Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyłączyć karte sieciową?

29 Wrz 2013 15:00 3096 17
  • Uczeń
    płyta msi b75 p45
    przed PC stoi router WR740n

Jak komputer jest wyłączony to się cały czas świeci kontrolka na routerze mimo ze na karcie sieciowej jest wyłączona, jak wyłącze zasilacz to gaśnie. Co dziwne w trybie uśpienia na kontrolka gaśnie.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Co ci przeszkadza jedna mała dioda?
  • Uczeń
    nie w tym ze przeszkadza ale mnie to dziwi
    jak karta jest zgaszona to dlaczego na routerku swieci a nawet miga??
    W tr. uśpienia gaśnie tak jak jest wyłaczony i wyłacze zasilacz na 0
  • Poziom 33  
    Może masz aktywny wake on lan??
  • Poziom 43  
    Jak odlaczysz kabel od karty sieciowej to tez masz sygnalizacje na routerze?
  • Uczeń
    jak wyłaczyć wake on lan?
    CHACA to już gaśnie, tak samo jak wyłącze zasilacz, lub zamiast komputer wyłaczać przejdę w tryb uśpienia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    WoL wyłączysz w BIOS'ie.
  • Uczeń
    szukalem i nie ma
    msi b75 p45 uefi bios mam
  • Poziom 13  
    okular766 napisał:
    szukalem i nie ma
    msi b75 p45 uefi bios mam

Przejrzałem manual i rzeczywiście ani słowa o WOL, prawdopodobnie jest włączony permanentnie.
    Jeżeli masz router (lub inny komp w sieci) z funkcją WOL, to możesz sobie zdalnie włączyć ową maszynę. W ten sposób włączam swojego kompa w domu, jak jestem w pracy i chcę sobie np. obejrzeć TV. A dioda miga, bo karta odbiera m.in. broadcasty od routera lub innych maszyn.
  • Uczeń
    A to jak wyłaczyć WOL w 740n routerze?
    A mam jeszcze takie pytanko jak jest router potem znów router 740n (ale nic nie jest podpięte)
    to czy w 1 routerze świeci dioda jak 2 jest tylko właczony do sieci (a komputery nie są potpięte)
  • Poziom 13  
    okular766 napisał:
    A to jak wyłaczyć WOL w 740n routerze?
    A mam jeszcze takie pytanko jak jest router potem znów router 740n (ale nic nie jest podpięte)
    to czy w 1 routerze świeci dioda jak 2 jest tylko właczony do sieci (a komputery nie są potpięte)

Widzę, że nie rozumiesz, czym jest funkcjonalność WOL...
    Karta sieciowa w kompie będzie zawsze aktywna, by móc odebrać pakiet WOL od routera lub innego komputera w sieci, niezależnie od tego, czy router będzie wspierał tą opcję, czy też nie.

Co do drugiego pytania, to nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale sygnalizacja łącza (link) dotyczy tylko dwóch bezpośrednio połączonych urządzeń. Innymi słowy drugi router nie widzi stanu komputera ukrytego za pierwszym routerem.
  • Uczeń
    No ok ale nie rozumiecie
    Mam kompa z kartą śledziem to jak komputer wyłaczę to karta gaśnie i dioda na routerze odrazu, ok?
    komp 2 nowy karta jest na płycie zintegrowana, wyłącze kompa to się wyłaczy, nie da się nawet napędu odtworzyć, karta off nic się nie świeci!!! i po wyłaczeniu dioda na routerze gaśnie i po 1s znów się zapala i miga nawet
    ALe czemu miga WLAN I LAN jak nic nie ściąga i wszystko jest powyłączane?
    Jeszcze raz pisze dioda na sieciówce jest off! a na routerze ON PC1. Dziwne.
    Jak pstryknę na zasilaczu na 0 to odrazu gaśnie.
    A jak włacze uśpienie na kompie to to samo co wyłaczenie z tym że dioda power miga, to odrazu na routerze dioda PC1 gaśnie tak jak ma być i tak bym chciał mieć też na całkowicie wyłaczonym.
    Admin mówił ze router jego przechodzi w tr. uśpienia jak przez 30min nic nie jest podłaczone i nie chcę aby mój komputer powodował tutaj problemy.

Ale jak bedzi fizyczne polaczenie miedzy 2 routerami a 2 bedzie odlaczony od sieci to dioda na 1 routerze nie będzie się świecić?
  • Poziom 13  
    okular766 napisał:
    No ok ale nie rozumiecie
    Mam kompa z kartą śledziem to jak komputer wyłaczę to karta gaśnie i dioda na routerze odrazu, ok?
    komp 2 nowy karta jest na płycie zintegrowana, wyłącze kompa to się wyłaczy, nie da się nawet napędu odtworzyć, karta off nic się nie świeci!!! i po wyłaczeniu dioda na routerze gaśnie i po 1s znów się zapala i miga nawet
    ALe czemu miga WLAN I LAN jak nic nie ściąga i wszystko jest powyłączane?
    Jeszcze raz pisze dioda na sieciówce jest off! a na routerze ON PC1. Dziwne.
    Jak pstryknę na zasilaczu na 0 to odrazu gaśnie.

To normalne zachowanie - karta wystawia na łączu linka, by router traktował łącze jako aktywne, a to po to, by komputer mógł odebrać pakiet WOL. Na karcie w kompie nic nie świeci, bo komp tylko odbiera pakiety, a nic nie wysyła. A to, że nawet przy wyłączonym kompie diody potrafią migać też jest normalne, w sieci nieustanie pracują protokoły m.in. arp, zeroconf, dhcp.
    okular766 napisał:

Admin mówił ze router jego przechodzi w tr. uśpienia jak przez 30min nic nie jest podłaczone i nie chcę aby mój komputer powodował tutaj problemy.

Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliście. Nie znam routera, który przechodziłby w stan uśpienia, chyba, że to komputer robiący za router. Kiedyś były takie opcje w łączach typu dialup, gdy płaciło się za czas połączenia, ale obecnie nikt nie usypia routerów na stałych łączach...
    okular766 napisał:
    Ale jak bedzi fizyczne polaczenie miedzy 2 routerami a 2 bedzie odlaczony od sieci to dioda na 1 routerze nie będzie się świecić?

Nie będzie.
  • Uczeń
    No to nic sie nie da poradzić? On mówił ze sie wyłacza. np rano wlaczam neta mam nie mozna wyświetlic strony a po odświeżeniu 2-3 krotnym net juz jest

zresztą ja router swój i pc odlaczam zawsze od zasilania jak nie korzystam aktualnie z netu.
  • Poziom 13  
    Z ciekawości przejrzałem dokumentację routera TL-WR740N, bo zdaje się, że o takim wspominałeś. I wygląda na to, że piszesz o funkcji rozłączania połączenia ADSL po jakimś tam czasie nieaktywności łącza. Jeżeli mówimy o tej funkcji, to zastanawiam się w jakim celu została włączona? Oszczędność energii znikoma, no chyba, że operator taryfikuje za czas połączenia, co jest raczej obecnie niespotykane...

Wracając do twoich wątpliwości, mogę zapewnić, że karta twojego kompa w stanie off nie wygeneruje żadnego ruchu, który wydostałby się poza router.
  • Uczeń
    ok ale czemu w trybie uśpnienia komputer się wyłacza tylko ta dioda miga power ale karta sieciowa także jest całkowicie off,

A tak pozatym to jak właczyc zdalnie kompa przez WOL i po co?
  • Poziom 13  
    okular766 napisał:
    ok ale czemu w trybie uśpnienia komputer się wyłacza tylko ta dioda miga power ale karta sieciowa także jest całkowicie off,

Pewnie producent sobie tak wymyślił, że jak komp jest w trybie uśpienia, to wybudzić może go tylko np. ruch myszki. WOL jest używany tylko to włączania całkowicie wyłączonego lub zahibernowanego kompa.

okular766 napisał:
    A tak pozatym to jak właczyc zdalnie kompa przez WOL i po co?

1. Musisz mieć router, który wspiera funkcję WOL
    2. Skonfigurować zdalny dostęp do routera (z zewnątrz tj. z internetu).

Przykład: Masz na kompie jakieś pliki, do których chciałbyś mieć dostęp z zewnątrz. Jesteś u kolegi i chciałbyś je sobie ściągnąć, ale komputer zostawiłeś wyłączony. Wtedy wchodzisz z kompa kolegi przez przeglądarkę WWW wchodzisz na swój router i poprzez wysłanie pakietu WOL zdalnie włączasz swoją maszynę. Ściągasz pliki i wyłączasz kompa.
  • Uczeń
    Jaki ruch, Z uśpienia tylko przyciskiem power da się go włączyć.

To chyba prościej pc nie wyłaczać no nie? Po co sie tak bawić? Czyli tego WOL nie odłącze? a Z sytemu win7 nie da sie tej funkcji jakoś odłączyć? Bo to wkurza jak nic.

A to coś chyba źle piszecie, jak ja wlaczam neta to musze klikać odśwież bo routery są wyłaczone cos tak mi mówił znajomy. A jak mój komp będzie cały czas aktywny to routery będą chodzić po 24h na dobe, znajomy mówił ze jak ja komputer odłacze i wszyscy mają wyłaczone to po 30min routery się wyłaczają.