Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIEC GAZOWY - JAKI WYBRAĆ

28 Wrz 2013 23:18 3918 7
  • Poziom 2  
    Witam.

Mam mieszkanie 80 m2. Wcześniej miałem piec na paliwo stałe 9kw i było w miarę ok, z tymże trzeba dorzucać. Chciałbym teraz kupić piec gazowy w granicach 2000PLN. Znalazłem kilka, np:

MICRO TERM DYNAMIC 2-FUNKC. TERMET TYP GCO-DP-14-00,
    TERMET Minimax Elegance GCO-DP-13-10
    TERMET UNICO ELEGANCE 13 GCO-13-00,
    Beretta Junior 14/21i 2-funkcyjny ;
    JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV AE

i inne firmy jak ARISTON, DIETRICH, SAUNIER DUVAL, które nie wzbudzają mojego zaufania, ale może niesłusznie.

Zakładam, że ma to być piec 1-funkcyjny około 10 kW. Z otwartą komorą spalania, ponieważ piec będzie zamontowany w piwnicy i nie ma tam możliwości pociągnięcia podwójnej rury w kominie (w kominie jest teraz alufol).

Ale często jest tak, że piec dwufunkcyjny jest tańszy od jednofunkcyjnego (np beretta od termetu). Poza tym mogę chyba zamontować piec z zamkniętą komorą spalania a powietrze i tak pobierać z pomieszczenia, tak?

Proszę mnie uświadomić i pomóc podjąć decyzję

Pozdrawiam.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Możesz oczywiście do zamkniętej komory dać powietrze z pomieszczenia. Będziesz miał przy tym większa pewność, że spaliny nie wedrą się do pomieszczenia.

Kocioł im do mniejszej mocy będzie modulował tym na takim metrażu lepiej.

Jednofunkcyjny jest wygodniejszy jeżeli chodzi o ciepłą wodę. Niestety trzeba zakupić zasobnik.

Jeżeli zdecydujesz się na jednofunkcyjny będziesz mógł zafundować sobie taki o mniejszej mocy znamionowej. A im mniejsza znamionowa to również minimalna jest mniejsza.
    Jeżeli weźmiesz dwufunkcyjny to z automatu masz 24 - 26kW w innym przypadku kocioł nie nadążałby zagrzewać wodę. Natomiast 24kW nie zmoduluje do tego stopnia aby popracować trochę dłużej i nie taktować palnikiem.
  • Poziom 36  
    Witam, przy kotle turbo w piwnicy nie można pobierać powietrza z pomieszczenia, wystarczy wykonać zaciąg powietrza z zewnątrz z za ściany, zatem ja bym polecił Beretta junior 21 esi, kocioł bardzo fajny, tani w serwisie i mało awaryjny.

Dodano po 3 [minuty]:

Zaciąg z pomieszczenia piwnicy? No jasne niech turbina wciąga pajęczyny i wszelkiego typu kurze jak i pająki, no a nie mówie już o tym że gdy w piwnicy są rewizje kominów węglowych to kocioł i sadze sobie wciągnie.;)
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    W0jtek92 napisał:
    No jasne niech turbina wciąga pajęczyny i wszelkiego typu kurze jak i pająki

Zanim dolecą do wentylatora to się troszeczkę zagrzeją na palniku i nie będą już takie groźne :D

Tak naprawdę nie ważne czy atmosferyczny czy turbo to syf zaciąga równo.
  • Poziom 36  
    Tyle że atmosferyk nie ma wentylatora podatnego na awarie w przypadku mokrych sadz itd. Masz tu trochę racji z podpięciem zaciągu z pomieszczenia bo to tnie koszta ale z punktu widzenia serwisanta który odbiera kocioł i go serwisuje, a jak już mokra sadza spali wentylator to 'sorry memory' ale producent nie przewiduje ciągnąć powietrza z sadzami;/ to są takie właśnie skrajności..
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi. Piracik, Piszesz: "Kocioł im do mniejszej mocy będzie modulował tym na takim metrażu lepiej." Natomiast Wojtek92: "ja bym polecił Beretta junior 21 esi" Ta beretta ma moc 6-21 czyli powiedzmy jak potrzebuję 8 kW to pracowała by z minimalną mocą - czy to nie byłoby mało efektywne? W porównaniu do UNICO 4-13,5kW?
  • Poziom 10  
    Witam, podepnę się pod temat i tak jak kolega zadam pytanie, jaki kocioł wybrać?
    Mam obecnie berettę mynute 13/20 i od 98 roku jestem/byłem zadowolony.
    Nadszedł czas, że jest usterka mianowicie podnosi się ciśnienie w układzie C.O. (upuszczam wody jak na razie). Podejrzewam, że naprawa może być kosztowna (wymiennik ciepła?). Zaczynam robić rozeznanie.
    Mam na oku kotły: beretta junior 14/21i 2-funkcyjny, buderus u044k 2-funkcyjny (prosty gorszy?) i lepszy buderus gb072 kondensacyjny oraz vaillant 146 5-5. kondensacyjny, lecz ceny tych piecy (lepszych) sięgają około 5 tyś.
    Ja potrzebowałbym 2-funkcyjny.
    A i jeszcze jedno czy wybierając jakąś berette czy inny piec wszystkie rurki pasują czy trzeba przerabiać?
    I drugie pytanie, czy tańszy (prostszy) kocioł rzeczywiście jest dużo gorszy od tych droższych ("lepszych?"), taki junior z beretty kosztuje około 2 tyś. zł i pewnie jak buderus za np. 5 tyś. zł starczy na około 18 lat.
    Czy to co zaoszczędzę przy kupnie pieca to wyrówna mi się z kosztami (strata) grzania przez te 18lat? mam domek około 110m2 parter z poddaszem.
  • Poziom 36  
    Przy zakupie Beretty masz przeróbkę instalacji rzędu 50 złotych, wiadomo jakieś kolanko trzeba przekręcić i dodać kolejne itd. Czy ja wiem czy droższe będzie lepsze? Żywotność kotłów oblicza się na 10 lat lecz przy dobrym serwisie i regularnych przeglądach kocioł może pracować nawet 15 lat, musisz też patrzeć na dostępność części i ich cenę bo co z tego że kupisz kocioł za 5 tysi skoro nigdy się on nie spłaci bo części drogie:/ akurat Beretta części ma tanie a model junior jest mało awaryjny i cieszy się dużą popularnością wśród ludzi. Ja mogę go śmiało polecić;)