Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch KGN36X43/06 - Oblodzony parownik, ciepło w komorze lodówki

Micx 29 Sep 2013 18:14 8433 3
    Micx
    Level 10  
    Witam,

Mam od jakiegoś czasu problem z moją 5-letnią lodówką Bosch KGN36X43/06. Regularnie (co 1-2tyg.) muszę rozmrażać parownik w zamrażarce, gdyż całość zapycha się szronem/lodem, co prowadzi do podwyższonej temperatury w górnej komorze lodówki. Po oczyszczeniu znów wszystko śmiga prawidłowo przez jakiś czas. Czytałem już trochę tematów, i mógłbym zacząć próby naprawy, ale wolę jednak podpytać ekspertów zanim wydam pieniądze ;)

Lodówka ogólnie działa bez żadnych anomalii, nie wyłącza się, nie cuduje, poza gdakaniem, piszczeniem i trzeszczeniem jak to w Boschach :) Grzałka pod parownikiem jest sprawna - sprawdziłem. Sprawdziłem też termistor NTC na parowniku - przy temperaturze ewidentnie dodatniej miernik nawet na najwyższym zakresie 200MOhm pokazywał przekroczenie skali. Podejrzewam że ten termistor jest uszkodzony. I teraz garstka pytań:
    - jaką mam pewność że wymiana tego termistora pomoże?
    - czy i jakim termistorem można go zamienić? Znalazłem oryginalny termistor za 80zł, lecz widzę że niektórzy wymieniają go na zwykły termistor z elektronicznego za 2zł - jaka jest różnica? Są jakieś niebezpieczeństwa? Jak zabezpieczyć termistor przed wilgocią?
    - dlaczego do ani jednej lodówki Boscha w szeroko pojętym Internecie nie ma ŻADNEJ serwisówki?
    - czy mój model ma jakiś tryb serwisowy/testowy i jak go uruchomić, jakie są fazy testu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
    Michał
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    mrhari
    Moderator of Home appliances
    Micx wrote:
    NTC na parowniku - przy temperaturze ewidentnie dodatniej miernik nawet na najwyższym zakresie 200MOhm pokazywał przekroczenie skali

Tu masz sztukę http://north.pl/karta/pozystor---termistor-ptc-parownika-do-lodowki-00616301,729-HZ-3470.html
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Micx
    Level 10  
    To jest wlasnie miejsce w ktorym znalazlem oryginalny termistor (tylko cene rzucilem z pamieci). Aktualne pozostaja pytania z pierwszego posta - czy musi to byc oryginalny termistor czy moze to byc zwykly termistor 6,8k (czy w tym modelu rowniez taka jest wartosc oporu przy +20C?) za 2zl z elektronicznego? Co jeszcze moze byc powodem przy takich objawach?

Z gory dzieki ;)
  • Helpful post
    mrhari
    Moderator of Home appliances
    Tu masz wartości NTC parownika.
    Bosch KGN36X43/06 - Oblodzony parownik, ciepło w komorze lodówki