Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawdzenie połączenia mieszacz

Lech24 29 Wrz 2013 12:37 1641 7
  • #1 29 Wrz 2013 12:37
    Lech24
    Poziom 13  

Witam

Mam zamiar w najbliższym czasie dokończyć budowę ogrzewanie. Część prac zostało zrobione kilka lat temu tzn został zamontowany mieszacz do podłogówki jak na zdjęciu. [img] sprawdzenie połączenia mieszacz [/img]Teraz stoję przed dylematem czy połączenie elementów mieszacza jest prawidłowe, nie zostało to zrobione przeze mnie i nie bardzo mogę rozgryźć co autor miał na myśli oraz jakby to miało działać (o ile w ogóle). Po przejrzeniu wielu konstrukcji nie znalazłem nigdzie takiego sposobu podłączenia co zaczęło mnie niepokoić. Proszę o sprawdzenie oraz ewentualnie o sugestię jak to poprawić i podłączyć do tego kominek z płaszczem wodnym wraz z instalacja CWU. Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

0 7
  • #2 29 Wrz 2013 12:44
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Zasilanie z kotła powinno być na ssaniu pompy (na dolnej belce)
    Powrót do kotła powinien być na tłoczeniu (górna belka)
    Kapilara głowicy (której nie ma) powinna być na górnej belce.
    Termostat, który jest pod pompą:
    - jeżeli ma służyć do załączania pompy kiedy będzie ciepła woda z kotła to będzie chyba OK
    - jeżeli ma pełnić funkcję zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperatura to powinien być na górnej belce.

0
  • #3 29 Wrz 2013 14:36
    Lech24
    Poziom 13  

Czyli jak rozumiem podłączenie jak poniżej powinno zdać egzamin czy muszę dołączyć głowice z kapilarą o której Pan wspomina. Ewentualnie jakieś inne elementy których mi brakuje.
    [img] sprawdzenie połączenia mieszacz [/img]

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 29 Wrz 2013 14:39
    piracik

Zasilanie z kotła musi być za pompką. Pompka na podłogówce (na rozdzielaczu) ma za zadanie tylko przetłaczać wodę po pętlach. Nie zassie z kotła ciepłej wody.

0
  • #5 29 Wrz 2013 15:07
    Lech24
    Poziom 13  

To znaczy że muszę stosować układ z 3 pompami (rysunek z prawej). Czy można się wykpić stosując 2 pompy i ewentualnie za pomocą jakiejś dławicy regulować różnicę przepływu między układami jeżeli taka regulacja będzie konieczna.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Wrz 2013 15:52
    piracik

Możesz zrobić układ taki jak po lewej stronie. Nie musisz nic dławić.
    Na podłogę nie idzie taki duży przepływ, żeby był problem.
    Na wszelki wypadek i tak warto dać zawory odcinające do zasobnika.
    W razie czego będziesz mógł przymknąć.
    A gdzie masz grzejniki podłączone?

0
  • #7 29 Wrz 2013 16:38
    Lech24
    Poziom 13  

I tak planowałem kilka zaworów więcej których niema na rysunku. W założeniach nie ma być grzejników, to jest mały domek więc kominek z płaszczem + podłogówką powinien dać wystarczająco ciepła. Z resztą jest to domek bardziej letniskowy, użytkowany maksymalnie jesienią. Układ planuje zalać glikolem a cała hydraulika wodna jest zrobiona tak aby można było maksymalnie spuścić wodę z układu na czas zimy.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie bo nie rozumiem za bardzo funkcji pompy na rozdzielaczu jako że jest ona wpięta tak jakby szeregowo z pompą kotła więc teoretycznie w momencie gdy jest wyłączona, tzn temperatura na regulatorze będzie poniżej nastawionej woda będzie płynąć według rysunku z lewej.

Jedyne nasuwające mi się na myśl wyjaśnienie takiego połączenia zaznaczyłem na rysunku z prawej. Wydaje mi się że gdyby zastosować zawór z kapilarą na zasilaniu mogło by to tak zadziałać. Dlatego moje pytanie czy dobrze rozumiem zasadę działania.

Pozdrawiam

0
  • #8 29 Wrz 2013 18:30
    piracik

Rysunek po prawej jest prawidłowy.

Więcej możesz przeczytać np. Tutaj

Pompa na rozdzielaczu jest tak jakby równolegle, a nie szeregowo.
    Pompa na rozdzielaczu cały czas mieli po podłogówce w kółko. czyli z powrotu na zasilanie.
    Jeżeli zawór otworzy zasilanie z kotła to pompka na kotle powinna wtłoczyć trochę ciepłego czynnika, a pompka na rozdzielaczu mieszając go z woda z powroty podłogówki przegonić po pętlach.

0
  Szukaj w 5mln produktów