Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolory Faz L1 L2 L3 w tablicy rozdzielczej

Grey77 29 Wrz 2013 17:39 92601 40
  • #31 29 Wrz 2013 17:39
    remik_l
    Poziom 29  

Panowie a jak stwierdzicie która faza jest L1 a która L2 bez dostępu do źródła zasilania?

• #32 29 Wrz 2013 17:59
    retrofood
    Moderator

remik_l napisał:
    Panowie a jak stwierdzicie która faza jest L1 a która L2 bez dostępu do źródła zasilania?

A jak stwierdzicie z dostępem?

• #33 29 Wrz 2013 18:37
    remik_l
    Poziom 29  

Po oznaczeniach na urządzeniu, chociaż im dalej od źródła wcale nie musi być to prawdą.

• #34 29 Wrz 2013 18:39
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No i jak porównacie, która to L1 na poczatku i końcu linii ?

• #36 29 Wrz 2013 18:59
    masonry
    Poziom 30  

Patrząc jak zmienia kolory psia kupa? :D :D
    Mówiąc poważniej to porządek w kolorach ma za zadanie ładnie wyglądać.
    Pewnie fajnie by było gdyby wszyscy ściśle przestrzegali kolorystyki, patrząc do puszki czy rozdzielni od razu byłoby wiadomo co jest co, a tak trzeba sprawdzać za każdym razem.
    Który jest L1 czy L2 to jest mało istotne na obiekcie samemu nadaje mu się oznaczenie który to L.
    Ważne jest aby na całym obiekcie czarny był tą samą fazą tak samo jak z innymi kolorami. Wówczas podłączając odejścia jednofazowe wiedział byś aby pierwsze podłączyć do czarnego drugie do szarego itd.
    My przyzwyczailiśmy się do bałaganu w kolorach i nie ma to dla nas znaczenia, potrafimy równo rozdzielić obciążenia faz bez względu na ich kolory.

• #37 07 Lut 2019 10:41
    pitt82
    Poziom 13  

Cześć

Normy normami - chyba żadna tego nie reguluje ale chętni mogą poszukać jak maja dostęp.
    W załączeniu mam fotkę wtyczki gdzie są oznaczenia opisowe jak i kolory. Wcześniej kolega kkaz12 podawał przykłady dokumentacji z Irlandii....
    Ja bym podłączał jak na zdjęciu wtyczki.

Kolory Faz L1 L2 L3 w tablicy rozdzielczej

Mamy jeszcze zagadkę jak przewód zasilający prowadzony jest w prowadniku kablowym a oznaczenia przewodów: 4 sztuki czarne numerowane 1-4 oraz przewód ż-ź. Ktoś coś?

• #38 07 Lut 2019 22:16
    Brivido

Poziom 29  

SeRgEy1989 napisał:
    A tak z ciekawości zapytam jak koledzy łączą oprawę awaryjną na 4 żyłowym kablu to jaki kolor jest żyłą neutralna? Siwy z niebieską koszulka na każdym końcu?

Albo wykorzystać przewód 4-żyłowy, z żyłą niebieską ;)

Ja na samym początku jak "pierwszy raz" robiłem na budowie to mnie majster uczył od najciemniejszego właśnie, czyli czarny. Później jak już sam ogólnie robiłem w innych pracach zaczynam od brązowego, czyli generalnie tak jaka jest kolejność w 5-żyłowych przewodach płaskich.

• #39 07 Lut 2019 23:41
    15kVmaciej
    Poziom 35  

masonry napisał:
    Patrząc jak zmienia kolory psia kupa?

Tak.

Brązowy, czarny, szary.

• #40 11 Kwi 2019 07:41
    Vinid
    Poziom 1  

Witam,

Chciałem tylko wspomnieć, że l1 czarnny l2 brązowy l3 szary ma sens, jeżeli patrzymy na przesunięcie fazowe. l1 przesunięte w lewo, l2 środkowe, l3 przesunięte w prawo. Jeżeli patrzymy na to w ten sposób, ma to sens.

• #41 11 Kwi 2019 12:58
    maziar1000
    Poziom 12  

Mnie uczono wg alfabetu
    L1: brązowy
    L2: czarny
    L3: szary
    W niemczech jak robiłem to taka sama kolejność obowiązywała i to mi się podobało. Robienie wg alfabetu naszego ma tutaj sens