękuję wam za pomoc. Skończyło się na tym , że facet nie pytał mnie. Powiedział, że wierzył we mnie. Dał mi 4+.
    Pozdrawiam.

• #24 21 Mar 2005 19:06
    karlos79
    Poziom 33  

No prosze.
    Gratulacje.
    To jednak są jeszcze ludzie na tym swiecie :)
    Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo