Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak włączyć wyjście optyczne w TV?

arab_123 01 Paź 2013 18:12 44259 38
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    arab_123
    Poziom 7  
    anmedia napisał:
    W takim razie zaproponuje Ci taka probe. To ostatecznie potwierdzi gdzie jest uszkodzenie.

Potrzebujesz kabel optyczny o maksymalnej dlugosci 30cm (najlepiej nowy - dobry jakosciowo).

Przygotuj kino domowe + komputer na kabelu krotkim. Ustaw kino domowe tak aby uslyszec jaki kolwiek dzwiek z komputera. Wlacz TV, i przepnij wtyczke z komputera do TV (mozesz to zrobic przy wlaczonych urzadzeniach). W tym polaczeniu probuj wszystkich mozliwych ustawien w TV. Jesli to zawiedzie, pozostaje uszkodzenie TV, gniazdo lub problem z plyta w TV.

Napisałem już o tym w pierwszym moim poście w tym temacie, ale może nie opisałem tego zbyt dokładnie stąd może nieporozumienia.

arab_123 napisał:
    Kino na pewno jest dobrze podłączone, kabel również jest sprawny (gdy zostały podpięte pod komputer stacjonarny wszystko działało), natomiast po podpięciu pod tv nic nie słychać.

Właśnie tą metodą którą opisałeś stwierdziłem, że kabel jak i kino są sprawne a uszkodzenie leży po stronie TV lub też któraś opcja w TV jest nieaktywna. Wszystko było włączone i spięte obok siebie. Gdy wpiąłem kabel optyczny z kompa w kino na ustawionej opcji "D.IN" dźwięk był. Następnie przepiąłem kabel z kompa pod TV i dźwięku nie było. Pisałem też że próbowałem przeróżnych opcji w menu "dźwięk" telewizora. Wypróbowałem chyba wszystkie i chyba we wszystkich możliwych kombinacjach, ale dźwięku dalej nie było. Już wtedy zacząłem podejrzewać uszkodzenie, ale myślałem że może opcja włączenia gniazda optycznego jest jakoś tam dobrze ukryta tylko ja nie potrafię jej włączyć.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    arab_123
    Poziom 7  
    anmedia napisał:
    A skad ta pewnosc? Napisalem powyzej kabel do 30cm, nowy. Wystarczy ze kabel zostal gdzies zgiety, mogla zostac uszkodzona struktura kabla. Swiecic sie bedzie ale sygnal bedzie zbyt slaby. A na oko tego nie zobczysz.

Po pierwsze czy w ogóle idzie gdzieś dostać taki kabel o długości 30cm? Z tego co widziałem w sklepie najkrótsze jakie były miały 0,5m (mój akurat ma 1,5m, krótszy raczej nie dostanie do mojego TV). A po drugie, kabel nigdy wcześniej nie był używany właśnie z tego względu że jest nowy (kupiłem go właśnie z przeznaczeniem podłączenia pod TV).
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    grubs
    Poziom 32  
    Kolego w instrukcji do twojego telewizora jest tak:
    Menu→Dźwięk→Dodatkowe ustawienia

Wyjście SPDIF
    Wyjście SPDIF (Sony Philips Digital
    InterFace) służy do przesyłania cyfrowego
    sygnału dźwiękowego do głośników
    i różnych urządzeń cyfrowych (np.
    odtwarzaczy DVD) przy minimalnym
    poziomie zakłóceń.
    - może tu się je dopiero aktywuje.
    Format dźwięku: wybór jednego z dostępnych formatów dźwięku cyfrowego
    (SPDIF).
    N Dostępny format wyjścia dźwięku
    cyfrowego (SPDIF) zależy od źródła
    wejściowego.
    - na tym bym się skupił.

I jeszcze wcześniej przy podłączeniu.

Dźwięk 5.1-kanałowy jest dostępny, gdy
    telewizor jest podłączony do urządzenia
    obsługującego ten standard.

Kiedy odbiornik (kino domowe) jest włączony, emitowany będzie dźwięk
    przesyłany przez złącze optyczne
    telewizora. Gdy w telewizorze odbierany
    jest cyfrowy obraz antenowy, do zestawu
    kina domowego będzie przesyłany dźwięk
    5.1-kanałowy. Gdy źródłem jest urządzenie
    cyfrowe podłączone przez złącze HDMI,
    takie jak odtwarzacz DVD / Blu-ray /
    odbiornik telewizji kablowej / dekoder
    telewizji satelitarnej (STB), odbiornik kina
    domowego będzie emitował jedynie dźwięk dwukanałowy. Jeśli chcesz korzystać z
    dźwięku 5.1-kanałowego, podłącz cyfrowe
    wyjście dźwięku z odtwarzacza DVD /
    Blu-ray / odbiornika telewizji kablowej
    / dekodera telewizji satelitarnej (STB)
    bezpośrednio do wzmacniacza lub zestawu
    kina domowego

Jeżeli podłączysz poprawnie to spróbuj ustawień na początku postu.
    arab_123
    Poziom 7  
    Nie pisałem przez długi czas bo musiałem pilnie wyjechać. Z kolei mój ojciec zdecydował że będzie dzwonił do samsunga i albo oni to jakoś aktywują, albo naprawią i po sprawie :) Co do kolegi grubs'a. Próbowałem już tych ustawień z wyjściem SPDiF bo też byłem pewien że to tam się aktywuje. Ustawiałem tam wszystko w różnych kombinacjach ale to dalej nic nie pomogło. Tylko głucha cisza.
    Tomi6
    Poziom 2  
    grubs napisał:

Kiedy odbiornik (kino domowe) jest włączony, emitowany będzie dźwięk
    przesyłany przez złącze optyczne
    telewizora.

Zamierzam podłączyć TV pod amplituner pod wej. optyczne (jestem zielony:). Chciałbym zapytać kogoś kto ma tak podłączony sprzęt.

Czy w momencie gdy włączamy TV (wyłączony amplituner) dźwięk płynie z głośników TV? Czy wyjście optyczne działa jak słuchawkowe i jest cisza do puki nie włączymy amplitunera?

(Nie zawsze potrzebuję dźwięk 5.1 / nie zawsze chce mi się włączać amplituner :)
    intenso
    Poziom 39  
    Tomi6 napisał:

Zamierzam podłączyć TV pod amplituner pod wej. optyczne (jestem zielony:). Chciałbym zapytać kogoś kto ma tak podłączony sprzęt.

Czy w momencie gdy włączamy TV (wyłączony amplituner) dźwięk płynie z głośników TV? Czy wyjście optyczne działa jak słuchawkowe i jest cisza do puki nie włączymy amplitunera?

(Nie zawsze potrzebuję dźwięk 5.1 / nie zawsze chce mi się włączać amplituner :)

Dźwięk będziesz miał zawsze n a głośnikach tv nie zależnie czy amplituner będzie włączony czy też nie.