Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności

28 Wrz 2013 18:41 3432 14
  • Poziom 10  
    Witam!
    Jak sprawdzić sprawność bramki logicznej? Jest może taki tester bramek logicznych dostępny na rynku?
    Pozdrawiam! Remek
  • Poziom 32  
    Zależy, co dokładnie chcesz osiągnąć. W najprostszym wypadku jest to LED i rezystor. Można sobie też wykonać prostą sondę na kawałku płytki prototypowej.
  • Poziom 10  
    Chcę sprawdzić czy bramka poprawnie oblicza wynik na wszystkich wyjściach z prowadzonych zdań na wszystkich wejściach. Pracuję ze starymi platformami. Niestety jest deficyt płyt zamiennych i pozostaje tylko regeneracja. Na tych płytach jest zaś sporo bramek wszelkiego rodzaju. I właśnie stąd pytanie jak zweryfikować ich sprawność.
  • Poziom 32  
    Czyli chcesz sprawdzać, czy poszczególne scalaki działają poprawnie? Czy może całe płyty? Opisz dokładniej, jak chciałbyś testować, to może jakieś sensowne rozwiązanie się znajdzie.

Znalazłem w sieci urządzenia do testowania układów pod hasłem "logic IC tester", ale są bardzo drogie.
  • Poziom 10  
    Sprawdzanie płyt odpada. Są to płyty maszyn arcade wszelkiego rodzaju. Niestety bramki są umieszczone np między procesorem, a tranzystorami, dlatego myślę o wyciąganiu tych bramek i ich sprawdzaniu osobno.
  • Poziom 32  
    Jeśli nie ma tego dużo, to najprościej ręcznie. W innym przypadku chyba opłacałoby się zrobić samemu lub zlecić komuś złożenie testera na mikrokontrolerze.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wszystkie troche lepsze programatory sprawdzają takie brameczki, wkładasz w podstawkę wybierasz bramkę z listy, klikasz i masz wynik.
  • Poziom 10  
    Willem 3 ma taką funkcję?
  • Poziom 14  
    remek1983 napisał:
    Willem 3 ma taką funkcję?
    Nie, nie ma, przecież napisał:
    Cytat:
    Wszystkie troche lepsze programatory sprawdzają takie brameczki, wkładasz w podstawkę wybierasz bramkę z listy, klikasz i masz wynik.
    A WillemProg 3.0B to przecież konstrukcja amatorska, a nie porządny profesjonalny programator, jak np. LabTool-48UXP
  • Poziom 28  
    Przegląd testerów układów cyfrowych:
    1. Na naszym forum:Link;
    2. Jako zestaw Nowego Elektronika: Link;
    3. Bardziej profesjonalne: Link;
    4. I jeszcze taki:Link
    5. Testery ZOPAN, PTC...
    Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności
    Ten ostatni mam na zbyciu ( PTC-2 lub 4).
  • Poziom 36  
    remek1983 napisał:
    myślę o wyciąganiu tych bramek i ich sprawdzaniu osobno

Może take coś Cię zinteresuje?
    Polska f-ma ZOPAN produkowała fajne testery do układów cyfrowych. Podawały w czasie rzeczywistym co dzieje się na każdej (!) z nóżek w czasie pracy. W ten sposób bardzo szybko wizualnie wyłapuje się uszkodzone bramki w danym układzie. Nie trzeba ich wylutowywać/wyciągać - sprawdza się w czasie pracy nakładając NA sprawdzany układ spinkę z wiązką przewodów. Tester nie potrzebuje własnego zasilania; zasilanie "pożycza" od badanego scalaczka :) (odpada problem z padniętą baterią).
    Urządzenie to model KZ-3306. Wygląda to tak:

Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności

Na prawym zdjęciu widać dwie spinki (od dwóch testerów) nasadzone na układy - w tym wypadku były to CD4011; układ z prawej był uszkodzony.
    Pokazuje to filmik, gdzie widać na prawym testerze stan wysoki na pinach 8,9,10 :

Po wymianie na nowy, widzimy że wszystko gra i buczy:

Pin 7 jest zgaszony, pin 14 ma stan wysoki z wiadomych przyczyn - GND i VCC :)

Czasami takie testery pojawiają się na aukcjach za śmieszne pieniądze. Wg. mnie bardzo przydatne, bo nie ma problemu z wyjmowaniem układów z płyty. Sprawdzasz "w ruchu". Gdzieś powinienem mieć ich schemat. Może znajdę?

PS: moje nie są na sprzedaż :(
  • Poziom 17  
    Jeżeli kolega posiada schemat tego KZ to proszę o wrzucenie. Bardzo ciekawe to urządzenie. Jeszczę robili wersje tylko na układy ttl były tam po dwie diody na pin zielona i czerwona, ale V max 7v a w tym kolegi to chyba 25v.
  • Poziom 36  
    Zgadza się. Max to 25V. Co do schematu: poszukam :)
  • Poziom 36  
    Znalazłem. Całość pracuje na elementach dyskretnych; jest tego sporo.
    Pierwszy skan to jeden kanał (dla jednego pinu) wraz ze stabilizatorem (dla ośmiu kanałów), drugi to schemat połączenia razem 16 kanałów i 2 stabilizatorów.

Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności Bramki logiczne - sprawdzenie sprawności

Cały tester to nic innego jak 16 wspólnie pracujących testerów stanów logicznych 0/1 w sprytnej obudowie :)