Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hiperband jakie wyjścia? Wymiana głowicy.

15 Mar 2005 21:30 2129 7
 • Poziom 10  
  witam mam taki problem otorz chcialem wymienic sobie w wideo glowice na hiperbanda ale niepasuje rozstaw nuzek a pozatym na hiperbandzie(GDC ET-3D3-EW)niema oznaczen nozek wyjsciowych i nigdzie niemoge znalesc na necie opisu tej glowicy moze ktos wie jakie sa oznaczenia z gory dzieki za pomoc w orginalnej glowicy(SONY) mam takie od strony czincza AGC-B-VL-VH-U-VC-GND-IF
 • Poziom 25  
  Oh jak ja lubię tematy głowic hyperbandowych :). Pamiętam mojego cyfrowego Sharpa, którego przestroiłem na Hyperband, ale musiałem skopiować coś takiego, jak synteza czestotliwości. Głowica za IF-em miała jeszcze sześć dodatkowych szpilek. Swoją drogą numery kanałów już się nie pokrywały hehe :)
  Do rzeczy. Głowica zwykła, czy fullband, czy hyperband, ma taką samą liczbę wyjść. Jeśli trafia się głowica o zredukowanej liczbie nóżek, albo jest ich więcej, to wynika to z rozwiązania konstrukcyjnego, a nie pasm i zakresów jakie może odebrać. Kiedy przestrajałem telewizory mające zupełnie inne głowice (np. ruski elektron :) ), na hyperband, posługiwałem się podpisaną głowicą. Pierwsza nóżka od gniazda antenowego to była:
  1. BU czyli zasilanie +12Volt jeśli chcesz odbierać kanały w zakresie 21-69, mówiąc inaczej zakres UHF;
  2. VT czyli regulowane zasilanie od 0V do 28V płynące na warikapy w głowicy. To napięcie zmienia się, gdy szukasz stacji. Dla odbieranego w danym momencie programu jest stałe. No ale wiadomo, że nie dla każdego programu takie same :) ;
  3. BH czyli zasilanie +12Volt jeśli chcesz odbierać kanały w zakresie 6-S38, a nie S20 dla fullbandowej głowicy :), mówiąc inaczej zakres VHF-3
  4. AGC czyli Automatic Gain Control. Regulowane napięcie dla wzmacniacza w. cz. w głowicy. Bez niego obraz zaszumi się.
  5. BL czyli zasilanie +12Volt jeśli chcesz odbierać kanały 1-S08, mówiąc inaczej zakres VHF-1;
  6. AFT czyli Automatic Fine Tune. W zasadzie niewykorzystywane, chyba, że magnetowid tego połączenia wymaga. To wyjście tzw. precyzyjnego dostrajania.
  7. B czyli po prostu zasilanie głowicy napięciem +12Volt.
  8. IF czyli częstotliwość pośrednia. Ważne, aby głowica nowa głowica, miała taką samą jak stara. Zazwyczaj IF=38MHz. Tylko uwaga. Spotkałem się z IF 37,7MHz i 38,9MHz. I co? Może nie zadziałać za dobrze :).
  a) Jeśli IF wynosi 38MHz to 38MHz-32,5MHz=5,5MHz(BG), a 38MHz-31,5MHz=6,5MHz(DK). To standard.
  b) Wstawienie głowicy np. z IF 38,9MHz(jakiś telewizor LG, albo no name) spowoduje przesunięcie różnicowej fonii np. DK na: 38,9MHz-6,5MHz=32,4MHz.
  c) Fonia BG to 38,9MHz-5,5MHz=33,4MHz. A przecież 38MHz-4.43MHz(obraz)=33,57 i robi się jeszcze gorzej :)
  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Wojtek 24 lata napisał:
  Oh jak ja lubię tematy głowic
  8. IF czyli częstotliwość pośrednia. Ważne, aby głowica nowa głowica, miała taką samą jak stara. Zazwyczaj IF=38MHz. Tylko uwaga. Spotkałem się z IF 37,7MHz i 38,9MHz. I co? Może nie zadziałać za dobrze :).
  a) Jeśli IF wynosi 38MHz to 38MHz-32,5MHz=5,5MHz(BG), a 38MHz-31,5MHz=6,5MHz(DK). To standard.
  b) Wstawienie głowicy np. z IF 38,9MHz(jakiś telewizor LG, albo no name) spowoduje przesunięcie różnicowej fonii np. DK na: 38,9MHz-6,5MHz=32,4MHz.
  c) Fonia BG to 38,9MHz-5,5MHz=33,4MHz. A przecież 38MHz-4.43MHz(obraz)=33,57 i robi się jeszcze gorzej :)
  Pozdrawiam.



  "Zazwyczaj IF=38MHz" - zazwyczaj to tak było w polskich, radzieckich (i Sony KV1820R z 1975r) a ogólnie w telewizorach projektowanych do odbioru wyłącznie w rastrze kanałów OIRT, z fonią 6.5MHz.
  Dzisiaj większośc telewizorów, zarówno "sciąganych" z Zachodu jak i sprzedawanych u nas w sklepach (dwu- i multi-standardowych), ma pośrednią wizji zgodną z CCIR - 38.9MHz .
  W Angli znormalizowana pośrednia wizji wynosi 39.5MHz (standard I ), chociaż sprzedawane są też telewizory z 38.9.
  Nigdy nie słyszałem/czytałem by jakiś europejski standard przewidywał IF wizji 37.7MHz (może jakiś wymarły francuski 819 linii lub angielski 405 linii system ?) .

  Po co cała ta arytmetyka (chyba by zagmatwać proste sprawy), jakieś bajki o przesuwaniu częstotliwości pośrednich a szczególnie różnicowej fonii - ta, jako różnicowa, zawsze będzie taka, jak stacja nadaje - u nas 6.5 w zachodniej Europie 5.5 (i 5,74 MHz dla stereo A2), w Anglii 6.0 MHz.
  Za selektywność toru odbiorczego odpowiada głównie filtr pośredniej częstotliwości, (wykonywany w 99.9% jako filtr z falą powierzchniową - SAW)
  Przy wyszukiwaniu programów tuner w telewizorze lub magnetowidzie dostroi się przecież do obwodu AFC w detektorze wizji, odpowiednio przez fabrykę dobranego do zastosowanego filtra SAW.
  Nośne wizji i foni razem "wpasowywują" się w charakterystykę pośredniej (jeśli jest Fine Tunning to możesz to skorygować).
  Charakterystyka przenoszenia samej głowicy jest dużo szersza, problem mogą stanowić w niektórych głowicach pułapki na nośne wizji i fonii sąsiednich kanałów - zwykle 1-2 maleńkie ceweczki z ferrytowymi rdzeniami niedaleko pinu IF.
  Oczywiście najlepiej wymieniać głowicę na typ zgodny z filtrem SAW zastosowanym w urzadzeniu, ale gdy głowica 38.0 została zmieniona na 38.9 lub odwrotnie, to obrót rdzenia pułapki o ok 1 obrót w odpowiednią stronę usuwa problem słabego odbioru fonii albo chrominancji.

  Pozdrawiam,
  Wmak
 • Poziom 25  
  Witam "Wmak".
  Może najpierw poczytaj dobrze mój post zanim będziesz go krytykował. Na końcu słusznie napisałeś, że cytuję: " Oczywiście najlepiej wymieniać głowicę na typ zgodny z filtrem SAW zastosowanym w urzadzeniu, ale gdy głowica 38.0 została zmieniona na 38.9 lub odwrotnie, to obrót rdzenia pułapki o ok 1 obrót w odpowiednią stronę usuwa problem słabego odbioru fonii albo chrominancji", bo ja o tym samym pisałem drogi kolego. Jeśli dobrze pamiętam napisałem: " IF czyli częstotliwość pośrednia. Ważne, aby nowa głowica, miała taką samą jak stara. Zazwyczaj IF=38MHz. Tylko uwaga. Spotkałem się z IF 37,7MHz i 38,9MHz. I co? Może nie zadziałać za dobrze .
  a) Jeśli IF wynosi 38MHz to 38MHz-32,5MHz=5,5MHz(BG), a 38MHz-31,5MHz=6,5MHz(DK). To standard.
  b) Wstawienie głowicy np. z IF 38,9MHz(jakiś telewizor LG, albo no name) spowoduje przesunięcie różnicowej fonii np. DK na: 38,9MHz-6,5MHz=32,4MHz.
  c) Fonia BG to 38,9MHz-5,5MHz=33,4MHz. A przecież 38MHz-4.43MHz(obraz)=33,57 i robi się jeszcze gorzej."
  Moje obliczenia nie są jak piszesz: "Po co cała ta arytmetyka (chyba by zagmatwać proste sprawy), jakieś bajki o przesuwaniu częstotliwości pośrednich a szczególnie różnicowej fonii - ta, jako różnicowa, zawsze będzie taka, jak stacja nadaje - u nas 6.5 w zachodniej Europie 5.5 (i 5,74 MHz dla stereo A2), w Anglii 6.0 MHz".
  Po pierwsze kolega sergio24 zamierza wymienić głowicę w magnetowidzie na hyperbandową. Musi zatem wstawić tylko taką, której if bedzie taki sam jak w poprzedniej. Po drugie różnicowa-istotnie-nie zmienia się, ale zmienia się jej częstotliwość. Jeśli raster ma 8MHz to dla kanału np. 21 (470MHz-478MHz) Częstotliwość luminancji z nadajnika wynosi 471,25MHz, a dźwięku D/K 477,75MHz. W głowicy pracuje generator lokalny- heterodyna, której zadaniem jest mieszać się z czestotliwościami nadajnika, w celu wytworzenia na wyjściu częstotliwości pośredniej zachowując przebieg modulowany. Heterodyna przestraja się zawsze tak, aby różnica częstotliwości była stała. Jeśli IF ma 38MHz, lub 38,9MHz to obraz jej zawarty w tej częstotliwości, modulowany AM. Kolor oddalony jest dla PAL-u o 4,43MHz. Więc z głowicy o IF 38MHz wyjdzie modulowany AM na 33,57MHz a dla IF 38,9MHz dla 34,47MHz. Dźwięk oddalony jest o 6,5MHz lub 5,5 MHz. I znów wyjdzie dla IF=38MHz na 32,5 lub 31,5MHz, a dla IF 38,9 MHz, 33,4MHz lub 32,4MHz. Nie ma zatem tutaj żadnych "bajek" o przesuwaniu częstotliwości, bo są inne dla różnych IF-ów. Pomogło by ruszyć heterodynę. I tylko ją. Każdy obwód mający zadanie zdemodulować sygnał AM lub FM musi byc dostrojony do takiej częstotliwości jak sygnał. Wiele jest elementów LC w odbiorniku nastrojonych najpierw na różnicową, by wydzielić sygnał, potem na demodulację, aby uzyskać sygnał do sterowania kineskopem albo głośnikiem.
  Sergio 24 wystarczy, że weźmie schemat od magnetowidu, zobaczy ile wynosi IF na jego dotychczasowej głowicy, i kupi pod tym kątem taką samą, hyperband i oznakowaną. Połączy analogicznie do oznaczeń na ich wyprowadzeniach. I koniec postu.
  Ja wiem co to filtr z falą powierzchniową. Pusza tyle ile na nim pisze i nic więcej. Nie zestroisz pośredniej przystosowanej do innego IF nawet jeśli zmienisz filtr i przepuścisz innego Ifa. A co z demodulatorami? Zapomniałeś? Zaraz ci się zestroi nastawiony np. na 31,5 dla sygnału 32,4? Zastanów się, czy oby na pewno nie przesuwają się jednak te czestotliwości.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Piekne wyliczenia, tylko dalej nie wiem po co one komuś, kto wymienia głowicę w TV lub Video.
  Kogo obchodzi, jaka dokładnie jest częstotliwość heterodyny w głowicy - chyba tylko biuro konstrukcyjne fabryki procesorów - autora programu do procesora obsługującego syntezę w odbiorniku i w dodatku taką syntezę, która ma znać częstotliwości wszystkich kanałów.
  Jeśli "wklepujesz" numer kanału i od razu ma to być optymalne dostrojenie wizji i fonii, to oczywiscie istotna jest częstotliwośc heterodyny (przy konkretnej częstotliwości pośredniej wizji), tylko, że do takich odbiorników nikt nie próbuje dodawać Hiperbandu, bo już go mają, albo (jesli są stare) ich procesor od syntezy nie wie nawet o istnieniu tych kanałów a zmiana programu procesora jest niemożliwa (za rozsądne pieniądze, przy realnym nakładzie pracy i w rozsądnym czasie).

  Normalny odbiornik telewizyjny (lub w Video), z takich, do których trzeba dokładać hiperband, a więc zwykle analogowo strojony, dostraja się do pośredniej wizji - dokładnie do częstotliwości, na jaką jest nastrojony obwód AFC - w tych konstrukcjach punktem odniesienia jest ta ceweczka a nie częstotliwość heterodyny.
  Nie mam zastrzeżeń do Twoich teoretycznych obliczeń (poza twierdzeniem o "typowości IF=38MHz), sądzę tylko, że na forum "Początkujący Servisanci" mogą one tylko namieszać, nie pomagając w rozwiązaniu dość prostego, zresztą, problemu.
  Co innego, gdyby o pracę magisterską chodziło....
  Wmak
 • Poziom 12  
  Ja miałem też taki problem.Przylutowałem ją na drutach 4 mm(wisiała w powietrzu) reszta połączyłem przewodzikami.Po prostu przy niekompatybilności montażowej,montujemy ją gdzie indziej z zasadą jak najbliżej miejsca gdzie była "stara".
 • Poziom 10  
  dzieki wszystkim za pomoc jakos sobie poradzilem tylko zostaje jeden problem niewiem co zle podlczylem albo od czego to jest po chwili ogladania rozstrajaja mi sie programy cza od nowa programowac :( co zle zrobilem??
 • Poziom 27  
  Jeśli w twoim video oryginalna głowica nie miała dodatkowej nóżki AFC a wstawiłeś głowicę , która takie wyprowadzenie posiada, to musisz do niego dolutować dwa identyczne oporniki 10-100 kΩ, jeden do masy a drugi do zasilania - nie wolno kołka zostawić "w powietrzu".
  Musi na nim być połowa napięcia zasilania.
  Wmak