Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System topienia śniegu na panelach PV

lukaz 29 Sep 2013 16:43 4716 6
Bosch
    lukaz
    Level 13  
    Witam
    Chcę zrobić system topienia śniegu na panelach PV
    Działa on na zasadzie przepuszczenia energii elektryczny przez panele w kierunku przeciwnym do normalnego prądu , w ten sposób ich rozgrzanie i rozpuszczenie śniegu, lodu.
    http://www.fotowoltaika.info/akcesoria-dodatkowe#content
    No morze nie system ale załączanie ręczne bez jakiś tam wymysłów automatyki za grubą kasę .
    Bardziej chodzi mi o to jak to rozkminić by działało i np. nie sfajczyć paneli bo za dużo przepuściłem prądu lub napięcia ?
  • Bosch
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Witam

Kolego gra nie warta świeczki - nie stosuje się tego ze względu na bardzo niskie uzyski energii zimą i efekt samotopienia się śniegu bez żadnej pomocy. Gdzieś już o tym pisałem - czytałem test z uniwersytetu w Stanach i pisali że różnica uzysku jest pomijalna 2-3%.
    Opisane chociażby tutaj:

http://www.sev-bayern.de/content/epvsec06.pdf

strata między 0,3 a 2,7% - już wyznaczona doświadczalnie ;-)
  • Bosch
    lukaz
    Level 13  
    Tak wiem pisałeś to jak była dyskusja na temat środków typu niewidzialna wycieraczka.
    Gra niewarta świeczki , w tym masz rację ale należę do ludzi którzy lubią realizować dziwne pomysły i nie chodzi tu o opłacalność lecz o przyjemność jaką mi daje tworzenie rzeczy niestandardowych.
    Jedna impreza mniej i mam takowy gadżet.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    No to jedyne Co moge Ci pomoc to bez problemu mozesz puscic prad rowny znamionowemu przez moduly i nic nie powinno sie z nimi stac. Przy jakim napieciu to bedzie do konca nie wiem. Znajde chwile to poszukam jakis badan w literaturze :-)
    Herbatniczek
    Level 16  
    Pomysł może trochę dziwny, ale może najprościej było by nie całkiem je odśnieżyć ?
    Może np zamontować przy nich jakieś dmuchawy, które usunęły by śnieg ? albo inne mechaniczne ustrojstwo ?
    Podgrzanie ich prądem w sytuacji gdy na dworze jest np -20 to czysty absurd. Energii pójdzie na to tyle, że lepiej aby były nieodśnieżone.
    MD-2
    Level 15  
    Albo zrobić możliwość regulacji pochylenia względem osi poziomej tak aby kąta pochylenia był duży (bardziej do pionu) i śnieg sam się zsuwał. Zimą słońce jest nisko więc i uzyskiwana energia przy tym kącie będzie wyższa, a w lecie można go skorygować i obniżyć pochylenie paneli.
    lukaz
    Level 13  
    Obecnie mam konstrukcję podnoszoną na siłownikach do ok 78 stopni od ponad roku .
    W szczególnych warunkach kiedy powstaje lód i blokuje zsuwanie śniegu ciężko go zdrapać chyba że jest mocne słońce ale to jednak trochę trwa.
    Śnieg z lodem przeważnie zatrzymuje się na ramie i mocowaniach .
    Podgrzanie paneli wątpię , że powinno trwać więcej jak 15 minut , wystarczy aby śnieg stracił przyczepność a ramy się lekko podgrzały i w moim przypadku licząc wyjdzie jakieś 0,2 KW czy 0,4 KW, spokojnie nadrobię tą moc wcześniejszą wydajną pracą paneli .
    Podgrzewanie paneli wydaje mi się dość prostą metodą i wbrew pozorom tanią szczególnie kiedy nie mam ochoty łazić po głębokim śniegu ani skrobać kiedy mam coś ważniejszego do zrobienia a tak załączam na ileś tam minut i po kłopocie .
    Zawsze mogę włożyć luźno tafle styropianu 2cm z tyłu paneli , ograniczyć w ten sposób straty ciepła a warunki termiczne ogniw przy mrozie nie powinny zbyt ucierpieć .
    Do kolektorów będę chciał u dołu tak by nie blokował śniegu i lodu podłączyć po 1 m kabla grzewczego i też powinny wcześniej grzać mi wodę
    W zimę słońce ma krotka drogę po niebie i im szybciej zaczynają pracować panele PV tym dla mnie lepiej bo odpalam klimatyzatory i nimi wtedy grzeje a wodę do mycia mam z kolektorów słonecznych a działa to całkiem przyzwoicie i nie muszę zasuwać co chwila do pieca a palę wyłącznie drewnem bo mam prawie za darmo .
    Oczywiście PV nie pokrywa mi całej mocy podczas pracy klimatyzatorów ale to zawsze i tak wyjdzie mniej jak koszt węgla . W czasie słonecznego dnia budynek nie potrzebuje dużo mocy (okna od południa) a i temperatura powietrza jest wyższa i klimatyzatorki całkiem dobrze sobie radzą mimo mrozu. Na wieczór klasycznie piec ...dobrze ,że sam nie mieszkam i jest komu palić.