Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DEKODER DVB-T wrażliwy na zakłócenia sieci

28 Wrz 2013 20:22 2745 10
 • Poziom 6  
  Witam. Panowie mam taki nietypowy problem, i nijak nie wiem jak temu można zaradzić. Otóż posiadam dekoder ARIVA T-65. Działanie jego bez zarzutu. Lecz jednak z małymi wyjątkami. Otóż w momencie, gdy załącza się w domu silnik od hydroforu, bądź to załączam oświetlenie w pokoju, dekoder nagle traci sygnał, a w niektórych przypadkach nawet następuje całkowite jego zacięcie. Co prawda trwa to sekundę, dwie ale jednak jest to drażniące. W sytuacji gdy spawane coś jest, sprawa wygląda podobnie, szarpanie obrazu, zacinanie i tak w kółko.

  Więc ogólnie rzecz ujmując każde załączenie urządzenia do sieci, powodujące jakiś chwilowy "impuls" bardzo niekorzystnie działa na dekoder. Jest jakieś wyjście ?
 • TermopastyTermopasty
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 6  
  nie posiadam wzmacniacza antenowego. Antena jest "czysta" niczym nie zasilana. Odchodzi z niej tylko koncentryk, to wszystko. Mam dość blisko do anteny nadawczej, więc u mnie wzmacniacz jest całkowicie nie potrzebny :wink:
 • TermopastyTermopasty
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  qazeq20 napisał:
  Jest jakieś wyjście

  Wszystko wskazuje na jakieś przeciążenie instalacji elektrycznej,
  zakup UPSa powinien załatwić sprawę, poda on równe niczym nie zakłócone zasilanie do tunera.
 • Poziom 6  
  opisałem przecież podczas czego i co się dzieje :)

  UPS...hmm Ferguson kosztował mnie 100 zł, UPS dobry napewno więcej...niema interesu w tym :), może Ktoś się spotkał jeszcze z czymś takim, i coś innego doradzi. Ale dziękuję oczywiście za wskazówkę
 • Specjalista Sieci, Internet
  qazeq20 napisał:
  UPS dobry napewno więcej...niema interesu w tym

  Ja APC Back UPS ES 550 z dobrym akumulatorem, z All...o kupiłem za niecałe 50 zł z przesyłką, akumulator "trzyma" mój serwer Synology DS 713+ około 10 minut po zaniku prądu, a serwer "bierze" około 50 Wat.
 • Poziom 43  
  KOCUREK1970 napisał:

  Wszystko wskazuje na jakieś przeciążenie instalacji elektrycznej,
  zakup UPSa powinien załatwić sprawę, poda on równe niczym nie zakłócone zasilanie do tunera.
  To już prędzej wskazuje na złą instalację elektryczną - złe połączenia, nadpalenia itp. UPS nie wyeliminuje zakłóceń. Naprawić instalację elektryczną.
 • Poziom 6  
  co Pan rozumie pod pojęciem złe połączenia ? przewody w ścianach mi się nie palą :). To nie jest tak, że dzieje się to przy którymkolwiek załączeniu dajmy na to oświetlenia.Konkretniej mówiąc w pokoju obok można załączać co się chce, i dekoder na to nie reaguje, ale już na przykład u mnie lampkę nocną załączając , to dekoder już "wyczuwa" , no i o wspomnianej spawarce w garażu, też to odczuwa.
 • Moderator
  Dekodery Ariva 65 - jak większość tego typu urządzeń - mają zasilacze impulsowe, a zasilacz impulsowy oprócz przetwornic posiada także bardzo prymitywny układ kontroli parametrów zasilania. O ile spadki napięć, nawet do około 150 V, nie powodują specjalnych problemów, to gwałtowny wzrost napięcia powyżej 300V w szczycie (standardowo napięcie szczytowe od 230V to także około 270V) powoduje "działania obronne" zasilacza przez jego wyłączenie. Załączenie takiego zasilacza zawsze odbywa się z pewna zwłoką. A taka zwłoka powoduje efekty jakie opisujesz.

  To ze przewody się nie palą to nie oznacza że instalacja jest zupełnie prawidłowa. Wszelkie załączenie odbiorników takich jak hydrofor czy lampka nocna z "energooszczędną" żarówką (w gruncie rzeczy świetlówką z przetwornicą elektroniczną) zawsze powodują powstawanie chwilowych przepięć, nieszkodliwych dla standardowych odbiorników.

  Dlatego sprawdź czy:
  - jaka jest wielkość napięcia sieciowego;
  - jak zmienia się napięcie na gniazdku zasilającym dekoder gdy zostaje uruchomiony hydrofor czy inny odbiornik o dużym prądzie składowej biernej (zawierający indukcyjność lub pojemność).

  Warto tez dla próby włączyć w kabel antenowy tłumik, by w przypadku pojawienia się zakłóceń impulsowych czułe wejście antenowe odbiornika nie uległo przesterowaniu, szczególnie ważne przy małej odległości od nadajnika i bardzo silnym sygnale. To może herezja, ale jest to dość częste zjawisko dla sygnałów DVB-T, które zawierają tzw interwał ochronny (GI). Po prostu w momentach, gdy nadajnik nie wysyła sygnału, nawet najsłabsze zakłócenia impulsowe są traktowane przed dekoder jako "sygnał do zdekodowania" i procesor zamiast "zajmować się dekodowaniem" właściwego sygnału "zastanawia się" nad tym co odebrał w czasie "przerwy". Dlatego warto wytłumić sygnał do takiego poziomu by żaden "śmieć" nie "zagrażał" prawidłowemu odbiorowi.

  Nie piszesz gdzie mieszkasz dokładnie, ale w samym Krośnie sygnał jest tak potężny, że niektóre czulsze dekodery odbierają nawet bez anteny....

  Osobiście także stosuje UPS-a, mieszkam na wsi a tam "mrugnięcia" prądu są na porządku codziennym i conocnym.
  Jeden z sąsiadów miał ten sam problem i musiałem mu dołączyć do jakiejś Wiwy akumulator żelowy równolegle do zasilacza dekodera. Ariva ma niestety zasilacz wbudowany.
 • Specjalista Sieci, Internet
  qazeq20 napisał:
  To nie jest tak, że dzieje się to przy którymkolwiek załączeniu dajmy na to oświetlenia.Konkretniej mówiąc w pokoju obok można załączać co się chce, i dekoder na to nie reaguje, ale już na przykład u mnie lampkę nocną załączając , to dekoder już "wyczuwa" , no i o wspomnianej spawarce w garażu, też to odczuwa.

  Z opisu wygląda, że masz dość typową sprawę reakcji odbiornika na zakłócenia impulsowe pochodzące od włączających / wyłączających się urządzeń elektrycznych bądź zużytych, mocno iskrzących włączników / wyłączników, itp - ogólnie, zakłócenia takie mogą pochodzić od czegokolwiek, co ma cokolwiek wspólnego z prądem elektrycznym.

  Taka reakcja pojawia się zwykle w dwu przypadkach:
  • Niekorzystnej lokalizacji anteny telewizyjnej, która "zbiera" takie zakłócenia (np. antena wewnętrzna, powieszona na ścianie zewnętrznej przy oknie, antena zawieszona na balkonie, antena na strychu, etc...)
  • marnej jakości elementów instalacji antenowej w mieszkaniu (kabel antenowy, rozgałęźniki, wtyczki antenowe, etc...) oraz niewłaściwego montażu.

  Tak więc najpierw trzeba być na 100% pewnym swojej instalacji antenowej. Lokalizacja anteny, użycie dobrego kabla antenowego o jak najwyższym współczynniku ekranowania, użycie wtyczek antenowych w pełno metalicznych obudowach, jak również ich prawidłowe założenie, etc.

  Oczywiście, niezależnie, można, a nawet powinno się, powymieniać takie 'siejące' elementy, jak wyłączniki / włączniki, etc.

  Trzeba też mieć świadomość, że jeśli jest jakieś bardzo wredne urządzenie, zwłaszcza większej mocy, to wszelkie zabiegi mogą nie przynieść skutku i przy niedobrej konfiguracji antena - odbiornik - urządzenie jego zakłócającego wpływu może nie dać się nigdy do końca pozbyć.  Gdzie masz tę antenę zamontowaną, jaki kabel antenowy (typ) jest użyty?