Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca inżynierska - przykład konstrukcji i kilka pytań

Tokugawa20 29 Wrz 2013 19:01 3447 9
  • #1 29 Wrz 2013 19:01
    Tokugawa20
    Poziom 8  

Witam wszystkich, jestem studentem 2. roku automatyki i robotyki, ale już interesuję się tematyką pracy inżynierskiej. Jestem po technikum mechatronicznym i pierwszy projekt dla siebie zrobiłem już na 1. roku, ale mam kilka pytań:

1. Czy pracą inżynierską może być sam układ praktyczny - robot, układ sterowania jakiejś maszyny, silników etc.
    2. Czy oprócz tego wymagana jest praca pisemna.
    3. Jeśli punkt 2. jest obowiązkowy to czy praca pisemna może dotyczyć układu praktycznego (budowa, schematy, działanie, wniosku itd.).
    4. Jak to wyglądało lub wygląda u Was.

Ogólnie w chwili obecnej mam na myśli zrobienie układu sortującego elementy wg materiału ich wykonania, bazującego na małym przenośniku taśmowym. Układ sterowania z użyciem sterownika PLC. Elementy to klocki wykonane z metalu, tworzywa sztucznego kolorowego lub przezroczystego, umieszczone w magazynie opadowym. Może ogólny zarys działania:

1. Wykrycie elementu w magazynie opadowym i wysunięcie go na przenośnik taśmowy. Następuje uruchomienie przenośnika i transport klocka. Za wykrywanie elementów odpowiedzialny byłby czujnik pojemnościowy - ze względu na wykrywanie wszystkich materiałów.
    2. Czujnik indukcyjny - wykrywa metale. Jeśli zadziała, klocek zostaje wypchnięty z linii (do koszyka lub czegoś podobnego). Dalej na linii pozostają więc klocki plastikowe kolorowe i przezroczyste.
    3. Czujnik optyczny - wykryje nieprzezroczyste klocki plastikowe, które zostają wypchnięte.
    4. Na końcu zostają więc tylko klocki przezroczyste, które swobodnie opadają z końca przenośnika.

Ogólnie zrezygnowałem z użycia siłowników pneumatycznych. elementy wypychane będą przez tłoki połączone z listwą zębatą, a te z silnikiem 24V (jeszcze nie wiem czy tak będzie to zrobione i jak spisze się to rozwiązanie). Do zasilenia całej linii posłuży więc 4-5 silników (wypychanie elementów na taśmę, potem dwie sztuki na dwa materiały, następnie 1 lub 2 na napędzanie przenośnika). Wszystko byłoby zsynchronizowane za pomocą "czasówek" w sterowniku; możliwe, że jednak będą to wyłączniki krańcowe. Do tego planuję małą wizualizację - puszkę z panelem lampek (wł/wył silniki, czujniki itd.).

Projekt póki co zaprezentowałem dwóm wykładowcom; nie mieli nic przeciwko. Przepraszam za być może chaotyczny opis; mogę zrobić schemat i rysunek całego układu.

0 9
  • #2 30 Wrz 2013 08:59
    buczo11
    Poziom 27  

Witam!

Tokugawa20 napisał:
    1. Czy pracą inżynierską może być sam układ praktyczny - robot, układ sterowania jakiejś maszyny, silników etc.
    2. Czy oprócz tego wymagana jest praca pisemna.
    3. Jeśli punkt 2. jest obowiązkowy to czy praca pisemna może dotyczyć układu praktycznego (budowa, schematy, działanie, wniosku itd.).

Układ praktyczny wymaga opisu, podstaw teoretycznych, zasady działania, wykazu elementów itp. Dlatego bez pracy pisemnej nie obędzie się. W szczególnych przypadkach, można zrezygnować z klasycznej formy pisemnej pracy, na rzecz np. sprawozdania z badań i pomiarów.
    Tokugawa20 napisał:
    Ogólnie w chwili obecnej mam na myśli zrobienie układu sortującego elementy wg materiału ich wykonania, bazującego na małym przenośniku taśmowym. Układ sterowania z użyciem sterownika PLC. Elementy to klocki wykonane z metalu, tworzywa sztucznego kolorowego lub przezroczystego, umieszczone w magazynie opadowym

W Twoim przypadku, nie sądzę, aby udało się zrezygnować z części pisemnej pracy inżynierskiej.
    Tokugawa20 napisał:
    3. Czujnik optyczny - wykryje nieprzezroczyste klocki plastikowe, które zostają wypchnięte.

Na jakiej zasadzie działałby taki czujnik?
    Tokugawa20 napisał:
    2. Czujnik indukcyjny - wykrywa metale. Jeśli zadziała, klocek zostaje wypchnięty z linii (do koszyka lub czegoś podobnego). Dalej na linii pozostają więc klocki plastikowe kolorowe i przezroczyste.

Czy chodzi o wykrywanie elementów ferromagnetycznych?
    Tokugawa20 napisał:
    Ogólnie zrezygnowałem z użycia siłowników pneumatycznych. elementy wypychane będą przez tłoki połączone z listwą zębatą, a te z silnikiem 24V (jeszcze nie wiem czy tak będzie to zrobione i jak spisze się to rozwiązanie)

Tu musisz dobrać prędkość przesuwania się przenośnika i szybkość wypychania klocków, żeby tłoczek wypychający wyrzucił klocek z przenośnika, a nie tylko przesunął go po taśmie.

0
  • #3 30 Wrz 2013 12:13
    Tokugawa20
    Poziom 8  

Cytat:
    Układ praktyczny wymaga opisu, podstaw teoretycznych, zasady działania, wykazu elementów itp. Dlatego bez pracy pisemnej nie obędzie się. W szczególnych przypadkach, można zrezygnować z klasycznej formy pisemnej pracy, na rzecz np. sprawozdania z badań i pomiarów.

To bardzo dobrze. W 3. klasie robiliśmy projekt sterowania silnika trójfazowego
    z obszerną dokumentacją to już chyba wiem, jak to może wyglądać.

Cytat:
    Na jakiej zasadzie działałby taki czujnik?

Jeśli byłby to czujnik odbiciowy to po drugiej stronie umieściłbym jakiś odblaskowy element. Nieprzezroczysty element przerywałby wiązkę i załączał czujnik. Oczywiście najpierw kupię czujniki i sprawdzę jakby to działało w praktyce.

Cytat:
    Czy chodzi o wykrywanie elementów ferromagnetycznych?

Też. Mam na myśli klocki żelazne lub stalowe. Być może puste w środku dla zmniejszenia ich masy.

Cytat:
    Tu musisz dobrać prędkość przesuwania się przenośnika i szybkość wypychania klocków, żeby tłoczek wypychający wyrzucił klocek z przenośnika, a nie tylko przesunął go po taśmie.

Tak, to już będę musiał dopasować metodą prób i błędów.

0
  • #4 30 Wrz 2013 13:41
    buczo11
    Poziom 27  

Tokugawa20 napisał:
    Jeśli byłby to czujnik odbiciowy to po drugiej stronie umieściłbym jakiś odblaskowy element. Nieprzezroczysty element przerywałby wiązkę i załączał czujnik. Oczywiście najpierw kupię czujniki i sprawdzę jakby to działało w praktyce.

Ścianki klocków musiałyby przesuwać się dokładnie prostopadle do wiązki świetlnej, w przeciwnym wypadku może dojść, nawet przy klocku przezroczystym, do odbicia wiązki od powierzchni klocka.
    Tokugawa20 napisał:
    Też. Mam na myśli klocki żelazne lub stalowe. Być może puste w środku dla zmniejszenia ich masy.

A co z innymi klockami wykonanymi z materiałów nieferromagnetycznych? Nie branie ich pod uwagę będzie pewnym ograniczeniem układu segregującego.

0
  • #5 30 Wrz 2013 14:39
    Tokugawa20
    Poziom 8  

Cytat:
    Ścianki klocków musiałyby przesuwać się dokładnie prostopadle do wiązki świetlnej, w przeciwnym wypadku może dojść, nawet przy klocku przezroczystym, do odbicia wiązki od powierzchni klocka.

Nie wiem, czy się nie pomyliłem:
    - czujnik refleksyjny wymaga odblasku, czyli włączenie odbywa się przez przerwanie wiązki
    - czujnik odbiciowy, czyli włączenie przez odbicie się promienia od obiektu
    Co polecasz w takim razie?

Cytat:
    A co z innymi klockami wykonanymi z materiałów nieferromagnetycznych? Nie branie ich pod uwagę będzie pewnym ograniczeniem układu segregującego.

Na razie planowałem segregację klocków z 3 materiałów - żelazo/stal, kolorowe tworzywo i plexa/szkło. Nad kolejnymi materiałami będę myśleć. W sumie wiele prac inżynierskich, które widziałem, było prostszych (np. segregacja tylko 2 materiałów), więc moje trzy powinny wystarczyć. Oczywiście jeszcze będzie wszystko przemyślane w przyszłości.

0
  • #6 01 Paź 2013 07:40
    buczo11
    Poziom 27  

Tokugawa20 napisał:
    Nie wiem, czy się nie pomyliłem:
    - czujnik refleksyjny wymaga odblasku, czyli włączenie odbywa się przez przerwanie wiązki
    - czujnik odbiciowy, czyli włączenie przez odbicie się promienia od obiektu
    Co polecasz w takim razie?

Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłby czujnik włączający przy przerwaniu wiązki. Ale tak naprawdę, dobrze byłoby sprawdzić obydwa rodzaje.
    Czy zastanawiałeś się również nad systemem wizyjnym do rozpoznawania rodzajów klocków? Oczywiście, tu "zabawy" jest zdecydowanie więcej.

0
  • #7 01 Paź 2013 09:44
    Tokugawa20
    Poziom 8  

Cytat:
    Czy zastanawiałeś się również nad systemem wizyjnym do rozpoznawania rodzajów klocków?

Może na magistra. Tam może dodałbym segregowanie poszczególnych metali, a plastiki wg koloru.

Cytat:
    Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłby czujnik włączający przy przerwaniu wiązki.

A co myślisz o barierze świetlnej? Nadajnik i odbiornik i włączenie przez przerwanie wiązki.

0
  • #8 01 Paź 2013 11:14
    buczo11
    Poziom 27  

Tokugawa20 napisał:
    A co myślisz o barierze świetlnej? Nadajnik i odbiornik i włączenie przez przerwanie wiązki.

Na pewno jest to dobry pomysł, ale wiązka musiałaby być na tyle silna, aby przejść przez klocki przezroczyste, przy ich różnym ustawieniu, aby nie było przekłamań.
    Ewentualnie, jeśli będą problemy z czujnikami optycznymi i z odbiciem lub załamaniem światła w klockach przezroczystych, można zastosować jakiś element porządkujący klocki na taśmie (ustawiający je w sposób uporządkowany, zawsze prostopadle do wiązki świetlnej). W praktyce często linie produkcyjne posiadają takie rozwiązania, dlatego pomysł nie byłby oderwany od rzeczywistości.

0
  • #9 01 Paź 2013 12:34
    Tokugawa20
    Poziom 8  

Tak, po drodze wzdłuż taśmociągu mam zamiar zamontować ścianki lub belki stabilizujące i ustawiające klocki na linii.

0
  • #10 01 Paź 2013 20:47
    bodom
    Poziom 30  

Tokugawa20 napisał:
    jestem studentem 2. roku automatyki i robotyki, ale już interesuję się tematyką pracy inżynierskiej.

To znajdź promotora pracy. I od tego zacznij.

0