Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZWE 24-2 kp - jak tym sterować?

kortyleski 29 Wrz 2013 12:28 3615 16
  • #1 29 Wrz 2013 12:28
    kortyleski
    Poziom 41  

Witam

Geneza problemu:
    padła na amen stara mora, za grosze dorwałem junkersa z tematu.
    Kocioł podłączony, pali się ale...
    Kocioł z "drugiej ręki" odpięte sterowanie. Z tego co się doczytałem to na stykach 8 i 9 płyty powinna być zwora, wtedy kocioł pracuje i reguluje się wg czujnika zamontowanego na wyjściu CO. u mnie tej zworki nie ma - kocioł pali się cały czas. poniżej załączam zdjęcie płyty elektroniki i proszę o wskazanie pinów 8 i 9. ZWE 24-2 kp - jak tym sterować?

1 16
  • Pomocny post
    #2 29 Wrz 2013 13:06
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Instrukcja

Z instrukcji można wywnioskować, że kocioł współpracuje wyłącznie z regulatorem firmy junkers i komunikuje się z nim cyfrowo (?)

Podłącza się go do tej czarnej kostki z trzema zaciskami.

Po zdjęciu widać, że ciepłej wody nie masz więc możesz wpiąć auratona szeregowo w zasilanie kotła :D

1
  • #3 09 Lip 2015 17:31
    kortyleski
    Poziom 41  

Kocioł pracuje już drugi rok na sterowniku z mory... Sterowanie jest analogowe, napięcie od zera do bodaj 24v. Na razie mam tylko on/off. Chciałbym zrozumieć sens modulacji płomienia. Zima niedługo a ori sterownik junkersa drogi jak diabli

1
  • #4 09 Lip 2015 17:53
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeżeli potrzebny Ci sterownik to możesz podpiąć każdy sterownik junkersa 24VDC typu TR21 (prosty pokrętło),TR100 (dobowy), TR200 (tygodniowy), FR100 (uniwersalny nadaje się do starych i nowych kotłów) pod zaciski 1-2-4. W Twoim przypadku modulacja i tak nie działa bo kocioł jak widzę z foto ustawiony jest na minimalną moc czyli 8kW...Dla poszukujących jeszcze mogę coś znaleźć (przez PW).

2
  • #5 09 Lip 2015 18:33
    kortyleski
    Poziom 41  

Pokrętło przestawić nie problem tylko po co ta modulacji jest i w zależności od czego ma się podnosić płomień?

0
  • #6 09 Lip 2015 21:34
    serwisszulborski.pl

Jeżeli kocioł jest ustawiony na minimalną moc c.o. to nie ma czym modulować bo pracuje ze stałą wartością płomienia. Modulacja jest potrzebna na większych mieszkaniach i domach by kocioł łagodnie dochodził do ustawionej temperatury i dodatkowo coś więcej zaoszczędził zapewniając wyższy komfort. Z doświadczenia kocioł z modulacją bez regulatora jest mniej oszczędny. Producenci na Zachodzie nie przewidują pracy kotła bez automatyki.

1
  • #7 10 Lip 2015 13:03
    kortyleski
    Poziom 41  

No tak. Tylko minimalna moc zdaje egzamin jesienią i wiosną. A jak są ostrzejsze mrozy to muszę pilnować czy kocioł wyrabia i manualnie podnosić płomień. Myślę żeby monitorować temperaturę spalin i na tej podstawie ustawiać płomień tak by ciepło mi w komin nie uciekalo...

0
  • #8 10 Lip 2015 18:24
    serwisszulborski.pl

Mylisz dwa określenia: minimalna moc c.o. a ustawienie termostatu kotła. Ustawiając pokrętło termostatu np. z 1 na 3 nie zwiększasz płomienia tylko zakres temperatury do której kocioł będzie pracował. Jak wynika z foto, serwisant ustawił kocioł na minimalną moc c.o. dostosowując kocioł do warunków pracy, w związku z tym nawet ustawiając kocioł na max czyli zakres 7 Twój junkers dalej będzie chodził z minimalną mocą c.o. ok. 8 kW a płomień będzie stały bez modulacji....Radzę jednak zakupić regulator junkersa (TR21,TR100...) podpiąć pod zalecane zaciski 1-2-4 a termostat kotła ustawić na stały zakres (zależnie od potrzeb i typu instalacji). Podpinanie obcych regulatorów nadmiernie obciąża płytę i może spowodować przyśpieszony jej zgon. Ładowanie później kasy (płyta ponad 1000 zł) w ponad 20-letni sprzęt może okazać bez sensu.

0
  • #9 10 Lip 2015 21:35
    kortyleski
    Poziom 41  

Ty mylisz pojęcia. Kocioł montowalem ja. I ja go ustawiłem. Teraz kwestia jak go zoptymalizować. Nie sugeruje się zdjęciem, ono miało pokazać złącza na płycie a nie ustawienia.

0
  • #10 10 Lip 2015 22:25
    serwisszulborski.pl

Optymalizacja w Twoim wypadku to ustawienie mocy grzewczej kotła do metrażu bądź kubatura...Dalej montaż regulatora pokojowego w pomieszczeniu reprezentacyjnym w mieszkaniach bądź domach do 150m² albo regulatora pogodowego typu TA...W domach powyżej 150m².

0
  • #11 11 Lip 2015 21:35
    piotr_boncza
    Poziom 29  

kortyleski napisał:
    Ty mylisz pojęcia. Kocioł montowalem ja. I ja go ustawiłem. Teraz kwestia jak go zoptymalizować. Nie sugeruje się zdjęciem, ono miało pokazać złącza na płycie a nie ustawienia.

Nie zrozumiałeś, co SS pisał do Ciebie. Po prostu, na podstawie zdjęcia, rozpoznał, że kupiłeś kocioł, który jest ustawiony do pracy z minimalną mocą. Nie myl mocy z temperaturą. Zakres tej ustawiasz sam, pokrętłem na obudowie. Moc ma serwisant (we władzy :D ). Zsumuj moc grzejników, jeśli wyjdzie więcej niż 7-8kW, to warto bawić się w zmianę mocy.

0
  • #12 11 Lip 2015 22:34
    kortyleski
    Poziom 41  

Ja juz nie wiem co kto rozumie. Napisałem wyraźnie o co mi chodzi. Jak na razie nikt nie potrafi udzielić konstruktywnej odpowiedzi. Pytam wiec jeszcze raz. Jak regulator temperatury steruje kotłem. Od jakich czynników zależy wysokość płomienia.

0
  • #13 22 Lis 2015 21:59
    genaroxxx
    Poziom 8  

witam
    Dołączę się do tematu.
    Posiadam kocioł DE Dietrich 2.24, który jak się okazało jest kotłem Junkers Zwe 24- 2k z logo dietricha na obudowie.
    Do kotłów tych zalecane są sterowniki pokojowe zasilane napięciem 24 v i podające sygnał zwrotny w postaci napięcia od 2,5 do 24 V: junkers tr 21, tr 100, tr 200., realizujące włączenie co i modulację mocy kotła. Podłącza się je do styków 1, 2, 4 na płycie głównej.
    Problem w tym, że kotły mają po ok 20 lat, regulatory są niedostępne a problem sterowania kotłem w zależności od temperatury w pomieszczeniu jest.

Stąd sterowanie regulatorem dwustanowym np. Auraton, zostało zaproponowane tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6978606#6978606..

Ponieważ stoję przed identycznym problemem, ciekaw jestem czy rozwiązanie sprawdziło się w użytkowaniu, warto by autora rozwiązania zapytać.

pozdrawiam.

0
  • #14 23 Lis 2015 22:49
    irus.m

genaroxxx napisał:
    witam
    ..............................................
    Posiadam kocioł DE Dietrich 2.24, który jak się okazało jest kotłem Junkers Zwe 24- 2k z logo dietricha na obudowie.........................
    :!: :?: :idea: :D

cieekawe?.
    pozdrawiam

0
  • #15 24 Lis 2015 00:02
    serwisszulborski.pl

W obecnych czasach to standard...Marki wymieniają się produktami tu Junkers dla De Dietrich ZWE24-2KP a De Dietrich dla Junkersa kotły stojące Suprastar i Supraline....Wracając do tematu można jeszcze pod zaciski 1-2-4 podłączyć regulator Junkersa typu TR21, TRP31, TRQ21T/W, TR100, TR200, FR100, FR50...

0
  • #16 24 Lis 2015 09:26
    genaroxxx
    Poziom 8  

Witam
    Wymienione przez serwisszulborski.pl regulatory rzeczywiście można podłączyć, natomiast:
    1. są nieosiągalne w sprzedaży,
    2.zakładając ,że się znajdzie to podłączanie regulatora w cenie min 600 zł do 20- letniego kotła wydaje się być bezzasadne pod względem ekonomicznym. Tym bardziej, że w przypadku zmiany kotła na inny ( nie Junkersa) system regulator będzie bezużyteczny.
    Stąd pojawia się próba dwustanowego sterowania tymi kotłami przy pomocy sterowników uniwersalnych np. Auraton w cenie ok 100 zł.
    Zaproponowane, również na forach zagranicznych, rozwiązanie polega na zwieraniu wyprowadzeń 2 i 4 kotła poprzez rezystor. Zwieranie powoduje gaszenie kotła.
    Mnie interesuje czy to rozwiązanie sprawdziło się w praktyce tzn. w tym senie czy w czasie eksploatacji nie powodowało awarii płyty elektronicznej kotła.
    pozdrawiam

0
  • #17 29 Lis 2015 16:15
    kortyleski
    Poziom 41  

Ten kocioł jest sterowany napięciem . Ale... Po zwarciu styków się wyłącza a po ich rozwarciu załącza. Jednak z tego co wiem płyta nie lubi bezpośredniego połączenia styków. Na początku tego tematu - 2013rok wyszukałem gdzieś w internecie by kocioł załączać poprzez rezystor. Nie pamiętam wartości. Niemniej na zwykłym dwustanowym regulatorze pokojowym działa do dziś bezawaryjnie. Regulator można choćby EUROSTER 2000 dać. grosze kosztuje.

0